Jeśli marzycie o spokojnym przemierzaniu górskich szlaków, zdecydowanie powinniście rozważyć wyjazd w Bieszczady. Te góry nie są tak chętnie odwiedzane przez turystów jak Tatry, choć też znajdują się tam miejsca, których lepiej unikać. Należą do nich m.in.: Solina, szlak na Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz na najwyższy szczyt Bieszczad, czyli Tarnicę.
Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać się na trasę wiodącą na Bukowe Berdo. Wycieczkę można zacząć z kilku miejsc: Mucznego, Pszczelin lub z popularniejszych miejscowości jak Ustrzyki Górne czy Wołosate. Widoki są niesamowite, a turystów niewielu.
Innym, mniej uczęszczanym szlakiem, jest ten prowadzący na Okrąglik. Podróż zaczynamy z leżącej przy granicy ze Słowacją Przełęczy nad Roztokami. Z racji lokalizacji dociera tam niewiele osób, ale przecież o to właśnie nam chodzi. Poza tym trasa nie jest trudna do przejścia, więc na pewno starczy sił na to, aby wejść na kolejny szczyt - Jasło, z którego możemy podziwiać piękne krajobrazy.
Osoby poszukujące dzikich zakątków koniecznie powinny wyruszyć na Otryt i do stojącego tam słynnego schroniska - Chaty Socjologa. Ceną, którą musimy zapłacić za ciszę i spokój na szlaku, jest dość wymagające podejście, a także brak spektakularnych widoków.
Ta niewielka miejscowość to chyba jedno z najspokojniejszych miejsc nad Bałtykiem. Jest to tym bardziej zaskakujące, że Osetnik leży w bardzo bliskim sąsiedztwie tłumnie odwiedzanej przez wczasowiczów Łeby. Co w takim razie możemy robić w miejscu, które nie zostało jeszcze zalane falą tandetnych atrakcji? Na pewno polecamy spacery i wypoczynek na plaży, na której z powodzeniem znajdziecie miejsce dla swojego leżaka. Poza tym prawdziwą perłą Osetnika jest latarnia morska Stilo istniejąca już ponad sto lat! Warto wejść na szczyt, aby podziwiać panoramę i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć. Niedaleko Osetnika znajduje się też rezerwat Choczewskie Cisy, w którym rośnie wiele gatunków chronionych.
Jeśli chcemy na własnej skórze przekonać się, że nad polskim morzem można wypocząć w spokoju, powinniśmy się pospieszyć. Infrastruktura turystyczna w Osetniku z roku na rok coraz bardziej się rozrasta.
Mapy Google
Kolejna nadmorska miejscowość, w której można wypocząć z dala od zgiełku. Górsko sąsiaduje z poligonem wojskowym, przez co dostęp do plaży jest ograniczony. Właściciele gospodarstw agroturystycznych w okresie wakacyjnym mogą starać się o przepustki, dzięki którym ich goście mają dostęp do morza. - Dokładny terminarz ustalany jest przez wojsko. Zazwyczaj jest to pierwszy miesiąc wakacji - dowiadujemy się od osób prowadzących gospodarstwo Agroturystyka K&K. Między innymi to sprawia, że plaża w Górsku należy do najbardziej kameralnych nad Bałtykiem. Możemy więc być pewni, że urlop spędzimy w ciszy, spokoju i samotności. Przy plaży znajduje się duży parking, na którym bez obaw można zostawić samochód.
W pobliżu znajdują się też malownicze jeziora Marszewo i Wicko, można pojeździć konno, a także wybrać się na wycieczkę Hanzeatycką trasą nadmorską.
Mapy Google
Pojezierze Drawskie to prawdziwy raj dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas. W tym regionie województwa zachodniopomorskiego czekają na nas liczne trasy rowerowe, piesze lub konne. Zadowoleni będą też miłośnicy sportów wodnych, którzy mogą wybrać się na spływ kajakowy rzeką Drawą, szlakiem, którym kilkakrotnie spływał ksiądz Karol Wojtyła, któremu trasa teraz zawdzięcza swoją nazwę.
Innymi atrakcjami, na które warto zwrócić uwagę, są wyciąg do nart wodnych w Szczecinku, a także liczne rejsy po jeziorze Drawskim. Natomiast na spragnionych odrobiny historii czekają rozmaite zabytki, m.in. Muzeum "Zamek Drahim" w Starym Drawsku, gdzie cyklicznie organizowane są też turnieje rycerskie, a także Sławogród w Czaplinku będący rekonstrukcją wczesnośredniowiecznej osady.
Jeśli mieszkacie w Warszawie lub jej okolicach, nie musicie wyjeżdżać daleko za miasto. Puszcza Kampinoska tylko czeka, żeby ją odkryć, a zwłaszcza jej najdzikszą część, do której należy Uroczysko Krzywa Góra. Dotrzemy tam jedynie szlakiem łącznikowym żółtym znajdującym się w zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasa liczy cztery kilometry i zaczyna się w Nowinach przy końcowych przystankach autobusów jadących z Warszawy. Nie należy też do najłatwiejszych.
Rezerwat objęty jest ścisłą ochroną, dlatego przemierzając tamtejsze tereny, możemy podziwiać całkowicie naturalny krajobraz pozbawiony ingerencji człowieka: powalone drzewa, trudne do pokonania bagna, gęste zarośla, a szczęśliwcom może uda się nawet spotkać rysia, który należy do gatunków coraz rzadziej występujących w naszym kraju. Na terenie Krzywej Góry nie brakuje też innych ciekawostek przyrodniczych - rośnie tam Dąb Kobendzy liczący ponad 400 lat i mający około 500 centymetrów obwodu.
Niepozorne miasto znajdujące się niedaleko chętnie odwiedzanych przez turystów miejscowości - Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Ich bliskie sąsiedztwo wcale nie sprawia jednak, że Puławy są bardzo oblegane, a wręcz przeciwnie - wiele osób pomija je na swojej wycieczkowej trasie. Tymczasem miasto warto odwiedzić, chociażby ze względu na znajdujący się tam Pałac Czartoryskich, którego początki sięgają XVII wieku (choć czasy jest świetności przypadają na drugą połowę XVIII w.), a także otaczający go urokliwy park.
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi też Świątynia Sybilli, wzorowana na świątyni Westy w Tivoli. Była pierwszym polskim muzeum narodowym, Izabela Czartoryska gromadziła tam pamiątki rodzinne i związane ze sławnymi Polakami.
Zabudowa pałacowa została uznana za perły polskiej architektury, a Puławy często nazywane są "polskimi Atenami".
W mieście odnajdą się też osoby, które wolą aktywnie spędzać wolny czas. Puławy i ich okolice oferują liczne szlaki i trasy rowerowe, a jednoślady, podobnie jak sprzęt wodny, można wypożyczyć w lokalnej marinie.
Mapy Google
Roztocze to wciąż rzadko odwiedzana, ale wiele oferująca kraina. To raj przede wszystkim dla miłośników przyrody, bowiem region słynie z malowniczych krajobrazów, wąwozów (w okolicach Szczebrzeszyna), pięknych i zdrowych lasów oraz atrakcyjnych szlaków turystycznych.
Będąc na Roztoczu, koniecznie trzeba zobaczyć tzw. szumy, czyli niewielkie wodospady rozmieszczone seriami. Na rzece Tanwi (jednej z najczystszych na Roztoczu) jest ich najwięcej - w okolicy wsi Rebizanty na odcinku około 400 metrów znajdują się aż 24 takie kaskady.
Mapy Google
Coś dla siebie znajdą też osoby lubujące się w wycieczkach pieszych i rowerowych. Na Roztoczu znajdują się dwie warte uwagi trasy - Centralny Szlak Pieszy oraz Centralny Szlak Rowerowy. Pierwszy z nich jest najdłuższym szlakiem pieszym Roztocza - ma aż 195 kilometrów! Z kolei rowerami możemy dojechać od Kraśnika aż do granicy w Hrebennem, pokonując w ten sposób 186 km.
Poza tym Roztocze to idealne miejsce na spacery, treningi nordic walking, spływy kajakowe i wędkowanie - region nazywany jest Krainą Pstrąga i Lipienia.