Podczas odwiedzin na północy Polski nie można pominąć zamków krzyżackich. Jest kilka takich, które trzeba zobaczyć, a na ich czele plasuje się oczywiście zamek w Malborku. To największa gotycka twierdza w Polsce wybudowana w XIII wieku. Na przestrzeni lat zamek był wielokrotnie przebudowywany, więc wyraźnie widać kilka osobnych części, z których wyróżniają się zamek średni i zamek wysoki. Muzeum Zamkowe może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi kolekcjami i zbiorami, m.in. kolekcją bursztynu czy wystawą dawnego uzbrojenia. Będąc w środku, warto zwiedzić przede wszystkim refektarz, czyli jadalnię, dormitorium i kuchnię klasztorną. Ceny biletów do zamku zmieniają się w zależności od miesiąca, dlatego przed planowaną wizytą najlepiej sprawdzić je na stronie internetowej muzeum.
Po odwiedzeniu zamku w Malborku warto pojechać do oddalonego o około 14 km Sztumu, gdzie też znajduje się pokrzyżacka twierdza. Powstała w XIV wieku i ma nietypowy kształt, ponieważ wzniesiono ją na planie pięciokąta. Z dawnych czasów zachowały się brama wjazdowa, część murów z basztą oraz skrzydła mieszkalne, turyści mają szansę zobaczyć także pozostałości wieży, która służyła za więzienie. Zachował się też budynek gospodarczy w stylu gotyckim.
Podążając dalej szlakiem zamków krzyżackich, dotrzemy do Kwidzyna, który leży ok. 22 km od Sztumu. Tam zobaczymy zespół zamkowo-katedralny wzorowany na zamkach krzyżackich, który został ukończony w XIV wieku. Mimo to zachował się w dobrym stanie - możemy podziwiać dwa skrzydła zamku z ponad 50-metrową wieżą, a także gdanisko, czyli wieżę ustępową (największą na terenie dawnego państwa krzyżackiego) oraz arkadowy ganek. Spragnieni większej dawki historii powinni odwiedzić muzeum, którego zamek kapituły pomezańskiej jest siedzibą.
Z kolei w gotyckiej katedrze znajdziemy wiele cennych zabytków, m.in. zdobione konfesjonały, rzeźbiony tron biskupi i grobowiec Ottona von der Groebena - przedstawiciela pruskiego rodu szlacheckiego.
Zamek w Człuchowie to największy po malborskim zamek Zakonu Krzyżackiego. Był rezydencją Ulricha von Jungingena i to stamtąd wyruszyły wojska, które brały udział w bitwie pod Grunwaldem. Pozostałości twierdzy stanowią największą atrakcję miasta. Turyści mają możliwość wejścia na prawie 50-metrową wieżę i podziwiać panoramę z tarasu widokowego. Z dawnych czasów zachowały się też fragmenty murów obronnych. Zamek jest obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego.
Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Ma powierzchnię ponad 32 tysięcy hektarów. Jego największą atrakcją są ruchome wydmy w okolicach Łeby - tamtejszy obszar ma około 500 hektarów. Z powodu wiatru piaszczyste wzgórza przemieszczają się na wschód od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku.
Dla turystów na szlaku udostępniona została Wydma Łącka, z której naszym oczom ukazuje się pustynny krajobraz i Morze Bałtyckie. Aby się do niej dostać, należy dojechać do miejscowości Rąbka - można samochodem, który później trzeba zostawić na płatnym parkingu lub busem. Po dotarciu na miejsce musimy zapłacić za wstęp do parku, a potem do pokonania zostanie nam jeszcze około 6 kilometrów, które można przemierzyć meleksem, rowerem lub pieszo. A jeśli ktoś ceni sobie aktywny wypoczynek, do ruchomych wydm prowadzi 18-kilometrowy szlak zielony rozpoczynający się przy dworcu kolejowym PKP w Łebie - w jedną stronę brzegiem morza, w drugą leśnymi ścieżkami.
Świnoujście to doskonała miejscowość wypoczynkowa, nie tylko ze względu na możliwość wylegiwania się na plaży. Osoby, które bardziej cenią sobie aktywny relaks, mogą korzystać tu z licznych szlaków i ścieżek, zarówno pieszych, jak i rowerowych, a także spróbować swoich sił w rozmaitych sportach wodnych.
Rowerzyści mają do wyboru pięć szlaków. Trasa "Świdny Las" liczy ok. 28 km i zaczyna się przy ul. Grunwaldzkiej. Najciekawszymi punktami, które znajdują się po drodze, są Kanał Piastowski, rezerwat "Karsiborskie Paprocie" i falochron zachodni bramy torowej Kanału Piastowskiego.
Kolejny szlak, "Dookoła wyspy Karsibór", ma 21 km. Zaczyna się przy wschodnim nabrzeżu promów "Karsibór". Po drodze zobaczymy m.in.: basen U-Bootów, Kościół Najświętszej Marii Panny, rezerwat "Karsiborska Kępa", zabytkowy cmentarz ewangelicki oraz pomnik lotników RAF.
Ciekawym pod względem turystycznym szlakiem jest Międzynarodowy Nadmorski Szlak Rowerowy R-10, mający 23 km. Zaczyna się na polsko-niemieckiej promenadzie przy granicy, a po drodze mamy okazję zobaczyć m.in.: trzy forty - Zachodni, Anioła (wzorowany na rzymskim Zamku Świętego Anioła) i Gerharda, Park Zdrojowy, latarnię morską i bunkier o charakterystycznym kształcie dzwonu, skąd wzięła się jego nazwa.
Możemy też wybrać się na przejażdżkę dookoła Zalewu Szczecińskiego i pokonać około 20 km. Start przy przejściu granicznym przy ul. Wojska Polskiego. Trasa prowadzi ze Świnoujścia aż do miasta Wolin. Kiedy przeprawimy się już promem, powinniśmy skierować się na leśne ścieżki w kierunku Lubina i Jeziora Turkusowego aż do Wolina.
Bardziej zaprawionym rowerzystom polecamy 50-kilometrowy Szlak Rowerowy Feiningera. Zaczyna się w Benz w niemieckiej części wyspy Uznam i wiedzie śladami Lyonela Feiningera, amerykańskiego malarza niemieckiego pochodzenia, który zachwycił się przyrodą wyspy i tworzył przedstawiające ją obrazy i grafiki. Biegnie przez miejscowości: Benz - Neppermin - Balm - Mellenthin - Neppermin - Benz - Sallenthin - Bansin - Heringsdorf - Ahlbeck - Świnoujście - Kamminke - Garz - Zirchow - Korswandt - Goethen - Sallenthin - Benz.
Z kolei dla kajakarzy przygotowane zostały dwa szlaki. Trasa kajakowa wzdłuż brzegów wyspy Wolin liczy 60 km, a na jej przebycie trzeba zarezerwować ok. 5 dni. Startuje w ośrodku "Marina" i prowadzi nurtem Starej Świny oraz Dziwny. Po drodze mijamy m.in. tereny Wolińskiego Parku Narodowego, więc pamiętajmy, że nie wszędzie możemy się zatrzymać. Nie oznacza to jednak, że musimy płynąć bez przerwy. Na trasie znajduje się kilka portów, w których bez przeszkód odpoczniemy. Ostatni odcinek szlaku prowadzi wodami Zalewów Kamieńskiego i Wrzosowskiego. Podróż kończy się w porcie jachtowym w Dziwnowie.
Drugi szlak jest nieco krótszy i nosi nazwę Szlaku kajakowego 44 wysp. Również rozpoczyna się w "Marinie" i wiedzie wokół świnoujskich wysp i kanałów delty Świny, przez wody Zatoki Mulnik i Młyńskiej Toni. Po drodze możemy podziwiać wspomniany już wcześniej rezerwat "Karsiborska Kępa".
W Świnoujściu panują też świetne warunki do uprawiania takich sportów jak kitesurfing i skimboard. W mieście działa kilka szkółek, które prowadzą lekcje tych dyscyplin. Popularnym widokiem na świnoujskich akwenach są też szeroko rozpostarte białe żagle - miłośnicy żeglarstwa chętnie przyjeżdżają tu, aby wypocząć na wodach Bałtyku, pobliskich jezior i rozlewisk. Czarter jachtów oferują ośrodki i kluby żeglarskie oraz porty.
Wypoczywając w okolicach Świnoujścia i Międzyzdrojów, nie pomijajmy wizyty nad Jeziorem Turkusowym. Leży w Wapnicy i uważane jest za jedną z największych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Jego nietypowa barwa pochodzi od zalegających na dnie złóż kredy - kiedyś znajdowała się tam odkrywkowa kopalnia tego surowca. W jeziorze nie można się kąpać, zabronione jest również wędkowanie. Turyści, którzy chcą zobaczyć je w całej okazałości, powinni wybrać się na Górę Piaskową, skąd rozciąga się piękna panorama. Widać stamtąd również, jak malowniczo położone są Wapnica i Lubin.
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju - ma aż 120 tysięcy hektarów. W jego północno-wschodniej części utworzono Park Narodowy Bory Tucholskie. Turyści mają okazję spotkać tam wiele gatunków zwierząt i podziwiać bogatą szatę roślinną.
Kiedy będziemy mieć już za sobą spacer po parku narodowym, powinniśmy zobaczyć akwedukt w Fojutowie, który znajduje się w okolicy. To jedna z największych atrakcji Borów Tucholskich, wzorowana na rzymskich akweduktach. Jest najdłuższą i najbardziej masywną budowlą tego typu w Polsce - ma 75 metrów. Akwedukt znajduje się na trasie Tuchola-Czersk.
Aktywni mogą wybrać się na spływ kajakowy rzeką Brdą, która przepływa przez Bory Tucholskie. Jest odpowiednia nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla osób, które uprawiają ten sport amatorsko. Trasa nie należy do trudnych, nie jest też nudna, a do dyspozycji kajakarzy są aż 233 km rzeki, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu na przebycie całego szlaku (zajmuje to co najmniej 8 dni). Baza kajakowa nad Brdą znajduje się w miejscowości Swornegacie.
W okolicach Borów Tucholskich znajduje się wiele malowniczo położonych jezior. Do szczególnie wartych zobaczenia zalicza się Jezioro Charzykowskie oraz Jezioro Wdzydze. Atrakcyjne pod względem turystycznym jest Zalew Koronowski - idealny dla żeglarzy, kajakarzy i osób, które chcą wypocząć nad wodą. W niedużej odległości od zalewu leży miejscowość Samociążek, w której znajduje się jedna z nielicznych w Polsce hydroelektrowni.
Chojnice można odwiedzić, jadąc nad morze lub w drodze powrotnej. To miasto idealne na krótki wypad, zwłaszcza dla osób lubiących podziwiać zabytki architektury. Podczas pobytu w Chojnicach wybierzcie się zobaczyć wizytówkę miasta, czyli Bazylikę p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. To przykład architektury gotyckiej i dowód na to, że obiekty znajdujące się pod odpowiednią opieką, mogą przetrwać wiele lat i cieszyć oczy turystów - na przestrzeni wieków kościół był bowiem wielokrotnie niszczony i okradany.
Jako jeden z punktów zwiedzania polecamy też Bramę Człuchowską, jedyną bramę wjazdową do miasta, która zachowała się do dzisiaj. Dwie pozostałe zostały rozebrane w XIX wieku z powodu braku środków na ich utrzymanie. Brama przez lata pełniła różne funkcje: wieży obserwacyjnej, więzienia i dzwonnicy. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historyczno-Etnograficznego.
W trakcie planowania wizyty przy Bramie Człuchowskiej warto zastanowić się też nad spacerem wzdłuż murów obronnych. Na swojej drodze napotkamy kilka zachowanych baszt. Wycieczkę możemy zacząć od ulicy Młyńskiej, gdzie znajduje się pierwsza baszta - Baszta Wronia. Potem natrafimy na nową basztę nazywaną Bramą Kaszubskiego Pierścienia. Następnie naszym oczom ukaże się właśnie Brama Człuchowska, potem Baszta Szewska, a kiedy pójdziemy na południe, trafimy na Dom Szewski. W jego bliskim sąsiedztwie stoi Baszta Kurza Stopa, a gdy ulicą Sukienników skierujemy się na wschód, zobaczymy Basztę Więzienną. Przy kościele farnym stoi Baszta Kościelna, a zwieńczeniem spaceru będzie baszta przy stadionie miejskim.
Atrakcyjny dla turystów jest również chojnicki ratusz. Powstał na początku XX wieku w stylu neogotyckim, ale z modernistycznymi dekoracjami. Uważany jest za serce miasta i ozdobę rynku. Nie sposób go nie zauważyć, ponieważ zdecydowanie góruje nad resztą okolicznych zabudowań. W środku ciekawie prezentuje się wystrój sali obrad, w której zachowały się witraże okienne przedstawiające cechy, którymi powinny charakteryzować się władze samorządowe.
Kanał znajdujący się w województwie warmińsko-mazurskim ma 151 km długości, co czyni go najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy zachodniomazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym. Zapytacie: co, poza długością, czyni go wyjątkowym? Działa tam system 5 zabytkowych pochylni, dzięki którym statki mogą pokonać występującą na tych terenach prawie 100-metrową różnicę poziomów wody. Oznacza to, że przemieszczają się one nie tylko po wodzie, ale również na... specjalnych wózkach ciągniętych przez stalowe liny poruszane siłą kół wodnych. Kanał stanowi przez to unikatowy w skali świata zabytek techniki.
Na stronie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej do wyboru jest aż 9 różnych rejsów po Kanale, m.in. rejs Statkiem po trawie, Szlakiem Wikingów (na zamówienie) czy Szlakiem Szeląga na trasie Ostróda - Stare Jabłonki. Cennik i godziny poszczególnych rejsów znajdują się przy opisie każdego z nich.
Frombork leży w województwie warmińsko-mazurskim nad Zalewem Wiślanym. Choć może się wydawać, że to niewielkie miasteczko nie ma nic do zaoferowania, to nieprawda.
Miasto warto odwiedzić chociażby dlatego, że przez wiele lat mieszkał i pracował tutaj Mikołaj Kopernik. Już osoba słynnego astronoma powinna zachęcić nas do wizyty. Aby zobaczyć miejsca z nim związane, wystarczy wybrać się na Wzgórze Katedralne. Znajduje się tam wieża nazwana imieniem polskiego uczonego. Była ona własnością astronoma, nie używał jej jednak ani jako mieszkania, ani jako obserwatorium. Wieża stanowi najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego.
We Fromborku działa również Muzeum Mikołaja Kopernika. Zobaczymy tam m.in. kopie i oryginały pochodzących z czasów astronoma mebli, przedmiotów rzemiosła artystycznego i instrumentów astronomicznych.
Kiedy już znajdziemy się na Wzgórzu Katedralnym, koniecznie powinniśmy zainteresować się Bazyliką Katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła, która jest najstarszym budynkiem na wzgórzu i kiedyś pełniła również funkcje obronne. W środku jest kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę: dwa ołtarze - główny i późnogotycki poliptyk, który do XVIII w. był ołtarzem głównym, oraz epitafium Kopernika. Turyści chętnie fotografują szklaną płytkę w posadzce kościoła, pod którą przechowywane są prochy uczonego.
Nad Wzgórzem Katedralnym góruje Wieża Radziejowskiego, która jest tam najwyższą budowlą. Zwiedzający mogą zobaczyć zawieszone tam wahadło Foucaulta oraz podziwiać panoramę z tarasu widokowego.
Jednak nie tylko samo miasto jest warte odwiedzenia. Przez warmińsko-mazurskie przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który łącznie ciągnie się aż przez pięć województw. Jego fragment biegnie również w okolicach Fromborka, warto więc rozważyć rowerową wycieczkę.