Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Do Sopotu. I zaraz zaczynają narzekać, że drogo, tłoczno i hałaśliwie

Za najmodniejsze uważamy polskie kurorty, choć wiemy, że są przepełnione. Wśród zagranicznych kierunków króluje Hiszpania, a Turcję uważamy za najniebezpieczniejszą w Europie - wynika z nowego raportu o wakacyjnych upodobaniach Polaków.
Plaża w Kołobrzegu Plaża w Kołobrzegu EWG3D / iStock

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Do Sopotu. I zaraz zaczynają narzekać, że drogo, tłoczno i hałaśliwie

Za najmodniejsze uważamy polskie kurorty, choć wiemy, że są przepełnione. Wśród zagranicznych kierunków króluje Hiszpania, a Turcję uważamy za najbardziej niebezpieczną w Europie - wynika z najnowszego raportu o wakacyjnych upodobaniach Polaków.

Choć zdajemy sobie sprawę, że wybierając znany, nadmorski kurort, nie wypoczniemy w odosobnieniu, nadal uważamy takie miejsca za najmodniejsze w Polsce. Za atrakcyjny kierunek Polacy uważają też góry, w których mogą aktywnie wypocząć. Co ciekawe, prawie połowa osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia uważa, że jednym z modniejszych miejsc na urlop jest... własna działka.

Mimo, że w kraju najchętniej odwiedzamy zatłoczone miejscowości nad Bałtykiem, ponad połowa badanych (62 proc.) przyznała, że podczas wakacji najbardziej lubi odkrywać nieznane miejsca, do których przyjeżdża niewielu turystów. Co ciekawe, większość osób (59 proc.) najczęściej spędza urlop w Polsce. Polacy wolą też organizować swoje wyjazdy samodzielnie - takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. badanych. Rzadko jednak zdarza się, abyśmy dwa razy jeździli w to samo miejsce - robi tak tylko co piąty badany.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Plaża w Sopocie Plaża w Sopocie JAN RUSEK / Agencja Gazeta

Wakacje w Polsce - morze, góry czy Mazury?

Polacy najchętniej odpoczywają w modnych, nadbałtyckich kurortach. Szczególnie upodobaliśmy sobie Sopot, Hel i Kołobrzeg. Jako modną, wakacyjną destynację Polacy wybierają też Tatry, a zwłaszcza, co raczej nie jest zaskoczeniem, Zakopane, które w rankingu przegoniło Kołobrzeg. Pierwszą trójkę zamykają znane kurorty na Mazurach, gdzie królują Mikołajki, a tuż za podium znalazły się Bieszczady.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Plaża w Międzyzdrojach Plaża w Międzyzdrojach Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Lubimy morze, choć źle nam się kojarzy

Z raportu dowiadujemy się także, z czym Polakom kojarzy się pobyt nad morzem, w górach i nad jeziorami. Biorąc pod uwagę, że najchętniej odwiedzamy nadmorskie kurorty pełne turystów, ciekawe wydają się skojarzenia, które budzi w nas urlop nad Bałtykiem. Prawie 70 proc. badanych przyznało, że wakacje w tym miejscu równoznaczne są z przepełnionymi plażami. Poza tym, zdaniem Polaków, w kurortach jest drogo, tłoczno i hałaśliwie. Ale niedogodności te rekompensuje fakt, że są one idealne na spędzenie wakacji z rodziną - taką odpowiedź wskazało 60 proc. badanych.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Tatry Tatry MERC67 / iStock

Góry przede wszystkim dla aktywnych

Góry znalazły się na drugim (Tatry), czwartym (Bieszczady) i siódmym (Sudety) miejscu wśród dziesięciu najmodniejszych miejsc na wakacje w Polsce. Dlaczego decydujemy się na wyjazd na południe kraju? Przede wszystkim dlatego, aby aktywnie wypocząć. Polacy docenili też bazę noclegową i uznali góry za dobre miejsce na rodzinny wyjazd. Wśród wad polskich gór znalazły się przepełnione szlaki, na które narzeka 40 proc. badanych.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Mazury Mazury Saskia Heijltjes / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Chcesz wypocząć? Jedź nad jezioro

Pojezierza zostały przez Polaków ocenione najlepiej. Blisko 70 proc. osób biorących udział w badaniu uważa, że pobyt nad polskimi jeziorami gwarantuje pewny relaks. Poza tym wakacje w takich miejscach zostały przez nas uznane za bardzo dobre zarówno dla rodzin, jak i dla osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie oraz dla par. Badani zwrócili też uwagę na dobrą ofertę noclegową. Takie pozytywne skojarzenia prawdopodobnie mogą wynikać z tego, że polskie pojezierza nadal nie należą do regionów przepełnionych turystami.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Barcelona, Hiszpania Barcelona, Hiszpania MASTERLU / iStock

Wakacje zagranicą - do Turcji już nie chcemy jeździć

Jeszcze do niedawna Turcja była jednym z krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków podczas wakacji. Jej atrakcyjność jednak spadła i teraz aż 62 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, uważa ją za najniebezpieczniejszy kraj w Europie. Negatywnie przez Polaków ocenione zostały również Francja (50 proc. wskazań) i Wielka Brytania (44 proc.).

Natomiast jeśli chodzi o nasz ulubiony kraj w Europie, zdecydowanie wygrywa Hiszpania. Aż 84 proc. badanych uznało ją za najmodniejszy wakacyjny kierunek na Starym Kontynencie. Cenimy sobie też inne miejsca, w których możemy liczyć na wysokie temperatury i wypoczynek na plaży - chętnie jeździmy też do Chorwacji, Włoch i Grecji, wiele osób wybiera również Portugalię, Bułgarię czy Maltę.

undefined
ARC Rynek i Opinia, czerwiec 2017

Więcej o:
Komentarze (115)
Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? Zobacz modne miejsca na wakacje
Zaloguj się
 • rajqu

  Oceniono 36 razy 18

  Szczegolnie w tym roku warto jechac nad nasze morze. Zimno wietrznie, pada woda lodowata. Kolega z pracy wlasnie wrocil. Pierwsze slowa "nigdy wiecej urlopu w Polsce". Hotelarze i restauratorzy niech dalej podnosza ceny to nawet mimi 500+ bedzie coraz mniej ludzi bo za pieniadze pogody nie kupisz.

 • megg.pop

  Oceniono 27 razy 15

  Jesteśmy na Istrii, to jaką nam tu wystawiają opinię rodacy, woła o pomstę do nieba. Plaża niedaleko Puli, nieduża, obok ośrodki Z hotelami, na plaży przeważają Niemcy. Co robią Polacy? Grupa 4 rodziny z dziećmi, piją wódkę... Z kieliszków, W tle disco polo puszczane na cały regulator, mamusie nawalone, tańczą na skałach. Dzieci samopas puszczone. Masakra....

 • asperamanka

  Oceniono 23 razy 13

  Tiaaa, Sopot. Mieszkają tam dziadkowie moich dzieci. Miasto jest przyjemne od września do maja, natomiast wakacje to zalew Grażyn i Januszy, którzy chcą się pokazać w "słynnym kurorcie", drąc buzie i żłopiąc piwsko wszędzie gdzie się da, i gdzie się nie da. Plaża zapchana po korek, a morze albo zimne, albo, w lepszych pogodowo latach, odgrodzone od płazy dość sporą barierą glonów.

  Wobec tego dzieci jadą do dziadków do Sopotu, i zaraz wyjeżdżają na kilka tygodni nad jezioro na Kaszuby, gdzie jest spokój, woda przyjemna, i jedzenie OK ;-)

  Dowcip jest taki, że sam Sopot z tego najazdu turystów kokosów nie ma. Za wynajem większości kwater pieniądze idą pod stołem, restauracje też podatków do budżetu miasta w zasadzie nie płacą, a infrastruktura kosztuje. Miasto jest, jak na standardy polskie, bogate, ale to dlatego, że jest sypialnią dla bogatszych mieszkańców Trójmiasta, którzy będąc w nim zameldowani, płacą tu PIT. I się złoszczą na władze miejskie, bo pieniądze na inwestycje komunalne idą w Dolny Sopot, gdzie są turyści, a nie w Górny, gdzie sporo tych płacących podatki mieszka.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 60 razy 12

  trzeba miec dobrze narobione zeby jechać nad Bałtyk, szczególnie z dziećmi
  Nad Bałtyk mozna jechac żeby pospacerować , usiąść w lesie , powąchac sosny
  Od lat jezdzimy z dziećmi Chorwacja, Albania, na zmianę
  Wyobrazacie sobie plaże, prktycznie pusta, do wyboru do koloru - piaszczystą lub kamienistą, CAŁY DZIEŃ SŁOŃCE
  SŁOŃCE
  SŁOŃCE
  siedzisz siedem dni czy trzy tygodnie
  SŁOŃCE
  dzieci nie wychodzą z wody, skaczą przez fale, nurkują
  tani obiadek w Albanii - pięc osób - troje plus dwoje dzieci - 130-150 ful wypas
  tanie papierosy, piwo
  owoce
  i SŁOŃCE
  SŁOŃCE
  Albania - taniocha, krystaliczna woda, tanio, PUSTO, CICHO, goscinnie,
  Chorwacja, najbliższa naszemu sercu, na wyspach drożej niz na lądzie
  Nawet jak jedziesz autem [trzeba wziąc poprawkę czasową na podróż], po opłaceniu autostrad, paliwa
  TANIEJ NIŻ W POLCE
  a wy z uporem maniaka nad bałtyk z dziećmi, siedzą za parawanem i trzęsa sie z zimna, - żenada

 • a.k.traper

  Oceniono 14 razy 10

  Ja jeżdżę po różnych regionach Polski i czuję sie z tym wspaniale, kto chce jeździć gdzie indziej to tez dobrze, nie rozumiem jednego, po co jechać nad morze, leżeć na plaży by się opalić, albo jechać za granicę by spędzić czas nad basenem i się opalać, młodsi jeszcze wieczorem hulki i innsze atrakcje.
  Mielno jest takim przykładem, jeden deptak jak jarmark, wieczorem opór głośnej muzyki i wszystkie małolaty oraz młodniejący dziadkowie szczęśliwi, później cały dzień śpią, faktycznie, innych atrakcji tam nie ma, ja jeździłem za Mielno parę km i spędzałem czas w ciszy czytając książki, pływając i rozmawiając z ludźmi.

 • Oceniono 16 razy 8

  Nie rozumiem w ogóle tych dyskusji porównujacych Chorwację z polskim morzem. To jak by porównać Mercedesa z Fiatem 126p. Od kilku lat jeżdżę do Chorwacji i nie wyobrażam sobie już wakacji nad Bałtykiem. Chorwacja to zupełnie inny świat, ale niestety trochę droższy. Rozumiem poniekąd ludzi którzy jeżdżą nad polskie morze. Bliżej, trochę taniej obawa przed dłuższą podróżą, brak informacji co jak gdzie jak zarezerwować itp. Itd. ale raz ktoś pojedzie i będzie miał zapewne takie samo zdanie. Polskie morze też ma swój fajny klimat, ale wiosną czy jesienią.

 • dublet

  Oceniono 28 razy 8

  Bo polacy wiedzo co dobre! Byliśmy ze staro w Mielnie, cudownie. Wynajeliśmy pokuj u miejscowego, mieszkały tam jeszcze 2 rodziny. My panowie cały tydzień relaxowaliśmy się pszy dobrej wudce, nasze damy z dziećmi chodziły na deptak kupować różne miejscowe wyroby. Nad może nie dotarłem bo za daleko, sklep z alkoholem był bliżej. Wypoczeliśmy, teraz czekamy na nastempny rok

 • Adrian Doppa

  Oceniono 25 razy 7

  jezeli Polacy Turcję postrzegają jako najbardziej niebezpieczną "w Europie" to faktycznie niebyt dobrze to swiadczy o tych turystach (chyba ze jakims cudem wszyscy mieszczą sie na tym 3% skrawku tego pieknego kraju lezacym po stronie europejskiej ;)

 • deuz

  Oceniono 7 razy 5

  Skończcie już pierolić.....może dlatego Polacy narzekają na kurorty bo pełno w nich nawalonych, naćpanych Szwabów i Angoli którzy zachowują się jak bydło myśląc że są panami świata!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX