Najdłuższy szklany most na świecie już otwarty. Spacer po nim jest tak przerażający, że ludzie proszą o pomoc asystentów

Chińczycy właśnie otworzyli najdłuższy szklany most na świecie. Obecny rekordzista znajduje się w prowincji Hebei i ma aż 488 m długości, czyli o 58 m więcej niż jego poprzednik z Parku Narodowego Zhangjiajie.
Szklany most w prowincji Hebei Szklany most w prowincji Hebei Fot. Screen/Youtube.com/watch?v=MCpIUgnw0MI

Nowy rekordzista wśród szklanych mostów

Wygląda na to, że Chińczycy są bezkonkurencyjni w stawianiu szklanych mostów. Po raz kolejny pobili własny rekord i pod koniec grudnia udostępnili fanom mocnych wrażeń nową najdłuższą trasę widokową ze szkła na świecie.

Otwarta niedawno atrakcja turystyczna znajduje się w okolicy Shijiazhuang w prowincji Hebei i ma imponujące wymiary - 488 m długości i 218 m wysokości. Przejście po niej to więc niemal półkilometrowy spacer na poziomie odpowiadającym 66 piętrom.

Ci, na których chodzenie ponad 200 m nad ziemią po 4-centymetrowej warstwie szkła nie robi wrażenia, mogą poczuć dodatkowy "dreszczyk emocji" za sprawą konstrukcji mostu, który celowo został zbudowany tak, że w centralnej części nieco się huśta.

Zarządcy budowli postanowili zadbać również o tych ze zwiedzających, których podniebny spacer przerósł. Do pomocy przy przechodzeniu przez most i schodzeniu z niego zatrudniono specjalnych asystentów.

Główną atrakcją mają być jednak widoki, które serwis Asiaone.com opisuje jako "unikatowy geograficznie krajobraz z górami, naturalnymi wodospadami i antycznymi budowlami".

Szklany most w chińskim Parku Narodowego Zhangjiajie Szklany most w chińskim Parku Narodowego Zhangjiajie Fot. HighestBridges/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Most z chińskiego Parku Narodowego Zhangjiajie

W podobnej scenerii są ulokowane inne szklane mosty w Chinach, w tym poprzedni rekordzista pod względem długości, czyli most z chińskiego Parku Narodowego Zhangjiajie, który rozciąga się aż na 430 m.

Samo chodzenie po szkle kilometr nad ziemią to dla Chińczyków za mało, dlatego na kładce na górze Yuntai zamontowali przerażające efekty specjalne Samo chodzenie po szkle kilometr nad ziemią to dla Chińczyków za mało, dlatego na kładce na górze Yuntai zamontowali przerażające efekty specjalne fot. youtube.com/watch?v=ht9CSceDqhU

Szklana kładka na zboczu góry Yuntai

Sporo wrażeń zapewnia też przejście po szklanej kładce znajdującej się na zboczu góry Yuntai w chińskiej prowincji Henan. Mimo że jej wymiary nie są tak imponujące jak mostów w Shijiazhuang czy Zhangjiajie, zamontowane w październiku zeszłego roku efekty specjalne przyprawiają wielu spacerowiczów o szybsze bicie serca.

Wszystko przez to, że imitują pękanie szkła, czemu towarzyszą też odpowiednie dźwięki. Filmiki z reakcjami turystów na te "kontrolowane usterki" były swego czasu hitem internetu.

Szklany most w Shaanxi Szklany most w Shaanxi Fot. Screen/youtube.com/watch?v=uqbAuhhisgI

Most w prowincji Shaanxi

Latem zeszłego roku otwarto również 69-metrowy most ze szklanymi panelami w prowincji Shaanxi. Główna atrakcja? Widok na góry i zapierającą dech w piersiach okoliczną przyrodę.

Szklana kładka na Jin-Mao w Szanghaju Szklana kładka na Jin-Mao w Szanghaju Fot. youtube.com/watch?v=6DmOHN3JPYM

Szklana kładka na Jin-Mao w Szanghaju

Fani mocnych wrażeń przy okazji wizyty w Chinach mogą odwiedzić też Szanghaj i wybrać się na podniebny spacer po szklanej kładce oplatającej trzeci pod względem wysokości drapacz chmur Jin-Mao. Jako że kładka znajduje się na poziomie 88 piętra (340 m), turyści muszą korzystać z odpowiedniego zabezpieczenia w postaci lin przymocowanych do ściany budynku.