Daleko od miasta i ludzi - 14 miejsc w Polsce, w których możesz odpocząć z dala od tłumów

Denerwują cię tłumy ludzi na deptaku, drożyzna, zapach smażonej kiełbasy i hałas z dyskotek? Przedstawiamy listę miejsc, w których możesz dobrze zjeść i odpocząć z dala od zgiełku kurortów.
Wakacje w Polsce Wakacje w Polsce Natalia Sosin-Krosnowska

Daleko od miasta

Coraz więcej Polaków wybiera spędzanie wakacji w kraju. Jeżeli nie masz ochoty na lot samolotem, nie bawią cię zorganizowane wczasy, nie chcesz szukać apartamentu i gotować, albo po postu - chcesz pozwiedzać latem Polskę, to świetnie! Czasy odgrzewanego zamrożonego schabowego dawno odeszły w niepamięć, w każdym regionie Polski można znaleźć mało oblegane gospodarstwa agroturystyczne i niewielkie pensjonaty z domową kuchnią. Tu nie ma hałaśliwej muzyki i zapachu grilla, jest zdrowe jedzenie, leżaki, zwierzaki, cisza i spokój.

Lokusz - zaklinacz koni Lokusz - zaklinacz koni Natalia Sosin-Krosnowska

U Lokusza - Kotlina Kłodzka - Potoczek

Fantastyczne miejsce dla miłośników koni, ale nie tylko dla nich. W Potoczku odpocznie każdy, kto lubi kontakt z naturą. Ci, którzy jeżdżą konno, lub chcieliby spróbować, mogą uczyć się i wybrać na rajd pod okiem kowboja z krwi, kości i zamiłowania - Lokusza. Dla całej reszty pozostają spacery w pięknej okolicy, wsłuchiwanie się w ciszę i delektowanie przysmakami z kuchni Kasi - gospodyni tego domostwa. Nie znajdziecie tam basenu i placu zabaw dla dzieci, spotkacie natomiast serdecznych ludzi i ich uroczy zwierzyniec.

Szczęśliwe kozy z Koziej Farmy Szczęśliwe kozy z Koziej Farmy Katarzyna Łaski / Facebook.com Kozia Farma

Kozia Farma - Mazury - Złotna

Kozia Farma, to przede wszystkim gospodarstwo ekologiczne, z którego pochodzą znakomite sery. Od ubiegłego roku gospodarze udostępniają dwa pokoje gościnne, w których można nocować. To świetne miejsce dla osób zmotoryzowanych, wiele ciekawych miejsc i ładne jeziorka znajdują się w odległości 15-20 minut jazdy. Niedaleko jest Łukta, gdzie można zjeść najlepsze lody, wytwarzane według receptury z lat 50.! W samej farmie za główną "atrakcję" służą kozy. Można się z nimi zaprzyjaźniać, można podpatrywać jak wygląda praca w gospodarstwie i w serowarni. Na Koziej Farmie nie ma chemii, nie ma skażonej żywności, ani zamykanych w boksach zwierząt, jest zdrowe, domowe jedzenie i miła, rodzinna atmosfera. Ostrzegam: po zjedzeniu ich serów nie będziecie już chcieli nigdy kupować "normalnego" koziego sera w sklepie!

Relaks w Kwaśnym Jabłku Relaks w Kwaśnym Jabłku Facebook.com/Kwaśne Jabłko

Kwaśne Jabłko - Warmia - Włodowo

Kawałek Toskanii na Warmii w dolinie Pasłęki. Kwaśne Jabłko to doskonałe miejsce dla miłośników dobrej kuchni i trunków, oraz odpoczynku w ciszy. Tu można leżeć z książką w hamaku, na kanapach, na słonecznych tarasach, ćwiczyć jogę, wałęsać się po pobliskich drogach i bezdrożach, jeździć rowerami, ale przede wszystkim delektować się świetną kuchnią, winem i wytwarzanym na miejscu oryginalnym cydrem, który w niczym nie przypomina sklepowych napojów sprzedawanych pod tą nazwą.

Spa pod gołym niebem w Stajni Zamczysk Spa pod gołym niebem w Stajni Zamczysk Facebook.com/Stajnia Zamczysk

Stajnia Zamczysk - Podlasie - Zamczysk

W Stajni Zamczysk nie warto szukać szalonych atrakcji, tu się żyje zgodnie z rytmem wyznaczanym przez naturę, piecze chleb i... ciężko pracuje w gospodarstwie. Zamczysk to dobre miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, ale też dla wszystkich, którzy chcieliby trochę zwolnić, poczuć kontakt z ziemią i zwierzętami, wrócić do korzeni. Dla najmłodszych, którzy być może myślą, że 'jajko pochodzi ze sklepu', gospodyni organizuje warsztaty 'Anatomia Farmy', na których dzieci uczą się jak działa gospodarstwo wiejskie.

Jolinkowo, agroturystyka w górach Jolinkowo, agroturystyka w górach Natalia Sosin-Krosnowska

Jolinkowo - Małopolska - Zawadka-Jaworzyny

Miejsce dla poszukujących ciszy i odludzia, najlepiej zmotoryzowanych, bo do Jolinkowa wiedzie dość wymagająca droga przez leśne wertepy. Poza tym - jest jak na pocztówce. Błękitne niebo, szczyty Tatr i pasące się na łące śnieżnobiałe kozy karpackie (bardzo rzadkie zwierzęta objęte programem przywracania rasy). W Jolinkowie można leżeć na trawie, chodzić po górach i jeść smakowite jedzenie przygotowywane przez gospodynię.

Bezkresne łąki wokół Radziejówki Bezkresne łąki wokół Radziejówki Natalia Sosin-Krosnowska

Radziejówka - Mazury - Węgielsztyn

Doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą poczuć, ze wyjechali naprawdę daleko od miasta. Wokół Radziejówki rozciągają się łąki i pola, nie ma ruchliwych dróg, jest duży ogrodzony sad i łąka. Nieopodal jest piękne jezioro. Poza tym, do dyspozycji gości jest basen, leżaki, łóżka do leżenia na powietrzu i stodoła zaaranżowana na pokój do zabawy dla dzieci - gdyby padało, lub zbyt mocno piekło słońce. Do tego mili, doskonale gotujący właściciele i bardzo ciekawe wnętrze tworzą klimat tego miejsca.

Bociany w Żywkowie Bociany w Żywkowie A.Łopuszańska Facebook.com/Żywkowo bociania wioska

Bociania wioska - Mazury - Żywkowo

Bocianią wioskę warto odwiedzić choćby dlatego, że to miejsce wyjątkowe w skali Europy. Wioska do której zlatują się bociany, by wysiadywać jaja i odchowywać młode. W wiosce od lat mieszka więcej bocianów niż ludzi, a w tym roku pojawiło się ich rekordowo dużo, bo ponad setka dorosłych ptaków. W gospodarstwie PTOP można wynająć pokój, można też dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat tych niezwykłych ptaków. Uwierzcie, klekot kilkuset bocianów naprawdę robi wrażenie!

Dom gościnny Wataszka Dom gościnny Wataszka Facebook.com/Wataszka

Wataszka - Kotlina Kłodzka - Wójtowice

Wataszka to dawna gospoda, odrestaurowana i zmieniona w dom gościnny. Do dyspozycji gości powstały cztery pokoje z łazienkami oraz bardzo duże wspólne pomieszczenia, tarasy i kuchnia. W okolicy jest mnóstwo atrakcji turystycznych, można wędrować, jeździć na rowerze, spacerować po lesie albo leżeć na słonecznym tarasie i podziwiać widoki. Wataszka jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym, oferuje swoim gościom warzywa i owoce, zioła oraz miód z własnej pasieki, oraz produkty od okolicznych gospodarzy.

Konno przez Bieszczady Konno przez Bieszczady Natalia Sosin-Krosnowska

Carpatica Sosnowy Dwór - Bieszczady - Krzywe

Carpatica to wspaniała baza wypadowa do wycieczek i rajdów konnych w stylu west po Bieszczadach Wysokich. Właściciel stajni hołduje idei naturalnego podejścia do koni - to znaczy z szacunkiem, próbując zrozumieć psychikę zwierząt, bez przemocy, budując relację człowieka i zwierzęcia, nie traktując koni przedmiotowo. Rajdy w Carpatice to wielka przygoda, bowiem na grzbiecie końskim można dotrzeć w kompletnie dzikie zakątki Bieszczad, gdzie nie przejdzie człowiek i nie wjedzie samochód. Dom gościnny Sosnowy Dwór oferuje pokoje z łazienkami i wiele miłych miejsc do posiedzenia z książką i kawą - zarówno dla koniarzy i tych, którzy nie palą się do konnych wycieczek.

Pokój w Art Pension Pokój w Art Pension Natalia Sosin-Krosnowska

Art Pension - Góry Izerskie - Przecznica

Art Pension to przedwojenny pensjonat odnowiony przez artystę malarza. We wnętrzach czuć rękę gospodarza - zdobią je wyjątkowe obrazy i stare meble. Powyżej domu rozciąga się piękny widok na całe Pogórze Izerskie i górę Tłoczynę. Okolica jest bogata w atrakcje turystyczne, trasy rowerowe, trasy do pieszych wycieczek górskich. Niedaleko jest też zalew Złotnicki.

Gościniec Kaszarnia Kamienne Gościniec Kaszarnia Kamienne Facebook.com/Kaszarnia Kamienne

Kaszarnia Kamienne - Góry Izerskie - Kwieciszowice

Kaszarnia Kamienne to wyjątkowe miejsce. Jego gospodarze łączą pracę na roli z opieką nad gośćmi. Do dyspozycji letników przeznaczono apartamenty z łazienkami, powstałe w budynku dawnego gościńca. Przyjeżdżając do Kaszarni warto zaopatrzyć się w ekologiczną, "żywą" grykę i oleje oraz spróbować produktów wytwarzanych przez spożywczą Kooperatywę Izerską.

Domki w Cisowym Zakątku Domki w Cisowym Zakątku Natalia Sosin-Krosnowska

Cisowy Zakątek - Pomorze - Sasino

To miejsce dla tych, którzy nie jeżdżą nad morze, bo nie lubią tłumów i hałasu. W Sasino nie ma deptaka pełnego tandetnych zabawek dla dzieci, lodów i gofrów. Plaża jest odgrodzona kilometrowym pasem rezerwatu leśnego. Może to być minus dla tych, którym nie chce się chodzić lub jeździć na rowerze, jest to ogromny plus dla spragnionych widoku plaży pustej jak okiem sięgnąć. Można też w ogóle nie ruszać się z domków, które mają własne tarasy, sauny i wyjątkowy, autorski wystrój wnętrz.

Siedlisko Pasieka Siedlisko Pasieka facebook.com/Siedlisko Pasieka

Siedlisko Pasieka - Warmia - Studzianka

Urocze siedlisko dla amatorów ciszy i spokoju. Gospodarze poza pokojami z łazienkami oferują doskonałe jedzenie i miody własnej produkcji, a ich dzieci bardzo chętnie pokazują miejskim dzieciom jak wygląda życie na wsi, karmienie kur, skakanie po drzewach i bieganie po lesie. To jedno z najbardziej obleganych, choć wcale nie "modnych" i "dizajnerskich" miejsc tego typu w Polsce.

Cisowe Wzgórze na Suwalszczyźnie Cisowe Wzgórze na Suwalszczyźnie Natalia Sosin-Krosnowska

Cisowe Wzgórze - Suwalszczyzna - Rowele

Magia tego miejsca polega na kilku składnikach. Teoretycznie to "domki pośrodku niczego". W praktyce jest tak: domki są bardzo wygodne i dają gościom intymność, jakiej nie zazna się w pensjonacie. Co więcej, na miejscu nie trzeba gotować, jest bowiem szef kuchni, który pracował w jednej z najpopularniejszych warszawskich restauracji. Do tego piękna, niezniszczona i dzika przyroda Suwalszczyzny, klangor żurawi, wspaniałe powietrze, widoki jak z pocztówek i spokój.

Więcej o: