Wygląda na to, że Chińczycy są bezkonkurencyjni w stawianiu szklanych mostów. Po raz kolejny pobili własny rekord i pod koniec grudnia udostępnili fanom mocnych wrażeń nową najdłuższą trasę widokową ze szkła na świecie.
Otwarta niedawno atrakcja turystyczna znajduje się w okolicy Shijiazhuang w prowincji Hebei i ma imponujące wymiary - 488 m długości i 218 m wysokości. Przejście po niej to więc niemal półkilometrowy spacer na poziomie odpowiadającym 66 piętrom.
Ci, na których chodzenie ponad 200 m nad ziemią po 4-centymetrowej warstwie szkła nie robi wrażenia, mogą poczuć dodatkowy "dreszczyk emocji" za sprawą konstrukcji mostu, który celowo został zbudowany tak, że w centralnej części nieco się huśta.
Zarządcy budowli postanowili zadbać również o tych ze zwiedzających, których podniebny spacer przerósł. Do pomocy przy przechodzeniu przez most i schodzeniu z niego zatrudniono specjalnych asystentów.
Główną atrakcją mają być jednak widoki, które serwis Asiaone.com opisuje jako "unikatowy geograficznie krajobraz z górami, naturalnymi wodospadami i antycznymi budowlami".
W podobnej scenerii są ulokowane inne szklane mosty w Chinach, w tym poprzedni rekordzista pod względem długości, czyli most z chińskiego Parku Narodowego Zhangjiajie, który rozciąga się aż na 430 m.
Sporo wrażeń zapewnia też przejście po szklanej kładce znajdującej się na zboczu góry Yuntai w chińskiej prowincji Henan. Mimo że jej wymiary nie są tak imponujące jak mostów w Shijiazhuang czy Zhangjiajie, zamontowane w październiku zeszłego roku efekty specjalne przyprawiają wielu spacerowiczów o szybsze bicie serca.
Wszystko przez to, że imitują pękanie szkła, czemu towarzyszą też odpowiednie dźwięki. Filmiki z reakcjami turystów na te "kontrolowane usterki" były swego czasu hitem internetu.
Latem zeszłego roku otwarto również 69-metrowy most ze szklanymi panelami w prowincji Shaanxi. Główna atrakcja? Widok na góry i zapierającą dech w piersiach okoliczną przyrodę.
Fani mocnych wrażeń przy okazji wizyty w Chinach mogą odwiedzić też Szanghaj i wybrać się na podniebny spacer po szklanej kładce oplatającej trzeci pod względem wysokości drapacz chmur Jin-Mao. Jako że kładka znajduje się na poziomie 88 piętra (340 m), turyści muszą korzystać z odpowiedniego zabezpieczenia w postaci lin przymocowanych do ściany budynku.