Walentynki to idealny czas na wyjazd tylko we dwoje. Zobacz, gdzie najlepiej wybrać się na romantyczną wyprawę ze swoją drugą połówką i co ciekawego można zobaczyć w różnych zakątkach naszego kraju. Wiedzieliście, że w Polsce mamy oficjalną stolicę zakochanych? Odkryjcie wycieczki na Walentynki 2017!
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Położone 40 km od Torunia Chełmno jest oficjalną stolicą zakochanych nie bez powodu. Patronem miasta jest św. Walenty, którego relikwie przechowywane są od XVII wieku w miejscowym kościele Wniebowzięcia NMP. Wyjazd na Walentynki 2017 do Chełmna to pomysł idealny!
Co roku w tym urokliwym miasteczku organizowane są huczne obchody Dnia Świętego Walentego tzw. "Walentynki Chełmińskie", w których udział biorą zakochane pary nie tylko z Polski.
Na turystów czeka mnóstwo atrakcji: "ławeczki dla zakochanych" na chełmińskiej starówce, na których obowiązkowo należy zrobić sobie zdjęcie, oryginalne dywany kwiatowe w kształcie serca, które można podziwiać na Nowych Plantach, oraz Jarmark św. Walentego z mnóstwem walentynkowych prezentów, a także romantyczne ballady na Festiwalu Piosenki Miłosnej.
Obowiązkowo należy skosztować lokalnego specjału "Bułeczek Walentynkowych z lubczykiem" w kształcie serca, które w tym dniu wypiekane są w ogromnych ilościach przez chełmińskich piekarzy i cukierników.
Arkadia, wieś niedaleko Łowicza, to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Wszystko za sprawą Romantycznego Parku Krajobrazowego w stylu angielskim, którego założycielką była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa.
Jest to jedyny park romantyczny z końca XVIII wieku zachowany w niemal niezmienionym stanie do dzisiaj. Spacerując alejkami, możemy podziwiać małe budowle i rzeźby, m.in. Domek Gotycki, Świątynię Diany, Akwedukt, Grotę Sybilli, Łuk Kamienny czy Dom Murgrabiego.
Przez Arkadię przepływa rzeczka Skierniewka tworząca staw z dwoma wyspami. Przy okazji wizyty w Arkadii warto odwiedzić sąsiedni park i muzeum w Nieborowie.
Jeden z największych parków krajobrazowych Europy, który zgodnie z wolą założyciela księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pücklera-Muskau miał wyglądać jak "obraz malowany za pomocą roślin".
Park Mużakowski, który zajmuje ponad 700 ha, rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej, przez co położony jest pomiędzy Polską a Niemcami. Strony połączone są dwoma mostami: Angielskim i Podwójnym.
Najbardziej romantyczną trasą jest Ścieżka Sary, która prowadzi przez głęboki wąwóz aż do Mostu Arkadowego - uważanego za najładniejszy w parku.
W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedno z najwybitniejszych dzieł europejskiej architektury ogrodowej dziewiętnastego stulecia.
Co ciekawe, park czynny jest całą dobę, a zwiedzać go można pieszo, rowerem, jak i bryczką.
Urokliwe miasteczko, leżące zaledwie 36 km od Krakowa, które kiedyś było ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, dziś jest idealnym miejscem na wypoczynek tylko we dwoje.
Nazwy uliczek w Lanckoronie - Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów - już samą nazwą zachęcają do romantycznych spacerów, a położenie pośród wzgórz Beskidu Makowskiego gwarantuje piękne widoki i odpoczynek w kameralnej, spokojnej atmosferze.
W Lanckoronie nie sposób zabłądzić, wszystkie drogi i ulice prowadzą na rynek, który według pomiarów ma 9,5% spadku, przez co uznawany jest za najbardziej stromy rynek na Bursztynowym Szlaku.
Nazywany "małym Rzymem" Sandomierz to urokliwe miasteczko, w którym można przyjemnie spędzić czas tylko we dwoje.
Jeśli mamy ochotę na niecodzienną randkę, warto wybrać się na spacer sandomierskimi lochami w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej. Lochy to dawne magazyny kupców zamieszkujących kiedyś Sandomierz. Trasa spaceru prowadzi pod ośmioma kamienicami.
Na "powierzchni" warto odwiedzić renesansowy Ratusz na Starym Rynku, który uważany jest za najpiękniejszy w kraju oraz gotycką Bramę Opatowską, gdzie mieści się taras widokowy pozwalający na obserwację na przestrzeni 50 km.