Tam jest blisko i tanio. 6 miejsc w Europie, w których spędzisz udany urlop

Wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby odpocząć od codziennych obowiązków i pracy. Jeśli planujesz na urlop przeznaczyć tylko kilka dni, bez problemu ciekawe miejsca znajdziesz w Europie.
Zamek Bran w Transylwanii Zamek Bran w Transylwanii istock

Tam jest blisko i tanio. 6 miejsc w Europie, w których spędzisz udany urlop

Wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby odpocząć od codziennych obowiązków i pracy. Jeśli planujesz na urlop przeznaczyć tylko kilka dni, bez problemu ciekawe miejsca znajdziesz w Europie.

Rumunia

Dla wielu Rumunia ciągle pozostaje nieodkrytym zakątkiem Europy. Jednym z największych atutów tego kraju jest wielokulturowe dziedzictwo. Przez stulecia Rumunia często przechodziła pod panowanie Turcji, Węgier i Austrii. Ślady tej bogatej historii widoczne są do dziś między innymi w architekturze. Fani świetnych widoków za cel swojej podróży powinni obrać Transylwanię. Kraina ta olśniewa panoramą gór, zielonymi lasami i uroczymi wioskami. Zobaczyć tam można również pozostałości starych kopalń i ruiny zamków.

Pamiątki z Draculąfot. american_rugbier (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Dreszczyk emocji poczuć można w zamku w Branie. Jest licznie odwiedzany przez turystów, których ekscytuje nie tylko historia najsłynniejszego wampira na świecie - Drakuli, ale przede wszystkim sam wygląd zamku. Ceglana budowla przypomina bajkową posiadłość, z wieżyczkami, zakamarkami, balkonami i wąskimi przejściami. U jego podnóża działa targowisko, na którym zdobyć można przedmioty związane ze słynnym Palownikiem. Jest tu wino Dracula, plastikowe kły i dom strachów, z dala od którego powinni trzymać się wszyscy o słabych nerwach.

Salina TurdaSalina Turda/ Fot. CC BY 2.0/ Cristiana Bardenau/ Flickr.com

Rumunia ma też sporo do zaoferowania pod ziemią. W centralnej części kraju znajduje się Salina Turda. Ta stara kopalnia soli może uchodzić za odpowiednik naszej kopalni w Wieliczce. Jest jednak od niej zupełnie inna. Kopalnia podzielona jest na pięć sal. W jednej z nich można przejechać się diabelskim młynem, który znajduje się 120 metrów pod ziemią. W innej sali znaleźć można amfiteatr, małe pole golfowe, dwa tory do kręgli, boisko sportowe, plac zabaw i liczące 8 metrów głębokości podziemne jezioro. Wszystkie te atrakcje zostały oświetlone specjalnymi lampami, których rozmieszczenie opracował zespół artystów.

Salina TurdaSalina Turda/ Fot. CC BY -NC-ND 2.0/ Steve/ www.flickr.com/photos/sanjoseweb/

Monastyr Rylski Monastyr Rylski istock

Bułgaria

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jeżdżący do Bułgarii Polacy często traktowali ten kraj jako luksusowy skrawek zachodniego świata. Z biegiem lat wiele rzeczy się jednak zmieniło, mimo to Bułgaria ciągle należy do grona miejsc, które Polacy odwiedzają najchętniej. Nic w tym dziwnego, kraj ten ma się czym chwalić przed całym światem.

Niewiele osób wie, że Bułgaria jest trzecim w Europie krajem pod względem wartości zabytków archeologicznych. Jest jednym z najstarszych europejskich krajów i może poszczycić się niezwykłym dorobkiem kulturowym. Założona ponad 3000 lat temu osada Nessebar jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a znajdujące się tutaj zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie także z ogromnej ilości świątyń, czyli monastyrów. Zakony bułgarskiego kościoła rozsiane są po całym kraju. Największy i najsłynniejszy z nich to Monastyr Rylski, położony u stóp masywu Riła.

Zobacz też: Trzy niespodziewane kierunki na urlop. Dojedziesz do nich samochodem

Budapeszt Budapeszt istock

Węgry

Są dwie rzeczy, z których Węgry słyną na cały świat - Budapesztu i doskonałej kuchni. Jednak Węgry to także kraj, któremu natura nie poskąpiła termalnych i mineralnych źródeł. Węgrzy doskonale wykorzystali ten dar - w kraju działa wiele basenów termalnych i kąpielisk, które przyciągają tłumy wielbicieli gorących wód, ale też pięknej architektury.

Eger słynie z wód termalnychfot. Pudelek (Marcin Szala) (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Z basenów termalnych słynie położone w północnej części kraju miasto Eger. Choć niewielkie (mieszka w nim nieco ponad 50 tys. Węgrów), to stara się jak może, aby przyciągnąć turystów. Trzeba przyznać, że to się udaje. W mieście działa kilka kąpielisk, których wody pomagają w leczeniu wielu chorób. Eger odwiedzają ci, którzy narzekają na reumatyzm, choroby kręgosłupa, stawów, mięśni i skórne. W największym kąpielisku, niedaleko centrum miasta, znajduje się basen pływacki, rekreacyjny, termalny i masażowy. W Egerze do dziś działa łaźnia turecka, która umożliwia korzystanie z wód termalnych w orientalnej atmosferze.

Eger na Węgrzechfot. sikerika (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Wyspa Korcula w Chorwacji Wyspa Korcula w Chorwacji istock

Chorwacja

Chorwacja jest świetnym miejscem dla każdego miłośnika przygód, sportu i natury. Zamiast marnować całe dni na leżaku, warto odpoczywać tam aktywnie. Piękna i różnorodna przyroda, krystalicznie czyste rzeki, wysokie góry oraz zielone tereny sprawiają, że Chorwacja to coś więcej niż tylko dobre miejsce na letni urlop. Kraj ten oferuje wiele interesujących form wypoczynku przez cały rok.

Rzeka MrežnicaRzeka Mreznica (fot. Bern Bartsch (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Spływ kajakowy po rzece Mreznica to doskonały sposób na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem piękna przyrody. Mreznica jest jedną z najbardziej urokliwych rzek Chorwacji, wszystko dlatego, że wyróżnia się czystą wodą i nienaruszonemu przez działalność człowieka środowisku. Liczne wodospady trawertynowe, przeplatające się ze spokojnymi odcinkami rzeki sprawiają, że jest to idealne miejsce na kajakowe wyprawy. Region ten charakteryzuje się również wyjątkową fauną i florą.

W podróż do Chorwacji warto również zabrać rower. Park Narodowy Jezior Plitwickich ma najbardziej malownicze ścieżki rowerowe w Europie i jest w całości dostępny dla rowerzystów. Daje to fanom dwóch kółek okazję do podziwiania całej feerii barw. Wspaniałe wodospady i jeziora potrafią zafascynować dosłownie każdego. Osoby, które nie są w najlepszej formie, nie powinny się zniechęcać, ponieważ większość ścieżek rowerowych nie jest zbyt trudna i nie wymagają wiele wysiłku, aby je pokonać.

Potrzebujesz gotówki na wyjazd? Sprawdź oferty pożyczki*

Park Narodowy Jezior Plitwickichfot. Grant Bishop (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Zobacz też: Odkrywanie Dubrownika w jeden dzień. Tego musisz spróbować, odwiedzając to zachwycające miasto

Granada w Hiszpanii Granada w Hiszpanii istock

Hiszpania

Hiszpania to nie tylko Madryt czy Barcelona. Oczywiście ci, którzy jeszcze w Hiszpanii nie byli, zwiedzanie mogą rozpocząć od tych dwóch największych miast. Jednak mnogość atrakcji, jakie ma do zaoferowania pozostała część kraju sprawia, że warto odwiedzić też inne miasta.

Podobno jeśli nie widziało się Granady, nie widziało się niczego, a jeśli miałoby się odwiedzić tylko jedno jedyne miasto w Hiszpanii - powinna to być właśnie Granada. Punktem obowiązkowym wycieczki do Granady musi być wizyta w Alhambrze, czyli najlepiej zachowanym pałacu arabskim na świecie. Granada to także rewelacyjne bary z tapas, piękne parki, liczne sklepy i Albaicin - dawna dzielnica arabska z wąskimi, wijącymi się uliczkami i białymi domami. Będąc już na miejscu, warto zostawić mapę w plecaku i zaufać swojej intuicji. Odkrywanie Granady, spacerując starymi uliczkami jest pełne niespodzianek.

Wielu Hiszpanów uważa, że Toledo to żywe muzeum, jedno z najwspanialszych miast w ich kraju. Zdaje się, że nie ma tu wolnego skrawka przestrzeni. Meczety, kościoły, synagogi, kamieniczki i pałace wyrastają niemal jedne na drugich. Stare Toledo wygląda niemal wciąż tak samo jak na obrazie sprzed czterech wieków. Miasto zajmuje 12 wzgórz, z trzech stron otacza je głęboki wąwóz rzeki Tag. Zachwycają wąskie, brukowane uliczki, domy często ozdobione kolorowymi kafelkami azulejos. Miasto chlubi się wspaniałymi zabytkami kultury chrześcijańskiej, islamskiej i żydowskiej. Wycieczki szlakiem tych zabytków cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Zobacz też: 5 niesamowitych miejsc w Hiszpanii. Są jak ze snu, ale istnieją naprawdę

Ateny Ateny istock

Grecja

Grecja to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wakacje. Nic dziwnego, cudowna pogoda, czyste plaże i fantastyczne jedzenie to skuteczny wabik. Jednak pobyt w Grecji nie musi kojarzyć się głównie ze słońcem i spędzaniem całych dni na plaży. W tym kraju są również przepiękne góry i urzekająca obfitością przyroda. Panują tam zatem doskonałe warunki do tego, aby spędzić tam wakacje w ruchu. Na pewno wpłynie to dobrze na nasze zdrowie.

Widok zaśnieżonej Grecji może dziwić każdegoWidok zaśnieżonej Grecji może dziwić każdego. Pasmo górskie Parnas (fot. Trip & Travel Blog (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Grecja to jedno z najlepszych miejsc na świecie dla fanów pieszych wędrówek po górach. W tym kraju można bowiem uprawiać właściwie każdą formę górskiej turystyki. Prócz wędrówek i wspinaczki, można tutaj... zjeżdżać na nartach! Sezon narciarski w Grecji trwa od stycznia do kwietnia. Największe ośrodki znajdują się w masywie Parnas, 2457 m n.p.m.

Z kolei latem wędrować można po wytyczonych szlakach. Warto zaznaczyć, że są one zdecydowanie mniej zatłoczone niż na przykład szlaki prowadzące na Giewont. Idealny do pieszych wędrówek jest zlokalizowany na krańcu Peloponezu górski półwysep Mani. Wielką popularnością cieszą się również góry Pindos w Epirze, tuż przy granicy z Albanią.

*Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 328,03% dla reprezentatywnego przykładu pożyczki przy następujących założeniach: okres kredytowania 60 dni, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 550 zł, całkowita kwota do zapłaty 698,50 zł, spłata całkowita 1 raty w wysokości 698,50 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt pożyczki 148,50 zł (w tym: prowizja 148,50 zł, odsetki 0 zł)