Najlepsze kierunki na wyjazd zimą? Włochy, Francja i... Przemyśl. Oto najbardziej atrakcyjne miejsca

Coraz chętniej spędzamy okres świąteczny poza domem, wyjeżdżając nie tylko za granicę, ale również podróżując po Polsce. Skyscanner przygotował zestawienie najciekawszych miejsc, do których warto wybrać się zimą.
Góry Sowie zimą Góry Sowie zimą Maciekkw/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Góry Sowie z biegówkami (lub bez)

Góry Sowie to jedna z propozycji dla tych, którzy nie lubią przesiadywać za stołem, leniwie sięgając po kolejną dokładkę. Bo święta można równie dobrze spędzić aktywnie na łonie natury.

Tereny Gór Sowich to raj dla miłośników biegówek. Znajduje się tam pięć dobrze oznakowanych i dobrze utrzymanych tras (np. te w pobliżu Wielkiej Sowy czy Przełęczy Jugowskiej), które, w miarę możliwości, są co sezon unowocześniane.

Tym, którzy bardziej preferują tradycyjne narciarskie szaleństwa, Skyscanner poleca Jugów Park lub wyciągi w Rzeczce. W przypadku braku śniegu - pogoda figle płata, o czym wiedzą najstarsi górale - pozostają spacery i dotlenianie się z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie stosunkowo blisko Wrocławia słynącego z przepięknej starówki.  

W Góry Sowie komfortowo dotrzecie samolotem, lądując we Wrocławiu. Może tegoroczne święta warto zacząć od pasterki na lokalnym rynku, a Nowy Rok powitać w operze?

Więcej informacji dotyczących lotów znajdziecie tutaj.

Zobacz też: Tam jest ciepło i tanio. 10 kierunków, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli planujesz wakacje zimą

Okolice Zakopanego w zimowej scenerii Okolice Zakopanego w zimowej scenerii istock

Kulig i grzane wino w okolicach Zakopanego

Zakopane to zdecydowanie jeden z klasyków świątecznych wyjazdów, ale tym, którzy nie przepadają za tętniącymi życiem Krupówkami, Skyscanner rekomenduje pobyt w okolicznych miejscowościach, takich jak: Małe Ciche, Biały Dunajec czy Murzasichle. Takie połączenie pozwoli skorzystać ze wszystkich atrakcji Zakopanego, a zarazem nieco odpocząć od tłumów w urokliwych, a wręcz baśniowych mieścinach z tradycyjnymi, góralskimi chatami.

Wiele pensjonatów na czas świąt oferuje specjalne atrakcje: kuligi, kolędowanie z góralami czy, z myślą o najmłodszych, spotkanie ze Świętym Mikołajem. Z kolei na tutejszych stokach, np. w Białce Tatrzańskiej, można się oddać narciarskiemu szaleństwu i spalić wszystkie wigilijne kalorie.

Port w Nicei po opadach śniegu Port w Nicei po opadach śniegu istock

Lazurowe święta w Nicei

Lazurowe Wybrzeże to propozycja dla osób lubiących słońce, a jednocześnie umiarkowaną, przyjemną temperaturę, która pozwoli odetchnąć od tradycyjnej polskiej zimy. To jedno z tych miejsc, w których pogoda dopisuje niemal cały rok, rzadko zdarzają się deszcze, niebo onieśmiela błękitem, a słońce delikatnie muska skórę.

Co robić na miejscu? Jest wiele możliwości. Skyscanner poleca udać się w niezwykłą podróż pełną niespodzianek. Możecie wybrać zarówno utarty szlak Nicei, jak i zboczyć z niego, zaglądając w najbardziej ukryte zakamarki. O tej porze roku oprócz Nicei, filmowego Cannes czy Saint Tropez, warto udać się do Monako z uwagi na panujący tam niezwykły mikroklimat i jego legendarne kasyno z elegancką, wręcz arystokratyczną otoczką. 

Więcej informacji o lotach znajdziecie tutaj.

Stare Miasto w Gdańsku w czasie zimy Stare Miasto w Gdańsku w czasie zimy istock

Święta z szumem fal Bałtyku

Jeśli lubicie kolędy tak samo mocno jak szanty, to istnieje wyjście - świąteczny wyjazd nad Bałtyk. Niezależnie, czy zdecydujecie się na mieszkanie w Gdańsku i wigilijny spacer po Długim Targu czy pensjonat nad morzem w mniejszej miejscowości - szum fal w tle zapewni magiczne przeżycia i odmieni tradycyjny schemat celebrowania Bożego Narodzenia.

Na pewno warto przyjechać nad Bałtyk o tej porze roku ze względu na piękną w swojej surowości scenerię plaży. A poza tym zimą jod działa podobno ze zdwojoną siłą. Ci, którym uda się dotrzeć do Trójmiasta przed Wigilią, koniecznie powinni pójść za radą Skyscanner i odwiedzić lokalny bożonarodzeniowy jarmark w Gdańsku. To feeria kolorów, smaków i solidna dawka pozytywnej energii. Od 2 do 23 grudnia na miejscu będzie dostępne lodowisko, świąteczne iluminacje, bombki giganty, świąteczny jarmark sztuki i wiele innych atrakcji.

Więcej informacji o jarmarku i mapkę znajdziecie tutaj.

Boże Narodzenie w Bratysławie Boże Narodzenie w Bratysławie istock

Ze świąteczną wizytą u południowych sąsiadów

Zacznijcie świętować nieco wcześniej i wprowadźcie się w odpowiedni nastrój na bożonarodzeniowym jarmarku w Bratysławie (kończy się zazwyczaj chwilę przed świętami). Poza smażonym serem (smažený sýr), do wyboru jest jeszcze kilka innych regionalnych i kalorycznych przysmaków (rządzą ziemniaki pod różnymi postaciami), a żeby się rozgrzać, napijcie się nalewki. O tej porze roku deptak przy Dunaju nie będzie aż tak zatłoczony, jak bywa latem.

Potem możecie poszusować na słowackich stokach. Inna opcja to przedłużenie wycieczki o słynący ze słodkości Wiedeń, do którego z Bratysławy dojedziecie samochodem, pociągiem lub autobusem w około godzinę.

Może zainteresuje cię też: Minus 55 stopni i 2 miesiące ciemności: tak wygląda życie w najzimniejszym, tak dużym mieście na świecie

Panorama Przemyśla Panorama Przemyśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych/flickr.com/CC BY-NC 2.0

Podkarpacie - tradycja i opcja narciarska

Oprócz wypoczynku w Solinie lub Polańczyku w tym rejonie Polski jest też wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Wystarczy odrobinę sprzyjającej, zimowej pogody, aby w Arłamowie wyszaleć się na nartach. Podobnie w Przemyślu, gdzie cały rok można skorzystać z toru saneczkarskiego (na szynach) - ceny przejazdów zaczynają się od około 4 złotych.

W związku z tym, że będzie to okres świąteczny, warto poszukać miejsc, które przygotowują jedzenie (np. pyszne wędzone wędliny), opierając się na tradycyjnych przepisach lub oferują zorganizowany wyjazd na pasterkę z ciekawą oprawą (np. saniami) czy też do urokliwego kościoła. Frajdą może być także odkrywanie tajemnic dawnych zwyczajów bożonarodzeniowych - wolne miejsce przy stole zostawiano tu dla dusz krewnych, które, jak wierzono, w tym okresie odwiedzają rodzinę pozostawioną na ziemi.

Choinka przed katedrą w Mediolanie Choinka przed katedrą w Mediolanie istock

Włoskie świętowanie na stoku

Choinka, rozświetlona świątecznym blaskiem katedra i plac Duomo oraz zakupy, np. w dzielnicy Quadrilatero d'Oro czy w galerii Vittorio Emanuele II, zachęcają do podróży do Mediolanu prawie tak samo jak ceny biletów lotniczych.

W czasie Bożego Narodzenia koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów, jak choćby ciasta panettone di natale. Skyscanner podpowiada, że z Mediolanu można wyskoczyć też na narty, na przykład do Cervinii lub Montecampione (bliżej jest z Bergamo). Kurorty te mogą pochwalić się doskonałą infrastrukturą, a włoskie, senne miasteczka w Dolomitach mają o tej porze roku niepowtarzalny urok - szczególnie, gdy szukasz ucieczki od tłumów, zgiełku i gwaru.

Więcej informacji na temat lotów znajdziecie tutaj.

Więcej o: