W mieście nie musi być nudno. 7 pomysłów na udany weekend

Ponury okres końca roku nie musi być nudny, a w listopadowe czy grudniowe weekendy nie trzeba siedzieć w domu. Miasta możemy zwiedzać o każdej porze roku, a kiedy aura nie jest sprzyjająca, warto odwiedzić wystawy sezonowe, których w sezonie jesienno-zimowym nie brakuje.
Krakowskie Przedmieście Krakowskie Przedmieście Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Warszawa - nowoczesne oblicze Van Gogha

Do stolicy 14 listopada trafi światowej sławy multimedialna wystawa Van Gogh Alive - The Experience. Wystawa ta zrobiła furorę w Berlinie, Szanghaju, Petersburgu, Florencji i Singapurze. Pozwala ona odkryć twórczość malarza z nowej perspektywy dzięki wykorzystaniu technologii SENSORY4™. Ponad 3 tysiące dzieł Van Gogha będzie wyświetlanych w formie wielkoformatowych, tętniących kolorami obrazów. Ściany, kolumny, sufit, a nawet podłoga w galerii przemienią się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości mistrza.

To co charakterystyczne dla twórczości Van Gogha: poruszająca gra świateł i kolorów, intensywna paleta barw, nietypowe pociągnięcia pędzla czy charakterystyczna faktura obrazów oglądane z bliska pozwolą lepiej docenić style tego wybitnego malarza. Wystawie towarzyszyć będzie nastrojowa muzyka. Multimedialna wystawa to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę. Ekscytujący świat Van Gogha pokazany w niebanalny sposób zaciekawi zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią sztuki, jak i wytrawnych znawców twórczości malarza.

Wystawa będzie trwać od 14 listopada 2015 r. do 14 lutego 2016 r. w Centrum Wystawowe przy PGE Narodowym (Błonia Stadionu przy bramie nr 1 od strony Alei Zielenieckiej). Ceny biletów w weekendy: normalny 60 zł, ulgowy 50 zł, szkolny 40 zł.

 Materiały prasowe

Wystawa w Kamienicy Szołayskich: Szuflada Szymborskiej Wystawa w Kamienicy Szołayskich: Szuflada Szymborskiej fot. MichaA, A?epecki / Agencja Wyborcza.pl

Kraków - ostatni moment na zajrzenie do szuflady noblistki

W Krakowie dla każdego jest tyle atrakcji, że nie da rady się nudzić, a jeśli nie mamy ochoty na odwiedzanie stałych atrakcji, w tym mieście artystów jest duży wybór sezonowych wystaw. Jedna z nich po prawie trzech latach niedługo zostanie zamknięta. Jeżeli zatem nie zobaczyliśmy jeszcze "Szuflady Szymborskiej", najwyższy czas nadrobić ten brak.

Wystawa stanowi rodzaj scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do poetki skojarzone są z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc. To tropy, które prowadzą widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji Wisławy Szymborskiej. Poetka słynęła ze słabości do drobiazgów i kuriozalnych przedmiotów, dowcipnych skojarzeń, wyłapywania absurdów i to wszystko znajduje odzwierciedlenie na tej nietypowej ekspozycji. Wystawa zainteresuje także młodzież, która ma okazję poznać inną Szymborską niż tę, która wyłania się ze szkolnych podręczników.

Wystawa czynna do 31 stycznia 2016 r. mieści się w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9. Wstęp jest bezpłatny.

11.03.2009 KRAKOW , WISLAWA SZYMBORSKA , PORTRET W JEJ PRYWATNYM MIESZKANIU NA UL. PIASTOWSKIEJ , FOT. ADAM GOLEC / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: NOBEL NOBLISTKA POETKA POEZJA PORTRETOWA SESJAFot. Adam Golec / Aencja Gazeta

Na 99 pozycji w rankingu znalazł się Wrocław Na 99 pozycji w rankingu znalazł się Wrocław Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Ciało ludzkie we Wrocławiu

Wystawa "BODY WORLDS & The Cycle of Life" pokazywana była w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce. Jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć jej gdzie indziej, to ma teraz szansę to nadrobić, odwiedzając Wrocław.

Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 40 milionów odwiedzających w 90 miastach w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce, a kontrowersyjna ekspozycja rozbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Wystawa poświęcona jest budowie człowieka i pozwala na szczegółowe poznanie ludzkiego organizmu, od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia, a to wszystko dzięki procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr. Gunthera von Hagens. Poprzez plastynację ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone we wzorzec anatomiczny. Ekspozycję można więc porównać do trójwymiarowego atlasu anatomii, tyle że jest to więcej niż atlas, bo do prezentacji wykorzystano ludzkie ciała. Nie musimy przy tym obawiać się nadużyć - twórca używa wyłącznie ciał, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawców.

Wystawę można oglądać od 26 września do 24 grudnia 2015 r. w C.H. Magnolia Park. Ceny biletów w weekendy: normalny 60 zł, ulgowy 50 zł, szkolny 40 zł.

German professor of anatomy, Gunther von Hagens, poses for photographers beside a plastinated human body during the opening of the exhibition Fot. Daniel Roland AP

CK Zamek w Poznaniu CK Zamek w Poznaniu Fot. Lukasz Ogrodowczyk \ Agencja Wyborcza.pl

Malarze Normandii w Poznaniu

Wystawa "Malarze Normandii. Delacroix, Courbet, Renoir, Monet i inni" powinna skusić do wizyty w Poznaniu wszystkich zainteresowanych malarstwem, zwłaszcza tych, którzy nie planują wycieczki do Francji, tym bardziej, że dzieła tych malarzy nieczęsto goszczą w Polsce. Ekspozycja zawiera wybór 80 prac z liczącej ponad 120 obrazów kolekcji stworzonej w 1992 roku przez Radę Regionu Dolnej Normandii. Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen. Zbiór podzielono na cztery tematyczne grupy. Ujrzymy tu obrazy powstałe na farmie Saint-Siméon, gdzie w cieniu sadów przez wiele lat spotykali się najwybitniejsi artyści epoki. Kolejną grupą są obrazy ukazujące normandzkie wybrzeże z jego zmienną aurą i niezwykłymi klifami. Trzeci wątek stanowią prace powstałe w normandzkich miastach i pośród pól, a ostatnia grupa obrazów to pejzaże znad Sekwany.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny, skierowany także dla indywidualnych odbiorców. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, które w przypadku dzieci wzbogacone jest o warsztat plastyczny, w planie są otwarte spotkania poświęcone twórcom oraz warsztaty fotograficzne.

Wystawa czynna jest w Zamku wystawa czynna od 24 października 2015 r. do 14 lutego 2016 r. Bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), Karta Rodziny Dużej: 10 zł /osoba.

Jacques Emile Blanche, La plage de DieppeMateriały organizatorów wystawy

Najmocniejszymi stronami Trójmiasta są równomiernie rozwinięte kapitały, wyróżniająca się aktywność społeczna i dobry wizerunek - wynika z raportu o polskich metropoliach Najmocniejszymi stronami Trójmiasta są równomiernie rozwinięte kapitały, wyróżniająca się aktywność społeczna i dobry wizerunek - wynika z raportu o polskich metropoliach Fot. Damian Kramski Agencja Wyborcza.pl

Gdańsk - z historii mycia

Spacery nad morzem czy po gdańskiej Starówce są przyjemne o każdej porze roku, o ile tylko pogoda jest sprzyjająca. Jeśli aura nie jest łaskawa, też nie będziemy się nudzić w Trójmieście. Jedną z gdańskich atrakcji jest wystawa "W trosce o czystość i urodę. Akcesoria toaletowe XIX-XX wieku" .

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że z kranu leci ciepła i zimna woda. A zaledwie 100 lat temu dla większości ludzi kąpiel była synonimem luksusu. Wystawa prezentuje, jak nasi przodkowie radzili sobie z podstawowymi czynnościami higienicznymi, takimi jak mycie, pranie, prasowanie czy dbałość o zachowanie estetyki wyglądu, a przy braku kanalizacji nie było to takie proste. Ciekawa jest ekspozycja dawnych wanien oraz... nocników. Okazuje się, że fantazja projektantów tych przydatnych urządzeń była zdumiewająco bogata.

Wystawa czynna jest od 8 lipca do 31 grudnia 2015 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki). Ceny biletów: normalny: 8 zł, ulgowy: 4 zł.

W trosce o czystość i urodę. Akcesoria toaletowe XIX-XX wiekumat.pras

Kolekcje fabrykantów w Łodzi

Łódź przez lata uchodziła za nieciekawe miasto, w którym nie ma nic do zwiedzania. Od kilku lat miasto pokazuje, że opinia ta jest niesłuszna. Do przemysłowej Łodzi przyciągają m.in. zabytki pofabrykanckie, a teraz trafiła tu z Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii kolekcja dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich. Na wystawie zaprezentowano malarstwo, rzeźbę, tkaninę, rzemiosło artystyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku autorstwa wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej czy Juliana Fałata, a także związanych z Łodzią autorów żydowskiego pochodzenia: Artura Szyka, Samuela Hirszenberga czy Henryka Glicensteina.

Wystawę można oglądać Muzeum Miasta Łodzi od 9 października 2015 r. do 14 lutego 2016 r. Bilet normalny kosztuje 5 zł, bilet czasowy 3 zł.

01.05.2013 Lodz , Ogrodowa . Hotel Andels i Palac Poznanskiego Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta Pozostałe produktyDLOLO Strony Lokalne Łódź SLOWA KLUCZOWE: budownictwo architektura zabytki /FR/ ZDJĘCIE DO WKŁADKI: Pozostałe produktyDLOLO Strony Lokalne ŁódźFot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Toruń - 'Jest klejnotem polskiej turystyki i jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju' - zachwala CNN. Wspomina o najważniejszych symbolach Torunia, Mikołaju Koperniku i piernikach. Poleca wejście na wieżę ratuszową i wizytę w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej, aczkolwiek podaje adres Żywego Muzeum Piernika na Rabiańskiej. Toruń - 'Jest klejnotem polskiej turystyki i jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju' - zachwala CNN. Wspomina o najważniejszych symbolach Torunia, Mikołaju Koperniku i piernikach. Poleca wejście na wieżę ratuszową i wizytę w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej, aczkolwiek podaje adres Żywego Muzeum Piernika na Rabiańskiej. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl

Toruń - lekcje robienia pierników

Jaka jest tajemnica wypieku znakomitych pierników? Tego można dowiedzieć się w Toruniu. Każde dziecko słyszało o toruńskich piernikach, a tutaj można poznać dokładnie proces i produkcji. Podczas wizyty w Toruniu nie można pominąć interaktywnego Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie zwiedzający zostaną wprowadzenie w świat tego słynnego specjału, od 600 lat będącego symbolem miasta. Można tu nie tylko poznać technologię wypieków oraz obejrzeć wiekowe pamiątki piernikarskie, jak i poznać składniki używane do pieczenia, w tym aromatyczne przyprawy.

Zbliża się Boże Narodzenie, warto więc skorzystać z największej atrakcji słodkiego muzeum - warsztatach wypieku pierników. Cała rodzina może się tu nauczyć przygotowywać na święta aromatyczne wypieki. Warsztaty odbywają się Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 o pełnych godzinach, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 15, trzeba dokonywać rezerwacji.

Ceny biletów na zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika - normalny 11 zł, ulgowy 7 zł.

20.06.2015 Torun . Muzeum Torunskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4  w dzien otwarcia .   Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń SLOWA KLUCZOWE: turysta turysci zwiedzanie piernik ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńMIKOŁAJ KURAS

Więcej o: