Zachwycające, a do tego całkiem niedaleko Polski. Takimi trasami turystycznymi mogą pochwalić się Czesi

Do Czech z Polski jest tak blisko, że można tam wyskoczyć nawet na kilka dni. Jeśli zwiedziliście już Pragę i nie wiecie, co dalej, wybierzcie się na wycieczkę jedną z tych tras.
Jezioro Czarne Jezioro Czarne Ebs Els / flickr.com / CC BY-ND 2.0

Zachwycające, a do tego całkiem niedaleko Polski. Takimi trasami turystycznymi mogą pochwalić się Czesi

Do Czech z Polski jest tak blisko, że można tam wyskoczyć nawet na kilka dni. Jeśli zwiedziliście już Pragę i nie wiecie, co dalej, wybierzcie się na wycieczkę jedną z tych tras.

Jeziora na Szumawie

Są uważane za jedne z najpiękniejszych na przyrodniczej mapie Czech. Do największych i najbardziej znanych należą Jezioro Czarne oraz Jezioro Diabelskie. Dotarcie do nich nie jest łatwe, ale kiedy już wam się to uda, nie będziecie żałować. Nie da się do nich dojechać samochodem, trzeba samodzielnie pokonać kilkaset metrów w górę, bo jeziora leżą na wysokości ponad 1000 m n.p.m. 

Do Jeziora Czarnego najlepiej przejść żółtym szlakiem wiodącym od Špicáckého sedla. Jezioro to jest pod kilkoma względami rekordowe. Nie tylko największe na Szumawie, ale również w całym kraju. To także najgłębsze z szumawskich jezior. Swoją nazwę zawdzięcza odbiciu otaczających je lasów w tafli wody. Sprawia ona wówczas wrażenie, jakby przybierała czarny kolor.

Z Jeziora Czarnego do Diabelskiego najwygodniej dojść szlakiem oznaczonym na czerwono. Powinniście nim iść aż do rozdroża przy Potoku Jeziernym, a stamtąd do akwenu jest już bardzo blisko. Choć dostęp do niego jest bardzo trudny, nie poddawajcie się, bo Jezioro Diabelskie jest najpiękniejsze ze wszystkich na Szumawie.

Jezioro Diabelskie
Mgr. Zdenek Kubeš/wikimedia commons/CC BY 2.5

Skąd wzięła się jego nazwa? Legenda głosi, że pewna kobieta, kuszona przez diabła, przywiązała mu do ogona ogromny kamień, który on wciągnął w głąb jeziora. Wpadając do wody, wyrzeźbił także dolinę, w której położone jest jezioro. Mówi się, że podobno po dziś dzień z toni jeziora wypełzają przerażające i tajemnicze stworzenia.

Może zainteresuje cię też: Takich widoków nie ma nigdzie indziej. Popełnisz błąd, jeśli nie przejedziesz choć jedną z tych tras [ZDJĘCIA]

Wieża widokowa na szczycie Polednika Wieża widokowa na szczycie Polednika istock

Polednik

Z Polednika rozciąga się najpiękniejszy widok na Szumawę. Można dotrzeć tam zarówno pieszo, jak i na rowerze. Samochody najlepiej zostawić na parkingu w gminie Prášily lub Prášily-Slunecná, do Prášil dojeżdża także autobus. Dalszą trasę trzeba pokonać już samodzielnie. Do Jeziora Praszilskiego, leżącego u podnóża góry od strony północnej, droga nie jest trudna, ale dalej szlak jest już bardziej wymagający.

Warto jednak wspiąć się na wierzchołek, ponieważ znajduje się tam jeden z najwyżej położonych punktów widokowych w Czechach - wieża, z której przy dobrej pogodzie doskonale widać Las Czeski. Była to kiedyś stacja obrony powietrznej, bardzo pilnie strzeżona i używana od lat 60. do 1989 roku. Opuszczona, zaczęła niszczeć, ale w 1998 roku przebudowano ją na punkt widokowy dla turystów.

Wybierając się na Polednik, pamiętajcie, że mogą tam panować bardzo trudne warunki - jest chłodno, a w wielu miejscach, nawet latem, zalegają płaty śniegu.

Skały Teplickie Skały Teplickie Marian Kyral / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

Skały Adrszpaskie i Skały Teplickie

Skały Adrszpaskie i Teplickie należą do najpiękniejszych miast skalnych w Czechach. Formacje skalne o nietypowych kształtach położone są pomiędzy miastami Teplice nad Metuji i Adrszpach oraz szczytem Cáp.

Turyści, którzy wybiorą trasę po Adrszpaskim Skalnym Mieście, będą wędrować pomiędzy skałami, które nie tylko przybrały dziwne formy, ale również zostały adekwatnie do tych form nazwane. Po drodze mija się więc m.in. Orle Gniazdo, Starostę i Starościnę, Kochanków, Głowę Cukru, Diabelski Most czy Ząb. Na trasie znajduje się też wodospad, ale woda tryska z niego dopiero wtedy, kiedy... wypowie się zaklęcie. Zwieńczeniem szlaku turystycznego jest Echo Skalne. Trasa nie jest wymagająca i została dostosowana do osób, które nie mają doświadczenia w pieszych wędrówkach - zamontowano liczne ułatwienia w postaci schodków, poręczy, chodników i platform.

Skalne Miasto
Remigiusz Agatowski/flickr.com/CC BY-NC 2.0

Skalne miasto leżące w pobliżu Teplic jest mniej znane, ale na pewno warte odwiedzenia. Choćby dlatego, że jest większe i wyższe od swojego adrszpaskiego sąsiada. Liczy ponad 1800 hektarów, więc na jego przejście najlepiej zarezerwować sobie kilka godzin. Podobnie jak w skalnym mieście przy Adrszpach, tak i tam turyści mogą podziwiać fantastyczne formacje posiadające własne nazwy, np. Golem, Siekiera Rzeźnika czy Gąsienica. Obowiązkowa jest wizyta w punkcie widokowym na pozostałościach zamku Strmen. 
Spacerując po rozległym terenie miasta, nie pomińcie na swojej drodze Wieży Strażniczej, która jest symbolem tego miejsca, dojdźcie do Lwiej Klatki i dalej do najbardziej znanych formacji: Korony Skalnej, Ścian Kościelnych i Marcińskich.

Zobacz też: Duńczycy budują, a nasi sąsiedzi już ją mają: niezwykła ścieżka pośród koron drzew [ZDJĘCIA]

Kładka Przemytników w rezerwacie Ziemska Brama Kładka Przemytników w rezerwacie Ziemska Brama Ladislav Bohác / flickr.com / CC By 2.0

Ziemska Brama w Górach Orlickich

Ziemska Brama to rezerwat przyrody leżący w Górach Orlickich. Przebiega przez niego 3-kilometrowy szlak z 22 przystankami po drodze wiodący wzdłuż rzeki Dzika Orlica. Wycieczkę najlepiej rozpocząć przy kamiennym moście wybudowanym na początku XX wieku przez czeskich i włoskich kamieniarzy. Znajduje się on na samym początku doliny. 

Tak wygląda most, przy którym najlepiej rozpocząć wycieczkę
Marzper/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Dalej należy iść szlakiem oznaczonym na niebiesko. Dotrzecie nim aż do tzw. Kładki Przemytników (Pašerácka Lávka). W przeszłości przemycano tamtędy takie towary jak tytoń, cygara, proch, kawa czy cykoria. Następnym przystankiem na trasie powinien być dawny pawilon leśny Lusthaus - powstał w XIX wieku, służył m.in. jako gajówka, aż do 1936 roku, kiedy spłonął. Podobno zniszczono go, aby wojsko nie mogło użyć go jako punktu obronnego. 

Na uwagę zasługuje też Zbójnicka Skała (Ledrickova Skała) wznosząca się na wysokość 60 m. Jej nazwa związana jest z naprawdę żyjącym kiedyś zbójnikiem z gór - Ledrickiem. Według historyków mężczyzna żył w XIX wieku i wyróżniał się wyjątkową odwagą. Kilkakrotnie został schwytany przez wojsko, ale za każdym razem udawało mu się uciec. 

Może zainteresuje cię też: Podziwiaj Tatry spomiędzy koron drzew. Tuż przy granicy powstała nietypowa ścieżka widokowa

Miejscowość Znojmo, jedna z najstarszych na Morawach Miejscowość Znojmo, jedna z najstarszych na Morawach Michael Kur / flickr.com / CC BY-NC 2.0

Trasy w Parku Narodowym Podyji

Park rozciąga się w południowo-zachodnich Morawach. Przebiegają przez niego liczne trasy turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe. Odpowiedni szlak dla siebie znajdą także miłośnicy wina, ponieważ Morawy słyną właśnie z uprawy winorośli - stamtąd pochodzą najlepsze czeskie wina.

Jedną z takich tras winiarskich, polecanych przez czeskich przewodników, jest trasa rozpoczynająca się w Znojmie przy zabytkowym klasztorze Louka. Produkuje się w nim wino Znovin Znojmo, a podziemia klasztoru służą jako piwnice do leżakowania tego trunku. Dalej szlak wiedzie wzdłuż rzeki Dyi i należy dojechać nim aż do zapory. Trasą oznaczoną na żółto dotrzecie do Kamienia Sealsfielda, czyli dużej ściany skalnej służącej za punkt widokowy, skąd dobrze widać panoramę doliny, przez którą przepływa Dyja.

Jeśli dalej będziecie podążać żółtym szlakiem, dotrzecie do trasy winiarskiej Šobes uchodzącej za jedną z najlepszych tego typu w Europie. Zajrzyjcie tam do zabytkowej winnicy, która leży na zboczu góry w pobliżu rzeki. To jedna z najstarszych winnic na Starym Kontynencie, produkująca doskonałe wino - trunek z tego regionu przypadł do gustu nawet królowej Elżbiecie II.

Winnice Šobes
Petr Adámek/wikimedia commons/CC BY-SA 2.5

W drodze powrotnej do Znojma miłośnicy wina powinni odwiedzić wieś Havraniky. Choć miejscowość jest niewielka, ze względu na swoje położenie jest chętnie odwiedzana przez turystów. Można tam nie tylko skosztować wybornego wina, lecz także zobaczyć kilka zabytków: dawny młyn, kościół św. Leonarda czy probostwo z XIX wieku. Wyjeżdżając ze wsi, trzymajcie się czerwonego szlaku, który doprowadzi was do Popovic, Konic i dalej do Znojma.

Góra Pradziad - najwyższy szczyt w Jesionikach Góra Pradziad - najwyższy szczyt w Jesionikach ufoncz / flickr.com / CC BY 2.0

Trasy górskie w Jesionikach

Mówi się, że to najpiękniejsze trasy górskie w kraju naszych południowych sąsiadów. Dobrze odnajdą się tutaj zarówno amatorzy pieszych, jak i rowerowych wędrówek - przez te tereny przebiegają liczne, bardzo dobrze oznakowane szlaki. Nie brakuje też ścieżek edukacyjnych, pięknych krajobrazów z wodospadami i jaskiniami, a także miejsc, z których można podziwiać panoramę regionu.

Tak wyglądają czeskie góry Jesioniki
Jan Havrda/flickr.com/CC BY-NC 2.0

Jedną z ciekawszych tras jest ta wiodąca przez piękną dolinę Białej Opawy. Biegnąca tamtędy ścieżka dydaktyczna ma 6 km. Po drodze przechodzi się przez wiele mostów i schodków, mijając spektakularne wodospady, kaskady i nietypowe formacje skalne. Najwyższy z wodospadów liczy 8 m. Można tam podziwiać również świerki, których korony przybrały charakterystyczny kształt walca.

W Jesionikach trzeba wspiąć się też na najwyższy szczyt Moraw, czyli Pradziada (1491 m n.p.m.). Wiele osób decyduje się na zjazd z góry na... hulajnodze. Jest to bez wątpienia ekscytujące i podnoszące adrenalinę przeżycie, zanim jednak zbierzecie się na odwagę, wejdźcie do wieży widokowej, aby przekonać się, jak piękne i rozległe są Jesioniki - widać stamtąd nawet Śnieżkę, Śnieżnik i Beskidy.

Z Pradziada można wybrać się na wycieczkę na Cervenohorské sedlo. Najpierw trzeba zejść do doliny Desné, a następnie pokonać wymagający szlak przez skalisty parów. Mniej wymagająca opcja to trasa przez schronisko turystyczne Švýcárna. Kiedy już dotrzecie na Cervenohorské sedlo, przejdźcie się do Vresovej studánky, czyli źródła, którego wody, według legendy, miały uzdrowić zranionego jelenia.

Zamek Hrubá Skála Zamek Hrubá Skála Florin Draghici / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

Czeski Raj

Czeski Raj to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych. Powstało tam wiele szlaków pieszych i rowerowych, punktów widokowych, a miejscami chętnie odwiedzanymi przez podróżujących po Czechach są położone tam zamki - Hrubá Skála, Valdštejn i Trosky.

Jak najlepiej zwiedzać tereny Czeskiego Raju? Można na przykład wybrać trasę rozpoczynającą się i kończącą w tym samym punkcie - właśnie przy zamku Hrubá Skála wybudowanym na dwóch skałach. Podróż rozpocznijcie przy punkcie widokowym Łoże Adama i kierujcie się do kolejnego zamku, Valdštejn. To symbol wielkiej władzy z okresu, kiedy twierdza była rezydencją rodu von Wallenstein. Na przełomie XVIII i XIX wieku na miejscu ruin zamku wybudowany został nowy pałac, który przyciąga turystów. Jest tam nawet specjalna trasa przygotowana z myślą o dzieciach, gdzie przewodnikiem jest dawny rozbójnik, który postanowił się zmienić i zacząć żyć zgodnie z prawem. 

Zamek Valdštejn
Tjflex2/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Na trasie znajduje się punkt widokowy Mariánská vyhlidka. To jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu w Czeskim Raju, co odzwierciedla liczba odwiedzających je turystów. Nic dziwnego, że tak tłumnie tam ściągają - z tej skalnej platformy doskonale widać imponujące formacje Hrubej Skaly, ruiny zamku Trosky i górę Kozakov, a jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, można dojrzeć nawet wieżę widokową Ješted w Górach Izerskich.

Jako drogę powrotną warto wybrać Złoty Szlak. Dojdziecie nim do punktu widokowego U Lvicka, zobaczycie arboretum Bukovina, a podróż zakończycie przy Hrubej Skale.

Pełna miejsc przeznaczonych do obserwacji i podziwiania panoramy regionu jest trasa wokół Skał Prachovskich. Pierwszym punktem na szlaku jest taras widokowy Pecha, na który wchodzi się po kamiennych schodkach. Stamtąd będziecie mogli podziwiać Zielony Wąwóz. Kiedy miniecie Krzywą Wieżę i Fortunę, waszym oczom ukaże się kolejny punkt - Vyhlidka miru, skąd dojrzycie Amerykańską i Drezdeńską Wieżę. Dalej szlak prowadzi do Hlaholskiej vyhlidki, gdzie zaczyna się kręta ścieżka wijąca się najpierw w dół, następnie do góry, aby na koniec ponownie poprowadzić was ku dołowi i kolejnym punktom widokowym. Kiedy już nasycicie się wyjątkowymi krajobrazami, koniecznie zejdźcie do parowu Cisarská chodba, nazwanego tak na cześć cesarza Franciszka I.

Czeskie Kamienie leżące na trasie Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej Czeskie Kamienie leżące na trasie Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej wikipedia / domena publiczna

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Trasa rozpoczyna się w zachodnich Karkonoszach pod Tvarožnikem. Liczy 28 km i można pokonać ją wyłącznie pieszo. Wiedzie przez najwyższe szczyty Karkonoszy, łącząc ich zachodnią i wschodnią stronę, kilkakrotnie przecinając granicę polsko-czeską. Czerwony szlak, którym należy się poruszać, wiedzie wokół wokół Śnieżnych Kotłów (Snežnych Jám), przez Czeskie Kamienie aż do Špindlerowej Budy - dawnego schroniska turystycznego przerobionego na hotel.

Śnieżne Kotły
Semper_lupus/wikimedia commons/CC BY-SA 2.5

Podczas wycieczki można podziwiać m.in. widok na Wielki i Mały Staw po polskiej stronie gór. Częścią wędrówki jest też wspinaczka na Śnieżkę - najwyższy szczyt polskich Sudetów i najwyższy szczyt w Czechach, skąd schodzi się do miejscowości Malá Upa. 

Miejscowość Malá Upa Miejscowość Malá Upa Petr Novák / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Od Przełęczy Okraj do Malej Upy

Ta wymagająca trasa dla wytrawnych piechurów liczy niecałe 6 km. Rozpoczyna się po czeskiej stronie Przełęczy Okraj niedaleko parkingu i została oznaczona czerwonym i żółtym kolorem. Może nie należeć do najwygodniejszych, ponieważ przez cały czas idzie się po asfalcie, ale warto rozważyć wycieczkę chociażby dla wspaniałych widoków (świetnie widać z niej Śnieżkę) i wyjątkowej przyrody Karkonoszy. 

Po wyjściu z parkingu kierujcie się czerwonym szlakiem na Nové Domky, następnie na Moravankę i aż do kościoła św. Piotra i Pawła w Malej Upie, gdzie trasa się kończy. Miasteczko jest malowniczo położone w rozległej dolinie między Grzbietem Lasockim a Kowarskim Grzbietem. Przebiegającym przez wieś czerwonym szlakiem można też dotrzeć do jaskiń krasowych w Horni Alberice.

W drodze powrotnej znów trzeba będzie wspiąć się pod górę w okolice Moravanki, gdzie następnie należy skręcić w prawo w początkowo nieoznakowaną drogę, która później przechodzi w żółty szlak prowadzący do Cernej Vody. Stamtąd czeka was lekkie podejście już na parking, z którego zaczynaliście wyprawę.

Zobacz też: Zbudowali ją przy polskiej granicy. Takiej platformy widokowej możemy Czechom zazdrościć

Góra Medwiedin Góra Medwiedin wikipedia / domena publiczna

Ze Szpindlerowego Młyna do Łabskiego Wodospadu

Szpindlerowy Młyn to miasto w północnych Czechach, znany ośrodek narciarski w Karkonoszach. Wyruszającą stamtąd krzesełkową kolejką linową, dotrzecie na wzniesienie Medwiedin. Po dotarciu na górę trzeba wybrać żółty szlak prowadzący do schroniska Vrbatova bouda. Po drodze znajduje się punkt widokowy Šmidova vyhlidka, gdzie warto się zatrzymać, bo przepięknie widać stamtąd szczyt góry Kocioł (Kotel).

Po krótkim postoju w schronisku przejdźcie przez Panczawską Łąkę, gdzie wypływa Panczawa, prawy dopływ Łaby, tworząc na brzegu łąki około 150-metrowy Wodospad Panczawski.

Wodospad Panczawski
Balaban/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Dojdziecie do źródła Łaby i w tym miejscu powinniście zmienić szlak na czerwony. Poprowadzi was on do kolejnego schroniska - Labská bouda. Stamtąd w dalszą drogę udajcie się szlakiem niebieskim. Na trasie czeka na was spora atrakcja. Zobaczycie jeden z największych i najbardziej znanych czeskich wodospadów - Wodospad Łabski. 

Do Szpindlerowego Młyna wrócicie przez dolinę Łaby. Cała trasa liczy około 18 km.

Może zainteresuje cię też: Trasy i ścieżki rowerowe w Polsce: nad morzem i w górach, śladami zabytków i dzikiej przyrody

Więcej o: