Majówka w Polsce. Wyjazd do tych miejsc możesz zaplanować z dnia na dzień!

W majówkę ruszaj w Polskę! Oto 10 propozycji na majówkowy wypad, który zaplanujesz z dnia na dzień. Wystarczy wsiąść w samochód lub pociąg, by odkryć blisko swojego miejsca zamieszkania, miejsca, w których odpoczniesz.
Żubry w Puszczy Białowieskiej Żubry w Puszczy Białowieskiej Grzegorz Okolow

Majówka w Polsce: Hajnówka i Puszcza Białowieska

Nazywana "bramą Puszczy Białowieskiej", Hajnówka to miejscowość położona na Podlasiu, tuż obok Białowieskiego Parku Narodowego. Spędzić czas w tym miejscu możemy bardzo aktywnie korzystając z licznych tras rowerowych i szlaków turystycznych.

Jedną z atrakcji turystycznych w tym miejscu, która zainteresuje nie tylko dorosłych ale również dzieci jest możliwość zobaczenia żubrów z bliska w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Te zwierzęta to również symbol miasta. Na terenie Puszczy Białowieskiej można również wyruszyć w podróż Turystyczną Kolejką Wąskotorową, które kursuje tu przez cały rok.

W Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum Kultury Białoruskiej bliżej poznamy historię tego miasta oraz jego mieszkańców a w Parku Miniatur Zabytków Podlasia możemy podziwiać charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace.

spływ, kajak, polska spływ, kajak, polska Spływ Krutynią/Fot. Shutterstock

Majówka w Polsce: Spływ kajakowy Brdą

Brda to tuż obok Krutyni, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Liczy 238 kilometrów, przebiega od miejscowości Świeszyno do Bydgoszczy, przy ujściu do Wisły.

Większa część trasy spływu Brdą znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Piękna przyroda, lasy oraz czysta woda od lat przyciągają miłośników pływania kajakiem. Spływ Brdą jest idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Szlak jest dobrze oznakowany, łatwy do przepłynięcia, a do tego po drodze znajdziemy rozwiniętą infrastrukturę bazy noclegowej - ośrodki wypoczynkowe oraz pola biwakowe.

Twierdza Modlin Twierdza Modlin Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl

Majówka w Polsce: Modlin Twierdza

Położona zaledwie 45 km od Warszawy, Modlin Twierdza jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Unikatowy zabytek fortyfikacyjny liczący 2250 m długości budynek to najdłuższy w Europie budynek - będący koszarami wojskowymi. Twierdzę można zwiedzać samodzielnie jak i z przewodnikiem.

Podążając szlakiem turystycznym Baśki Murmańskiej ( białej niedźwiedzicy, która żyła i mieszkała w Modlinie Twierdzy razem z wojskowymi ) odkryjemy najważniejsze zabytki twierdzy, a w
Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin poznamy historię tego miejsca. Szlak Baśki Murmańskiej został oznaczony małymi figurkami białego niedźwiadka.

Z tarasu Wieży Tatarskiej na którą trzeba się wspiąć pokonując 143 schody, rozciąga się niesamowity widok na okolicę oraz Warszawę. W pogodne dni stolica Polski widoczna jest jak na wyciągnięcie ręki.

Wolsztyn parowóz na obrotnicy Wolsztyn parowóz na obrotnicy fot. Hubert Śmietanka (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Majówka w Polsce: Wolsztyn

Udział w Paradzie Parowozów w Wolsztynie, odbywającej się co roku na przełomie kwietnia i maja, na której prezentowane są polskie oraz zagraniczne parowozy to nie lada przeżycie, nie tylko dla miłośników pociągów.

Ogromne parowozy, stare pociągi, buchająca para i klimat jak z dawnych czasów sprawia, że z roku na rok liczba turystów odwiedzających to miejsce rośnie.

Parowozownia Wolsztyn to jedyne takie miejsce w Polsce, czynne od ponad 100 lat, w którym można obejrzeć maszyny, warsztaty i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów.

Świnoujście ma najszerszą naturalną plażę w Polsce - osiąga ona do 150 metrów szerokości. Zadbana, piaszczysta plaża liczy kilometr długości i ciągnie się aż do granicy Niemcami. Jej skrajem prowadzi drewniana kładka spacerowa. Świnoujście ma najszerszą naturalną plażę w Polsce - osiąga ona do 150 metrów szerokości. Zadbana, piaszczysta plaża liczy kilometr długości i ciągnie się aż do granicy Niemcami. Jej skrajem prowadzi drewniana kładka spacerowa. Polskie plaże - Świnoujście / fot. Flickr.com/PolandMFA

Majówka w Polsce: Świnoujście

Spacery brzegiem morza lub wylegiwanie się na plaży - tu każdy znajdzie miejsce dla siebie. Świnoujście może pochwalić się jedną z najszerszy naturalnych plaż w Polsce - jej szerokość wynosi ponad 160 metrów.

Nazywane "Krainą 44 wysp", Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce położonym na kilkudziesięciu wyspach. Trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór są zamieszkane.




Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Robert Robaszewski

Majówka w Polsce: Olsztyn

Jeziora, lasy, zabytki i gwiazdy są tu na wyciągnięcie ręki. Olsztyn to miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom nie tylko w sezonie wakacyjnym.

Zaledwie parę przystanków autobusem od olsztyńskiej Starówki znajdziemy się na Jeziorem Ukiel. Tu nie ma miejsc na nudę. Wylegiwanie się na plaży, kąpiel w jeziorze lub spacer promenadą tu wszystko jest możliwe. Dodatkowo możemy skorzystać z całego zaplecza sportowego - pograć w siatkówkę koszykówkę czy wypożyczyć kajak, rowerek wodny

W Olsztynie znajduje się drugie co do wielkości planetarium w Polsce. To atrakcja ciekawa nie tylko dla dzieci. Seans pod kopułą gwiaździstego nieba robi wrażenie, a dodatkowo poznamy odpowiedzi na pytania - dlaczego świeci słońce oraz jak zmieniają się pory roku.

Duszniki Zdrój - park zdrojowy i sanatorium Jan Kazimierz Duszniki Zdrój - park zdrojowy i sanatorium Jan Kazimierz Aleksandra Zienkiewicz

Majówka w Polsce: Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to nie tylko miasto uzdrowisko, ale również miejscowość atrakcyjnie turystyczna. Co prawda w Parku Zdrojowym w Pijalni Wód Leczniczych można skosztować wód Pieniawa, Chopin oraz Jana Kazimierza prosto z ujęcia jednak to podróż Dusznicki Express czy wizyta w Muzeum Papiernictwa lub Torfowisku pod Zieleńcem są atrakcją dla całych rodzin.

Dusznicki Express to turystyczna kolejka, z wagonów, której możemy podziwiać najpiękniejsze zakątki miasteczka. Muzeum Papiernictwa należy do grona najsłynniejszych papierni w Europie, w którym możemy wyczerpać papier ze znakiem wodnym lub z odciskiem własnej dłoni.

W Torfowisku pod Zieleńcem poruszać można się tylko wyznaczonymi szlakami, zejście z trasy grozi utknięciem w grząskim gruncie. Jednak piękne krajobrazy są tu gwarantowane, a jeśli się uda zobaczymy z bliska czarnego bociana oraz bardzo rzadki okaz motyla - szlaczkonia cytrynka zamieszkujące tereny torfowiska.

Majówka w Polsce: Lanckorona

Lanckorona to urokliwe miasteczko, w którym czas jakby się zatrzymał. Położone zaledwie 36 km od Krakowa jest idealnym miejscem, aby wypocząć wśród pięknych widoków i przyrody.

Tu nikt się nie zgubi się - każda z urokliwych uliczek prowadzi wprost na rynek, który
według pomiarów ma 9,5% spadku, przez co uznawany jest za najbardziej stromy rynek na Bursztynowym Szlaku.

Dawniej Lanckorona była ulubionym miejscem wypoczynku artystów. Dziś to miejsce chętnie wybierane na wyjazd tylko we dwoje. Otoczenie wzgórz Beskidu Makowskiego gwarantuje piękne widoki i odpoczynek wśród przyrody z dala od zgiełku miasta.

Ciechocinek Ciechocinek MATERIAŁY PRASOWE

Majówka w Polsce: Ciechocinek

Ciechocinek kojarzy Ci się z kuracjuszami w wieku emerytalnym i potańcówkami? Błąd! Te niewielkie uzdrowiskowe miasto ma wiele do zaoferowania dla osób w każdym wieku.

Słona mgiełka, którą rozpylają tężnie - symbol Ciechocinka, nie tylko łagodzi alergie, zapalenie zatok czy schorzenia górnych dróg oddechowych ale również ma zbawienny wpływ na nasze nerwy. Jeśli więc marzymy o relaksie, wyciszeniu to pobyt w Ciechocinku jest idealnym rozwiązaniem.

Dzieci małe i te trochę większe będą zachwycone wizytą w Warzelni Soli. Produkuje się tu z dostarczanej z tężni rurociągami wody solankowej sól warzoną, ług i szlam leczniczy. Sól można tu nie tylko kupić ale podpatrzeć jak jest robiona.

Majówka w Polsce: Pieniński Park Narodowy

Jeśli lubicie piesze wędrówki to wizyta w Pienińskim Parku Narodowym jest dla Was. Park jest pierwszym parkiem narodowym w Polsce, utworzony w 1932 roku.  Obejmuje najpiękniejsze rejony Pienin - najmniejszego pasma górskiego w Polsce oraz Przełomy Dunajca.

Spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca to główna atrakcja Pienin. Podróż taką tratwą, kierowaną przez flisaków robi wrażenie! Trasa spływy ma 15 kilometrów długości, a różnica poziomów jaką pokonujemy w trackie spływy wynosi aż 36 metrów.

Turyści mogą skorzystać tu z ponad 35 km szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych oraz narciarskich. Wycieczka na Trzy Korony - najwyższy masyw Pienin oraz Sokolica - jeden z najpopularniejszych szczytów w Pieninach to punkt obowiązkowy pobytu w tym rejonie Polski. Z tarasów widokowych na obu szczytach gór rozciąga się niesamowity widok na okolicę.