Turyści ryzykują grzywny i życie, żeby zdobyć ten szczyt. Prowadzą na niego 'schody do nieba'

Wspinaczka schodami Haiku na szczyt Pu'u Keahi a Kahoe, chociaż bardzo niebezpieczna i nielegalna, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów odwiedzających Hawaje. Wszystko przez niebiański widok, który widać ze szczytu.

Schody do nieba

Nie bez kozery schody Haiku - ciągnące się przez łańcuch górski Koolau - nazywane są "schodami do nieba". Powód? Niektóre ze szczytów wznoszą się ponad chmury i oferują prawdziwy spacer w niebiosach połączony z "boskimi" widokami na wyspę Oahu.

Schody do nieba

Na szczyt góry Pu'u Keahi a Kahoe, wznoszącej się ponad 760 m n.p.m., prowadzą 3922 strome, stalowe stopnie. I chociaż schody od 2015 roku są zamknięte dla odwiedzających z powodu zniszczeń, które wywołała potężna burza, szlak nadal jest uczęszczany i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Schody do nieba

A tych nie odstraszają ani grzywny za wspinaczkę po schodach, ani ich fatalny stan techniczny, który zagraża życiu. Dla niebiańskich widoków podróżujący są w stanie podjąć każde ryzyko.

Schody do nieba

Oczywiście, nie nakłaniamy do łamania prawa i narażania własnego życia, ale gorąco zachęcamy do obejrzenia pięknych zdjęć. Widoki są naprawdę wspaniałe.

Schody do nieba

Schody do nieba zostały wybudowane na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Prowadziły do potężnej anteny radiowej i radiostacji, usytuowanych na szczycie góry Pu'u Keahi a Kahoe.

Schody do nieba

Drewniana drabina, ciągnąca się przez łańcuch górski, w latach 50. XX wieku została wymieniona na stalowe schody. Szlak został zamknięty w 1987 roku, ale po remoncie w 2003 otrzymał drugie życie. Niestety, od czasu wspomnianej nawałnicy z 2015 roku pozostaje nieczynny.

Sprawdź się w QUIZIE podróżniczym:  Zaznaczyliśmy miejscowości na mapie Polski. Wiesz, które? Wasza średnia 13/16

Schody do nieba

Komentarze (4)
Turyści ryzykują grzywny i życie, żeby zdobyć ten szczyt. Prowadzą na niego 'schody do nieba'
Zaloguj się
 • drdr2

  Oceniono 20 razy 20

  Grzywny powinny być przeznaczone na remont szlaku

 • jack_flash

  Oceniono 3 razy 3

  My w Warszawie też mamy swoje „schody do nieba”. Zapraszamy turystów z całego świata, na Plac Piłsudskiego. Prócz walorów widokowych, jest tam bardzo bezpiecznie. W pobliżu stacjonuje patrol policji 24/7.

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 1 raz 1

  Jak ładnie przekopiowane i ze zdjęciami nawet.
  Ho ho!!!

 • kurdupel0

  Oceniono 7 razy -5

  A za co kary , kazdy jest równy wobec Boga ,a stworzył to Bóg i nikt nie ma prawa zawłaszczać sobie tego co stworzył. Opłaty powinny być za akcje ratunkowe a nie za wstęp na szlak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX