Nowy Rok: gdzie rozpoczyna się najwcześniej? Tam korki od szampana wystrzelą jako pierwsze

Nowy Rok: gdzie rozpoczyna się najwcześniej? To pytanie przed sylwestrem zadaje sobie wiele osób. Różnice wynikają oczywiście ze stref czasowych. Kto zatem jako pierwszy powita Nowy Rok?
Gdzie Nowy Rok rozpoczyna się najwcześniej, a gdzie najpóźniej? Gdzie Nowy Rok rozpoczyna się najwcześniej, a gdzie najpóźniej? PATRYK OGORZAŁEK / Agencja Wyborcza.pl

Nowy Rok witany jest na całym świecie

Już wkrótce w każdym zakątku świata powitany zostanie Nowy Rok. W różnych częściach globu ostatnia noc w roku odbywa się w nieco innych okolicznościach niż w Polsce. Wszystko zależy przede wszystkim od stref czasowych, ale także od kultury i tradycji. 

W Brazylii bawią się na słynnej Copacabanie. Brazylijczycy w ostatnią noc roku ubierają się na biało, wierzą, że biały strój zapewni im szczęście i spokój w kolejnych dwunastu miesiącach.

Z kolei w Rosji Nowy Rok obchodzi się dwukrotnie i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że jest świętowany huczniej niż Boże Narodzenie. W prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nie odgrywa tak znaczącej roli jak w Polsce. Nowy Rok w Rosji to czas, w którym Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą dzieciom prezenty. 

Ciekawie jest także w Chinach. Już miesiąc przed sylwestrem Chińczycy wypędzają złe duchy i sprzątają, aby pozbyć się wszystkich złych i niepotrzebnych przedmiotów. Wierzą, że w pierwszych dniach nowego roku nie wolno im dotykać miotły, by nie wymieść szczęścia i zbyt często się kąpać, żeby nie wymyć pomyślności.

W sylwestra w Chinach dominuje kolor czerwony. Lampiony i fajerwerki w tym kolorze mają odstraszyć bestię połykającą ludzi. Do noworocznych rytuałów należy też wykonanie tańca smoka skonstruowanego z drewna, bambusa lub papieru z umieszczoną we wnętrzu latarnią.

O Filipińczykach można powiedzieć, że najgłośniej świętują nadchodzący rok. Wszystko dlatego, że mieszkańcy wierzą, że hałas odstraszy złe duchy i pecha na nadchodzące miesiące. Wypełnia się wówczas monetami puszki, aby brzęczały jak najgłośniej.
Kolorowe stroje Filipińczyków odzwierciedlają entuzjazm na nadchodzący rok, a noszone przez nich figury symbolizują płodność i obfitość. Z kolei dzieci w sylwestra skaczą najwyżej, jak potrafią. Dlaczego? Żeby szybciej podrosnąć w nadchodzącym roku. Na Filipinach funkcjonuje również przesąd, który mówi, że tuż przed północą należy zjeść 12 winogron.

Ale wciąż pozostaje odpowiedź na pytanie gdzie Nowy Rok rozpoczyna się najwcześniej?

Mieszkańcy Kiribati pierwsi świętują Nowy Rok Mieszkańcy Kiribati pierwsi świętują Nowy Rok Vyshnivskyy / Shutterstock

Nowy Rok: gdzie rozpoczyna się najwcześniej? Na Kiribati

Mieszkańcy wysp Kiribati, które leżą na Pacyfiku, jako pierwsi na świecie powitają Nowy Rok. Jeden z kandydatów na prezydenta kilkanaście lat temu obiecał swoim obywatelom, że jeśli wygra wybory, będą pierwszymi ludźmi na świecie, którzy powitają nowy rok. Wygrał i słowa dotrzymał. Jak? Po prostu podzielił kraj na trzy strefy czasowe. Ta najbardziej wysunięta na wschód najwcześniej wita Nowy Rok - w Polsce jest wówczas godzina 11.00.

W Nowy Rok nie zapominajmy o zwierzętach, które boją się hałasu i wystrzałów. Jak można im pomóc? Obejrzyj nasze wideo:

Nowy Rok w Australii Nowy Rok w Australii David Carillet / Shutterstock

Następna jest Australia

Znacie już odpowiedź na pytanie o to, gdzie Nowy Rok rozpoczyna się najwcześniej. Teraz pora na kolejne kraje.

Cztery godziny później, czyli około 15.00 czasu polskiego, odliczanie do północy zaczynają mieszkańcy Australii. Obywatele bardzo hucznie świętują tam sylwestra. Odbywają się liczne koncerty, pokazy fajerwerków i festiwale muzyczne. Jednym z nich jest Falls Festival w Tasmanii, który organizowany jest na przełomie roku - w tym sezonie trwa od 28 grudnia 2019 do 5 stycznia 2020.

Nowy Rok w Chinach Nowy Rok w Chinach HTU / Shutterstock

Po Australii pora na Japonię i Chiny

Po Australii przychodzi czas na Japonię i Chiny. W Tokio i Pekinie Nowy Rok rozpoczyna się kolejno o 16.00 i 17.00 polskiego czasu, później do zabawy przystąpią kolejne państwa azjatyckie.

Wspominaliśmy już, że Chińczycy mają wiele ciekawych zwyczajów związanych ze świętowaniem sylwestra i Nowego Roku. Jednym z nich jest dominacja tego dnia koloru czerwonego, który ma odstraszyć złe duchy. 

Nowy Rok w Warszawie Nowy Rok w Warszawie Grand Warszawski / Shutterstock

Polska razem z większością Europy

Nowy Rok - gdzie rozpoczyna się najwcześniej? Wiemy już, że na Kiribati. Potem jest Australia, Japonia, Chiny i inne kraje azjatyckie. I co dalej? Tym razem pora na Europę. Nowy Rok razem z Polską przywita większość krajów Starego Kontynentu.

Ciekawie jest w Rosji, gdzie Nowy Rok świętuje się aż dwa razy - według kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego, czyli 1 i 14 stycznia. Do tego tradycją w tym kraju jest, że Nowy Rok to czas, kiedy Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą dzieciom prezenty.

Może zainteresuje cię też: Sylwestrowe przekąski z różnych krajów świata. Ich przygotowanie nie zajmie ci więcej niż godzinę

Honolulu na Hawajach Honolulu na Hawajach emperorcosar / Shutterstock

Na samym końcu Honolulu

Wiemy już, gdzie Nowy Rok rozpoczyna się najwcześniej. Gdzie zatem rozpocząłby się najpóźniej? Na wyspach Baker i Howland. Jest jednak jeden haczyk. Wyspy są bezludne i stanowią rezerwat przyrody, więc nie ma tam mieszkańców, którzy mogli powitać nadchodzący rok. 

W takim razie kto będzie świętował najpóźniej? Mieszkańcy Honolulu na Hawajach. W Polsce będzie już wówczas 1 stycznia, godz. 11.00. 

Więcej o: