Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? To, którego prawie nikt nie lubi [6 ŚRODKÓW TRANSPORTU]

Wybierając miejsce w samolocie, pociągu czy busie zwykle nie myślimy o tym, na ile jest bezpieczne. Badania pokazują jednak, że da się wskazać siedzenia, które minimalizują ryzyko obrażeń w razie ewentualnego wypadku.
Najbezpieczniejsze miejsca w samochodzie Najbezpieczniejsze miejsca w samochodzie Arkadiusz Gadaliński gazeta.pl

W samochodzie

Samochód to najpopularniejszy środek transportu, niestety też jeden z bardziej niebezpiecznych. Czy w razie zderzenia da się uniknąć obrażeń lub zmniejszyć ich ryzyko? Naukowcy z University at Buffalo w Nowym Jorku przeprowadzili badania, na podstawie których wskazali, które miejsca w samochodzie są najbezpieczniejsze.

Najbezpieczniej: Okazało się, że najlepszym miejscem jest... siedzenie z tyłu pośrodku. Nie spodziewalibyście się takiej odpowiedzi, prawda? Wiele osób nie lubi tego miejsca - kiedy ktoś ma na nim usiąść, często jest niezadowolony. Badacze przeanalizowali jednak wypadki w USA z lat 2000-2003, w których uczestniczyła osoba siedząca na środku. Wynika z nich, że osoby siedzące z tyłu są bezpieczniejsze od osób siedzących z przodu o 59-86 procent. Z kolei pasażerowie zajmujący środkowe siedzenia z tyłu są bezpieczniejsi od siedzących z tyłu, ale po bokach, o 25 proc.

Profesor Dietrich Jehle, główny autor badań, zajmujący się medycyną ratunkową wyjaśnia, że wynika to z tego, że pasażerowie tam siedzący znajdują się dalej od strefy zgniotu (strefa pojazdu, która w razie kolizji ulega zgnieceniu, pochłaniając część siły uderzenia). Poza tym, w przypadku wywrócenia się samochodu, mniejszy nacisk wywierany jest na środkowe siedzenie niż na siedzenia boczne.

Jednym z bezpieczniejszych miejsc jest także tylne siedzenie za kierowcą. W razie wypadku bowiem kierowca skręca odruchowo, starając się chronić siebie, więc też pasażera po swojej stronie.

Mniej bezpiecznie: Z obszernych badań, które można znaleźć na stronie amerykańskiej instytucji The National Center for Biotechnology Information, wynika, że przednie siedzenie pasażera jest mniej bezpieczne niż siedzenia z tyłu. W badanej próbie (56 644 pasażerów) naukowcy odnotowali 28 440 przypadków śmierci. Zginęło 46 proc. pasażerów na tylnych siedzeniach i 57 proc. pasażerów na przednich siedzeniach.

Niezależnie jednak od tego, na którym miejscu się siedzi, najważniejsze jest pamiętanie o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Zobacz też: Jak się spakować na wycieczkę małym samochodem? Te akcesoria pomogą ci zorganizować przestrzeń

Najbezpieczniejsze miejsca w pociągu Najbezpieczniejsze miejsca w pociągu Arkadiusz Gadaliński gazeta.pl

W pociągu

Wypadki pociągów zdarzają się rzadziej niż wypadki samochodów, ale wciąż mają miejsce. Gdzie zatem najlepiej siadać w pociągu?

Najbezpieczniej: Badania przeprowadzone przez Amerykanów wskazują, że powodem wykolejeń są zwykle wadliwe szyny. Takie usterki najczęściej powodują wykolejenie przedniej części pociągu. - Najbezpieczniej więc wybierać siedzenia środkowe i w wagonach oddalonych od środka pociągu o jeden lub dwa - radził Ross Campon, prezes National Association of Railroad Passengers, w rozmowie z CBS New York.

Campon powiedział też, że bezpieczniejsze są miejsca przy przejściu niż przy oknie. - Przy oknie pasażer ma większe szanse zetknąć się z potłuczonym szkłem lub zostać wyrzucony z pociągu przez siłę uderzenia - wyjaśnia.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa zalecają również wybór siedzenia skierowanego tyłem do kierunku jazdy. To dlatego, że pasażer w tym miejscu ma mniejsze szanse na wyrzucenie w przód podczas zderzenia.

Mniej bezpiecznie: W przypadku kolizji zmiażdżeniu ulegają zwykle przednie wagony. Dlatego miejsca w nich są mniej bezpieczne. Lepiej nie siadać też frontem do kierunku jazdy i unikać miejsc na samym przodzie lub tyle wagonu.

Może zainteresuje cię też: Podróż nad przepaścią i przez skaliste góry. Oto najpiękniejsze trasy pociągowe na świecie [ZDJĘCIA]

Najbezpieczniejsze miejsca w samolocie Najbezpieczniejsze miejsca w samolocie Arkadiusz Gadaliński gazeta.pl

W samolocie

Samoloty uznane zostały za najbezpieczniejszy środek transportu. Mimo to wciąż wiele osób odczuwa lęk przed lataniem, a niektórzy zastanawiają się, czy któreś z miejsc na pokładzie można uznać za bezpieczniejsze od innych. Wieloletnie badania pokazują, że tak.

