Jak zapakować się do samochodu na rodzinne wakacje? 10 patentów na sprawne i bezpieczne pakowanie

Piękna pogoda, rodzinka w komplecie, wakacje zaplanowane i można wyruszać! Tylko, kiedy myślisz o pakowaniu samochodu i o tym, ile wysiłku będzie cię kosztować posprzątanie auta po wyprawie, odechciewa ci się wszystkiego. Wcale nie musi tak być! Oto 10 patentów na sprawne pakowanie oraz zaoszczędzenie przestrzeni i nerwów.
Pakowanie walizki/ Fot. Shutterstock Pakowanie walizki/ Fot. Shutterstock Pakowanie walizki/ Fot. Shutterstock

1. Pakowanie walizek

1. Pakowanie walizek

Zaoszczędzenie przestrzeni zaczyna się już od walizki. A żeby dobrze się spakować, najpierw trzeba wiedzieć, co ze sobą zabrać. Planowanie to połowa sukcesu - serio. Zanim zaczniesz wybierać ubrania i rzeczy, zrób sobie listę wszystkiego, co chciałbyś/abyś ze sobą zabrać.

Jak już przejdziesz do pakowania, to pamiętaj, żeby rolować ubrania, zamiast je składać, a mniejsze przedmioty wkładaj w większe. Możesz też wykorzystać pudełeczka i opakowania do przechowywania małych przedmiotów, jak biżuteria czy kable (możesz je np. spakować do etui na okulary), rzeczy delikatne i kruche zawiń w ręczniki (a szklane butelki możesz włożyć w rękawki do pływania swoich pociech, dzięki czemu będą bezpieczne), a kosmetyki przelej do mniejszych pojemników. Więcej rad znajdziesz w naszym wideo.

A2

Pakowanie bagażnika/ Fot. Shutterstock Pakowanie bagażnika/ Fot. Shutterstock Pakowanie bagażnika/ Fot. Shutterstock

2. Bagażnik

2. Bagażnik

Największe i najcięższe bagaże, wielkie walizki i potężne torby podróżne układamy na samym dnie, pośrodku bagażnika i jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Takie rozmieszczenie ciężaru pozwoli nam choć trochę zniwelować zmiany w zachowaniu się obciążonego samochodu na drodze. Pomiędzy duże torby układamy ciasno mniejsze pakunki tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń bagażnika i uniemożliwić przemieszczanie się przedmiotów. W razie problemów można skorzystać ze specjalnych siatek, linek lub taśm unieruchamiających bagaż.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

3. Torby zamiast pudełek

3. Torby zamiast pudełek

Jeżeli wozisz jakieś przedmioty luzem i chcesz je poupychać między większe bagaże - pozbądź się pudełek. Zapakuj je lepiej w torby na śmieci albo torby próżniowe. Po włożeniu rzeczy do torby na śmieci możesz jej zawartość zassać przy pomocy odkurzacza - spakowane w ten sposób ubrania zajmą minimalną przestrzeń, a jednocześnie nie ubrudza się na dnie bagażnika. Zasada sprawdza się także podczas pakowania walizek - dzięki takiemu pakowaniu zaoszczędzisz sporo miejsca.

Torba na śmieci/ Fot. CC BY-SA 2.0/ rmkoska/ Flickr.com Torba na śmieci/ Fot. CC BY-SA 2.0/ rmkoska/ Flickr.com Torba na śmieci/ Fot. CC BY-SA 2.0/ rmkoska/ Flickr.com

4. Miejsce na śmieci

4. Miejsce na śmieci

Przygotuj jedną dyżurną torbę na śmieci, którą możesz trzymać np. pod przednim siedzeniem pasażera. Pamiętaj o niej i regularnie ją opróżniaj - dzięki temu nie będziesz musiał/a martwić się o stosy śmieci zalegające w Twoim samochodzie po podróży.

Jeżeli podchodzisz do sprawy bardzo ekologicznie i świadomie, możesz zakupić specjalną torbę na śmieci, albo uszyć własną. Taką torbę można zawiesić na zagłówku jednego z przednich siedzeń.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

5. Torba dyżurna

5. Torba dyżurna

Na samym wierzchu w bagażniku trzymaj torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, jak szczoteczka do zębów, mały ręcznik, krem z filtrem czy bielizna na zmianę. Taka torba przydaje się zwłaszcza podczas dłuższych wypraw, kiedy zatrzymujesz się gdzieś na noc. Nie musisz wtedy wypakowywać wszystkiego z walizek w poszukiwaniu ręcznika czy pasty do zębów.

Taką skrzyneczkę możesz wykorzystać do podania obiadu w drodze/ Fot. Shutterstock Taką skrzyneczkę możesz wykorzystać do podania obiadu w drodze/ Fot. Shutterstock Taką skrzyneczkę możesz wykorzystać do podania obiadu w drodze/ Fot. Shutterstock

6. Piknik w samochodzie

6. Piknik w samochodzie

W sklepie "wszystko za dwa złote" możesz się zaopatrzyć w plastikowy koszyczek do sztućców czy skrzyneczkę na narzędzia i stworzyć z nich wariant piknikowy. W przegródki poupychaj swoje ulubione przekąski, zmieszczą się też serwetki czy mokre chusteczki. Zestaw przydaje się także, kiedy brakuje czasu i w samochodzie trzeba zjeść obiad. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego bałaganu i łatwo posprzątacie po uczcie.

Możesz także zaopatrzyć się w małą, przenośną lodóweczkę, żeby napoje i przekąski były zawsze schłodzone.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

7. Podróż z dziećmi

7. Podróż z dziećmi

Jeżeli jedziesz z dziećmi dobrym rozwiązaniem może być zabranie ze sobą tabletów i ulubionych filmów pociech. Ale jeżeli wolisz, żeby Twoje dzieci spędzały czas mniej biernie, możesz także zabrać ze sobą bajki na płytach CD, których będziecie słuchać wspólnie podczas podróży (świetne do rozwijania wyobraźni!). Jeżeli dzieciaków jest więcej, dobre będą gry typu statki, w które mogą zagrać podczas drogi. Żeby uporządkować gry i zabawy maluchów, możecie zaopatrzyć się w przenośny przybornik, który zawiesza się na zagłówku któregoś z przednich siedzeń.

W miejscach strategicznych rozmieść mokre chusteczki i serwetki.

Najważniejsze dokumenty zawsze miej pod ręką/ Fot. CC BY 2.0/ Q4RadioGuy/ Wikimedia Commons Najważniejsze dokumenty zawsze miej pod ręką/ Fot. CC BY 2.0/ Q4RadioGuy/ Wikimedia Commons Najważniejsze dokumenty zawsze miej pod ręką/ Fot. CC BY 2.0/ Q4RadioGuy/ Wikimedia Commons

8. Miejsce na dokumenty

8. Miejsce na dokumenty

Weź ze sobą papierową teczkę i umieść w niej najważniejsze dokumenty: paszporty, bilety, przewodniki, dowód ubezpieczenia. Teczkę najlepiej umieścić w schowku przed siedzeniem pasażera - dzięki temu, nie będziesz szukać najważniejszych dokumentów wśród miliona toreb i walizek. Pamiętaj też, żeby w schowku zawsze mieć mapę - poleganie na tylko na GPSie może dosłownie wywieść cię w pole.

Wiele samochodów ma także spory schowek tuż przy skrzyni biegów - tam schowaj wszystkie niezbędne ładowarki, mokre chusteczki, telefon i inne drobiazgi.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

9. Ogarnij przestrzeń w kabinie

9. Ogarnij przestrzeń w kabinie

Nie przechowuj przedmiotów luzem w kabinie! W razie wypadku rzeczy pałętające się między siedzeniami mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli zostawi się na jednym z siedzeń z pozoru niegroźny długopis, w czasie wypadku może on jak nóż wbić się w nogę lub inną część ciała, powodując przy tym dodatkowe obrażenia jednej z podróżujących osób.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

10. Bezpieczeństwo przede wszystkim

10. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie zapomnij o apteczce, trójkącie ostrzegawczym i odblaskowej kamizelce! Wszystkie te rzeczy zostaw w bagażniku, już po spakowaniu całej reszty w takim miejscu, żeby można było się do nich łatwo dostać.

Więcej o: