To będą najpopularniejsze kierunki 2018 roku? Polacy szukają nowości. Gdzie pojechalibyśmy najchętniej?

Trendy podróżnicze wśród Polaków z roku na rok bardzo się zmieniają. Choć wciąż chętnie wyjeżdżamy do Grecji, to nie ten kraj może być najbardziej pożądanym kierunkiem na 2018 rok.
Tel Awiw Tel Awiw istock / Danor_a

To będą najpopularniejsze kierunki 2018 roku? Polacy szukają nowości. Gdzie pojechalibyśmy najchętniej?

Trendy podróżnicze wśród Polaków z roku na rok bardzo się zmieniają. Choć wciąż chętnie wyjeżdżamy do Grecji, to nie ten kraj może być najbardziej pożądanym kierunkiem na 2018 rok.

Mogłoby się wydawać, że polscy turyści na urlop wyjeżdżają głównie na południe Europy i nic w tej kwestii się nie zmienia. Tymczasem analiza przeprowadzona przez serwis Kayak.pl pokazuje, że wciąż poszukujemy nowych kierunków i wyzwań i chętnie odkrywamy nowe miejsca na świecie - również poza Europą. 

Według serwisu przez kilka lat ulubionymi kierunkami Polaków były Bangkok, Nowy Jork i Londyn. W tym roku zwróciliśmy się jednak bardziej w stronę europejskich miast. Serca turystów z Polski podbiła Barcelona, która w 2017 r. była drugim najczęściej wyszukiwanym kierunkiem. Z kolei pierwsze miejsce na podium zajęła nieduża miejscowość na południu Włoch - Lamezia Terme - która okazała się absolutnym hitem i odnotowała wyjątkowo wysoki, bo aż 1028-procentowy wzrost liczby wyszukiwań wśród polskich podróżnych. 

Może to oznaczać, że Polakom zależy na docieraniu w przeróżne zakątki świata. Potwierdza to również zestawienie najpopularniejszych kierunków na 2018 r. przygotowane przez Kayak.pl na podstawie największego wzrostu wyszukiwań dla przyszłorocznych podróży.

Charakterystyczny żółty tramwaj na ulicach Lizbony Charakterystyczny żółty tramwaj na ulicach Lizbony istock / Rrrainbow

10. miejsce: Lizbona

Na 10. miejscu znalazła się stolica Portugalii, która zanotowała ponad 100-procentowy wzrost liczby wyszukiwań. Do Lizbony możemy wybrać się w poszukiwaniu słońca, pysznego jedzenia, zadowoleni będą też miłośnicy eksplorowania miast i podziwiania zabytków. W Portugalii na pewno rzucą wam się w oczy kolorowe kafelki, tzw. azulejo, które można spotkać właściwie wszędzie. Tworzą piękne mozaiki, które są ciekawym elementem dekoracyjnym nadającym budynkom wyjątkowego charakteru.

Wyjazd do Lizbony jest o tyle wygodny, że można w całości zorganizować go samodzielnie. Miasto świetnie nadaje się też na tzw. citybreak, czyli krótki, kilkudniowy wypad, choć jeśli będziecie mogli zostać w Portugalii dłużej, zachęcamy!

W Lizbonie koniecznie trzeba przejechać się jednym z charakterystycznych tramwajów, przespacerować się po dzielnicy Alfama, a wieczorem przenieść do Bairro Alto, miejsca pełnego klimatycznych restauracji, którego uliczki wypełnione są muzyką fado. Trzeba też oczywiście zobaczyć wieżę Belem, która jest jedną z największych atrakcji miasta.

Lizbona przyciąga również doskonałym winem, a także lokalnym specjałem - babeczkami pasteis de nata.

Plaża w Santa Cruz de Tenerife Plaża w Santa Cruz de Tenerife istock / querbeet

9. miejsce: Santa Cruz de Tenerife

Podobny do Lizbony wzrost zanotowało miasto Santa Cruz de Tenerife leżące na Wyspach Kanaryjskich. To największe miasto Teneryfy i drugie największe na wyspach. 

Kiedy już zdecydujecie, że właśnie tam chcecie spędzić swój urlop, na liście rzeczy do zobaczenia koniecznie zapiszcie salę koncertową (Auditorio de Tenerife), która z wyglądu przypomina słynną operę w Sydney. 

Jeśli lubicie odkrywać lokalne koloryty, na pewno spodoba wam się targ Mercado Municipal Nuestra Senora de Africa, na którym można kupić wiele świeżych produktów - od owoców i warzyw aż po ryby i owoce morza. 

Osoby, które chcą zrobić zarówno droższe, jak i tańsze zakupy, powinny wybrać się na Calle Castillo - ulicę wypełnioną zarówno sklepami najbardziej znanych marek, jak i takimi o bardziej przystępnych cenach.

Czytaj też: Największe atrakcje Wysp Kanaryjskich. Jak je zwiedzać, aby poznać każdy zakątek?

Hiszpańskie miasto Malaga leżące w Andaluzji Hiszpańskie miasto Malaga leżące w Andaluzji istock / Deejpilot

8. miejsce: Malaga

Pozostajemy w hiszpańskich klimatach, ale tym razem przenosimy się na kontynent. Na 8. miejscu uplasowała się Malaga leżąca na południu kraju. To miasto w wyszukiwaniach zanotowało 117-procentowy wzrost i potwierdza, że Polacy poszukują przede wszystkim ciepłych kierunków i miejscowości położonych nad morzem lub oceanem. 

Poza leniwym wypoczynkiem nad Morzem Śródziemnym w Maladze można też spędzać czas w inny sposób. Na przykład na jedzeniu. Malaga jest miastem nadmorskim, więc kuchnia opiera się przede wszystkim o świeże ryby i owoce morza. Można liczyć też na soczyste owoce i warzywa. No i nie sposób nie wspomnieć o słynnym winie o tej samej nazwie - malaga to charakterystyczny, słodki trunek o gęstej konsystencji. Ze względu na naprawdę intensywny smak nie każdemu może zasmakować, ale na pewno trzeba go spróbować.

Odkrywcy zabytków z kolei powinni odwiedzić katedrę renesansową, której budowa rozpoczęła się w XVI wieku, a skończyła w XVIII. Katedrę nazywa się często "La Manquita", czyli "Jednoręka", ponieważ ma tylko jedną wieżę. W środku można podziwiać 40 figur wykonanych przez rzeźbiarza Pedro de Mena. W skarbcu natomiast znajduje się obraz Luisa Moralesa "Matka Boska Bolesna".

Malaga jest też miejscem narodzin Antonio Banderasa i... Pabla Picassa. Znajduje się tam muzeum słynnego malarza, w którym zobaczymy wiele jego dzieł podarowanych przez członków rodziny. Są tam nie tylko obrazy, lecz także rysunki, rzeźby, grafiki oraz ceramika. Siedziba muzeum mieści się w XVI-wiecznym pałacu hrabiów Buenavista.

W mieście stoi też dom, w którym urodził się artysta. Budynek znajduje się na Plaza de la Merced i został zaadaptowany na muzeum. W środku można zobaczyć m.in. zrekonstruowaną pracownię ojca Picassa - Pabla Ruiza. 

Valletta - stolica Malty Valletta - stolica Malty istock / Ansud

7. miejsce: Luqa

Luqa to maltańskie miasto, na obrzeżach którego znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Nic więc dziwnego, że Polacy, zainteresowani odpoczynkiem na Malcie, chętnie wyszukują ten kierunek - zanotował on 127-procentowy wzrost. Z Polski można dolecieć tam m.in. Ryanairem. 

Miejscowość leży bardzo blisko stolicy wyspy, Valletty (około 8 kilometrów), i innych atrakcji turystycznych. W samej stolicy znajduje się kilkaset zabytków, a miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na pewno trzeba zobaczyć tam Pałac Wielkich Mistrzów ukończony w 1574 roku, który do dziś symbolizuje wielkość i chwałę Joannitów. Obecnie znajduje się tam parlament i siedziba prezydenta, więc zwiedzanie możliwe jest tylko o określonych porach.

Uwagę przyciąga też katedra św. Jana, a zwłaszcza jej bogate, barokowe wnętrze. Dumą katedry jest też jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggia - "Ścięcie Św. Jana".

Na obiad warto wybrać się na ulicę św. Urszuli wypełnioną restauracjami i knajpkami serwującymi pyszne dania i orzeźwiające napoje. Valletta jest też doskonałym miejscem do zrobienia pamiątkowych zakupów.

Poza obecną stolicą Malty trzeba też wybrać się do tej starej - Mdiny. Podczas pobytu w tym spokojnym mieście przespacerujcie się urokliwymi uliczkami, zajrzyjcie do katedry św. Pawła i muzeum z dziełami Albrechta Durera. Poza tym z Mdiny rozciąga się piękny widok - na pewno zrobicie tam świetne zdjęcia panoramy wyspy.

Możecie też na trochę opuścić Maltę i wybrać się na dwie położone nieopodal mniejsze wysepki - Gozo i Comino.

Zobacz też: To najlepszy kierunek na ucieczkę od zimna. 10 rzeczy, które przekonają was do odwiedzenia tej wyspy

Widok na Las Palmas de Gran Canaria Widok na Las Palmas de Gran Canaria istock / Juergen Sack

6. miejsce: Las Palmas de Gran Canaria

Wracamy na Wyspy Kanaryjskie. Jeszcze częściej niż Santa Cruz de Tenerife wyszukiwane było Las Palmas de Gran Canaria na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria, które jest największym miastem całych Wysp Kanaryjskich.

Gran Canarię w przeszłości zamieszkiwali tzw. Guancze. W muzeum archeologicznym (Museo y Parque Arqueologico Cueva Pintada) w Gáldar, kilkanaście kilometrów od stolicy, można zobaczyć, jak mieszkali i jak grzebali zmarłych. Są tam również jedyne odkryte na wyspach ich naskalne malowidła. 

W mieście stoi też Dom Kolumba (Casa de Colon), w którym miał zatrzymać się Krzysztof Kolumb, kiedy wyruszał w pierwszą wyprawę do Ameryki. Został zamieniony w muzeum.

Zobacz też: Ta wyspa to dużo więcej niż morze i plaża! Oto 10 rzeczy, które musisz zrobić na Teneryfie

Las Vegas Las Vegas mat. pras. Kayak.pl

5. miejsce: Las Vegas

Z Europy przenosimy się dalej, bo aż na zachód Stanów Zjednoczonych. Wśród najczęstszych wyszukiwań kierunków na 2018 rok znalazło się Las Vegas, które zanotowało aż 172-procentowy wzrost. Polaków z pewnością kusi mnogość atrakcji, które oferuje miasto słynące przede wszystkim z licznych kasyn i określane jest mianem Światowej Stolicy Rozrywki. Poza kasynami turystów przyciągają również luksusowe hotele. Wiele osób chce też po prostu na własne oczy przekonać się, jak słynne miasto grzechu wygląda nocą, kiedy rozświetlają je tysiące neonów.

Jednak poza przepychem i luksusem w Las Vegas można znaleźć też wiele muzeów, m.in. Muzeum Neonów z historycznymi świetlnymi napisami, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Stanu Nevada. Na terenie Symphony Park znajduje się też Smith Center for the Performing Arts, w którym wystawiane są sztuki broadwayowskie, opery i innego rodzaju przedstawienia i występy.

Może zainteresuje cię też: Lecisz do USA, a na twoim bilecie widnieje tajemniczy kod "SSSS"? Przygotuj się na utrudnienia

Amsterdam Amsterdam mat. pras. Kayak.pl

4. miejsce: Amsterdam

Zbliżamy się do podium i wracamy na Stary Kontynent. Czwarte miejsce zajął Amsterdam - zanotował 173-procentowy wzrost wyszukiwań.

To holenderskie miasto jest idealne na kilkudniowy wypad i wygląda pięknie o każdej porze roku. Na pewno warto odwiedzić tamtejsze muzea - Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha oraz Rembrandthuis, czyli dom, w którym mieszkał Rembrandt. 

Amsterdam słynie między innymi z licznych kanałów wodnych, dlatego warto rozważyć rejs statkiem widokowym. Najlepiej wieczorem, kiedy miasto skąpane jest w światłach latarni, a na mostkach świecą lampki. 
Poza tym trzeba zajrzeć przynajmniej do dwóch kościołów - Starego Kościoła (Oude Kerk), który jest najstarszym kościołem w mieście, oraz Nowego Kościoła (Nieuwe Kerk). Obowiązkowa jest również wizyta w Dzielnicy Czerwonych Latarni, chętni mogą wybrać się też do jednego z coffeeshopów, a na kibiców piłkarskich czeka stadion Ajaxu Amsterdam, po którym organizowane są wycieczki z przewodnikiem.

Koloseum w Rzymie Koloseum w Rzymie mat. pras. Kayak.pl

3. miejsce: Rzym

Dotarliśmy do najlepszej trójki, którą otwiera uwielbiany przez Polaków Rzym. Stolica Włoch zanotowała 192-procentowy wzrost wyszukiwań. Wieczne Miasto od kilku lat jest jednym z najczęściej wyszukiwanych kierunków przez polskich turystów. Nic dziwnego, bo kusi zarówno niezliczonymi zabytkami, jak i pyszną włoską kuchnią i doskonałymi winami. 

Miasto nadaje się i na weekendowy wypad (choć nie łudźcie się, że uda wam się wtedy zobaczyć wszystko), i na dłuższy pobyt. Wśród największych atrakcji należy wymienić Koloseum, Forum Romanum, Fontannę di Trevi, Panteon, Piazza Navona, Schody Hiszpańskie czy Zamek Świętego Anioła. Wyjazd do Rzymu to też okazja, aby zobaczyć Watykan i tamtejszą Bazylikę św. Piotra oraz plac św. Piotra. Ciekawie przedstawiają się również zbiory Muzeów Watykańskich.

Rzym to jednak nie tylko zwiedzanie, lecz także wypoczynek. Można wybrać się na plażę w Ostii oddaloną o około godzinę jazdy najpierw metrem ze stacji przy Koloseum, a następnie pociągiem podmiejskim. Plaże są długie i szerokie, w wielu miejscach można za darmo wypożyczyć parasole i leżaki.

Widok na Akropol Widok na Akropol mat. pras. Kayak.pl

2. miejsce: Ateny

Grecja wciąż jest w czołówce ulubionych miejsc polskich turystów. Wzrost wyszukiwań jest aż 209-procentowy. 

Co można zobaczyć w Atenach? Na pewno poczujemy tam prawdziwy powiew starożytności. Nie sposób pominąć Akropolu ze znajdującymi się tam charakterystycznymi budynkami: Partenonem, Erechtejonem, świątynią Ateny Nike czy Propylejami. Warto zobaczyć też teatr Dionizosa leżący u stóp Akropolu. Atrakcyjna jest również dzielnica Plaka, gdzie można oglądać XVIII-wieczne kamienice w typowym greckim stylu - nieprzesadzone i bezpretensjonalne. 

U stóp Akropolu leży również Hefajstejon wyglądem przypominający Partenon. To świątynia wybudowana dla Hefajstosa i Ateny, która zachowała się w bardzo dobrym stanie. 

W Atenach można zobaczyć również Stadion Olimpijski, który został przebudowany, aby sprostać wielkiej, sportowej imprezie, jaką były Igrzyska Olimpijskie w 2004 roku.

Zawiedzeni nie będą również ci, którzy lubią odkrywać nowe miejsca od strony kulinarnej. Grecka kuchnia może poszczycić się doskonałymi potrawami, trzeba też skosztować ouzo - trunku o anyżowym smaku, który nie każdemu jednak może przypaść do gustu.

Tel Awiw Tel Awiw mat. pras. Kayak.pl

1. miejsce: Tel Awiw

Bezapelacyjnym liderem zestawienia jest Tel Awiw, który zaliczył największy wzrost. Liczba wyszukiwań lotów do tego miasta wzrosła ponad trzykrotnie - jest to 318 proc. Biorąc pod uwagę jego tętniącą życiem atmosferę, doskonałą kuchnię regionu i słoneczną pogodę, nic dziwnego, że Tel Awiw zawitał na liście wymarzonych kierunków wakacji polskich podróżnych.

Często można spotkać się z opiniami, że Tel Awiw nie jest prawdziwym Izraelem, ale mimo to warto go odwiedzić. Miasto może poszczycić się szerokimi, piaszczystymi plażami, w tym przeznaczonymi również specjalnie dla ortodoksyjnych Żydów, gejów, nudystów czy właścicieli psów. Należy jednak uważać na meduzy, które można napotkać nie tylko w wodzie, ale też na piasku!

Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się promenada Rothschilda, którą trzeba się przespacerować. Najlepiej oczywiście o zachodzie słońca.

Tel Awiw tętni życiem, zwłaszcza w nocy. Miasto jest pełne klubów, barów i restauracji. W poszukiwaniu rozrywki najlepiej udać się na główną ulicę - Allenby Street. Nocne życie toczy się też w okolicach Starej Jaffy. Mieszkańcy bawią się nie tylko w weekendy, lecz także w ciągu tygodnia, dlatego powinniście przygotować się na to, że wiele miejsc może być zatłoczonych. Nie warto się jednak zrażać, bo imprezowanie to coś, z czego Tel Awiw słynie.

W mieście bardzo dobrze odnajdą się też miłośnicy sztuki. Jest tam wiele galerii i wystaw. Na uwagę zasługuje Muzeum Sztuki, gdzie znajdują się zarówno klasyczne, jak i współczesne dzieła. A jeśli ktoś chce z bliska przyjrzeć się sztuce ulicznej, powinien wybrać dzielnicę Florentin.

Do Tel Awiwu przyciąga też Białe Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO. Budynki utrzymane w stylu Bauhaus (Bauhaus to szkoła artystyczno-rzemieślnicza założona w Weimarze) powstały w latach 30. XX wieku. Obecnie na zespół Białego Miasta składają się blisko 4 tysiące budynków. Najlepiej zwiedzać je z przewodnikiem.

W Izraelu nie można pominąć jego gastronomicznego oblicza. Spróbowanie tamtejszego hummusu jest obowiązkowe. Bardzo popularne są też kebaby i falafele. Turyści chętnie odwiedzają też popularny Carmel Market, na którym można znaleźć właściwie wszystko: owoce i warzywa, przyprawy, grzyby, ciepłe przekąski, świeże soki, słodkości, ale też ubrania czy buty.

Może zainteresuje cię też: Sylwestra zaplanuj już teraz. Zobacz, gdzie w Polsce i za granicą tanio spędzisz ostatnią noc w roku

Więcej o: