Malownicza wyspa Zakynthos w Grecji to sposób na idealne wakacje. Co warto tu zobaczyć?

Ciepła, krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże w zatokach otoczonych klifami, nurkowanie, pływanie z żółwiami, cudowna pogoda, wspaniała kuchnia - oto, czym kusi wyspa Zakynthos. Urlop na niej na pewno będzie udany!
Zatoka Wraku Zatoka Wraku istock

Malownicza wyspa Zakynthos w Grecji to sposób na idealne wakacje. Co warto tu zobaczyć?

Ciepła, krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże w zatokach otoczonych klifami, nurkowanie, pływanie z żółwiami, cudowna pogoda, wspaniała kuchnia - oto, czym kusi wyspa Zakynthos. Urlop na niej na pewno będzie udany!

Zatoka Wraku

Na jedną z najpiękniejszych plaż wyspy - Navagio, dostać się można jedynie od strony morza, otaczają ją bowiem wysokie klify. Na białym piasku leży wrak statku "Panagiotis", cel licznych wycieczek i jeden z symboli wyspy. Greccy przewodnicy mówią, że na jego pokładzie przemycano kiedyś papierosy. W 1980 r. podczas sztormu i pogoni przez straż graniczną, statek zatonął i został wyrzucony na brzeg w miejscu zwanym od tego czasu Zatoką Wraku.

Zobacz też:

Tutaj jest jak w raju. 5 plaż z całego świata, które zachwycają swoim pięknem

Błękitne Groty Błękitne Groty istock

Błękitne Groty

Znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko przylądka Skinari. To sieć jaskiń z wyjątkowo błękitną wodą, podświetlaną przez promienie słoneczne. Jej przejrzystość sięga do samego dna, czyli na głębokość 7-8 metrów. Jaskinie zostały odkryte w 1897 roku. Najlepiej wybrać się do nich łodzią z przeszklonym dnem, zobaczymy wówczas morskie tajemnice tego miejsca. Atrakcją są także łuki skalne, pod którymi można przepływać.

Nurkowanie z żółwiami Nurkowanie z żółwiami istock

Żółwie Caretta Caretta

Mogą osiągnąć 1,2 metra długości i ważyć nawet 100 kg! Żółwie Caretta Caretta pokochały południowe wybrzeże Zakynthos. Można je spotkać na plażach Laganas, Kalamaki, Sekania, Dafni, Gerakas. Co roku, od czerwca do sierpnia, te zagrożone wyginięciem żółwie zakładają tam kilka tysięcy gniazd. Aby je chronić, w zatoce Laganas w 1999 r. utworzono Morski Park Narodowy Zakynthos. Żółwie najlepiej oglądać, płynąc łódką, ale można je też spotkać podczas kąpieli w morzu.

Klasztor Anafonitria Klasztor Anafonitria istock

Klasztor Anafonitria

To najstarszy monastyr na wyspie, bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Zakynthos. Znajduje się w wiosce Anafonitria. Klasztor powstał w XIV wieku, dla ikony Matki Boskiej uratowanej z tonącego statku płynącego z Konstantynopola. W monastyrze w XVI wieku mieszkał opat Dionizos, późniejszy święty i patron wyspy. Podobno jego wstawiennictwo chroniło monastyr podczas wielu trzęsień ziemi, w tym tego z 1953 roku. W kościele znajdują się relikwie świętego. Wieża przy wejściu (dziś dzwonnica) pełniła kiedyś funkcję obronną i była schronieniem dla mieszkańców.

Agios Sostis Agios Sostis istock

Agios Sostis

Coś dla śmiałków - przejście drewnianą kładką z Agios Sostis na wyspę Cameo Island. Most trzęsie się i chybocze, ale warto podjąć wyzwanie i dotrzeć na wyspę, bo to doskonałe miejsce do snorkelingu (pływanie z maską i rurką). W krystalicznie czystej wodzie znajdują się duże kamienie, a przy nich uwijają się kolorowe ryby, kraby i rozgwiazdy. Bajka!

Może zainteresuje Cię też:

Od 2 do nawet 12 tysięcy złotych. Czy wakacje w Grecji są tańsze niż wakacje nad Bałtykiem? [SPRAWDZAMY]

Więcej o: