Bilet lotniczy możesz kupić nawet ponad 70 proc. taniej. Wystarczy, że będziesz omijać konkretne dni tygodnia

Wakacje nie muszą oznaczać wydatków pustoszących portfel. Są sposoby na to, aby za hotel i bilety lotnicze zapłacić znacznie mniej. KAYAK przekonuje, że wystarczy kupować je w odpowiednie dni.
Na wakacje można wyjechać taniej. Wystarczy kupować bilety i noclegi w konkretnych miesiącach i dniach tygodnia Na wakacje można wyjechać taniej. Wystarczy kupować bilety i noclegi w konkretnych miesiącach i dniach tygodnia shutterstock

Wcześniej znaczy taniej

Nie jest tajemnicą, że często lepiej zarezerwować nocleg lub lot znacznie wcześniej, aby zaoszczędzić, choć oczywiście ta zasada nie zawsze się sprawdza. Eksperci wyszukiwarki lotów KAYAK.pl przeanalizowali miliony wyszukiwań* i na podstawie zebranych danych postawili wniosek, że bilety lotnicze do najpopularniejszych krajów, a także noclegi w tych miejscach, najlepiej rezerwować z dużym wyprzedzeniem - w niektórych przypadkach nawet kilkunastomiesięcznym. 

*Ceny lotów dotyczą połączeń lotniczych w dwie strony w klasie ekonomicznej dostępnych na KAYAK.pl między 1 stycznia 2016 oraz 3 listopada 2017 dla podróży w 2017 roku. Ceny hoteli dotyczą wyszukiwań na wszystkich lokalnych stronach KAYAK między 1 stycznia 2016 oraz 3 listopada 2017 dla pobytów w 2017 roku.

Zobacz też: Ten rok będzie rekordowy. "Polacy są przekonani, że stać ich na urlop z biurem podróży"

Najlepszy czas na planowanie podróży do najpopularniejszych europejskich miast Najlepszy czas na planowanie podróży do najpopularniejszych europejskich miast materiały prasowe KAYAK.pl

Do Grecji ponad połowę taniej

Do najmodniejszych europejskich miast najtaniej polecimy, jeśli bilety zarezerwujemy kilka miesięcy wcześniej. Wówczas możemy zaoszczędzić nawet 52 proc. ceny biletu - tak jest w przypadku Aten, do których bilet warto kupić z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Najwcześniej bilety powinny kupować osoby, które planują wylot do Amsterdamu lub Mediolanu. - Zakupione z półrocznym wyprzedzeniem loty do stolicy Holandii są średnio o 45 proc. tańsze, a loty do stolicy Lombardii nawet o 50 proc. tańsze niż w najdroższym okresie - informują przedstawiciele KAYAK.pl.

Jeżeli natomiast urlop zamierzacie spędzić w Paryżu lub w Londynie, lepiej wstrzymajcie się z bardzo wczesnym kupowaniem biletów. Wystarczy, że zrobicie to na około dwa miesiące przed podróżą, a będziecie mogli cieszyć się z oszczędności na poziomie 50 proc.

Najlepszy czas na planowanie podróży do najpopularniejszych miast świata Najlepszy czas na planowanie podróży do najpopularniejszych miast świata materiały prasowe KAYAK.pl

Uwaga na Tajlandię

Jeszcze wcześniej kupnem biletów powinni zainteresować się ci, którzy w wolne dni będą odpoczywać poza Europą w najmodniejszych dalekich zakątkach świata. Ceny lotów do większości tych miejsc są najtańsze na więcej niż pół roku przed wylotem.

Dotyczy to szczególnie Tajlandii, a konkretnie lotów do Bangkoku. Ten azjatycki kraj od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, nie tylko ze względu na ciepły klimat, ale też stosunkowo niskie ceny na miejscu. Jeżeli więc w swoich urlopowych planach macie wylot do stolicy Tajlandii, powinniście pomyśleć o rezerwacji nawet z 10-miesięcznym wyprzedzeniem. Jest wówczas średnio 21 proc. taniej. Mniejszego pośpiechu wymagają loty na Phuket - siedem miesięcy wcześniej wystarczy, aby zaoszczędzić do 16 proc.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku Sri Lanki, która zaczyna przyciągać coraz większe rzesze turystów z Polski. Nie trzeba spieszyć się tak bardzo, bo wystarczy kupić bilety lotnicze do Kolombo zaledwie miesiąc wcześniej, aby zaoszczędzić 28 proc. ceny.

Odpoczynek w najpopularniejszych miastach Stanów Zjednoczonych, czyli Nowym Jorku, Los Angeles lub Miami, zaplanujcie z kolei na około 7-9 miesięcy wcześniej. Jest duża szansa, że loty na tych połączeniach będą wówczas nawet do 45 proc. tańsze niż w najdroższym miesiącu.

Zobacz też: Nowy atrakcyjny kierunek z Polski na jesień i zimę. Dolecicie do niego tanimi liniami i zanocujecie na pustyni

Chcesz płacić mniej? Omijaj weekendy

Dni tygodnia nie pozostają bez znaczenia w przypadku cen biletów lotniczych. Eksperci KAYAK przekonują, że turyści sporo zaoszczędzą, jeśli w 2018 roku podczas planowania wyjazdów do najbardziej popularnych miast w Europie i na świecie, raczej będą omijać weekendowe i poniedziałkowe połączenia lotnicze.

W przypadku najbardziej obleganych europejskich miast, loty do nich są minimum 50 proc. tańsze w mniej oblegane dni tygodnia, a osoby wybierające się do Aten mogą zaoszczędzić nawet 72 proc. ceny biletu, jeżeli wybiorą odpowiednie dni.

Istotne różnice w cenie widać także w przypadku lotów do bardziej odległych zakątków globu. Za loty do ośmiu z 10 najpopularniejszych miejsc na świecie polscy podróżni zapłacą co najmniej 25 proc. mniej, jeżeli wybiorą mniej popularne dni podróży.

To też może cię zainteresować: Wybierz tę porę dnia, a unikniesz turbulencji i opóźnień. Stewardessa: Nie mówimy tego pasażerom

Najlepszy czas na zarezerwowanie hotelu w najpopularniejszych miastach świata Najlepszy czas na zarezerwowanie hotelu w najpopularniejszych miastach świata materiały prasowe KAYAK.pl

W najgorszym wypadku hotel trzeba rezerwować prawie rok wcześniej

Aż 79 proc. kosztów noclegu zaoszczędzą ci turyści, którzy zarezerwują go z odpowiednim wyprzedzeniem. Analiza pokazuje, że najlepszy moment na rezerwację hotelu w większości najpopularniejszych miast świata to jeden lub dwa miesiące przed przyjazdem. Turyści z Polski najczęściej decydują się na pobyt w hotelach trzy- lub czterogwiazdkowych, i w tym okresie są one tańsze nawet o 41. proc.

Znacznie wcześniej hotel powinny zarezerwować osoby, które planują pobyt w Tel Awiwie lub Phuket, gdzie noclegi są najtańsze na cztery miesiące przed przyjazdem, a także na Zanzibarze, gdzie najlepszym czasem na zarezerwowanie hotelu jest pięć miesięcy przed startem podróży.

Podróżujący po Europie też powinni pomyśleć o wczesnej rezerwacji noclegu. Z wyborem hotelu nie powinni zwlekać ci, którzy chcą wybrać się do słonecznej Portugalii. Najlepszym czasem na zarezerwowanie hotelu w Lizbonie jest dziewięć miesięcy, a hotelu w Porto - aż 11 miesięcy przed planowanym przyjazdem.

Bez pośpiechu swój urlop można planować w stolicy Włoch. W Rzymie do 17 proc. taniej zarezerwujecie nocleg nawet miesiąc przed przyjazdem.

Najlepszy czas na zarezerwowanie hotelu w najpopularniejszych miastach Europy
materiały prasowe KAYAK.pl

Może zainteresuje cię też: W tych miejscach właściwie nie ma turystów, a są wspaniałe. Jedno z nich odwiedza zaledwie 2 tysiące osób w ciągu roku

Najmodniejszy kierunek podróży lotniczych w 2018 roku Najmodniejszy kierunek podróży lotniczych w 2018 roku materiały prasowe KAYAK.pl

Split najmodniejszy w tym roku

Chorwacja od dawna jest uwielbiana przez Polaków. Potwierdza to analiza, według której to Split zanotował największy wzrost popularności wśród kierunków lotniczych (czyli tych wybieranych przez turystów preferujących podróże samolotami) - w porównaniu z poprzednim rokiem to chorwackie miasto odnotowało aż 248 proc. wzrostu!

Nic dziwnego, że tak chętnie wybieramy Split. Z miejscowości typowo portowej przeobraził się on w centrum nocnego życia. Jego atutem są też plaże, które przyciągają amatorów żeglowania i aktywnego wypoczynku.

Jeśli to właśnie w Splicie chcecie spędzić wakacje, powinniście zarezerwować lot sześć miesięcy przed podróżą. Możecie wtedy kupić bilety nawet do 36 proc. taniej.

Zobacz też: Ta wyspa jest stworzona na majówkę. Zachwycał się nią słynny Polak. Dokąd najlepiej pojechać? [WASZE TYPY]

Najmodniejszy kierunek noclegów w 2018 roku Najmodniejszy kierunek noclegów w 2018 roku materiały prasowe KAYAK.pl

Nie spada popularność Izraela

Miejscem, które odnotowało największy wzrost popularności jako baza noclegowa, jest Ejlat - aż 365 proc., co oznacza, że Polacy nadal bardzo chętnie podróżują do Izraela. Wpływ mogą mieć na to klimat, tanie bilety lotnicze, rozszerzenie siatki połączeń do tego kraju oraz intensywna kampania promocyjna prowadzona przez ministerstwo turystyki Izraela. 

Dlatego noclegi w Ejlacie warto rezerwować już cztery miesiące wcześniej. Może się to okazać niemal o połowę tańsze w porównaniu z najdroższym miesiącem. A jeśli zameldujecie się i wymeldujecie w środku tygodnia (najlepiej w czwartek), zaoszczędzicie niemal 70 proc. ceny noclegu w szczycie sezonu.

To też może cię zainteresować: Nie ma lepszego miejsca na urlop w Europie w 2018 niż to polskie miasto. Tak zdecydowali turyści z całego świata