Nie masz planów na weekend? Oto parki rozrywki, które warto odwiedzić. Jest tam najwyższy na świecie wodny roller coaster

Jeżeli nie wiecie, co robić w weekend i poszukujecie atrakcji, które podniosą wam adrenalinę, koniecznie wybierzcie się do któregoś z tych parków rozrywki.
Rollercoaster w Energylandii Rollercoaster w Energylandii Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Energylandia

Energylandia znajduje się w Zatorze na południu Polski. Podzielona jest na kilka stref: Familijną, Ekstremalną, Bajkolandię oraz Water Park. Ostatnia z wymienionych od tego sezonu jest dwukrotnie większa niż dotychczas.

W Strefie Familijnej znajdują się atrakcje dla całych rodzin. Jedną z nich jest RMF Dragon Roller Coaster, czyli kolejka odwrócona. Skład wagoników znajduje się pod szynami, a pasażerowie nie mają pod sobą podwozia, przez co ich nogi... po prostu swobodnie zwisają.

Wiele emocji może też zapewnić wizyta na roller coasterze zwanym Boomerangiem. Czekają tam na was nagłe wzniesienia, dynamiczne zakręty i prędkość, która dochodzi do 70 km/h. 

W tej strefie czekają na was też m.in. Anaconda, czyli przejażdżka łodziami po trasie pełnej wody, kolejka górska Mars Coaster idealna dla dzieci ze względu na niewielką wysokość, prędkość oraz nachylenia, czy Monster Attack - kolejka, która porusza się w ciemności, przez co całej przejażdżce towarzyszy aura tajemniczości. 

Osoby, które lubią nagłe skoki adrenaliny, powinny wybrać się natomiast do Strefy Ekstremalnej. W sezonie 2018 został tam otwarty najwyższy i najszybszy mega coaster w Europie. Ma 77 metrów wysokości, ponad 80-metrowy spadek i osiąga prędkość do 142 km/h. Na jego trasie czekają na was są liczne zwroty, podwójne zakręty, tunele, przeciążenia czy efekt nieważkości. 

Więcej o nowym Mega Coasterze przeczytasz tutaj: W Polsce powstaje najszybszy i najwyższy rollercoaster w Europie. Przejedziesz się nim już tej wiosny

W Energylandii znajduje się także największy i najszybszy na świecie wodny roller coaster. Speed Water Coaster wznosi się na wysokość 60 metrów i osiąga prędkość ok. 110 km/h. Na koniec pasażerów czeka lądowanie w wodzie.

Bajkolandia to propozycja dla najmłodszych gości parku. Dzieci, wraz z rodzicami, mogą bawić się na zjeżdżalni Arctic Fun utrzymanej w arktycznych klimatach, z której zjeżdża się na specjalnych materacach. Wśród atrakcji znalazły się też Jeep Safari, czyli przejazd samochodem po szynach pośród krajobrazu, który przywołuje ten z Afryki, pełna zakrętów i zwrotów kolejka Happy Loops czy rodzinny roller coaster Energuś.

W tym sezonie powiększona została też strefa Water Park, która naśladuje tropikalną wyspę. Na odwiedzających czekają wodne atrakcje, możliwość relaksu w cieniu parasola i skosztowania napojów z tropikalnego baru.

Ceny biletów indywidualnych:

Normalny - 109 zł
Ulgowy - 59 zł
Do lat 3 - 1 zł
Urodzinowy - 1 zł
Kobiety w ciąży - 59 zł
Seniorzy (+65 lat) - 59 zł
Osoby niepełnosprawne (dzieci) - 39 zł
Osoby niepełnosprawne (dorośli) - 59 zł
Całoroczny normalny - 329 zł
Całoroczny ulgowy - 179 zł

Adres: al. 3 Maja 2, Zator

To też może cię zainteresować: Przed nami w tym roku jeszcze 5 długich weekendów. Gdzie je spędzić? Oto 15 najlepszych miejsc w Polsce i zagranicą [WYBÓR REDAKCJI]

Lech Coaster w Legendii Lech Coaster w Legendii Fot. Kamila Kotusz / Agencja Wyborcza.pl

Legendia

W Legendii na osoby spragnione ekstremalnych wrażeń czeka 40-metrowa kolejka Lech Coaster. Osiąga prędkość nawet 95 km/h, a po drodze wagoniki pokonują cztery inwersje, czyli elementy wywracające pasażerów do góry nogami. Są też momenty, kiedy może się wydawać, że fotela już pod nami nie ma. Z pewnością jest to więc atrakcja dla osób o mocnych nerwach.

Na brak emocji nie będą też narzekać ci, którzy wybiorą się na Sky Flyer. Atrakcja składa się z dwóch gondoli w kształcie łódek, które są zamontowane na 20-metrowych ramionach. Gondole zataczają 360-stopniowe pętle, a momentem kulminacyjnym jest chwilowe zawiśnięcie w pozycji z głową skierowaną w dół.

Nie omińcie też tegorocznej nowości, czyli tzw. Bazyliszka. To rodzinna atrakcja, podczas której wspólnie przejedziecie przez magiczny świat bazyliszka. Składa się on z siedmiu scen, które zawierają oryginalną fabułę i postaci. Przygoda rozpocznie się w pokoju Gildii Łowców Potworów. Następnie zwiedzicie starą wieś, mroczne jaskinie, lasy i ruiny. Wszystkim uczestnikom zabawy zostanie wręczona broń strzelająca wiązkami laserowymi, która pomoże w pokonaniu potworów i przeszkód.

Jeżeli zależy wam na podziwianiu panoramy miasta, wybierzcie się na karuzelę Legendia Flower. To ogromny, 40-metrowy diabelski młyn z 36 tęczowymi gondolkami, z którego można spoglądać na krajobraz parku Śląskiego.

07.06.2017  Chorzow . Legendia     Wesole Miasteczko .
 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

Ceny biletów indywidualnych:

dzieci do 3. roku życia - 1 zł
dzieci do 12. roku życia - 69/49 zł ze specjalną kartą
osoby od 12. roku życia - 89/69 zł
studenci - 79/59 zł
osoby niepełnosprawne z opiekunem - 89/69 zł
seniorzy 60+ - 69/49 zł
kobiety w ciąży - 69/49 zł
bilet rodzinny 2+1 - 215/164 zł
bilet sezonowy normalny - 129/119 zł
bilet sezonowy dla dzieci do 12. roku życia i seniorów - 119/109 zł

Adres: plac Atrakcji 1, Chorzów

Aquapark Reda Aquapark Reda Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Aquapark Reda

Byliście kiedyś na zjeżdżalni, której tunel prowadzi przez środek akwarium z... prawdziwymi rekinami? Jeśli nie, a chcielibyście to przeżyć, wybierzcie się do Redy. W tamtejszym aquaparku znajduje się właśnie taka atrakcja. Wskakujecie w otwartą paszczę rekina, a potem czeka was 60-metrowy zjazd przez podświetlony tunel, który prowadzi przez wspomniane wcześniej akwarium z, tym razem, prawdziwymi rekinami ze Sri Lanki. Emocjonująca podróż kończy się w zaczarowanym, złotym basenie.

29.07.2016 Reda , ul . Morska 5 . Pierwszy dzien funkcjonowania Aquaparku Reda .
Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Na tym jednak nie kończą się rozrywki w aquaparku. Znajdziecie tam także przestronny basen z ogromnym rzeźbą morskiego potwora, a także wiadrem, z którego wylewa się aż 400 litrów wody. Basen został zaprojektowany na wzór zamkowych ruin. Po ich drugiej stronie znajduje się kolejna atrakcja - niecka, która nigdy się nie kończy.

Nie brakuje też miejsc zabaw dla najmłodszych. Należy do nich Pirate Bay, czyli basen o głębokości 30 centymetrów z armatkami wodnymi oraz siedmioma zjeżdżalniami.

Ceny biletów indywidualnych:

W Aquaparku Reda obowiązują dwie taryfy: normalna (w dni powszednie) i wakacyjna (od 23 czerwca do 31 sierpnia 2018).

Adres: ul. Morska 5, Reda

Aquapark Wrocław

Adrenalina Park - park linowy

Śmiałkowie mają do wyboru dwie trasy. Na pierwszej czeka 18 przeszkód, a wśród nich m.in. tyrolki, liany, kładki czy przeszkody o tak wdzięcznej nazwie jak Złośliwe Belki. Na oficjalnej stronie parku czytamy, że po pokonaniu tej trasy, z większym dystansem spojrzycie na codzienne problemy. Czas jej przejścia to około 20-40 minut.

Druga trasa jest trudniejsza. Umieszczona została wyżej, a przeszkody na niej są zupełnie inne - napotkacie tam m.in. Strzemiona, Sieć czy Skok Indiański. Jej nazwa, czyli 'Trasa dla zuchwałych', dokładnie precyzuje, kto powinien zdecydować się na jej pokonanie. Czas przejścia tej ścieżki to również od 20 do 40 minut.

Parki linowe nie są jednak jedynymi atrakcjami w tym miejscu. Można również wybrać się na zjazd kolejką tyrolską, przejażdżkę quadem, zorbing (zabawa, która polega na staczaniu się ze zbocza w ogromnej, nadmuchiwanej kuli odpornej na uszkodzenia) czy paintball. Większość zabaw przygotowana została także w wersji dla dzieci, m.in. park linowy, tyrolka czy zorbing. 

Ceny niektórych atrakcji:

parki linowe - wszystkie kosztują 29 zł
tyrolka dla dzieci - 22 zł
tyrolki dla młodzieży i dorosłych - 29 i 36 zł
zorbing dla dzieci - 17 zł
zorbing dla młodzieży i dorosłych - 55 zł
quady dla dzieci - 29 zł
quady dla młodzieży i dorosłych - 55 zł
paintball dla młodzieży i dorosłych - 80 zł za 200 kulek

Szczegółowy cennik znajduje się na stronie parku.

Adres: Sokolniki, 55-080 Kąty Wrocławskie

Park Linowy w Ustroniu na Równicy

Park linowy na Równicy jest największym parkiem linowym w południowej Polsce. Do wyboru macie tam pięć tras o różnych stopniach trudności. Najłatwiejsza składa się z 14 przeszkód, które są zawieszone do 1 do 2 metrów nad ziemią, a najtrudniejsza - z 22 przeszkód, które znajdują się na wysokości nawet 14 metrów.

Trasy możecie wybierać też wedle własnych upodobań, w zależności od tego, czy chcecie przejechać się najdłuższą tyrolką, zmierzyć z największą liczbą przeszkód (i wcale nie jest to trasa o największym poziomie trudności) czy z największą liczbą elementów jeżdżących. Na tej ostatniej m.in., na wysokości 7 metrów, umieszczony został gokart, którym trzeba przejechać na kolejne drzewo.

Ceny biletów indywidualnych:

trasa zielona dzieci do 12 lat/dzieci od 13 lat i dorośli - 25 i 35 zł
trasa niebieska, żółta, czerwona i czarna - 30 i 35 zł
pakiet dwóch dowolnych tras - 52 i 57 zł
pakiet trzech dowolnych tras - 67 i 72 zł
pakiet czterech dowolnych tras - 77 i 82 zł
pakiet pięciu tras - 82 i 87 zł

Adres: ul. Równica 27, Ustroń

Park trampolin we Wrocławiu Park trampolin we Wrocławiu Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Park trampolin GOjump we Wrocławiu

W weekend możecie zajrzeć też do wrocławskiego parku trampolin. Powstała tam nowa atrakcja, czyli Strefa Przygoda, w której... wszystkie rozrywki przygotowane są w pionie. Podejmijcie wyzwanie równowagi lub spróbujcie pokonać pionowy tor przeszkód. Czeka tam na was m.in. wspinaczka po 5-metrowych palach czy swobodny skok na gigantycznego banana.

04.02.2018 Wroclaw . Strefa PRZYGODA w Parku Trampolin GOjump przy ulicy Długosza . 
fot . Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

Poza nową strefą, we wrocławskim parku trampolin znajdziecie też oczywiście klasyki: liczne batuty, basen z gąbkami, boisko do gry w zbijaka czy miejsce do trenowania wsadów do kosza. Nie możecie też ominąć toru przeszkód i megatrampoliny o powierzchni 37 metrów kwadratowych.

Ceny biletów na trampoliny:

wejście indywidualne na godzinę - przez internet 29 zł, w kasie 33 zł
wejście grupowe na godzinę (od 10 osób) - przez internet 19 zł, w kasie 23 zł
wejście indywidualne na 2 godziny - przez internet 49 zł, w kasie 53 zł
wejście indywidualne na rampę - 19 zł
wejście dla studentów lub uczniów na godzinę (od poniedziałku do czwartku do 10 do 15) - 19 zł
skarpety antypoślizgowe - 5 zł

Ceny biletów do Strefy Przygoda:

wejście indywidualne na godzinę - przez internet 29 zł, w kasie 33 zł
wejście grupowe na godzinę (od 10 osób) - przez internet 23 zł, w kasie 27 zł
wejście dla studentów lub uczniów na godzinę (od poniedziałku do czwartku do 10 do 15) - 19 zł
wejście do strefy parkour na 2 godziny - 19 zł
przeszkody specjalne na 2 godziny (wejście na pale, skok na banana) - 5 zł
wypożyczenie butów wspinaczkowych na godzinę - 8 zł

pakiet Przygoda + trampoliny na 2 godziny - 49 lub 53 zł
bilet na cały dzień - 95 lu 99 zł

Adres: ul. Jana Długosza 59-75, Wrocław

Park trampolin Jumpcity w Trójmieście

Weekend lub urlop na Pomorzu? Świetnie się składa. W wolnej chwili, gdy zabraknie wam pomysłów na to, co jeszcze można robić (albo okaże się, że pogoda jest typowo polska), możecie wybrać się do parku trampolin Jumpcity - w Gdańsku lub w Gdyni.

Ten pierwszy rozlokowany jest na powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Znajduje się tam największa trampolina sportowa na północy Polski, ogromny basen z gąbkami, ścieżki akrobatyczne, trampoliny, nad którymi zawieszone zostały kosze do ćwiczenia wsadów, arena do zbijania, air track oraz strefa gladiatorów.

Freestyle'owcy i akrobaci mogą z kolei trenować swoje umiejętności i pracować nad powietrznymi ewolucjami na dużej trampolinie super quad - ma ponad 18 metrów kwadratowych. 

Ceny biletów:

wejście na godzinę - przez internet 28 zł, w kasie 32 zł
wejście grupowe (od 6 osób) na godzinę - przez internet 24 zł, w kasie 28 zł

Adres: ul. Grunwaldzka 355, Gdańsk

Z kolei w Gdyni czeka na was 140 trampolin. Na arenie głównej, największej na tym obiekcie, może skakać jednocześnie 25 osób. Nie zabrakło też oczywiście basenu pełnego miękkich gąbek, trampolin z koszami, ścieżek akrobatycznych czy areny do dogeballa, czyli po prostu miejsca do gry w trampolinowego zbijaka.

Ceny biletów są takie same jak w Gdańsku.

Adres: ul. Tadeusza Wendy 7/9, Gdynia

Więcej o: