5 największych atrakcji na Majorce, które sprawią, że będziesz chciał spędzić tam wakacje

Majorka to największa i najbardziej znana wyspa Balearów, położona na Morzu Śródziemnym. Polacy uwielbiają tu wypoczywać i nic w tym dziwnego. Wyspa dostarcza atrakcji, których nie sposób znaleźć w innym miejscu na świecie.
Katedra La Seu w Palma de Mallorca Katedra La Seu w Palma de Mallorca istock

Katedra w Palma de Mallorca

Według legendy, potężna katedra La Seu w Palmie powstała dzięki burzy, która rozpętała się na morzu podczas rejsu Jakuba I. Przestraszony apostoł poprzysiągł wówczas, że jeżeli przeżyje, zbuduje ogromny kościół na cześć Matki Boskiej. Przeżył i słowa dotrzymał. Katedra jest potężna, ma 121 metrów długości, 55 metrów wysokości i 44 wysokości. Rozeta nad ołtarzem składa się z 1236 kawałków kolorowego szkła. Wewnątrz świątyni znajduje się żyrandol w kształcie korony cierniowej, dzieło Gaudiego. A tak naprawdę ogromną świątynię zbudowano w XIII wieku.

Kręta droga na Sa Calobra Kręta droga na Sa Calobra istock

Droga do Sa Calobra

Blisko 15 kilometrów zjazdu z wysokości 800 metrów, tysiące zakrętów i górskie krajobrazy, a na końcu woda o niewiarygodnie szafirowym kolorze - tak wygląda droga do Sa Calobra, zatoki na północy wyspy. Zatoka jest piękna, owszem, ale to droga do niej jest jeszcze większą atrakcją. Nazwano ją Nudo de la Corbata, czyli węzeł krawata, a to z powodu zakrętów na ostatnich 9 kilometrach. Droga powstała w 1932 roku. Zbudowano ją bez użycia maszyn, wyłącznie pracą rąk. Doprawdy warto wypożyczyć samochód, aby się nią przejechać - zapewniamy, że adrenalina wzrośnie nie tylko kierowcy.

Cala Mondrago Cala Mondrago istock

Plaża Cala Mondrago

Majorka ma ponad 120 wspaniałych plaż, ale jedną z ładniejszych jest Cala Mondrago w południowej części wyspy. Tak naprawdę to dwie mniejsze plaże: S'Amarador oraz es Caló de sa Font de n'Alis. Obie są położone w sercu Parku Naturalnego Mondrago. Plaża ma miękki i biały piasek, a woda jeszcze daleko od brzegu jest bardzo przejrzysta. To wymarzone miejsce dla miłośników nurkowania i snorkelingu, czyli nurkowania z maską i rurką oraz dla rodzin z dziećmi.

Widok na Valldemossę Widok na Valldemossę istock

Valldemossa

Dla Polaków, spędzających urlop na Majorce, Valldemossa to punkt obowiązkowy. Ale nie tylko oni tu przyjeżdżają, a wszyscy miłośnicy muzyki Fryderyka Chopina. Nasz genialny kompozytor na przełomie lat 1838/1839 mieszkał w klasztorze kamedułów (wcześniejszy pałac króla Sancho I) wraz z przyjaciółką George Sand i jej dwójką dzieci. I choć sześciotygodniowego pobytu nie wspominał najlepiej (deszcz, chłód i kłótnie z Sand), to skomponował tutaj cykl wyjątkowych preludiów.

W klasztorze urządzono stałą ekspozycję z pamiątkami po parze kochanków, a w mieście stoi popiersie muzyka. Dotknięcie nosa Chopina ma gwarantować szczęście - ta część rzeźby jest już bardzo wytarta!

Zobacz też:

7 urokliwych miejsc w Hiszpanii, które każdy powinien zobaczyć. Tego nie można pominąć podczas podróży

Smocze Jamy w Porto Cristo Smocze Jamy w Porto Cristo istock

Smocze Jamy

Z blisko 400 jaskiń na Majorce, Smocze Jamy w Porto Cristo są największe. Pieczary i korytarze w wapiennych, nadmorskich urwiskach ciągną się przez około 2,5 kilometra i mają do 25 metrów głębokości. Niewątpliwą atrakcją tego kompleksu jest podziemne jezioro Martel, uznawane za największe na świecie. Ma 177 metrów długości i 30 metrów szerokości. Po jeziorze można pływać łódką. Rejsy bywają połączone z koncertem muzyku poważnej. Wielkie doznania gwarantowane!

Więcej o: