Wycieczki na Walentynki 2017 - romantyczne miejsca w Polsce [PRZEGLĄD PROPOZYCJI]

Zobacz, gdzie najlepiej wybrać się na romantyczną wycieczkę ze swoją drugą połówką i co ciekawego można zobaczyć w różnych zakątkach naszego kraju. Wiedzieliście, że w Polsce mamy oficjalną stolicę zakochanych? Odkryjcie wycieczki na Walentynki 2017!
Chełmno Chełmno ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ

Wycieczki na walentynki 2017 - romantyczne miejsca w Polsce [PRZEGLĄD PROPOZYCJI]

Walentynki to idealny czas na wyjazd tylko we dwoje. Zobacz, gdzie najlepiej wybrać się na romantyczną wyprawę ze swoją drugą połówką i co ciekawego można zobaczyć w różnych zakątkach naszego kraju. Wiedzieliście, że w Polsce mamy oficjalną stolicę zakochanych? Odkryjcie wycieczki na Walentynki 2017!

Chełmno - polska stolica zakochanych

nullFot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Położone 40 km od Torunia Chełmno jest oficjalną stolicą zakochanych nie bez powodu. Patronem miasta jest św. Walenty, którego relikwie przechowywane są od XVII wieku w miejscowym kościele Wniebowzięcia NMP. Wyjazd na Walentynki 2017 do Chełmna to pomysł idealny!

Chełmno - rynek

Co roku w tym urokliwym miasteczku organizowane są huczne obchody Dnia Świętego Walentego tzw. "Walentynki Chełmińskie", w których udział biorą zakochane pary nie tylko z Polski.

Na turystów czeka mnóstwo atrakcji: "ławeczki dla zakochanych" na chełmińskiej starówce, na których obowiązkowo należy zrobić sobie zdjęcie, oryginalne dywany kwiatowe w kształcie serca, które można podziwiać na Nowych Plantach, oraz Jarmark św. Walentego z mnóstwem walentynkowych prezentów, a także romantyczne ballady na Festiwalu Piosenki Miłosnej.

Obowiązkowo należy skosztować lokalnego specjału "Bułeczek Walentynkowych z lubczykiem" w kształcie serca, które w tym dniu wypiekane są w ogromnych ilościach przez chełmińskich piekarzy i cukierników.

Park w Arkadii k. Łowicza Park w Arkadii k. Łowicza Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Arkadia - romantyczny park w stylu angielskim

Arkadia, wieś niedaleko Łowicza, to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Wszystko za sprawą Romantycznego Parku Krajobrazowego w stylu angielskim, którego założycielką była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa.

Jest to jedyny park romantyczny z końca XVIII wieku zachowany w niemal niezmienionym stanie do dzisiaj. Spacerując alejkami, możemy podziwiać małe budowle i rzeźby, m.in. Domek Gotycki, Świątynię Diany, Akwedukt, Grotę Sybilli, Łuk Kamienny czy Dom Murgrabiego.

arkadia, park

Przez Arkadię przepływa rzeczka Skierniewka tworząca staw z dwoma wyspami. Przy okazji wizyty w Arkadii warto odwiedzić sąsiedni park i muzeum w Nieborowie.

Park Mużakowski Park Mużakowski Fot. Park Mużakowski

Park Mużakowski - ogród wpisany na listę UNESCO

Jeden z największych parków krajobrazowych Europy, który zgodnie z wolą założyciela księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pücklera-Muskau miał wyglądać jak "obraz malowany za pomocą roślin".

Park Mużakowski, który zajmuje ponad 700 ha, rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej, przez co położony jest pomiędzy Polską a Niemcami. Strony połączone są dwoma mostami: Angielskim i Podwójnym.

10.05.2016  Zielona Gora . Park Muzakowski ( z z kropka) - Bad Muskau. Pałac i posiadłość księcia von Pücklera. Fot . Anna Krasko / Agencja Gazeta

Najbardziej romantyczną trasą jest Ścieżka Sary, która prowadzi przez głęboki wąwóz aż do Mostu Arkadowego - uważanego za najładniejszy w parku.

W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedno z najwybitniejszych dzieł europejskiej architektury ogrodowej dziewiętnastego stulecia.

 

Co ciekawe, park czynny jest całą dobę, a zwiedzać go można pieszo, rowerem, jak i bryczką.

Lanckorona Lanckorona MICHAL LEPECKI

Lanckorona - miasteczko artystów

Urokliwe miasteczko, leżące zaledwie 36 km od Krakowa, które kiedyś było ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, dziś jest idealnym miejscem na wypoczynek tylko we dwoje.

Nazwy uliczek w Lanckoronie - Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów - już samą nazwą zachęcają do romantycznych spacerów, a położenie pośród wzgórz Beskidu Makowskiego gwarantuje piękne widoki i odpoczynek w kameralnej, spokojnej atmosferze.

 

18.04.2015 Lanckorona . Rynek w Lanckoronie . Fot. Michal Lepecki / Agencja Gazeta    SLOWA KLUCZOWE: klimat lanckorona rynek architektura

W Lanckoronie nie sposób zabłądzić, wszystkie drogi i ulice prowadzą na rynek, który według pomiarów ma 9,5% spadku, przez co uznawany jest za najbardziej stromy rynek na Bursztynowym Szlaku.

Sandomierz, rynek Sandomierz, rynek PAWEŁ MAŁECKI

Sandomierz - "mały Rzym" nad Wisłą

Nazywany "małym Rzymem" Sandomierz to urokliwe miasteczko, w którym można przyjemnie spędzić czas tylko we dwoje.

Jeśli mamy ochotę na niecodzienną randkę, warto wybrać się na spacer sandomierskimi lochami w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej. Lochy to dawne magazyny kupców zamieszkujących kiedyś Sandomierz. Trasa spaceru prowadzi pod ośmioma kamienicami.

26.04.2016 Sandomierz . Rynek . Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: zabytek Architektura

Na "powierzchni" warto odwiedzić renesansowy Ratusz na Starym Rynku, który uważany jest za najpiękniejszy w kraju oraz gotycką Bramę Opatowską, gdzie mieści się taras widokowy pozwalający na obserwację na przestrzeni 50 km.