Nie trzeba być wytrawnym rowerzystą, by spędzić aktywnie długi weekend. Są szlaki, które można pokonać z całą rodziną. Oto 12 ciekawych pomysłów na rowerowe wycieczki.
Rodzinny Szlak Rowerowy - Skały i jaskinie
W województwie świętokrzyskim polecamy Rodzinny Szlak Rowerowy - Skały i jaskinie. Łatwy i niezbyt długi, zaledwie 26 km. A warto! Jaskinia Raj to obowiązkowy punkt programu. Dalej Kamieniołom Szewce, 'Wspinaczkowy raj', czyli Stokówkówki oraz Jaskinia Piekło, ruiny zamku w Chęcinach, same Chęciny, następnie leśna droga powrotna ku Jaskini Raj.
Do szlaku łatwo dojedziecie samochodem. Początek trasy leży 10 km od Kielc.
W północno-wschodniej Polsce świetną bazą wypadową na rowery jest Augustów. Jadąc tam na 4-5 dni, każdego dnia możecie wyruszyć rowerem gdzie indziej. Największe atuty okolicy to ogrom zielonych terenów i jezior. Nie do przegapienia jest również XIX-wieczny Kanał Augustowski - unikatowe dzieło budownictwa wodnego, ujęte w rejestrze zabytków.
Bardzo lubiany przez turystów jest szlak rowerowy wokół Jeziora Sajno, oznaczony kolorem żółtym. Nie jest specjalnie trudny, a długość 35 km nie powinna stanowić problemu nawet dla bardzo początkujących cyklistów. Szlak prowadzi od Starej Poczty w Augustowie, przez Kanał Augustowski, pole namiotowe 'Królowa Woda', Kanał 'Bystry', pole namiotowe 'Krzywy róg', obok ośrodka wczasowego MPEC Białystok, Sajenek i na koniec Puszczą Augustowską docieracie do Białobrzegów. Stamtąd do Augustowa macie już tylko 5 km. Atrakcją szlaku są piękne widoki i świeże powietrze.
35 km to za dużo? Z Augustowa prowadzi również czarny szlak rowerowy na Powstańce, o długości raptem 19 km. Biegnie przez Puszczę Augustowską w kierunku uroczyska 'Powstańce', gdzie znajduje się pomnik ku czci powstańców styczniowych i miejsce, w którym w 1863 roku mieściła się powstańcza kuźnia. Dalej okrążacie wieś Strękowizna i Jezioro Długie Augustowskie, po czym kierujecie się z powrotem do Przewięzi (dzielnicy Augustowa).
Kolejnego dnia można wybrać się na zielony, 27-kilometrowy szlak rowerowy Puszczy Augustowskiej wokół Jeziora Białego i Studzienicznego. Szlak rozpoczyna się w Augostowie przy ul. Turystycznej, podąża przez miejscowość Wojciech, Studzieniczną, śluzę Swoboda, Przewięź i Klonownicę. Trasa stosunkowo łatwa, a gwarantuje niezwykłe widoki.
Na tym rowerowe propozycje Augustowa się nie kończą. Jeśli starczy wam sił, możecie wybrać się na zielony szlak rowerowy rzeki Rospudy (27 km), gdzie zobaczycie m.in. ruiny pałacu Paca w Dowspudzie, oraz szlak rowerowy rzeki Netty (prawie 40 km). Wzdłuż trasy, którą biegnie, zachowało się wiele rzadkich gatunków roślin charakterystycznych dla obszarów podmokło-bagiennych.
Warto wspomnieć, że przez Augustów przebiega również fragment europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo R11. Jeśli właśnie w tej miejscowości nocujecie, polecamy ruszyć przez Białobrzegi, Kopiec, Sosnowo, Tajenko do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trasa w dwie strony liczy prawie 70 km, więc zanim zdecydujecie się na tę wyprawę, weźcie pod uwagę swoje możliwości.
Białowieski Szlak Transgraniczny to szczególna gratka dla miłośników przyrody i podlaskich klimatów. Jego trasa wiedzie przez Polskę (58 km szlaku) i Białoruś.
Po polskiej stronie szlak rozpoczyna się w miejscowości Narew, następnie wiedzie przez Tyniewicze Duże, Kamień, Kuraszewo, Nowy Kornin, Nowe Berezowo (Nowoberezowo), Hajnówkę, Budy, Teremiski, Starą Białowieżę, Białowieżę, Grudki i dobiega do granicy państwowej między Polską a Białorusią. Propozycją na weekend może być zatem zakwaterowanie w okolicy Hajnówki lub Białowieży i odwiedzenie wszystkich miejscowości, które znajdują się przy żółtym szlaku.
Warto, gdyż prawie każda z nich oferuje atrakcje godne zaliczenia. W Narwi zobaczycie zabytkowy kościół rzymskokatolicki wybudowany w 1775 roku, XIX-wieczną kaplicę cmentarną, Muzeum Wsi (można obejrzeć tu narzędzia używane niegdyś przez mieszkańców). W Kuraszewie znajduje się XIX-wieczna cerkiew, ślady cmentarzyska z X-XII w., kurhany (IV-V w.). W Nowym Berezowie oprócz cerkwi warto odwiedzić skansen 'Zagroda Stefana'. Nie mniej ciekawa jest sama Białowieża, w której znajdziecie m.in. pozostałości starych, drewnianych zabudowań, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego i Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia.
Hajnówki nie trzeba nikomu przedstawiać. Znajduje się tam m.in. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, Park Miniatur Zabytków Podlasia, można także przejechać się kolejką wąskotorową.
Zmierzając dalej napotykacie w Budach skansen 'Sioło Budy', a w Starej Białowieży Rezerwat Pokazowy Żubrów.
WAŻNE: od kwietnia 2017 r. Lasy Państwowe wprowadziły na czas nieokreślony zakaz wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, sprawdź obecne zarządzenia związane z dostępem do ścieżek.
Na Mazowszu jest do dyspozycji przynajmniej pięć szlaków rowerowych, przeprowadzonych przez ścieżki Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlaki są oznaczone kolorami: niebieskim, czerwonym, żółtym, zielonym i czarnym. Przed wyprawą warto zaopatrzyć się w aktualną mapę MPK.
Co wybrać? Mazowiecki Park Krajobrazowy obfituje w malownicze miejsca. Na pewno warto zobaczyć most linowy w Kopkach oraz rzekę Mienię.
Najświeższa, a przy tym najtrudniejsza pętla, należy do Czarnego Szlaku MTB. Rowerzystów czeka tam przeprawa z podjazdami, zjazdami, korzeniami.
Mapka czarnego szlaku MTB:
Krutynia znana jest głównie ze spływów kajakowych, jednak gdy na rzece tłok, równie fajnie będzie na rowerach. Krutyński Szlak Rowerowy to 68 km jazdy głównie wzdłuż miejscowości położonych nad rzeką: Sorkwity - Jędrychowo - Grabowo - Dłużec - Gant - Machary - Nowy Zyzdrój - Spychowo - Zgon - Cierzpięty - Krutyń - Gałkowo.
Jeśli nie czujecie się na siłach, by przejechać całą trasę, możecie ruszyć z dowolnie wybranego przez siebie punktu. Oprócz samej rzeki czeka was wiele atrakcji turystycznych w poszczególnych miejscowościach. Będąc w Sorkwitach zobaczcie VIII-wieczny ołtarz, w Jędrychowie - XVIII-wieczny dworek, w Grabowie drewniane rzeźby. W Krutyni możecie odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak rowerowy kończy się w Galkowie przy Izbie Pamięci Marion Dönhoff.
Wybierając się na Mazury, warto wziąć pod uwagę Ruciane Nida, które idealnie nadają się do rowerowych wycieczek. Stamtąd rozchodzą się aż cztery szlaki. Najkrótszy z nich, Pętla Szeroki Bór, ma 24 km długości. Przebieg trasy: Ruciane-Nida - wyłuszczarnia nasion - Szeroki Bór - Wejsuny - Izba Regionalna - Śluza Guzianka - Ruciane-Nida. To idealna trasa dla początkujących rowerzystów, która wiedzie głównie leśnymi duktami.
39-kilometrowa Pętla Bełdany biegnie z kolei wokół jednego z najpiękniejszych mazurskich jezior. Na trasie znajduje się również m.in. rezerwat konika polskiego i ścieżka dydaktyczna 'Smolak'. Przebieg trasy: Ruciane-Nida - Śluza Guzianka - Wejsuny - Izba Regionalna - Onufryjewo - Wierzba (przeprawa promem) - Iznota - Wygryny - Ruciane-Nida.
Pętla Wojnowska to kolejne 40 km szlaku. W pobliżu trasy znajduje się m.in. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gratka (nie tylko) dla dzieci. Przebieg trasy: Ruciane-Nida - ul. Dworcowa - al. Wczasów - ul. Wiejska - ul. Żeglarska - Wojnowo - Klasztor Staroobrzędowców - Cerkiew Prawosławna - Gałkowo - Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt - Osada Kulturowa - Nowy Most - Iznota - Wygryny - Śluza Guzianka - Ruciane-Nida.
Najdłuższa jest Pętla Nidzka - 49 km, jednak to wciąż odległość, która jest w zasięgu przeciętnego rowerzysty. Trasa jest bardzo spokojna, cicha i obfituje w przepiękne krajobrazy. Przebieg trasy: Ruciane-Nida - ul. Dworcowa - ul. Wiejska - ul. Żeglarska - Pranie - Muzeum K.I. Gałczyńskiego - Krzyże - Karwica - Wiartel - Czaple - Ruciane-Nida
Niedaleko Rucianego Nidy znajduje się inna mazurska miejscowość, Spychowo, od której również odchodzą bardzo przyjazne trasy rowerowe.
Polecamy 25-kilometrowy Szlak Juranda, oznaczony kolorem czerwonym. Żwirowa nawierzchnia idealnie nadaje się do podróżowania z dziećmi. Na trasie czekają was atrakcje, m.in. stary cmentarz we wsi Spychowo, mazurska zabudowa wsi Piasutno, bunkier oraz pozostałości umocnień z II Wojny Światowej. Przebieg trasy: Spychowo cmentarz - Kolonia - Racibór - Piasutno - Leśniczówka Piasutno - Spychowo cmentarz.
Następnego dnia możecie udać się na zielony Szlak Ostatniego Niedźwiedzia, liczący raptem 17 km. Na trasie znajdziecie m.in. kamień upamiętniający upolowanie ostatniego niedźwiedzia na Mazurach, Rezerwat Przyrody 'Pupy' (Spychowo dawniej nosiło nazwę Puppen, co w jęz. niemieckim oznacza - lalki), małe jeziorko torfowiskowe Ciche. Przebieg trasy: Spychowo cmentarz - Spychowo - Niedźwiedzi Kąt - Rezerwat Przyrody ' Pupy' - Ścieżka edukacyjna 'Jezioro Ciche' - Spychowo cmentarz.
Niedaleko Spychowa znajduje się trzeci, tym razem niebieski szlak, o nazwie Szlak Lanca. Trasa jest również stosunkowo krótka (24 km) oraz typowo rekreacyjna. Szlak sąsiaduje m.in. ze ścieżką dydaktyczną 'Jezioro Marskoby' oraz kąpieliskiem nad jeziorem Nożyce. Przebieg trasy: Jerutki parking przy ścieżce przyrodniczej 'Jezioro Marksoby' - Bagna Krawieńskie - Powałczyn osiedle domków rekreacyjnych - leśniczówka Piasutno - parking i kąpielisko na jeziorem Nożyce - Piasutno - Jerutki - Jerutki parking przy ścieżce przyrodniczej 'Jezioro Marksoby'.
Białystok aktywnie? Pewnie! Z miasta prowadzą aż cztery szlaki rowerowe, dostępne dla każdego, nawet początkującego rowerzysty.
Najbardziej popularną trasą, przyjazną również dla rowerów miejskich, jest Białystok-Supraśl-Białystok (ok. 37 km). Supraśl warto odwiedzić głównie ze względu na XIX-wieczne budowle. Znajduje się tam również urokliwa plaża miejska.
Innego dnia możecie wybrać się na 18-kilometrowy Szlak Światowida, prowadzący z Białegostoku przez Narwiański Park Narodowy. Na końcu trasy czeka was widok na rozlewiska Narwi z zerwanego mostu w Kruszewie. Przebieg trasy: Białystok - Starosielce - Krupniki - Kolonia Konowały - skręt na Kruszewo - zerwany most. Powrót tą samą drogą.
Szlak Światowida możecie sobie wydłużyć do 41 km. Wtedy zamiast wracać szlakiem, kierujcie się przez Pańki, Rogowo, Choroszcz. Trasa ciekawsza, ale też nieco trudniejsza.
Jak Warszawa, to nie można zapominać o Kampinosie, który jest rajem nie tylko dla piechurów, ale również rowerzystów. Kampinoski Szlak Rowerowy mierzy aż 144 km! Na stronie Puszczy Kampinoskiej czytamy:
"Główny szlak zielony, otaczający całą Puszczę, można przejechać jednego dnia, ale jest to wycieczka dla wytrawnych rowerzystów o bardzo dobrej kondycji. Lepiej Kampinoski Szlak Rowerowy przejechać w dwa lub trzy dni. Na trasie można znaleźć sporo miejsc, gdzie można przenocować z rowerem. Wyznaczono też żółte szlaki łącznikowe, są to ścieżki rowerowe, dzięki którym można skrócić swoje wycieczki, a także połączyły one miejscowości położone wokół Kampinoskiego Parku Narodowego z głównym szlakiem rowerowym prowadzącym przez puszczę. Przebieg tras zaprojektowano tak, by rowerzyści mogli dojechać do najbardziej wartościowych przyrodniczo zakątków i zobaczyć najcenniejsze zabytki położone na terenie puszczy i jej otuliny".
Szlak startuje z parkingu w Wólce Węglowej. Na trasie napotkacie m.in. XVIII-wieczny dworek, kościół i park, cmentarz wojenny w Uroczysku Wiktorów, najgrubsze drzewo w Polsce - Lesznowską Topolę, Muzeum Puszczańskie Kampinoskiego Parku, park etnograficzny, ścieżkę przyrodniczą oraz cmentarz wojenny. Jednym z przystanków jest Żelazowa Wola, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina.
Nie polecamy jednak do Puszczy wybierać się na rowerze miejskim. Odcinkom piaszczystym, korzeniom i podjazdom sprosta tylko rower górski lub trekkingowy.
Trasa Szlaku Piastowskiego zaczyna się w Poznaniu. Jest długa (104 km), ale warto zahaczyć chociaż o jej fragmenty.
Trasa całego szlaku wiedzie przez trzy parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Promno oraz Lednicki Park Krajobrazowy. Przebieg trasy: Gruszczyn, Uzarzewo, Biskupice, Promno, Pobiedziska, Węglewo, Lednogórę, Dziekanowice, Żydówko, Rzegnowo, Braciszewo, Piekary, Gniezno, Strzyżewo Kościelne, Kozłowo, Rudki, Trzemeszno, Niewolno, Kruchowo, Wydartowo do wsi Izdby.
Najbliżej Poznania jest Park Krajobrazowy Promno. Wystarczy podjechać z rowerami samochodem raptem 22 km. Tam czeka już na was trasa szlaku rowerowego, który przecina niemalże cały obszar Parku. Dla niezmotoryzowanych jest opcja dojechania do Pobiedzisk, skąd kursują pociągi do Poznania.
Nadmorski Szlak Rowerowy jest częścią Międzynarodowego Szlaku Rowerowego wokół Bałtyku R-10. Trasa na terenie Polski wiedzie od Świnoujścia przez Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Jarosławiec, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Puck, Błądzikowo, Rzucewo, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Elbląg, Frombork, Braniewo, Gronowo. Cała trasa liczy 356 km. Dużo, ale nie trzeba porywać się na cały szlak. Wystarczy, że podróż rozpoczniecie z wybranej przez siebie miejscowości i w dowolnym momencie zawrócicie. Na trasie jest wiele kwater i restauracji, zatem okazji do odpoczynku nie zabraknie.
Malowniczy szlak prowadzi również od Władysławowa wzdłuż Mierzei Helskiej, do Helu. W jedną stronę musicie pokonać 34 km, jeśli więc ktoś nie czuje się na siłach, by jednego dnia przejechać prawie 70 km, można przenocować w okolicy Helu i wrócić nazajutrz. Alternatywną opcją, ale nie mniej ciekawą, jest dojazd do Helu i skorzystanie z tramwaju wodnego, który wiezie turystów do Trójmiasta. Tramwaje kursują w 2017 roku od 29 kwietnia.
Trasa rowerowa Władysławowo-Hel jest płaska, jedyne co może przeszkadzać, to wiatr. Jednak warto, bo po drodze czekają atrakcje, m.in. schrony bojowe w Jastarni, latarnia i fokarium w Helu. Plus oczywiście piękne widoki.
Na wycieczkę rowerową z całą rodziną można się również wybrać w... góry. A dokładniej Góry Izerskie. Z Jakuszyc prowadzi kilka tras, w tym jedna na tyle łatwa i krótka, że uda ją się pokonać nawet dzieciom.
Ruszając z Polany Jakuszyckiej kierujcie się do oddalonej o zaledwie 5 km Stacji Turystycznej Orle - siedziby Towarzystwa Izerskiego z bufetem i miejscami noclegowymi. Na rozległej łące założono tu Izerski Park Ciemnego Nieba, a także zbudowano 'Astrościeżkę' - model układu słonecznego.
Bardziej wprawieni rowerzyści mogą udać się dalej, do Chatki Górzystów, i wrócić do Jakuszyc przez Jagnięcy Jar. Warto wyjechać wcześniej, bowiem długość trasy to ok. 50 km. Kolejny wariant: dojazd do Świeradowa-Zdroju (ok. 17 km), gdzie można zjeść obiad, a następnie wrócić tą samą trasą, ewentualnie wsiąść w PKS i dojechać do Szklarskiej Poręby.