Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Do Sopotu. I zaraz zaczynają narzekać, że drogo, tłoczno i hałaśliwie

Za najmodniejsze uważamy polskie kurorty, choć wiemy, że są przepełnione. Wśród zagranicznych kierunków króluje Hiszpania, a Turcję uważamy za najniebezpieczniejszą w Europie - wynika z nowego raportu o wakacyjnych upodobaniach Polaków.
Plaża w Kołobrzegu Plaża w Kołobrzegu EWG3D / iStock

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Do Sopotu. I zaraz zaczynają narzekać, że drogo, tłoczno i hałaśliwie

Za najmodniejsze uważamy polskie kurorty, choć wiemy, że są przepełnione. Wśród zagranicznych kierunków króluje Hiszpania, a Turcję uważamy za najbardziej niebezpieczną w Europie - wynika z najnowszego raportu o wakacyjnych upodobaniach Polaków.

Choć zdajemy sobie sprawę, że wybierając znany, nadmorski kurort, nie wypoczniemy w odosobnieniu, nadal uważamy takie miejsca za najmodniejsze w Polsce. Za atrakcyjny kierunek Polacy uważają też góry, w których mogą aktywnie wypocząć. Co ciekawe, prawie połowa osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia uważa, że jednym z modniejszych miejsc na urlop jest... własna działka.

Mimo, że w kraju najchętniej odwiedzamy zatłoczone miejscowości nad Bałtykiem, ponad połowa badanych (62 proc.) przyznała, że podczas wakacji najbardziej lubi odkrywać nieznane miejsca, do których przyjeżdża niewielu turystów. Co ciekawe, większość osób (59 proc.) najczęściej spędza urlop w Polsce. Polacy wolą też organizować swoje wyjazdy samodzielnie - takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. badanych. Rzadko jednak zdarza się, abyśmy dwa razy jeździli w to samo miejsce - robi tak tylko co piąty badany.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Plaża w Sopocie Plaża w Sopocie JAN RUSEK / Agencja Wyborcza.pl

Wakacje w Polsce - morze, góry czy Mazury?

Polacy najchętniej odpoczywają w modnych, nadbałtyckich kurortach. Szczególnie upodobaliśmy sobie Sopot, Hel i Kołobrzeg. Jako modną, wakacyjną destynację Polacy wybierają też Tatry, a zwłaszcza, co raczej nie jest zaskoczeniem, Zakopane, które w rankingu przegoniło Kołobrzeg. Pierwszą trójkę zamykają znane kurorty na Mazurach, gdzie królują Mikołajki, a tuż za podium znalazły się Bieszczady.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Plaża w Międzyzdrojach Plaża w Międzyzdrojach Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Lubimy morze, choć źle nam się kojarzy

Z raportu dowiadujemy się także, z czym Polakom kojarzy się pobyt nad morzem, w górach i nad jeziorami. Biorąc pod uwagę, że najchętniej odwiedzamy nadmorskie kurorty pełne turystów, ciekawe wydają się skojarzenia, które budzi w nas urlop nad Bałtykiem. Prawie 70 proc. badanych przyznało, że wakacje w tym miejscu równoznaczne są z przepełnionymi plażami. Poza tym, zdaniem Polaków, w kurortach jest drogo, tłoczno i hałaśliwie. Ale niedogodności te rekompensuje fakt, że są one idealne na spędzenie wakacji z rodziną - taką odpowiedź wskazało 60 proc. badanych.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Tatry Tatry MERC67 / iStock

Góry przede wszystkim dla aktywnych

Góry znalazły się na drugim (Tatry), czwartym (Bieszczady) i siódmym (Sudety) miejscu wśród dziesięciu najmodniejszych miejsc na wakacje w Polsce. Dlaczego decydujemy się na wyjazd na południe kraju? Przede wszystkim dlatego, aby aktywnie wypocząć. Polacy docenili też bazę noclegową i uznali góry za dobre miejsce na rodzinny wyjazd. Wśród wad polskich gór znalazły się przepełnione szlaki, na które narzeka 40 proc. badanych.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Mazury Mazury Saskia Heijltjes / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Chcesz wypocząć? Jedź nad jezioro

Pojezierza zostały przez Polaków ocenione najlepiej. Blisko 70 proc. osób biorących udział w badaniu uważa, że pobyt nad polskimi jeziorami gwarantuje pewny relaks. Poza tym wakacje w takich miejscach zostały przez nas uznane za bardzo dobre zarówno dla rodzin, jak i dla osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie oraz dla par. Badani zwrócili też uwagę na dobrą ofertę noclegową. Takie pozytywne skojarzenia prawdopodobnie mogą wynikać z tego, że polskie pojezierza nadal nie należą do regionów przepełnionych turystami.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Barcelona, Hiszpania Barcelona, Hiszpania MASTERLU / iStock

Wakacje zagranicą - do Turcji już nie chcemy jeździć

Jeszcze do niedawna Turcja była jednym z krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków podczas wakacji. Jej atrakcyjność jednak spadła i teraz aż 62 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, uważa ją za najniebezpieczniejszy kraj w Europie. Negatywnie przez Polaków ocenione zostały również Francja (50 proc. wskazań) i Wielka Brytania (44 proc.).

Natomiast jeśli chodzi o nasz ulubiony kraj w Europie, zdecydowanie wygrywa Hiszpania. Aż 84 proc. badanych uznało ją za najmodniejszy wakacyjny kierunek na Starym Kontynencie. Cenimy sobie też inne miejsca, w których możemy liczyć na wysokie temperatury i wypoczynek na plaży - chętnie jeździmy też do Chorwacji, Włoch i Grecji, wiele osób wybiera również Portugalię, Bułgarię czy Maltę.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Więcej o: