Trzy niespodziewane kierunki na urlop. Dojedziesz do nich samochodem

A może w tym roku wybierzecie się na urlop samochodem? Europejskie drogi zachęcają do podróży. Zatrzymacie się tam, gdzie wam się spodoba, zajrzycie do miejscowości leżących z dala od głównych szlaków, a bagaży weźmiecie tyle, ile będziecie chcieli.
La Mancha La Mancha istock

Trzy niespodziewane kierunki na urlop. Dojedziesz do nich samochodem

A może w tym roku wybierzecie się na urlop samochodem? Europejskie drogi zachęcają do podróży. Zatrzymacie się tam, gdzie wam się spodoba, zajrzycie do miejscowości leżących z dala od głównych szlaków, a bagaży weźmiecie tyle, ile będziecie chcieli.

Hiszpania - Kastylia

Co powiecie na Hiszpanię? To jeden z najcieplejszych krajów Europy - przez ponad 3 tys. godzin w roku świeci tu słońce. Oczywiście urlop możecie spędzić na jednym w wybrzeży (np. na Costa Brava - z Warszawy to 2300 km), ale podróżując samochodem wybierzcie się w głąb półwyspu. Kwintesencją Hiszpanii jest region Kastylia - La Mancha. Malownicze miasteczka i wioski, Toledo z malarstwem Dominikosa Theotokopulosa (czyli El Greca), a przede wszystkim ogromne równiny usiane wiatrakami, które na każdym zrobią wrażenie. Najwięcej wiatraków, z którymi dzielnie walczył Don Kichot (jakby nie było - z La Manchy), zobaczycie w rejonie miasta Consuegra.

Malowniczo położona wioska Ronda Malowniczo położona wioska Ronda istock

Hiszpania - Andaluzja

Samochodem warto też podjechać do Rondy w Andaluzji. Miasto leży na skalnym urwisku. Dzieli je głęboki jar (90 metrów), a łączy Puente Nuevo (Nowy Most) z 1784 roku. Punkt widokowy znajduje się pod konstrukcją.

Jak dojechać: Z Warszawy do Madrytu jest ok. 2900 km. Najszybciej dojedziecie przez Niemcy i Francję. Z kolei trasa do Rondy liczy 3472 km.

Płowdiw w Bułgarii Płowdiw w Bułgarii istock

Bułgaria - Płowdiw

A może do Bułgarii? Podróżując samochodem, koniecznie jedźcie do miejscowości Płowdiw. Z Warszawy to 1783 km. Jedno z najstarszych miast Europy leży na siedmiu wzgórzach. Tu Wschód łączy się z Zachodem. Na niepowtarzalną atmosferę miasta składają się wąskie, brukowane uliczki, kolorowe domy, cerkwie, tajemnicze zaułki.

Jak dojechać: Z Warszawy do Płowdiw jest ponad 1700 km.

Park Narodowy Pirin Park Narodowy Pirin istock

Bułgaria - góry Piryn

Niezwykłe są również góry Piryn. Ich nazwa pochodzi od Peruna, słowiańskiego boga grzmotów i piorunów. Nic dziwnego, to wciąż jedno z najdzikszych w Europie pasm górskich. Najwyższym szczytem jest Wichren, który liczy 2914 m n.p.m. Zróbcie sobie przerwę w podróży i wybierzcie się na wędrówkę trasami pomiędzy skalistymi turniami lub poprzez lasy wokół czystych jezior.

Jak dojechać: Z Warszawy na wybrzeże Morza Czarnego np. do Warny, jadąc przez góry Piryn, jest ponad 2400 km.

Rovinj, Chorwacja Rovinj, Chorwacja istock

Chorwacja - miejscowość Rovinj

Do urlopu w Chorwacji nikogo nie trzeba namawiać. Najpopularniejsze miasta: Makarska, Dubrownik, Split, Pula, Zagrzeb, Rijeka, a także wyspy m.in. Korcula, Pag, Krk czy Cres co roku goszczą tysiące turystów. Są piękne, ale samochodem można wybrać się np. do maleńkiego Rovinj, ulubionego miasta artystów. Całe stare miasto niemal z każdej strony otoczone jest przez morze. Śródziemnomorska zieleń i lazurowa woda Adriatyku tworzą niesamowity nastrój. Nad miastem góruje 60-metrowa wieża katedry św. Eufemii. Można na nią wejść - widok bezkresu wód jest niezwykły.

Jak dojechać: Do Rovinj z Warszawy jest około 1200 km.

Klasztor na wyspie Mljet Klasztor na wyspie Mljet istock

Chorwacja - wyspa Mljet

Wybierzcie się też na wyspę Mljet. Należy do najbardziej zielonych wysp Adriatyku. Znajdują się na niej dwa słone jeziora, jedno o głębokości i 46 m, drugie 29 m. W jednym mieszkała bogini Ino, która, według Homera, pomogła Odyseuszowi wrócić spod Troi na Itakę. W XII wieku na wyspie na jeziorze wybudowano klasztor benedyktynów.

Jak dojechać: Na wyspę Mljet z Warszawy jest około 1600 km.

Więcej o: