Podróż nad przepaścią i przez skaliste góry. Oto najpiękniejsze trasy pociągowe na świecie [ZDJĘCIA]

National Geographic Traveler opublikował zdjęcia najpiękniejszych tras pociągowych. Wiodą one m.in. przez wydrążone w górach tunele i wiadukty nad przepaściami i już samo ich oglądanie dostarcza niesamowitych emocji.
Pociąg California Zephyr Pociąg California Zephyr PHOTOGRAPH COURTESY MARC GLUCKSMAN, AMTRAK

Podróż nad przepaścią i przez skaliste góry. Oto najpiękniejsze trasy pociągowe na świecie [ZDJĘCIA]

National Geographic Traveler opublikował zdjęcia najpiękniejszych tras pociągowych. Wiodą one m.in. przez wydrążone w górach tunele i wiadukty nad przepaściami i już samo ich oglądanie dostarcza niesamowitych emocji.

Zdjęcia pochodzą z sierpniowo-wrześniowego numeru gazety aktualnie dostępnego w kioskach. 

California Zephyr

Jadąc z Chicago, nazywanego Wietrznym Miastem, do San Francisco, pociąg California Zephyr "wspina się" przez Góry Skaliste i Sierra Nevada zanim dotrze do wybrzeży Pacyfiku, pokonując po drodze blisko 4 tysiące kilometrów przez samo serce Ameryki.

Zobacz też:

Piękno gór uchwycone na zdjęciach. Te kadry każdego zachęcą do wyjścia na szlak

Pociąg Blue Train Pociąg Blue Train PHOTOGRAPH COURTESY THE BLUE TRAIN

Blue Train

Podróż nocnym pociągiem Blue Train, jadącym z Pretorii do Kapsztadu, to idealna okazja, aby zapoznać się z niezwykłymi krajobrazami Republiki Południowej Afryki. Na trasie znajduje się również przystanek w górniczym mieście Kimberley słynącym z wydobywania diamentów.

Pociąg 'Złoty Orzeł' na trasie Kolei Transsyberyjskiej Pociąg 'Złoty Orzeł' na trasie Kolei Transsyberyjskiej PHOTOGRAPH COURTESY GOLDEN EAGLE TRANS-SIBERIAN

Złoty Orzeł

Pociąg podróżuje na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Za pośrednictwem National Geographic Expeditions można wybrać się na 16-dniową wycieczkę przez Rosję na pokładzie Złotego Orła. Podróż rozpoczyna się we Władywostoku i kończy w Moskwie. Po drodze pociąg przejeżdża m.in. w okolicy Jeziora Bajkał, które jest najgłębszym jeziorem na Ziemi.

Zobacz też: 

Nowy pomysł na obcowanie z naturą: gigantyczny deptak w koronach drzew [ZDJĘCIA]

Royal Rajasthan on Wheels Royal Rajasthan on Wheels PHOTOGRAPH BY VIJAY MATHUR, REUTERS

Royal Rajasthan on Wheels

Ten pociąg można bez wątpienia nazwać mobilnym pałacem. Na jego pokładzie znajduje się nawet kompleksowe SPA. Podróżując nim, można zobaczyć najważniejsze twierdze i świątynie w Indiach, a także słynne mauzoleum Tadź Mahal. Podróż pociągiem trwa siedem dni.

Zobacz też:

Duńczycy budują, a nasi sąsiedzi już ją mają: niezwykła ścieżka pośród koron drzew [ZDJĘCIA]

Pociąg z Belgradu do Bar Pociąg z Belgradu do Bar PHOTOGRAPH BY NICK COTTMAN, ALAMY STOCK PHOTO

Trasa z Belgradu do Baru

Podczas podróży pociągiem z Belgradu, stolicy Serbii, do Baru leżącego nad Adriatykiem, przejeżdża się po drodze aż przez 254 tunele i 435 mostów. Trasa liczy około 476 kilometrów. Przejazd pociągiem można wykupić po bardzo okazyjnej cenie - bilet kosztuje 21 euro + 3 euro za rezerwację miejsca do siedzenia.

Pociąg Suite Shiki-shima Pociąg Suite Shiki-shima PHOTOGRAPH BY KYODO NEWS/GETTY IMAGES

Suite Shiki-shima

W tym japońskim pociągu jest zaledwie 10 przedziałów. Na pokładzie serwują tradycyjny, japoński obiad składający się z wielu dań, czyli tzw. kaiseki. Przygotowuje go Katsuhiro Nakamura - pierwszy szef kuchni z Kraju Kwitnącej Wiśni, który otrzymał prestiżową gwiazdkę Michelin.

Pociąg The Ghan Pociąg The Ghan PHOTOGRAPH COURTESY THE GHAN

The Ghan

The Ghan to transkontynentalna, australijska linia kolejowa przebiegająca z Adelajdy do Darwin. Liczy 2979 kilometrów. Po drodze przejeżdża się m.in. przez miasto Alice Springs, które można obserwować z okien pociągu, dlatego warto zaopatrzyć się wcześniej w lornetkę.

Pociąg The Canadian Pociąg The Canadian PHOTOGRAPH COURTESY VIA RAIL CANADA

The Canadian

Na podróż pociągiem The Canadian powinni zdecydować się ci, którzy marzą o tym, aby przez trzy dni obserwować sielskie krajobrazy na trasie z Toronto do Vancouver. Podziwianie wspaniałych, wiejskich widoków ułatwiają kopułowe, całkowicie przeszklone wagony.

Argentyński 'Pociąg do Chmur' Argentyński 'Pociąg do Chmur' PHOTOGRAPH BY MARCO GUOLI

Pociąg do Chmur

Argentyński Pociąg do Chmur, pokonując Andy, wjeżdża na wysokość ponad 4000 metrów nad poziomem morza (13 800 stóp). Jego trasa wiedzie z miejscowości Salta aż do chilijskiej granicy i jest jedną z najwyżej położonych tras pociągowych na świecie.

Zobacz też:

Nic tutaj nie rośnie, ale kiedy zaświeci słońce, góry "ożywają". Peruwiański cud natury

Pociąg Belmond Grand Hibernian Pociąg Belmond Grand Hibernian Photograph Courtesy Belmond Grand Hibernian

Belmond Grand Hibernian

Pociąg jeździ na trasie z Dublina do Cork lub Belfastu. Pokoje w pociągu Belmond Grand Hibernian swoim wystrojem przypominają te z epoki gregoriańskiej. Idealnie nadają się do obserwowania w ciszy i spokoju rozciągających się za oknami sielskich widoków - rozległych, zielonych łąk z pasącymi się na nich stadami owiec.

Pociąg Gotthard Panorama Express Pociąg Gotthard Panorama Express PHOTOGRAPH COURTESY GOTTHARD PANORAMA EXPRESS

Gotthard Panorama Express

Pasażerowie podróż rozpoczynają na pokładzie promu przepływającego przez Jezioro Czterech Kantonów w Lucernie. Potem przesiadają się do pociągu, który przemierza Alpy i kończy swój bieg w mieście Lugano leżącym we włoskojęzycznym kantonie graniczącym z Italią.

Szwajcarski Glacier Express Szwajcarski Glacier Express PHOTOGRAPH BY OLAF PROTZE, GETTY IMAGES

Glacier Express

Podróż szwajcarskim Glacier Express to doskonały sposób na podziwianie alpejskich krajobrazów. Przejazd pomiędzy miejscowościami Zermatt a Sankt Moritz trwa osiem godzin, a z okien pociągu rozciągają się widoki na ośnieżone szczyty, rozległe, górskie łąki i bajkowo położone wioski.

Więcej o: