To miasto znalazło się w top kierunkach Lonely Planet na 2018 rok. Jest tam ciepło przez cały rok, a z Polski dolecimy do niego nawet za 72 zł

Wspaniała architektura, cudowna pogoda i ciepli ludzie. Sewilla jest idealna na kilkudniowy wyjazd o każdej porze roku, a na dodatek nie ma tam ogromnych tłumów turystów, nawet latem. I możecie do niej tanio dolecieć z Polski.
Widok na plac Hiszpański w Sewilli Widok na plac Hiszpański w Sewilli Aleksandra Podgórska

Lonely Planet doceniło Sewillę

Sewilla to miasto leżące na południu Hiszpanii, w Andaluzji, w odległości około 100 kilometrów od Oceanu Atlantyckiego. Prestiżowy przewodnik Lonely Planet umieścił je na pierwszym miejscu swojego rankingu najbardziej inspirujących miast, które trzeba odwiedzić w 2018 roku

Jeśli więc wciąż poszukujecie ciekawego kierunku na kilkudniowy city break, powinniście rozważyć Sewillę. I wcale nie musicie czekać do 2018 roku, ponieważ 31 października 2017 Ryanair otworzył połączenie lotnicze pomiędzy Warszawą (Modlinem) a Sewillą. Loty odbywają się dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty, i można trafić na bilety w naprawdę atrakcyjnych cenach. Najniższa cena w grudniu to 85 zł (w jedną stronę), a w styczniu 72 zł (również w jedną stronę).

Naszym zdaniem Sewillę najlepiej odwiedzać późną jesienią, ponieważ wtedy panuje tam naprawdę przyjemna temperatura. W listopadzie termometry wskazują zwykle około 20-23 stopni Celsjusza, a niebo jest praktycznie bezchmurne. Z kolei zimą jest zwykle około 15 stopni. A jeżeli nie przeszkadzają wam upały, możecie odwiedzić miasto również latem - wtedy temperatura rzędu 40 stopni Celsjusza jest w Sewilli normą.

Poza tym miasto pełne jest interesujących zabytków będących świadectwem przenikania się różnych kultur na przestrzeni wieków. I czasem naprawdę trudno zdecydować, w którą stronę skierować obiektyw aparatu.

Może zainteresuje cię też: Najlepsze kierunki na wyjazd zimą? Włochy, Francja i... Przemyśl. Oto najbardziej atrakcyjne miejsca

Wnętrze Alkazaru w Sewilli Wnętrze Alkazaru w Sewilli Aleksandra Podgórska

Alkazar

Alkazar (hiszp. alcazar) to kompleks pałaców królewskich. Spośród tych, które wciąż są używane, ten w Sewilli (Reales Alcázares de Sevilla) jest najstarszy w Europie. Główne wejście prowadzące do twierdzy to tzw. Lwia Brama, której nazwa nie jest oczywiście przypadkowa. Lew jest bowiem symbolem władzy i siły. 

Jako pierwsza pałac wybudowała marokańska dynastia Almohadów, co sprawia, że we wnętrzu twierdzy doskonale widać wpływy arabskie, których bogate zdobienia i misternie rzeźbione detale robią niesamowite wrażenie. Poza tym nie brakuje tam ścian wyłożonych słynną, kolorową ceramiką. To najlepszy przykład miejsca, w którym zastosowany został styl architektoniczny mudejar będący połączeniem elementów islamskich i chrześcijańskich. Wszystko dlatego, że kolejni królowie Hiszpanii dobudowywali następne części pałacu, nie porzucając wpływów arabskich. Przenikają się tam również style renesansowy, barokowy aż do architektury typowej dla XIX wieku.

Alkazar słynie również z licznych patiów z pięknymi arkadami, a także kilku rozległych ogrodów, z których każdy powstał w innym stuleciu. Rosną tam setki drzew z całego świata, a turyści chętnie przysiadają naprzeciwko fontann i rozkoszują się hiszpańskim słońcem. Z kolei przed jednym z dziedzińców rosną argentyńskie drzewa posadzone przez Evitę Peron. Nazywane są Pijakami lub Pijanymi ze względu na pobieraną przez nie ilość wody.

Ogrody alkazaru w Sewilli
Aleksandra Podgórska

Na terenie kompleksu kręcony był serial "Gra o Tron" - Alkazar zagrał Wodne Ogrody Dorne.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli Aleksandra Podgórska

Katedra Najświętszej Marii Panny

Jeden z symboli miasta i jednocześnie największa gotycka katedra na świecie, choć budynek na początku wcale katedrą nie był. Powstał w XII wieku jako główny meczet Sewilli. Po rekonkwiście w XIII wieku został konsekrowany, a w kolejnych wiekach przebudowany na katedrę.

Ważną jego częścią jest dzwonnica, tzw. Giralda, która również powstała w XII wieku i początkowo spełniała funkcje minaretu. Wieża liczy 96 metrów i jest dostępna dla turystów. Na górę nie prowadzą jednak schody, a coś na kształt pochylonych platform, dzięki którym wchodzenie na trasay widokowe jest dużo łatwiejsze. Taki sposób nie został jednak wymyślony specjalnie dla turystów. Pochylnie miały ułatwić muezzinowi (w islamie to mężczyzna pięć razy dziennie wzywający z minaretu wiernych do modlitwy) wjeżdżanie na minaret konno. 

Na szczycie dzwonnicy stoi pomnik z brązu, który obraca się wraz z kierunkiem wiatru. Wierną kopię rzeźby, która waży aż dwie tony, można zobaczyć przy wrotach katedry zwanych San Cristobal.

Giralda była kiedyś najwyższym budynkiem w mieście, ale kilka lat temu powstał biurowiec, który przewyższa ją dwukrotnie. Mieszkańcy Sewilli nie lubią nowego budynku, który, ich zdaniem, psuje panoramę miasta.

Giralda katedry w Sewilli
Aleksandra Podgórska

We wnętrzu katedry znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba. Badania DNA potwierdziły, że faktycznie są to jego szczątki. Poza tym wrażenie robią ogromne organy z XVIII wieku oraz bogato zdobiony ołtarz.

Katedra stoi przy placu Zwycięstwa. Nazwę nadano mu po potężnym trzęsieniu ziemi, które w 1755 roku nawiedziło Lizbonę, ale jego skutki było czuć aż w Sewilli. Zginęło jedynie sześć osób, co uznano wówczas za sukces - mieszkańcy cieszyli się, że ofiar było tak mało. Z placu można przedostać się na Patio de Banderas leżące w okolicy Alkazaru. Doskonale widać stamtąd Giraldę górującą nad białymi murami dziedzińca. Nazwa nie ma jednak nic wspólnego z aktorem Antonio Banderasem. Słowo banderas oznacza po prostu flagi.

Od strony wrót San Cristobal stoi budynek Głównego Archiwum Indii, w którym znajdują się m.in. oryginalne dzienniki Kolumba.

Czytaj też: 5 niesamowitych miejsc w Hiszpanii. Są jak ze snu, ale istnieją naprawdę

Plaza Nueva Plaza Nueva Aleksandra Podgórska

Plaza Nueva

Mimo, że Plaza Nueva oznacza po polsku Nowy Plac, jest to jeden z najstarszych placów w mieście. Leży niedaleko alei Konstytucji prowadzącej do katedry i po sąsiedzku z placem św. Franciszka.

Na środku Plaza Nueva stoi pomnik Ferdynanda III, który walczył z Maurami, a jego sukcesy sprawiły, że zdobył przydomek "Zdobywca Andaluzji". Plac jest również miejscem zamieszkiwanym przez krzykliwe, zielone papugi pochodzące z Argentyny. Zwykle kryją się w koronach drzew lub latają wysoko, więc dość trudno je sfotografować.

Z placu warto przejść się na pobliską ulicę calle Zaragoza, gdzie mieści się lodziarnia La Fiorentina. Prowadzi ją Joaquin Liria. Poza klasykami można spróbować tam również bardziej nietypowych smaków. Lodziarnia robi lody także dla Julio Fernandeza, który prowadzi jedyną w Sewilli restaurację odznaczoną gwiazdką Michelin.

Jeżeli pójdziecie dalej tą samą ulicą, natraficie na luksusową restaurację Taberna del Alabardero. Należy do hiszpańskiej sieci, która posiada również lokal w Waszyngtonie. Jej właścicielem jest ksiądz Luis Lezama, który daje drugą szansę młodym ludziom opuszczającym więzienie i zatrudnia ich w restauracji.

Patio w Palacio de las Duenas Patio w Palacio de las Duenas Aleksandra Podgórska

Palacio de las Duenas

Pochodzący z XV wieku pałac był ulubionym domem księżnej Alby, jednej z najbogatszych arystokratek w Europie. Księżna posiadała pałace i rezydencje w całej Hiszpanii, ale to właśnie tę w Sewilli upodobała sobie najbardziej.

Pałac jest kolejnym budynkiem w Sewilli stworzonym z wykorzystaniem różnych stylów architektonicznych: renesansu, gotyku i mauretańskiego. 

W środku pozostawiono liczne pamiątki po księżnej, która była m.in. fanką drużyny piłkarskiej Betis Sewilla i miłośniczką walk z bykami. Można zobaczyć tam również plakaty jej autorstwa. Na terenie pałacu znajduje się wiele urokliwych, spokojnych miejsc, ogród z drzewami cytrynowymi i uroczy dziedziniec.

Powierzchnia pałacu to 10 tysięcy metrów kwadratowych. Jest otwarty dla zwiedzających od marca 2016 roku.

Patio w Palacio de las Duenas
Aleksandra Podgórska

Może zainteresuje cię też: Najczystsze i najbezpieczniejsze. TEN kraj ma najlepsze plaże na świecie [RANKING PLAŻ]

Plac Hiszpański w Sewilli Plac Hiszpański w Sewilli Aleksandra Podgórska

Plac Hiszpański

Bezapelacyjnie jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Sewilli. Otoczony jest galeriami w kształcie półokręgu skierowanymi w stronę Ameryki, mającymi symbolizować otwartość w stosunku do Nowego Świata. 

Kompleks na placu Hiszpańskim zbudowano z cegieł i ceramiki, czyli typowych dla Sewilli materiałów (mówi się, że plac jest największą otwartą wystawą ceramiki w mieście). W oczy rzucają się cztery piękne mosty symbolizujące Aragonię, Kastylię, Leon i Navarrę. Z kolei na fasadzie budynku umieszczone zostały wizerunki 54 ważnych postaci - od Seneki po hiszpańskiego malarza Sorollę. W cieniu arkad rozstawiono ławki, a nisze, w których się znajdują, przyozdobione zostały słynnymi płytkami azulejos, z których można wyczytać historię 48 hiszpańskich prowincji.

Detale jednego z mostów na placu Hiszpańskim
Aleksandra Podgórska

Plac Hiszpański kilkakrotnie pojawił się także w filmach. Kręcono tam sceny do "Ataku klonów", czyli drugiego epizodu "Gwiezdnych Wojen" - plac zagrał miasto Theed na planecie Naboo. Miejsce było również siedzibą tytułowej postaci z filmu "Dyktator", w którą wcielił się Sacha Baron Cohen.

Zobacz też: Baleary czy Wyspy Kanaryjskie? Hiszpańskie wyspy pod lupą. Wybierz swoją ulubioną!

Uliczki dzielnicy Santa Cruz Uliczki dzielnicy Santa Cruz Aleksandra Podgórska

Dzielnica żydowska Santa Cruz

W Sewilli koniecznie trzeba przespacerować się starą dzielnicą żydowską - Barrio de Santa Cruz. Pełna jest wąskich, urokliwych i krętych uliczek ze zwisającymi z okien i balkonów kwiatami. Teren dzielnicy wyznaczają cztery ważne punkty: plac przy katedrze, mury ogrodów Alkazaru, teren parku Jardines de Murillo oraz ulica calle Santa Maria la Blanca.

Jeśli swoją wycieczkę zaczniecie przy placu Zwycięstwa przy katedrze, po wejściu na kilka kamiennych stopni znajdziecie się na wysokości 14 m n.p.m. - to najwyższe "wzgórze" Sewilli, ponieważ teren, na którym leży miasto, jest niemal całkiem płaski.

Przechadzając się po dzielnicy, warto zatrzymać się przy budynku hospital de los venerables sacerdotes, czyli szpitala dla sędziwych księży. Z kolei przy ulicy calle de Mateos Gago znajduje się kościół Iglesia de Santa Cruz, który został wybudowany w miejscu synagogi. To jemu dzielnica zawdzięcza swoją nazwę.

Zobacz też: Tam jest ciepło i tanio. 10 kierunków, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli planujesz wakacje zimą

Konstrukcja Metropol Parasol, wejście do Antiquarium po lewej stronie Konstrukcja Metropol Parasol, wejście do Antiquarium po lewej stronie Aleksandra Podgórska

Antiquarium

Antiquarium to nowoczesne muzeum znajdujące się w podziemiach ciekawej konstrukcji, jaką jest Metropol Parasol na placu La Encarnación. Swoim kształtem przypomina ona grzyby i tak też nazywają ją mieszkańcy Sewilli, którzy nie darzą budowli szczególną sympatią - podobnie jak wysokiego biurowca wyróżniającego się w panoramie miasta.

Metropol Parasol zaprojektował niemiecki architekt Jürgen Mayer. Konstrukcja została zbudowana z drewna. Na jej szczycie znajdują się tarasy widokowe, z których rozciąga się piękna panorama miasta - bardzo dobrze widać m.in. katedrę czy tereny wystawy światowej Expo z 1992 roku.

Panorama Sewilli z tarasu widokowego Metropol Parasol
Aleksandra Podgórska

W podziemiach natomiast kryje się wspomniane wcześniej Antiquarium, gdzie prezentowane są ruiny z okresu rzymskiego. Turyści mogą zobaczyć tam miejsca, gdzie konserwowane były ryby, piwnice z przełomu V i VI wieku czy pozostałości mozaikowej podłogi z rzymskich domów.

W drugiej części muzeum archeologicznego znajdują się pozostałości z wieków XII i XIII, czyli czasów, gdy w Andaluzji panowali Almohadzi. Doskonale zaprezentowana została różnica poziomów, na których leżało miasto w czasach rzymskich i późniejszych.

Niedaleko placu La Encarnación (na ulicy calle Gerona) znajduje się najstarszy bar w Sewilli - El Rinconcillo. Powstał w XVII wieku.

Złota Wieża przy nadrzecznej promenadzie Złota Wieża przy nadrzecznej promenadzie Aleksandra Podgórska

Spacer nadrzeczną promenadą

Nie możecie odmówić sobie też spaceru promenadą biegnącą nad rzeką Gwadalkiwir, gdzie znajduje się kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Torre del Oro, czyli Złota Wieża pochodząca z XIII wieku. Kiedyś pełniła funkcje obronne, obecnie jest siedzibą Muzeum Morskiego. 

Nieopodal wieży, po drugiej stronie ulicy, znajduje się Plaza de Toros, czyli najstarsza w Hiszpanii arena do walki z bykami. Jej wnętrze jest udostępnione dla turystów, w środku znajduje się m.in. muzeum corridy. Na fasadzie budynku nad bramami wejściowymi znajdują się informacje o miejscach na trybunach w cieniu lub w słońcu. W związku z wysoką temperaturą panującą w Hiszpanii, za miejsca w cieniu trzeba zapłacić więcej.

Arena walk byków w Sewilli
Aleksandra Podgórska

Z promenady pięknie widać również most Puente de Triana łączący dzielnicę Triana z północą miasta, a także wspomniany wcześniej, nielubiany przez mieszkańców biurowiec.

Biurowiec w Sewilli, krytykowany przez mieszkańców
Aleksandra Podgórska

Zobacz też: Tęsknisz za wakacjami? Oto ciepłe kierunki. Zdziwisz się, jak tanio możesz się tam dostać

Budynek dawnej Królewskiej Fabryki Cygar Budynek dawnej Królewskiej Fabryki Cygar Anual/wikimedia commons/CC BY 3.0

Królewska Fabryka Cygar

W Sewilli znajduje się także dawna Królewska Fabryka Cygar wybudowana w XVIII wieku. Budynek znany jest między innymi ze słynnej opery "Carmen". Niegdyś pracowały tym tysiące kobiet skręcające liście tytoniu. 

Budynek należy do epoki ancien regime. Można w nim dojrzeć różne style architektoniczne, ale najwyraźniej wybijają się elementy barokowe. 

Od lat 50. XX wieku w budynku mieści się rektorat i kilka wydziałów Uniwersytetu w Sewilli. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć uniwersyteckie patio. 

Może zainteresuje cię też: Tam turyści docierają rzadko. Oto mniej znane europejskie wyspy, które najlepiej odwiedzić jesienią

Taniec flamenco wywodzi się z Andaluzji Taniec flamenco wywodzi się z Andaluzji istock

Spektakl flamenco

Podczas pobytu w Sewilli nie można pominąć wizyty w Muzeum Tańca Flamenco (Museo del Baile Flamenco), które jest jedynym na świecie muzeum poświęconym wyłącznie temu tańcowi. To nie tylko lekcja historii dotycząca pochodzenia tańca, a także wielu rozmaitych stylów, które kryją się pod tą nazwą, ale też okazja, aby zobaczyć spektakl flamenco na własne oczy. Z czystym sumieniem polecamy zarezerwowanie miejsca na trwający godzinę występ. To naprawdę hipnotyzujące widowisko, podczas którego przez cały czas w głowie kołacze się jedna myśl: jak to w ogóle możliwe, żeby tak szybko ruszać nogami?! Gwarantujemy, że będziecie oczarowani energią, ekspresją i całą atmosferą, którą stwarzają tancerze wspólnie z zespołem muzycznym. Podczas spektaklu nie można robić zdjęć ani nagrywać filmów.

W muzeum, na którego zwiedzanie należy poświęcić około godziny, przechowywane są także stroje tancerzy, w tym jednej z najsławniejszych tancerek hiszpańskich - Cristiny Hoyos, oraz rekwizyty potrzebne do tańca, np. wachlarze (to również popularna pamiątka z Sewilli) czy chusty.

Muzeum mieści się przy calle Manuel Rojas Marcos. 

Więcej o: