Święta inaczej: 7 ciepłych miejsc, w których możesz je spędzić

Większość Polaków nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez rodzinnego domu, tradycyjnych dań i śniegu za oknem. Jednak są też tacy, którzy wolą ten czas spędzić za granicą. Świąteczne dni w połączeniu z Nowym Rokiem są dobrą okazją do urlopu. Sprawdzamy dokąd można wyjechać, aby spędzić ten wyjątkowy czas.
Hawana, Kuba/ Fot. Shutterstock Hawana, Kuba/ Fot. Shutterstock Hawana, Kuba/ Fot. Shutterstock

Kuba

Przez kilkadziesiąt lat święta Bożego Narodzenia były na Kubie zakazane. Zniesiono je w 1969 r. Od tamtego roku zakazane było publiczne wystawianie choinek i szopek. Wyjątkiem były miejsca uczęszczane przez turystów (między innymi hotele). Zakaz ten zniesiono dopiero w 1998 r. Burzliwa historia świąt na Kubie sprawia, że miejsce to stało się ciekawą alternatywą wobec spędzania Bożego Narodzenia w Polsce.

Dopiero od kilku lat na ulice i do sklepów w Hawanie stopniowo wracają świąteczne akcenty. W wielu tamtejszych restauracjach można z tej okazji zjeść specjalne obiady i kolacje. Przykładem jest tutaj czterodaniowy obiad bożonarodzeniowy w restauracji w hotelu "Ambos Mundos", w której przed laty gościł Ernest Hemingway. Taki obiad to wydatek 40 dolarów co sprawia, że pozwolić sobie na niego mogą jedynie przebywający na Kubie turyści.

Hotel Ambos Mundos w Hawaniefot. Gorupdebesanez (wikimedia.org), licencja: Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Tajlandia Tajlandia fot. Shutterstock

Tajlandia

Dla zmęczonych pracą Europejczyków wyspy Tajlandii mogą być prawdziwym rajem. Widać to zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Do Tajlandii przybywa wtedy wiele osób, które chcą spędzić okres świąt na południowych plażach. Na wyspach takich jak Phuket, Koh Lipe, Koh Lanti, Koh Phi Phi czy Koh Jum można plażować nad szmaragdowymi wodami, na skuterze odwiedzać przyrodnicze atrakcje wysp (np. niezwykłe formacje skalne i wodospady), a przede wszystkim pływać z rurką w ciepłej wodzie, w której tysiącami kolorów mieni się rafa koralowa.

Będąc już na miejscu zamiast spać w betonowych hotelach warto wybrać przytulne bungalowy z hamakami na werandach. W Tajlandii pełno jest małych knajpek, w których można skosztować lokalnych dań. Nocleg z wyżywieniem jest bardzo tani. Obiad na ulicznym stoisku można zjeść już za 1 dolara, a za 10 dolarów znaleźć skromny pokój dla dwóch osób. Droższa jest jednak oblegana przez turystów wyspa Phuket.

Tajlandiafot. Shutterstock

Wyspa Mauritius jest pełena słońca nawet w grudniu Wyspa Mauritius jest pełena słońca nawet w grudniu fot. rMaX (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Mauritius

Grudzień na wyspie Mauritius jest szczególny ponieważ wtedy zaczyna się tam lato. Mauritius to wyspa na Oceanie Indyjskim położona między Afryką a Azją. Wyspa ta jest częścią archipelagu Maskarenów. Sporo tutaj cudownych lagun i plaż z dziko rosnącymi roślinami. Atrakcją tego kraju są jaskrawozielone plantacje trzciny cukrowej i herbaty.

Dodatkowo Mauritius uwielbiany jest za znakomitą kuchnię, którą można określić jako miks smaków, barw i zapachów. Wprawdzie kierunek ten nie należy do najtańszych w naszym zestawieniu, ale jest gwarancją miejsca, w którym odpoczynek od przedświątecznej gorączki będzie gwarantowany.

MauritiusMauritius (fot. Shutterstock)

karaiby, dominikana karaiby, dominikana Karaiby, Dominikana / Fot. Shutterstock

Dominikana

Dominikana to opcja dla tych, którzy dobrze znoszą zmiany czasu i bardziej niż świąteczną tradycję cenią sobie słońce, ciepło, piaszczyste plaże i szmaragdowe morze. Mimo wysokich cen Dominikana od lat jest najpopularniejszym kierunkiem świątecznych wyjazdów na Karaibach. Z takiego urlopu do kraju wraca się zrelaksowanym i opalonym.

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są na Dominikanie hucznie i wesoło. Gości z Europy mogą zaskoczyć tradycyjnie zdobione tam drzewka. Prócz nich świątecznym elementem są kwiaty Estrella de Navidad, u nas znane jako gwiazda betlejemska. Kolędy śpiewają tu wszyscy, nie tylko w domach, ale i na ulicach.

Prócz pogody, na Dominikanie inne są świąteczne zwyczaje kulinarne. Jada się tam pieczonego kurczaka i wieprzowinę z rożna. Do tego podaje się sałatki jarzynowe oraz gotowane skórki z bananów i tropikalne warzywa z mielonym mięsem.

Dominikana słynie z pięknych plażfot. Ronald Saunders (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Wyspy Kanaryjskie Teneryfa Wyspy Kanaryjskie Teneryfa Fot. Shutterstock

Teneryfa, Hiszpania

Polacy chętnie wypoczywają również w Hiszpanii. W grudniu, kusić może Teneryfa, która uchodzi za najbardziej popularną spośród Wysp Kanaryjskich. Teneryfa to jednak nie tylko plaże, bary i głośne promenady. W tym miejsc z powodzeniem można wypocząć od przedświątecznej gorączki.

Poza tętniącymi życiem kurortami wybrzeża, znaleźć tu można wiele malowniczych miasteczek i wiosek. Powierzchnia Teneryfy jest górzysta, pocięta licznymi wąwozami i dolinami. Geografia wyspy sprawia, że jest to idealne miejsce dla fanów fotografii. Z łatwością można tutaj zrobić zdjęcie, które później można wysłać jako świąteczną pocztówkę do rodziny w kraju.

Łańcuch górski dzieli Teneryfę na dwie strefy klimatyczne: cieplejszą na południu (mniej roślinności, więcej dni słonecznych, piaszczyste plaże) i chłodniejszą na północy (bujna, tropikalna roślinność, więcej opadów, skaliste nabrzeże, naturalne plaże w kolorze szarym i czarnym). Zimą dzień na Teneryfie jest o kilka godzin dłuższy niż w Polsce.

teneryfa, wyspy kanaryjskieTeneryfa wycieczki//Fot. shutterstock

Filipiny Filipiny fot. Shutterstock

Filipiny

Filipiny to archipelag 11 dużych wysp i ponad 7 tys. mniejszych leżący w Azji, w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Tylko 860 wysp jest stale zamieszkanych. Większość Filipińczyków to katolicy, dlatego święta z powodzeniem mogą tutaj spędzić ci, którzy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez pasterki.

Na Filipinach panuje tropikalny klimat, dlatego święta obchodzi się tu inaczej niż u nas. Zamiast ozdabiać choinkę, w lampki i stroiki zdobi się palmy. Jedną z głównych świątecznych dekoracji jest lampion w kształcie gwiazdy betlejemskiej.

Filipinyfot. Shutterstock

Malediwy Malediwy fot. Shutterstock

Malediwy

Według legendy, pewnej nocy do Oceanu Indyjskiego spadł deszcz gwiazd. Rankiem część z nich wypłynęła na powierzchnię tworząc archipelag Malediwów. Patrząc z okna samolotu na maleńkie wyspy otoczone szmaragdową wodą można odnieść wrażenie, że ta legenda jest prawdziwa. W sumie Malediwy to blisko 1200 niewielkich wysp, około 500 km na południowy-zachód od Indii.

Każdą z wysp otacza błękitna laguna i jasny pierścień piasku. Malediwy są zatem doskonałym miejscem dla tych, którzy nie lubią polskiej zimy. Na miejscu można być pewnym dobrej pogody, w grudniu temperatura na wyspach często przekracza 30 stopni Celsjusza. Słoneczne dni sprawiają, że na Malediwach można święta spędzać aktywnie. Wyspy są wymarzonym miejscem dla wszystkich, którzy uwielbiają pływać, nurkować, uprawiać żeglarstwo lub po prostu odpoczywać.

Malediwyfot. Shutterstock