Najbezpieczniej: Popular Mechanics przeprowadziło analizę katastrof i wypadków lotniczych od 1971 roku. Wynikło z nich, że warto zajmować miejsca w tylnej części samolotu, bo to one są statystycznie bezpieczniejsze. Osoby siedzące w ogonie miały o 69 proc. więcej szans na przeżycie katastrofy.

Mniej bezpiecznie: Badania pokazują, że mniej bezpiecznie jest w środkowej i przedniej części kabiny. Pasażerowie zajmujący fotele w środkowej części w okolicach skrzydeł mieli o 56 proc, a osoby z przodu - o 49 proc. mniejsze szanse na przeżycie katastrofy.

Czytaj też: Wolisz siedzieć przy oknie czy przy przejściu? Wybór miejsca w samolocie dużo o nas mówi

Stewardessa zdradza, jakie miejsce zająć w samolocie, żeby mieć najlepszą obsługę

Najbezpieczniejsze miejsca w autobusie Najbezpieczniejsze miejsca w autobusie Arkadiusz Gadaliński gazeta.pl

W autobusie

Na wieloletnich badaniach i gromadzonych przez lata statystykach opierał się też portal Brigthside.me, przygotowując analizę najbezpieczniejszych miejsc w różnych środkach transportu, m.in. w: autobusach miejskich, busach i statkach. Jak jest zatem w przypadku autobusów?

Najbezpieczniej: Badania wskazują, że najlepiej wybierać miejsca w środku pojazdu i przy przejściu, gdzie podobnie jak w przypadku pociągów jest mniejsze ryzyko obrażeń spowodowanych np. potłuczonym szkłem.

Mniej bezpiecznie: Miejsca przy oknie obarczone są większym ryzykiem z tego samego powodu, co takie same miejsca w pociągach. Poza tym mniej bezpiecznie jest na samym przodzie i tyle autobusu - te strefy są najbardziej narażone podczas kolizji, a przez znajdujące się tam duże szyby mogą wpaść większe przedmioty.

Najbezpieczniejsze miejsca w busie Najbezpieczniejsze miejsca w busie Arkadiusz Gadaliński gazeta.pl

W busie

W busach jest podobnie jak w pociągach i samochodach. 

Najbezpieczniej: Lepiej siadać na miejscach ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Zmniejsza to ryzyko uderzenia w oparcie poprzedzającego fotela, a co za tym idzie, ryzyko odniesienia obrażeń głowy lub kręgosłupa.

Mniej bezpiecznie: Takie miejsca to przede wszystkim te przy szybach, a powód jest dokładnie taki sam, jak w przypadku autobusów i pociągów. W razie wypadku fragmenty szkła mogą pokaleczyć siedzące tam osoby. Z kolei tak samo jak w samochodzie lepiej unikać siadania obok kierowcy.

Najbezpieczniejsze miejsca na statku Najbezpieczniejsze miejsca na statku Arkadiusz Gadaliński gazeta.pl

Na statku

Statkami podróżuje się stosunkowo rzadko, co nie znaczy, że nie warto wiedzieć, gdzie jest bezpieczniej. 

Najbezpieczniej: Na pokładzie i zlokalizowanych w jego pobliżu kabinach. Górna część statku tonie bowiem najpóźniej.

Mniej bezpiecznie: Analogicznie, najmniej bezpiecznie jest na dole. Znajdujące tam kabiny są najszybciej zalewane przez wodę, jeżeli gdzieś w ich okolicach pojawiła się dziura. Trudniej jest się również stamtąd wydostać.

Więcej o:
Komentarze (16)
Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze? To, którego prawie nikt nie lubi [6 ŚRODKÓW TRANSPORTU]
Zaloguj się
 • mario_pab

  Oceniono 20 razy 18

  Ciekawy artykuł.

 • stasi1

  Oceniono 17 razy 3

  Co do auta to moje dziecko ma fotelik po środku tylniego siedzenia. Wybraliśmy to metodą dedukcji bez naukowców. Dziecko zadowolone bo widzi gdzie jedzie

 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 2

  bezpieczniej w niemczech niż u nas bo u nas na drogach pisie oligarchy rozbijają się luksusowymi, niemieckimi limuzynami

 • gadolinn

  Oceniono 6 razy 0

  a w rakiecie?
  a w lodzi podwodnej?
  a na rowerze?
  na h...nanodze?

 • itisterriblywet

  Oceniono 14 razy -4

  Statystyka statystyką, ale przypadki są różne i czasem nieprzewidywalne. Znajomy ma poważny niedowład kończyn i pierwszą grupę inwalidzką. Kierowca i pasażer z przodu nie mieli zapietych pasów, on siedział z tyłu przypięty.

  SAmochód dachował, wypadł z drogi na pobocze i nadział się na ogrodzenie posesji. Panowie z przodu po prostu wypadli z auta w trakcie wypadku i nic większego im się nie stało. Znajomy z tyłu nie miał tyle szcześcia i nadział sie na ogrodzenie razem z samochodem.

 • nabbuko

  Oceniono 14 razy -6

  Lipa. Skąd taki przedział lat wybranych do badań? Okres 2000-2003 to dość krótki wycinek, kilkanaście lat temu po drogach jeździły trochę inne auta, ponadto są one zupełnie inne w Europie (gabaryty, przepisy dot. bezpieczeństwa)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX