Nowy Jork: jak zwiedzić jego najlepsze muzea za 1 dolara?

Najlepsze nowojorskie muzea za darmo lub za jednego dolara? To możliwe. Radzimy, jak zobaczyć dużo i tanio w piekielnie interesującym i równie drogim mieście.
Muzeum National Memorial na Wall Street w Nowym Jorku Muzeum National Memorial na Wall Street w Nowym Jorku fot. Shutterstock

Nowy Jork - jak jechać i nie zbankrutować?

Nowy Jork to piekielnie drogie miasto - wystarczy przejrzeć ceny hoteli czy nawet pokoi na Airbnb, żeby zrozumieć, o czym piszę. A przecież oprócz dachu na głową trzeba pomyśleć o jedzeniu. 10$ to absolutne minimum, którym musimy dysponować, żeby zjeść podstawowe śniadanie w dinerze na Manhattanie lub zestaw lunchowy na Brooklynie. O przejazdach metrem czy rozrywkach różnego sortu nawet nie wspominając.

Większość osób przyjeżdżających do Nowego Jorku po raz pierwszy jest też prawdopodobnie zainteresowana zwiedzeniem jego muzeów - przynajmniej tych kilku najważniejszych. Na pierwszy rzut oka ceny wstępu mogą okazać się zaporowe: normalny bilet to wydatek w granicach 20$, a przecież nie mówimy o jednym obiekcie, ale o co najmniej pięciu.

Na szczęście przy odrobinie wcześniejszego planowania większość najciekawszych muzeów w Nowym Jorku można zwiedzić (prawie) za darmo - z tym tylko, że będziemy zmuszeni zrobić to w konkretny dzień i w konkretnych godzinach. Pisząc prawie mam na myśli sytuacje, w których poniesiony koszt nie przekroczy... 1$ za bilet. Jak to możliwe?

W Nowy Jorku większość muzeów ma co najmniej jeden dzień w tygodniu, w którym wejście możliwe jest za darmo lub na zasadzie pay-what-you-wish (czyli sami decydujemy, ile płacimy za bilet i nie ma będzie w tym nic zdrożnego, jeśli zapłacimy właśnie 1$). Poniżej zestawienie nowojorskich muzeów z krótkimi opisami i informacjami, w które dni je odwiedzić, żeby nie zrujnować portfela. Za zaoszczędzone pieniądze możecie mnie potem zaprosić na margaritę mango!

Autor prowadzi bloga masaperlowa.pl

Guggenheim Museum, Nowy Jork Guggenheim Museum, Nowy Jork fot. Shutterstock

Sobota: Guggenheim Museum

Sobota: Guggenheim Museum

1071 Fifth Avenue

http://www.guggenheim.org

Wstęp na zasadzie pay-what-you-wish w soboty w godz. 17:45 - 19:45

Czas zwiedzania: 1-2 h

Pierwsza rzecz, jaka zwraca uwagę w Guggenheim Museum, to sam budynek, który zaprojektował Frank Lloyd Wright. Choć projektant, jak i sam założyciel muzeum, Solomon R. Guggenheim Museum, za życia nie doczekali się finalizacji projektu, udało im się rozpocząć proces, który doprowadził do powstawania jednego z najbardziej charakterystycznych budynków na Manhattanie.
Kompaktowe wystawy porozrzucane trochę bezładnie po piętrach zawierają obrazy takich artystów jak Wassily Kandinsky (mój ulubieniec!), Paul Cézanne, Paul Gauguin, Edouard Manet, Claude Monet, Pablo Picasso, Camille Pissarro, Pierre Auguste Renoir czy Vincent van Gogh. Organizowane są tu także wystawy czasowe prezentujące prace współczesnych artystów z całego świata.

Muzeum The Frick Collection, Nowy Jork Muzeum The Frick Collection, Nowy Jork fot. Shutterstock

Niedziela: Frick Collection

Niedziela: Frick Collection

1 E 70th St

http://www.frick.org

Wstęp na zasadzie pay-what-you-wish w niedziele w godz. 11-13

Czas zwiedzania: 1-2 h

Frick's Collection to mała galeria sztuki w klasycznym stylu: skrzypiące drewniane podłogi, błyszczące posadzki, marmurowe posągi i pozłacane ramy. Ale też wystawiane tu prace artystów takich jak El Greco czy Francisco Goya wymagają tradycyjnej oprawy.
Historię życia samego Henriego Fricka i powstawania kolekcji sprawnie prezentuje 15-minutowy film wyświetlany w sali kinowej muzeum. To przy okazji spora dawka wiedzy o Nowym Jorku początku XX wieku.

Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Central Parku

Museum at Eldridge Street, Nowy Jork Museum at Eldridge Street, Nowy Jork fot. Shutterstock

Poniedziałek: Museum at Eldridge Street

Poniedziałek: Museum at Eldridge Street

12 Eldridge Street

http://www.eldridgestreet.org

Wstęp bezpłatny w poniedziałki

Czas zwiedzania: 1h

Najstarszą nowojorską synagogę przy Eldridge Street powinni odwiedzić nie tylko osoby zainteresowane kulturą żydowską - wizyta w tym muzeum to przyspieszony kurs historii amerykańskiej emigracji. To zasługa darmowego oprowadzania, które muzeum organizuje o każdej równej godzinie w poniedziałki.

Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Chinatown i Little Italy

9/11 Memorial, Nowy Jork 9/11 Memorial, Nowy Jork fot. Shutterstock

Wtorek: 9/11 Memorial

Wtorek: 9/11 Memorial

180 Greenwich Street

http://www.911memorial.org

Czas zwiedzania: min. 2-3 h

Wstęp bezpłatny we wtorki od godz 17 do zamknięcia.

Darmowy bilet można zamówić na stronie internetowej muzeum - trzeba wybrać godzinę zwiedzania i mniej więcej o ten porze się zjawić na miejscu. Sam zamawiałem bilety w dniu wizyty ok. godziny 8 rano i nie było problemu z dostępnością. Bilety przychodzą na adres e-mail jako plik PDF, który potem jest skanowany przy wejściu. Kolejki są długie, ale posuwają się sprawnie - dostanie się do środka zajmie mniej więcej 5-10 minut.

9/11 Memorial poświęcone tragicznym wydarzeniom z 11 września 2001 roku (oraz wszystkim jego konsekwencjom) to najbardziej spektakularne muzeum nowojorskie ze względu na niesamowitą aranżację przestrzeni. Tym samym ? od dnia otwarcia -  jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Nowym Jorku. Nic dziwnego - zawalenie bliźniaczych wież World Trade Center oglądały na całym świecie miliardy ludzi, a polityczne konsekwencje tamtego ataku terrorystycznego do dziś rezonują na sytuację polityczną na świecie. Wymowa ekspozycji jest oczywiście mocno patriotyczna, ale o ile do elementów propagandowych można podchodzić z lekkim dystansem, to obok prezentowanych tu historii tysięcy zwykłych ludzi i rodzin, które ucierpiały w wyniku tamtych wydarzeń, ciężko przejść obojętnie. Dla najbardziej wrażliwych w większości sal przygotowano zresztą chusteczki higieniczne - domyślam się, że opakowania są często uzupełniane.

Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Financial District (Wall Street), podziwianiem panoramy miasta z One World Trade Center i wycieczką na Liberty Island

The Metropolitan Museum, Nowy Jork The Metropolitan Museum, Nowy Jork fot. Shutterstock

Środa: The Metropolitan Museum

Środa: The Metropolitan Museum

1000 Fifth Avenue (na wysokości 82nd Street)

http://www.metmuseum.org

Codziennie wstęp do muzeum na sugrowaną opłatą w wysokości 25$. Sugerowaną, a więc bilet sprzedany nam zostanie także za 1$. Brak kolejek do kas.

Czas zwiedzania: min. 3 h

Jeśli komuś wydaje się, że za jednym razem zobaczy wszystko, co ma do zaoferowania MET, czeka go srogie rozczarowanie. Istnieją więc dwa rozwiązania, które warto wziąć po uwagę odwiedzając muzeum: skupić się na wybranych, najbardziej interesujących nas częściach kolekcji lub w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku przyjść do MET kilka razy. To drugie rozwiązanie ułatwia fakt, że codziennie w muzeum obowiązuje zasada dobrowolnej zapłaty za bilet: może być to więc 1$ lub 20$.

W pierwszym przypadku sugeruję przyjść do muzeum ze smarftonem i słuchawkami, i pobrać aplikację MET (w muzeum działa bezpłatne wi-fi), która ułatwi poruszanie się po ogromnym gmachu muzeum: można wybrać konkretną trasę tematyczną lub przewodniki po wybranych wystawach. Tym samym oszczędzamy na wypożyczeniu uboższego w funkcje audioguide'a.

Co mnie podobało się najbardziej? Zdecydowanie ogromne zasoby sztuki europejskiej z XIX i XX wieku, unikalne eksponaty pochodzące z Bliskiego Wschodu czy artefakty z Indonezji. Największe tłumy tymczasem spotkamy przy zrekonstruowanej piramidzie egipskiej - to chyba najczęściej obfotografowywany obiekt w MET.

Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Central Parku i Piątej Alei

The Museum of Arts and Design (MAD), Nowy Jork The Museum of Arts and Design (MAD), Nowy Jork fot. Shutterstock

Czwartek: The Museum of Arts and Design (MAD)

Czwartek: The Museum of Arts and Design (MAD)

2 Columbus Circle

http://www.madmuseum.org

Wstęp na zasadzie pay what you wish w czwartki w godz. 18-21

Czas zwiedzania: 1h

Muzeum dedykowane jest współczesnym osiagnięciom w dziedzinie amerykańskiego designu. Wszystkie wystawy mają charakter czasowy.

Wskazówka: Można połączyć ze zwiedzaniem Rockefeller Center i Central Parku

The Museum of Modern Art (MOMA), Nowy Jork The Museum of Modern Art (MOMA), Nowy Jork fot. Shutterstock

Piątek: The Museum of Modern Art (MOMA)

Piątek: The Museum of Modern Art (MOMA)

11 West 53 Street

http://www.moma.org

Wstęp bezpłatny w piątki w godz. 16-20. Mimo ostrzeżeń na stronie muzeum, kolejka do wejścia posuwa się dość sprawnie. W środku trzeba liczyć się z tłumem zwiedzających

Czas zwiedzania: min. 3h

MOMA uważana jest przez wielu na najlepsze muzeum Nowego Jorku, Stanów Zjednoczonych, a może nawet całego świata. Nie ma w tym żadnej przesady - to w końcu tu zobaczyć można słynne puszki zupy firmy Campbell czy pop-artowe portrety Marylin Monroe, za którymi stoi Andy Warhol. Wszyscy chcą mieć zdjęcie na tle "Gwieździstej nocy" Van Gogha, obejrzeć abstrakcje Picassa czy symboliczne obrazy Gustava Klimta. A przecież to dopiero wierzchołek góry lodowej! Kolekcja muzeum zawiera ponad 200 000 pozycji - można tu spędzić długie godziny.

Przy okazji zwiedzania MOMY naszła mnie refleksja, czy nie byłoby dobrym pomysłem wprowadzenie dnia, w którym będzie obowiązywał całkowity zakaz używania aparatów fotograficznych i smartfonów. Mam wrażenie, że wielu zwiedzających przyszło tu zrobić sobie selfie, a nie z bliska obejrzeć pociągnięcia pędzla Henriego Rousseau...

Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Roosevelt Island

The Whitney Museum of American Art, Nowy Jork The Whitney Museum of American Art, Nowy Jork fot. Shutterstock

The Whitney Museum of American Art

Piątek: The Whitney Museum of American Art

99 Gansevoort Street

http://whitney.org

Wstęp na zasadzie pay-what-you-wish w piątki w godz. 19-21. Wejście do środka może zająć 20-30 minut

To chyba jedyne muzeum, w którym widziałem Amerykanów w garniturach i żakietach. Może to randki, a może hołd złożony wspaniałym artystom? Być może te odświętne stroje biorą się z faktu, że dla części nowojorczyków to pierwsza okazja do odwiedzenia nowego gmachu instytucji. W kwietniu  w rejonie od lat utożsamianym z nowojorską bohemą, tj. w Greenwich Village, tuż przy wejściu do nadziemnego parku The High Line, otwarto zaprojektowany przez Włocha Renzo Piano rozpasany przeszklony gmach, do którego przeniesiono ponad 21 tysięcy prac znajdujących się w kolekcji muzeum. To dzieła wyłącznie amerykańskich artystów tworzących w XX wieku, wśród nich  Edwarda Hoppera, Andy'ego Warhola, Jacksona Pollocka czy Roya Lichtensteina.

Wskazówka: można połączyć ze zwiedzaniem Greenwich Village i Chelsea oraz The High Line.

W ciągu jednego dnia nie polecam zwiedzać dwóch muzeów, szczególnie tych dużych, choć sam musiałem zrobić tak w piątek - liczba eksponatów i wrażeń wizualnych i estetycznych jest trudna do przetworzenia.

Więcej o: