15 polskich cudów natury, które powinieneś zobaczyć choćby raz w życiu [ZDJĘCIA]

Trudno czasem uwierzyć, ile pięknych miejsc mamy w Polsce. Wystarczy na kilkadziesiąt urlopów. Zobaczcie 15 spektakularnych cudów natury, które dla was wybraliśmy.
Przełęcz Liliowe to teren łagodny i urodziwy Przełęcz Liliowe to teren łagodny i urodziwy GFDL lub CC BY 3.0 / Krzysztof Dudzik / Wikimedia Commons

Przełęcz Liliowe

To granica między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi. Rozpościera się z niej doskonały widok na Dolinę Gąsienicową. Na przełęczy krzyżują się szlaki turystyczne, którymi da się dotrzeć na Świnicę i Kasprowy Wierch. Rejon przełęczy jest malowniczy i łagodny, idealny dla odwiedzających, którzy mają ochotę na przyjemny spacer, a nie żmudną wędrówkę.

Polana Chochołowska wiosną usiana fioletowymi krokusami Polana Chochołowska wiosną usiana fioletowymi krokusami Paweł Opioła / GFDL lub CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 / Wikimedia Commons

Polana Chochołowska (Tatry Zachodnie)

Polana Chochołowska leży w Tatrzańskim Parku Narodowym, u końca Doliny Chochołowskiej. Wiosną polanę porastają fioletowe krokusy. Od maja do września na polanie pasą się owce. Polana Chochołowska jest największym tego rodzaju terenem w Tatrach. W górnym obszarze polany aktywnie działa schronisko turystyczne. Niedaleko znajduje się drewniana góralska kapliczka.

Polana ChochołowskaGFDL lub CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 / Jerzy Opioła / Wikimedia Commons

Cis Henrykowski w Henrykowie Lubelskim Cis Henrykowski w Henrykowie Lubelskim CC BY-SA 3.0 / SchiDD / Wikimedia Commons

Cis Henrykowski (Dolny Śląsk)

Dąb Bartek najstarszym drzewem w Polsce? Nieprawda! Na to zaszczytne miano zasłużył sobie Cis Henrykowski, który ma już około 1258 lat (Bartek blisko 680). Nobliwe drzewo rośnie w Henrykowie Lubańskim (województwo dolnośląskie). Mówi się, że cis zajmuje również pierwsze miejsce wśród staruszków Europy Środkowej.

Cis przeżył już sporo. W 1813 został zaatakowany szablami przez Kozaków. W latach 80. ubiegłego wieku wichura pozbawiła drzewo odnogi, przez co zmniejszył się jego obwód, który wcześniej wynosił aż 5 metrów. Gmina Lubań dokłada starań, by cis był traktowany z należytą czcią, jednak wydaje się, że drzewo nie jest odpowiednio dofinansowywane. Cis nie robi się młodszy, dlatego trzeba się spieszyć, by go zobaczyć - w 2015 roku drzewo zaczęło usychać.

Babiogórski Park Narodowy Babiogórski Park Narodowy CC BY-ND 2.0 / Polandmfa / Mariusz Cieszewski / Flickr.com

Babia Góra (Beskidy Zachodnie)

Babia Góra to, jak sama nazwa wskazuje, główny punkt Babiogórskiego Parku Narodowego. Niektórzy nazywają ją także Diabelskim Szczytem. Leży w Beskidzie Żywieckim. Jest najwyższym wzniesieniem nienależącym do Tatr. Pasmo Babiej Góry zwraca uwagę szczytami o niebanalnych nazwach - Diablak, Jałowcowy Garb, Kościółki, Cyl, Gówniak. Z każdego z nich roztacza się wspaniały widok na wiele pobliskich skarbów natury, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Jeśli odwiedzisz pasmo Babiej Góry, zobaczysz najpiękniejsze w Beskidach łąki wysokogórskie.

Szczyty pasma Babiej GóryGFDL lub CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 / Rafał Kozubek / Wikimedia Commons

Krzywy Las Krzywy Las CC0 Public Domain / Kalasancjusz / Pixabay.com

Krzywy Las (Pomorze Zachodnie)

Po co nam Krzywa Wieża w Pizie, skoro mamy własny Krzywy Las? Ten pomnik przyrody znajduje się pod Gryfinem, w województwie zachodniopomorskim. Rośnie w nim około 300 sosen zasadzonych w latach 30. ubiegłego wieku. Dlaczego drzewa wygięły się właśnie w taki sposób? Nie wiadomo. Możliwe, że były tak kształtowane specjalnie, by służyły do wyrobu mebli. Istnieje także przypuszczenie, że młode drzewka zostały staranowane przez czołgi - przymarzły wtedy do ziemi i rozwinęły się w niezwykłej formie. Niektórzy mówią też, że to sprawka kosmitów.

Szlak kajakowy Czarna Hańcza Szlak kajakowy Czarna Hańcza CC BY-SA 4.0 / SkyMaja / Wikimedia Commons

Czarna Hańcza (Suwalszczyzna)

Rzeka Czarna Hańcza to wymarzone miejsce dla miłośników spływów kajakowych. Atrakcyjne szlaki to nie wszystko. W pobliżu rzeki znajduje się wiele pól namiotowych; mieszkańcy okolicznych miasteczek sprzedają swoje wyroby spożywcze tuż przy brzegu.

Wakacje w pojedynkę? Jak najbardziej!

Czarna Hańcza wypływa z Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce (ponad 100 metrów głębokości). Początek rzeki znajduje się na wschodzie Suwalszczyzny. Podczas spływu przebywa się nieco Suwalskiego Parku Krajobrazowy, Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej. Później rzeka wpada do jeziora Wigry, a następnie włącza się w Kanał Augustowski. Z tego miejsca można dotrzeć do granicy białoruskiej.

Jezioro Drawsko, drugie co do głębokości w Polsce Jezioro Drawsko, drugie co do głębokości w Polsce CC0 / Kapitel / Wikimedia Commons

Pojezierze Drawskie (Pomorze Zachodnie)

Pojezierze Drawskie to leśny raj! Lesistość przekracza tu średnią krajową. Warto odwiedzić największe miasta Pojezierza, czyli Drawsko Pomorskie, Połczyn-Zdrój, Szczecinek i Czaplinek. Największym jeziorem tego pojezierza, a zarazem drugim co do głębokości w Polsce, jest Drawsko. Oprócz pięknych widoków Pojezierze Drawskie obfituje w szlaki rowerowe. Znajduje się ich tu ponad 20!

Jezioro BuskoCC BY-SA 4.0 / Joanna Kośmider / Wikimedia Commons

Rzeka Bug Rzeka Bug CC BY 2.0 / HamerPL / Flickr.com

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu (województwo lubelskie)

Ten park krajobrazowy leży przy lewym brzegu Bugu. W jego obrębie znajduje się aż 5 rezerwatów przyrody. Opiekunowie parku dokładają starań, by pozostał on jak najbardziej naturalny. Dzięki temu jest niezwykle różnorodny, zarówno pod względem krajobrazów, jak i fauny. W Janowie Podlaskim, mieście położonym na terenie parku, znajdują się kościelne zabytki - zamek biskupi, kolegiata oraz seminarium.

Nadbużański świtNadbużański świt / CC BY 2.0 / Roman Filipkowski / Flickr.com

Zamek Biskupi w Janowie PodlaskimZamek Biskupi w Janowie Podlaskim / CC BY-SA 4.0 / Egon.sz / Wikimedia Commons

Kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie PodlaskimKościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim / CC BY-SA 3.0 pl / Paweł Oleszczuk / Wikimedia Commons

Jezioro Turkusowe Jezioro Turkusowe CC BY-SA 3.0 / Kapsuglan / Wikimedia Commons

Jezioro Turkusowe (Pomorze Zachodnie)

Nazwa mówi sama za siebie, prawda? To jezioro zachwyca barwą i czystością. Turkusowy odcień wody jest spowodowany rozpuszczonymi związkami wapnia oraz białym wapiennym dnem. Co ciekawe, jezioro istnieje dopiero od 1945. Podziemna rzeka zalała wyrobisko pozostałe po kopalni kredy.

Czerwone Jeziorko w Rudawach Janowickich Czerwone Jeziorko w Rudawach Janowickich CC BY-SA 2.5 / Piter T. / Wikimedia Commons

Kolorowe Jeziorka (Dolny Śląsk)

Jeśli spodobało ci się Jezioro Turkusowe, koniecznie odwiedź Rudawski Park Krajobrazowy! Na jego terenie znajdują się cztery wspaniałe kolorowe jeziorka: czarne, purpurowe, żółte i błękitne. Powstały, gdy na początku ubiegłego wieku woda zalała pozostałości po kopalni pirytu. Przy okazji zobaczysz Wielką Kopę oraz Wieściszowice, miasto z XIII wieku.

Błękitne jeziorko w Rudawskim Parku KrajobrazowymSkarabeusz / GFDL lub CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

W którym państwie powinieneś tak naprawdę zamieszkać? [PSYCHOZABAWA]

Pielgrzymy Pielgrzymy Public Domain / Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

Pielgrzymy (Dolny Śląsk)

Pielgrzymy to granitowe skałki położone w Karkonoszach. Należą do Karkonoskiego Parku Narodowego. Wyglądają jak nowoczesne rzeźby, choć powstały około 300 milionów lat temu. Można odnieść wrażenie, że przeczą prawom grawitacji. Niesamowity widok!

Widok na PielgrzymyCC BY-SA 3.0 / pawulon / fotopolska.eu / Wikimedia Commons

Syn zamiast córki. Matka zszokowana [ZDJĘCIA]

Studnisko, Skały Rzędkowickie Studnisko, Skały Rzędkowickie GFDL lub CC BY-SA 3.0 / Przykuta / Wikimedia Commons

Skały Rzędkowickie (Wyżyna Śląsko-Krakowska)

Lubisz się wspinać? Odwiedź Skały Rzędkowickie! Te wapienne skały ciągną się aż przez dwa kilometry. Mają średnio 30 metrów wysokości. Są pełne szczelin, wgłębień i grot, które spisują się świetnie jako wspinaczkowe pomoce. Jeśli wspinaczka nie jest dla ciebie, warto pojechać i tak - Skały Rzędkowickie są po prostu przepiękne!

Turnia Szefa, Skały RzędkowickieGFDL lub CC BY-SA 3.0 / Przykuta / Wikimedia Commons

Jeziorak Jeziorak CC BY 2.0 / Stalm / Flickr.com

Jezioro Jeziorak (Mazury Zachodnie)

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce. Mierzy 27,5 kilometra. W jego obrębie znajduje się wiele zatok, półwyspów i wysp, a wśród nich pierwsze miejsce zajmuje Wielka Żuława, największa wyspa śródlądowa w Polsce. Teren Jezioraka obfituje w różne gatunki ryb, a także kormorany, rybołowy, żurawie, czaple, żaby... Można tu zobaczyć również bielika! Przy okazji warto odwiedzić Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, sąsiadujący z jeziorem.

Żaglówka na Jezioraku
CC BY-SA 2.5 / Marcin / Wikimedia Commons

"Kanadyjski niedźwiedź". Ten facet ma boskie ciało i poukładane w głowie [ZDJĘCIA]

Korzeniowy Dół w pobliżu Kazimierza Dolnego Korzeniowy Dół w pobliżu Kazimierza Dolnego http://miejsca.moto-opinie.info/?id_miejsca=1526

Korzeniowy Dół (województwo lubelskie)

Wąwóz znajduje się 2 kilometry od Kazimierza Dolnego. Korzeniowy Dół przez lata żłobiły koła wozów. Na początku był zwykłą drogą. Woda rzeźbiła koleiny i tak powstał wąwóz. Gleba lessowa jest bardzo żyzna, dlatego rośnie tu wiele gatunków roślin. Drzewa stworzyły swoiste rusztowanie wąwozu. Dół jest częścią Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Korzeniowy DółCC BY-SA 3.0 mamik / fotopolska.eu / Wikimedia Commons

Islandczycy - potężni i przystojni? Jacy są naprawdę?

Królewski Głaz Królewski Głaz GFDL lub CC-BY-SA-3.0 / Merlin / Wikimedia Commons

Królewski Głaz (Pomorze Zachodnie)

Na koniec Królewski Głaz. Przybył w okolice Wyspy Chrząszczewskiej samodzielnie około 14 tysięcy lat temu. Pochodzi ze Szwecji - w transporcie pomógł mu lądolód. Dlaczego "królewski"? Podobno stał na nim kiedyś Bolesław Krzywousty, w godnej pozie przyjmując defiladę z okazji zajęcia Pomorza Zachodniego! Niestety w XIX wieku głaz znacznie zubożono - połupano na części i wykorzystano do budowy dróg. Na szczęście wciąż wygląda dostojnie. Można się do niego przedostać spacerem - nie trzeba mieć łódki.

Królewski GłazOznaczone do ponownego wykorzystania / http://zp.pl/wyspa-chrzaszczewska,artykul_1_78_0_18

Więcej o: