Tradycja organizowana jarmarków świątecznych wywodzi się z Niemiec i właśnie tam znajdziemy najwięcej bożonarodzeniowych targów. Nie znaczy to jednak, że w innych europejskich miastach i miasteczkach nie znajdziemy pięknych, kolorowych i kuszących lokalnymi specjałami kiermaszów. Zwykle rozstawiane są na głównych rynkach i placach, zamieniając je w świąteczne wioski przepełnione magią świąt, zapachem bożonarodzeniowych drzewek i wypieków.
Większość jarmarków pojawia się już w listopadzie, a część można odwiedzać nie tylko w grudniu, ale też w styczniu. Zobaczcie, gdzie najlepiej wybrać się na kilkudniowy, zimowy wypad, aby zobaczyć najpiękniejsze z nich.
Zobacz też: Czy da się jeszcze tanio wyjechać na sylwestra? Sprawdzamy, na czym można oszczędzić najwięcej
Jarmark w Strasburgu należy do grona największych, a jego tradycja sięga XVI wieku. Znajduje się w najstarszej części miasta, która w tym czasie naprawdę zamienia się w świąteczne miasteczko - kiermasz składa się z blisko 300 drewnianych chatek.
Tak duża liczba straganów sprawia, że turyści i mieszkańcy Strasburga mają z czego wybierać. Sprzedawcy kuszą nie tylko pięknymi, ręcznie robionymi ozdobami i dekoracjami, ale też alzackimi przysmakami: bretzlami z grubą solą, lokalnymi kiełbasami czy miodami prosto z pasieki.
Wspaniale udekorowana jest nie tylko część, gdzie rozstawiany jest jarmark. Pozostałe dzielnice miasta również zachwycają tysiącami klimatycznych światełek i girland, a na placu Kleber pojawia się wielka choinka, jedna z tradycji Strasburga.
Jeśli chcecie zobaczyć tamtejszy jarmark, zaplanujcie sobie dłuższy pobyt w Alzacji, która w okresie świąt jest szczególnie bajeczna.
Jarmark w Strasburgu trwa od 25 listopada do 31 grudnia.
Również polskie miasta mogą pochwalić się pięknymi i chętnie odwiedzanymi jarmarkami świątecznymi. W ubiegłym roku turystów, mieszkańców i zagranicznych dziennikarzy zachwycił kiermasz bożonarodzeniowy w Krakowie.
Wybrać jeden jarmark w Berlinie jest naprawdę trudno. Co roku odbywa się tam ich blisko 50 i każdy zachwyca czym innym. Najpiękniejsze znajdują się przy Alexanderplatz, Bahnhof Zoo oraz na Gandarmermarkt, czyli w centrum miasta. Jeżeli więc planujecie przespacerować się trasą berlińskich jarmarków, tych wymienionych na pewno nie możecie pominąć.
Kupcy na stoiskach oferują nie tylko ręcznie robione akcesoria i ozdoby świąteczne. Pojawiają się tam także najlepsi kucharze, którzy zachęcają do próbowania i kupowania regionalnych potraw. A wszystko serwowane jest w ogrzewanych namiotach. Standardem są pieczone kiełbaski, steki z karkówki podawane z przyrządzanymi na różne sposoby ziemniakami, nie może zabraknąć również placków ziemniaczanych z musem jabłkowym. Poza tym bądźcie pewni, że stoły będą uginać się od zup gulaszowych, kartoflanek, mięsnych potrawek duszonych na olbrzymich patelniach i oczywiście bigosu. Na deser czekają na was: owoce w czekoladzie, praliny, pierniczki norymberskie i tony marcepanu.
Jarmarki w Berlinie trwają od 23 listopada do 3 stycznia.
Stolica Czech może pochwalić się wieloma wspaniałymi jarmarkami, a do największych należą te organizowane na Rynku Starego Miasta i placu Wacława. Odwiedzający szczególnie upodobali sobie stragany z czeskimi przysmakami. Znajdziecie tam kurtoszkołacze, miód pitny oraz grog- słodki napój z rumem i cytryną.
Obowiązkową pamiątką z czeskiego jarmarku są oryginalne, ręcznie robione drewniane zabawki.
Dopełnieniem świątecznej atmosfery jest pięknie podświetlona architektura Starego Miasta i choinka, która po zapadnięciu zmroku co godzinę rozbłyska świetlną animacją. Jeżeli chcecie zobaczyć ten niesamowity efekt, na jarmark najlepiej wybierzcie się między godziną 16:00 a 22:00.
Jarmark w Pradze trwa od 28 listopada do 6 stycznia.
Zobacz też: Co kupić podróżnikowi? Sprawdzone pomysły na świąteczne i mikołajkowe prezenty
Wiedeń o każdej porze roku robi wrażenie, ale w okresie przedświątecznym z czystym sumieniem można porównać go do krainy rodem z baśni Andersena. Na ulicach pojawiają się bożonarodzeniowe dekoracje, karuzele i jarmarki składające się z licznych drewnianych domków. Najbardziej znane jarmarki wiedeńskie odbywają się na placu Rathausplatz, na placu Freyung, Karlsplatz, w ogrodzie pałacu Schloss Belvedere oraz na dziedzińcu pałacu Schloss Schönbrunn. Najwięcej osób przyciąga ten przed ratuszem - to tam odbywa się kiermasz pod hasłem "Vienna Magic of Advent".
Odwiedzając któryś z bożonarodzeniowych targów w stolicy Austrii, nie możecie nie spróbować podawanych tam rozgrzewających trunków i pieczonych kasztanów. Zapewniamy was również, że wrócicie do domu z całym naręczem prezentów i upominków. Na brak rozrywek nie mogą narzekać też dzieci, dla których przygotowane zostały m.in. stoiska do tworzenia ozdób i kolorowa karuzela.
Jeżeli zostaniecie w grudniu do końca miesiąca, koniecznie wybierzcie się na plac przed Pałacem Schönbrunn, gdzie odbywa się noworoczna zabawa.
Jarmark w Wiedniu trwa od 13 listopada do 23 grudnia.
Zurych przed świętami obfituje w tak wiele atrakcji bożonarodzeniowych, że naprawdę trudno się zdecydować na jedną. Trzeba oczywiście zajrzeć na tamtejsze jarmarki. Jeden z nich jest szczególnie interesujący przede wszystkim ze względu na swoją lokalizację - odbywa się bowiem na głównej stacji kolejowej miasta. Osoby, które wysiądą z pociągu, od razu trafią na świąteczne stragany i unoszący się w powietrzu zapach cynamonu i grzanego wina.
Jest to jeden z największych wewnętrznych jarmarków świątecznych w Europie. Składa się z blisko 150 stoisk, na których znajdziecie tradycyjne produkty, sery szwajcarskie i świąteczne zabawki.
To nie jedyny jarmark w Zurychu, który warto odwiedzić. Drugi to targ przy placu Werdmühleplatz. Słynie przede wszystkim z tradycji wspólnego kolędowania. Wokół choinki, która góruje nad okolicznymi domami, gromadzą się chóry dzieci i dorosłych, by razem oddać się świątecznemu śpiewaniu.
Jarmark w Zurychu trwa od 19 listopada do 24 grudnia.
Może zainteresuje cię też: Wioska w Szwajcarii szuka... mieszkańców. Każdemu zaoferuje 100 tysięcy złotych