10 rzeczy, których nie wiesz o Olsztynie

Olsztyn - największe miasto województwa warmińsko - mazurskiego to nie tylko miejscowość związana z Mikołajem Kopernikiem, pięknymi krajobrazami oraz licznymi jeziorami. To miasto, które może Cię pozytywnie zaskoczyć! Poznaj 10 rzeczy, których nie wiesz o Olsztynie!
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Robert Robaszewski

10 rzeczy, których nie wiesz o Olsztynie

To miasto idealne dla osób lubiących spokojne tempo życia oraz bliskość natury. Jeziora oraz lasy są tu na wyciągnięcie ręki, a turystyczne miasto ma wiele do zaoferowania dla mieszkańców i turystów nie tylko w sezonie.

10 rzeczy, których nie wiesz o Olsztynie

22.04.2007 OLSZTYN WIDOK Z LOTU PTAKA Z SAMOLOTU NA MIASTO OLSZTYN PANORAMA N/Z STARE MIASTO ZAMEK KATEDRA FOT PRZEMYSLAW SKRZYDLO / AGENCJA GAZETAFot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

1. Olsztyn królestwem 16 jezior

W obrębie granic administracyjnych Olsztyna leży aż 16 jezior! Największe z nich to jezioro Ukiel zwane Krzywym, które znajduje się zaledwie parę kilometrów od olsztyńskiej starówki. Jego powierzchnia wynosi 412 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 43 metrów.

14.07.2004 OLSZTYN Z LOTU PTAKA PANORAMA WIDOK KRAJOBRAZ JEZIORO KRZYWE FOT PRZEMYSLAW SKRZYDLO / AGENCJA GAZETA Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta

Monika, mieszkanka Olsztyna: "Miejska plaża nad jeziorem Ukiel to latem miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców Olsztyna. Można nie tylko popływać w jeziorze ale wypożyczyć rower wodny lub wieczorową porą umówić się tu ze znajomymi na piwo w jednej z knajpek"

Pozostałe jeziora Olsztyna to Kortowskie, Trackie, Skanda, Redykajny, Długie, Sukiel, Tyrsko, Zgniłek, Stary Dwór, Siginek, Czarne, Żbik, Pereszkowo, Mummel,  Modrzewiowe.

Olsztyńskie planetarium Olsztyńskie planetarium Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

2. Planetarium - drugie co do wielkości w Polsce

Jeśli nigdy nie byliśmy w planetarium, koniecznie musimy odwiedzić to w Olsztynie!

Otwarte w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika planetarium w Olsztynie jest drugim co do wielkości planetarium w Polsce. Jego charakterystyczna połyskująca srebrna kopuła jest jednym z symboli Olsztyna.

Sala projekcyjna w planetarium w OlsztynieFot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta

Planetarium oferuje szereg ciekawych seansów w trakcie, których poznamy odpowiedzi m.in. na pytania - dlaczego świeci słońce, jak zmieniają się pory dnia oraz roku. Seans z wygodnym fotelu pod kopułą gwieździstego nieba z pewnością będzie niezapomniany!

Browar Kormoran w Olsztynie Browar Kormoran w Olsztynie Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

3. Kormoran - olsztyński browar regionalny

"Śliwka w piwie", "Warmiński Rewolucje", "Orkiszowe", "Miodne", "Krzepkie" czy "Kormoran Jasny" i "BezGlutenNowe" czy dostępne tylko zimą "Świąteczne -  to tylko jedne z kilkudziesięciu piw produkowanych przez lokalny olsztyński browar "Kormoran".

Warto również sięgnąć po piwo"Imperium Prunun", które zostało uznane za jedno z najlepszych piw świata. Więcej o tym piwie możecie przeczytać tutaj.

19.02.2013 Olsztyn , Kadzie do produkcji piwa w Browarze Kormoran  .  Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: piwo browar /FR/

Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Producent chwali się, że jego trunek warzony jest zgodnie z wzorami tradycyjnej sztuki browarniczej a piwa są unikalne, inne, naturalne, tradycyjne, wyraźne.

Olsztyn dołączył do grona miast tramwajowych - budując od razu trzy linie Olsztyn dołączył do grona miast tramwajowych - budując od razu trzy linie Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

4. Tramwaje powróciły do Olsztyna po 50 latach!

W 2015 roku tramwaje powróciły na ulice Olsztyna po 50 latach!

Budowa linii tramwajowych od samego pomysłu do zrealizowania trwała ponad 10 lat. Była uciążliwa dla mieszkańców, którzy skarżyli się na korki i rozkopane miasto, ale opłaciło się.

nullFot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Dziś tramwaje to podstawowy środek komunikacji miejskiej bardzo chętnie wybierany przez mieszkańców Olsztyna. Pasażerowie mogą skorzystać z trzech linii, które połączyły najdalsze zakątki miasta.

Olsztyn miasto Mikołaja Kopernika Olsztyn miasto Mikołaja Kopernika Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

5. Miasto Mikołaja Kopernika

Olsztyn to miasto Mikołaja Kopernika. Astronom w latach 1516- 1521 mieszkał na tutejszym Zamku Kapituły Warmińskiej i pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej.

Na zamku, który obecnie jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur możemy podziwiać dwa najcenniejsze przedmioty związane z astronomem - tablicę astronomiczną i książki z biblioteki Kopernika.

Wykreśloną własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika tablicę astronomiczną możemy podziwiać na murze zamkowego krużganku. Tablica służyła do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej.

Olsztyn, Muzeum Warmii i Mazur. Starodruki dzieł Mikołaja KopernikaFot. Tomasz Waszczuk / AG

Największym skarbem Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie jest tzw. Kopernikowski inkunabuł medyczny. To jedyna, zachowana w zbiorach polskich, książka z biblioteki Mikołaja Kopernika.

Olsztyn to Warmia Olsztyn to Warmia Fot. Screen z ro.com.pl

6. Olsztyn to Warmia!

W 2014 roku mieszkańcy Olsztyna rozpoczęli akcję Olsztyn to Warmia! i wydrukowali naklejki promujące to hasło. Chcieli w ten sposób uświadomić turystom przyjeżdżającym do Olsztyna jak i mieszkańcom, że przyjeżdżając do Olsztynie nie są na Mazurach, a na Warmii.

26.09.2015 Olsztyn . Oficjalnie otwarta przystan zeglarska  na Soneczna Polana . Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: OSiR Przystan sloneczna Polana otwarcie kompleks zeglarski turystyka zeglarska  SLOWA KLUCZOWE: OSiR Przystan sloneczna Polana otwarcie kompleks zeglarski turystyka zeglarska  SLOWA KLUCZOWE: OSiR Przystan sloneczna Polana otwarcie kompleks zeglarski turystyka zeglarskaROBERT ROBASZEWSKI

 

Ławeczka Mikołaja Kopernika w Olsztynie Ławeczka Mikołaja Kopernika w Olsztynie Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

7. Złap Kopernika za nos!

Na olsztyńskiej starówce tuż przy zamku znajdziemy tzw. ławeczkę Mikołaja Kopernika ustawioną z okazji 530-lecia urodzin Kopernika. Autorką rzeźby z brązu jest olsztyńska rzeźbiarka Urszula Szmyt.

Rzeźba przedstawia zapatrzonego w niebo astronoma, który w jednej dłoni trzyma astrolabium (pomiarowy przyrząd astronomiczny), a w drugiej - zwój pergaminu.

Ogrodzenie za pomnikiem Mikolaja opernika na Starym Miescie .  SLOWA KLUCZOWE: Mikolaj Kopernik pomnik ogrodzenie

Monika: "Obok Kopernika można usiąść, zrobić sobie zdjęcie i koniecznie złapać za nos! Potarcie nosa astronoma przynosi szczęście!"

Bar 'Dziupla' w Olsztynie Bar 'Dziupla' w Olsztynie Fot. facebook.com/bardziuplaolsztyn

8. Bar Dziupla - tu zjesz pysznie i nie drogo

Bar "Dziupla" na olsztyńskiej starówce to jeden z najstarszych barów w tym mieście, istnieje od 1978 roku.

W menu znajdziemy dania kuchni polskiej, sałatki oraz desery. Największą popularnością cieszą się zestawy śniadaniowe i obiadowe.

Monika: "Spróbujcie pysznej pomidorowej! Zaręczam, że tak dobrej zupy nie jedliście nigdzie, nawet u babci! Latem polecam mix pierogów z owocami - palce lizać. Porcje są duże, a dania smaczne i co najważniejsze nie zapłacicie dużo".

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności - Tartak Raphaelsohnów Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności - Tartak Raphaelsohnów Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności - Tartak Raphaelsohnów

9. Muzeum Nowoczeności w Parku Centralnym

"Muzeum Nowoczesności" to najmłodsze muzeum w Olsztynie. Mieści się w zabytkowym Tartaku Raphaelsohnów w Parku Centralnym, nad rzeką Łyną.

Monika: "Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a w środku odkryjemy prawdziwe cuda techniki z Warmii i Mazur. Mnie najbardziej urzeka możliwość zrobienie sobie zdjęcia w stylizacji z dawnych lat na tle okna z dawnym Olsztynem".

27.04.2016 Olsztyn . Plansza o historii tartaku Raphaelsohnow na wystawie czasowej w Muzeum Nowoczesnosci  Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

To miejsce, w którym poznamy zdobycze techniczne i cywilizacyjne Warmii i Mazur w XIX w. i pierwszej połowie XX wieku oraz odkryjemy dzieje Olsztyna i jego okolic na przełomie wieków, od czasu powstania miasta.

Jednymi z najciekawszych eksponatów w muzeum jest kabina windy osobowej z początków XX wieku oraz archiwalne fotografie dawnego Olsztyna z galerią portretów olsztynian.

Mosty kolejowe nad Łyną w Olsztynie Mosty kolejowe nad Łyną w Olsztynie (Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

10. Mosty kolejowe nad rzeką Łyną

To jedne z najciekawszych i najwyższych (20m!) mostów na Warmii i Mazurach. Pasażerowie podróżujący przejeżdżającymi przez nie pociągami mogą podziwiać niezwykłą panoramę Olsztyna! Widok naprawdę robi wrażanie!

Wiadukt kolejowy nad rzeką ŁynąFot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Monika: "Wiadukty z bliska można obejrzeć na skraju parku Podzamcze tuż niedaleko olsztyńskiego zamku. Odwiedzając ten park warto również zwrócić uwagę na oryginalnę fontannę "Ryba z dzieckiem", zwaną popularnie przez Olsztynian "Rybą".

Pierwszy z wiaduktów kolejowych powstał w latach 1872-1873, drugi w 1892 roku. Mosty powstały, aby doprowadzić do Olsztyna linię kolejową Toruń-Królewiec.