Chorwacja to nie tylko morze i plaża. 7 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o raju nad Adriatykiem

Polacy od wielu lat chętnie odwiedzają Chorwację. To jeden z tych kierunków, gdzie stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny. Przygotowaliśmy siedem ciekawostek o kraju morza, pysznej kuchni i przepięknych krajobrazów.
Hum zostało uznane najmniejszym miastem świata Hum zostało uznane najmniejszym miastem świata istock

Chorwacja to nie tylko morze i plaża. 7 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o raju nad Adriatykiem

Polacy od wielu lat chętnie odwiedzają Chorwację. To jeden z tych kierunków, gdzie stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny. Przygotowaliśmy siedem ciekawostek o kraju morza, pysznej kuchni i przepięknych krajobrazów.

Najmniejsze miasto na świecie

Miasto Hum leży w Istrii. Przez jego mieszkańców określane jest mianem najmniejszego miasta świata. Mieszka w nim jedynie 14 osób! Bramę witającą gości zdobi napis "Hum, najmanji grad na svijetu", co oznacza "Hum, najmniejsze miasto na świecie", choć w rzeczywistości miejscowość ma status gminy wiejskiej.

W Hum można zobaczyć kościół św. Hieronima, wybudowany w XVII wieku, który słynie z oryginalnych fresków.

Zmiana warty. Mężczyzna z przodu ma na szyi charakterystyczną chustkę Zmiana warty. Mężczyzna z przodu ma na szyi charakterystyczną chustkę istock

Chorwacki krawat

Niezbędny element eleganckiego stroju mężczyzny. Jako pierwsi na świecie krawaty nosili właśnie Chorwaci. Wywodzą się one z narodowego stroju tego kraju. W starożytności przypominał raczej wiązaną pod szyją, długą, barwną chustę. Dziewczęta wręczały takie chusty swoim ukochanym, którzy wyjeżdżali na wojnę.

W XVII wieku jego wygląd zbliżył się do znanych nam dziś krawatów, a noszenie tego dodatku stało się popularne również w innych krajach.

Dalmatyńczyki zawdzięczają swoją nazwę Chorwacji Dalmatyńczyki zawdzięczają swoją nazwę Chorwacji istock

Dalmatyńczyki z Chorwacji

Charakterystyczna rasa psów, rozsławiona dzięki produkcji Disneya, swoją nazwę zawdzięcza właśnie Chorwacji, a konkretnie jednemu z tamtejszych regionów - Dalmacji. Dalmatyńczyki były tam dawniej wykorzystywane jako psy gończe, a później obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, a dziś czworonogi w czarne kropki zna cały świat. 

Słowo 'kuna' oznacza po polsku i po chorwacku to samo Słowo 'kuna' oznacza po polsku i po chorwacku to samo istock / kolaż: gazeta.pl

Drapieżna waluta

Nazwa chorwackiej waluty, czyli kuna, ma identyczne znaczenie, jak w języku polskim. Wywodzi się ona z okresu średniowiecza, kiedy to w Chorwacji luksusowe skóry kun wykorzystywano w handlu jako jednostkę wartości. Właśnie dlatego nazwa tego zwierzęcia stała się synonimem pieniądza.

Warto dodać, że kuna dzieli się na lipy (1 kuna to 100 lip) i słowo "lipa" również oznacza to samo, co w języku polskim, czyli gatunek drzewa.

Chorwacki kwiat narodowy Chorwacki kwiat narodowy istock

Narodowy kwiat

Irys uznawany jest za narodowy kwiat Chorwacji. Jednym z gatunków tej rośliny jest irys dalmatyński. Kwiat ten wyróżnia się pastelowo-niebieskimi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi z szerokim białym pasem.

Zachód słońca nad Zadarem Zachód słońca nad Zadarem istock

Niebo w chorwackim Zadarze zachwyca wielu

Alfred Hitchcock powiedział kiedyś: "Zadar ma najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie". Wypowiedź słynnego reżysera z 1964 roku rozsławiła to chorwackie miasto.

Poza tym w Zadarze znajdują się też słynne morskie organy, czyli "Morskie Orgulje". Wybudowane zostały w podmorskiej części promenady. Fale, które przepływają przez zanurzone w wodzie rury, wytwarzają dźwięki przypominające muzykę.

Dubrownik był serialową Królewską Przystanią Dubrownik był serialową Królewską Przystanią istock

Gra o Tron nad Adriatykiem

O tym, że popularny serial kręcony był w Dubrowniku (miasto "zagrało" Królewską Przystań), słyszał z pewnością każdy fan tej produkcji. Ta rola do tego stopnia rozsławiła miasto (które i wcześniej nie mogło narzekać na brak popularności), że władze Dubrownika musiały ograniczyć liczbę turystów mogących wejść na słynne Stare Miasto.

Być może nie każdy jednak wie, że poza Dubrownikiem, ekipa filmowa nagrywała poszczególne sceny również na wyspie Hvar, w Parku Narodowym Krka oraz w miastach Split i Szybenik.

Może zainteresuje cię też: Odkrywanie Dubrownika w jeden dzień. Tego musisz spróbować, odwiedzając to zachwycające miasto

Wyspa Lokrum to jedna z niezamieszkanych wysp Chorwacji Wyspa Lokrum to jedna z niezamieszkanych wysp Chorwacji istock

Kraj bezludnych wysp

Chorwacja może pochwalić się licznymi wyspami i wysepkami. W zależności od źródła podaje się, że jest ich 1185 lub 1246, ale część z nich to po prostu klify i skały. Nie oznacza to jednak, że na wszystkich pozostałych ktoś mieszka. Według różnych statystyk, zamieszkanych jest zaledwie 48 (według pierwszego źródła) lub 67 wysp, ale również na niektóre z bezludnych można dopłynąć.

Plaża zmienia swój kształt w zależności od warunków atmosferycznych Plaża zmienia swój kształt w zależności od warunków atmosferycznych istock

Plaża, która zmienia kształt

Na jednej z chorwackich wysp, Brac, znajduje się plaża, która zmienia swój kształt. Chodzi o jedną z najsłynniejszych plaż w tym kraju - Zlatni Rat, która jest chyba też jedną z najczęściej fotografowanych. Zwykle ma ona wygląd trójkątnego cypla wchodzącego w wody morskie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy plaża, pod wpływem silnych wiatrów i prądów morskich, zmienia swój kształt i przybiera np. formę haczyka.

Na Zlatni Rat można przypłynąć promem z Makarskiej lub Splitu. Jest chętnie odwiedzana przez turystów, więc nie spodziewajcie się tam ciszy i spokoju.

Więcej o: