Na całym świecie występują tylko 4 kolory paszportów. Jaki kolor paszportu mają obywatele Rosji, a jaki USA?

"Pokaż mi okładkę swojego paszportu, a powiem ci, skąd jesteś" - tak mogłoby brzmieć nowe przysłowie turystów. Kolory paszportów nie są dziełem przypadku, każdy kraj ma swój kolor dokumentu, którego musi przestrzegać. Obywatele jakich krajów mają paszport czerwony, a jakich niebieski?
Paszporty z całego świata Paszporty z całego świata Fot. Baigal Byamba / flickr.com (CC BY 2.0)

Czerwony, zielony, niebieski i czarny. Na świecie występują tylko 4 kolory paszportów

Paszporty na całym świecie wyglądają tak samo. Mają formę małej książeczki, w środku znajdują się informacje o właścicielu dokumentu oraz setki stron, na których służby graniczne wkleją wizy, stawiają stemple oraz wpisują informacje o przekraczaniu granic.

Format oraz wielkość paszportów wyznacza International Civil Aviation Organization (ICAO), czyli Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, która zajmuje się rozwojem techniki i bezpieczną organizacją międzynarodowego transportu lotniczego.

Jednak kolor okładki paszportu nie jest przypadkowy. Obecnie każde państwo na świecie ma swój kolor dokumentu, który stosuje. Na odstępstwa nie ma miejsca.  Stąd obecnie paszporty Polaków są tylko w kolorze czerwono- bordowym, a Amerykanów w niebieskim.

Tak wygląda mapa kolorów paszportów z podziałem na kraje świata:

Kolory paszportów na świecieFot. Twofortnights / Wikimedia / CC-BY-SA-4.0

Paszport Paszport 123RF

Czerwony, zielony, niebieski i czarny. Na świecie występują tylko 4 kolory paszportów

Polacy podobnie jak obywatele pozostałych państwa członkowskich Unii Europejskiej  (poza Chorwacją) posiadają paszporty w odcieniu koloru czerwonego - bordowym. Jest to najpopularniejszy kolor paszportów na świecie.

Dokumenty w tym kolorze oraz w kolorze bordowym należą również do obywateli Rosji, Chin oraz   Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru i Peru.

- Niektórzy twierdzą, że może czerwony burgund wynika z przeszłości komunistycznej danego kraju - mówi Hrant Boghossian z Passport Index, w rozmowie z Bussines Insider.

Ciekawostką jest fakt, że paszport obywateli Finlandii choć ma bordową okładkę w środku skrywa coś jeszcze. Wertując karteczki dokumentu ujrzymy spacerującego łosia.

Paszport Paszport Fot. sean hobson / flickr.com (CC BY 2.0)

Czerwony, zielony, niebieski i czarny. Na świecie występują tylko 4 kolory paszportów

Granatowymi paszportami posługują się obywatele Ameryki Północnej: Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Środkowej (zwłaszcza na Karaibach), Południowej (Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentyny) a także obywatele Australii. Paszporty w tym kolorze obowiązują również w Syrii.

- Niebieskie paszporty są i były ogólnie symbolem "nowego świata" - w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz Oceanii - komentuje Hrant Boghossian.

Paszport Paszport Fot. Calvin Smith / flickr.com (CC BY 2.0)

Czerwony, zielony, niebieski i czarny. Na świecie występują tylko 4 kolory paszportów

Zieleń to kolor paszportów wykorzystywany głównie przez państwa muzułmańskie, w których dominuje Islam m.in. Arabia Saudyjska, Pakistan czy Maroko.

- Większość państw islamskich korzysta z zielonych paszportów, bo jest to ważny kolor w ich religii - tłumaczy Hrant Boghossian z Passport Index. Zielony wierny traktują jako kolor Mahometa oraz kolor natury i życia.

Ten kolor paszportów wykorzystywany jest również w większości afrykańskich krajów m.in. Egipcie, Republice Południowej Afryki, Mauretanii czy Zimbabwe.

Paszport Paszport Fot. Diana Parkhouse / flickr.com (CC BY 2.0)

Czerwony, zielony, niebieski i czarny. Na świecie występują tylko 4 kolory paszportów

To najrzadziej występujący kolor paszportu. Właścicielami dokumentów z taką okładką są obywatele niektórych państw afrykańskich: Botswany, Zambii, Burundi, Gabonu, Angoli, Czadu czy Kongo.

Ten kolor zarezerwowany jest również dla obywateli Nowej Zelandii. Czarny to kolor Maorysów, którzy byli pierwszymi gospodarzami tego państwa.

Co ciekawe, Amerykanie również mogą posługiwać się czarnym paszportem - oznacza on status dyplomaty. Osoba, która posiada taki paszport nie może być zatrzymana ani przeszukana przez służby lotniskowe.

Więcej o: