Trasy i ścieżki rowerowe w Polsce: nad morzem i w górach, śladami zabytków i dzikiej przyrody

Polska jest piękna, a ze ścieżek rowerowych wyjątkowo łatwo ją podziwiać. Przez kraj przebiegają międzynarodowe szlaki rowerowe, a miasta i regiony rozbudowują sieć ścieżek i tras rowerowych. Gdzie się wybrać na rower?
Plaża na Helu Plaża na Helu Fot. Shutterstock

Trasy i ścieżki rowerowe w Polsce: nad morzem i w górach, śladami zabytków i dzikiej przyrody

Różne krajobrazy i różne poziomy trudności - trasy i ścieżki rowerowe w Polsce dostosowane są do różnych grup rowerzystów. Możemy zapakować się na tygodniową wycieczkę, zrobić wypad na weekend albo jeden dzień. Wybrać malownicze i spokojne trasy albo dać z siebie wszystko na górskich szosach. Jakie są najciekawsze trasy i ścieżki rowerowe w Polsce?

Zobacz także: Trasy i ścieżki rowerowe w Warszawie i nad Wisłą

Beskidy Beskidy istock

Trasy rowerowe w Polsce: Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways

Godnym polecania i dobrze oznakowanym szlakiem rowerowym jest Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways prowadzący od Krakowa, przez Morawy, do Wiednia. Po drodze zobaczymy niezwykłe krajobrazy i wiele zabytków, trasa obsadzana jest sukcesywnie drzewami. Szlak rowerowy Greenways Kraków ?Morawy ? Wiedeń ma w Polsce niemal 300 km. Biegnie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Kotlinę Oświęcimską, Pogórze Śląskie i Beskid Śląski. Po drodze możemy wybrać ambitną nitkę górską, przebiegającą przez Ustroń, Wisłę, Istebną i Jasnowice, gdzie można poszaleć z rowerem górskim.

Hel Hel Hel /Fot. DerHexer/CC/Wikimedia

Trasa rowerowa przez Hel

Kto kocha morze i rower, a nie ma ochoty na przesadnie długą trasę, powinien wybrać się na szlak po Półwyspie Helskim. Droga prowadzi od Helu aż do Władysławowa - częściowo jest asfaltowa, częściowo wyłożona kostką, a niekiedy niestety równie piaszczysta jak otaczające ją wydmy. Niespiesznie i pod osłoną sosnowych lasów przejedziemy nią przez najpiękniejsze kurorty Helu, Jastarnię, Juratę, Kuźnicę i Chałupy, robiąc sobie przystanki na plaży i w nadmorskich knajpkach.

Góry Izerskie Góry Izerskie istock

Trasa rowerowa w Górach Izerskich, czyli Rowerowa Kraina

W Polsce znajdziemy wiele górskich tras rowerowych, te w Górach Izerskich są jednymi z najpiękniejszych - zimą zamieniają się w trasy pod biegówki. Rowerzyści wykorzystują dawne trakty handlowe, ścieżki leśne i asfaltowe drogi do zwózki drewna - gęsta siatka dróg pozwala dotrzeć w niemal każdy zakątek Gór Izerskich i samodzielnie tworzyć własne szlaki. Widoki są niezwykłe, a wśród tras można znaleźć zarówno łagodne, niezmuszające do pokonywania gwałtownych wzniesień i zjazdów, jak i te wymagające więcej wysiłku.

Dunajec Dunajec istock

Trasy rowerowe w Polsce: VeloDuajec, czyli rowerem nad Dunajcem

Fantastycznie zapowiada się dopiero powstająca trasa rowerowa VeloDunajec, biegnąca wzdłuż doliny Dunajca. Ma prowadzić cały czas drogami asfaltowymi i już dziś można przejechać jej fragmentami (częściowo pokrywa się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo 11 i Karpackim Szlakiem Rowerowym). VeloDunajec zaczyna się w Zakopanem, gdzie możemy np. wjechać rowerem na Gubałówkę. Dojedziemy nią do jezior: Czorsztyńskiego, Czchowskiego i Rożnowskiego, dotrzemy do zamku w Niedzicy i do Szczawnicy, przejedziemy przez Pieniński Park Narodowy, a kładką pieszo-rowerową na Dunajcu dotrzemy na rowerze do Słowacji.

Żubry Żubry istock

Szlak rowerowy przez Puszczę Białowieską i Knyszyńską

Wschód Polski jest atrakcyjnym rejonem dla rowerzystów - zwłaszcza że mogą skorzystać z tras tworzących szlak GreenVelo (w sumie 2000 km). Niezwykłe są trasy obejmujące Puszczę Białowieską i Knyszyńską. Na rowerzystów czekają liczne atrakcje: wyjątkowe drewniane domy, cerkwie i wyjątkowe w skali europejskiej lasy - a także zalew w Siemianówce, na którym zimą kręcono sceny do filmy "Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa".

Trasy rowerowe w dolinie Biebrzy i Rospudy

Spragnieni kontaktu z naturą powinni wybrać się rowerem w najsławniejsze przyrodniczo doliny w Polsce - Dolinę Biebrzy i Dolinę Rospudy na Suwalszczyźnie. Biebrzański Park Narodowy, do którego ściągają miłośnicy dzikich ptaków z całego świata, oferuje ok. 70 km tras rowerowych przez łąki, bagna i torfowiska rozciągające się wzdłuż Biebrzy. Trasa rowerowa w Dolinie Rospudy ma niewiele ponad 40 km - po drodze zobaczymy nie tylko unikalną przyrodę, rozlewiska Rospudy i Puszczę Augustowską, ale także stare uroczysko i pozostałości neogotyckiego pałacu hrabiego Paca.

Radecznica Radecznica istock

Szlak rowerowy na Roztoczu: Szlak Krawędziowy Roztocza

Roztocze to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce - łagodne wzgórza, wioski z drewnianymi domami, rezerwaty przyrody, strumienie zamieniające się w potoki z wodospadami. Centralny Szlak Rowerowy prowadzi od Kraśnika do Hrebennego, ale warto poszukać krótszych odcinków. Zobaczmy tu urokliwy Zwierzyniec, Roztoczański Park Narodowy z punktami widokowymi na wzgórzach, Szczebrzeszyn, Biłgoraj i Radecznicę ze uzdrawiającym źródełkiem świętego Antoniego i klasztornym sanktuarium, do którego trzeba się wspiąć się bardzo długimi schodami; oczywiście na górę można też wjechać rowerem.

Więcej o: