1. Pakowanie walizek
Zaoszczędzenie przestrzeni zaczyna się już od walizki. A żeby dobrze się spakować, najpierw trzeba wiedzieć, co ze sobą zabrać. Planowanie to połowa sukcesu - serio. Zanim zaczniesz wybierać ubrania i rzeczy, zrób sobie listę wszystkiego, co chciałbyś/abyś ze sobą zabrać.
Jak już przejdziesz do pakowania, to pamiętaj, żeby rolować ubrania, zamiast je składać, a mniejsze przedmioty wkładaj w większe. Możesz też wykorzystać pudełeczka i opakowania do przechowywania małych przedmiotów, jak biżuteria czy kable (możesz je np. spakować do etui na okulary), rzeczy delikatne i kruche zawiń w ręczniki (a szklane butelki możesz włożyć w rękawki do pływania swoich pociech, dzięki czemu będą bezpieczne), a kosmetyki przelej do mniejszych pojemników. Więcej rad znajdziesz w naszym wideo.
2. Bagażnik
Największe i najcięższe bagaże, wielkie walizki i potężne torby podróżne układamy na samym dnie, pośrodku bagażnika i jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Takie rozmieszczenie ciężaru pozwoli nam choć trochę zniwelować zmiany w zachowaniu się obciążonego samochodu na drodze. Pomiędzy duże torby układamy ciasno mniejsze pakunki tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń bagażnika i uniemożliwić przemieszczanie się przedmiotów. W razie problemów można skorzystać ze specjalnych siatek, linek lub taśm unieruchamiających bagaż.
3. Torby zamiast pudełek
Jeżeli wozisz jakieś przedmioty luzem i chcesz je poupychać między większe bagaże - pozbądź się pudełek. Zapakuj je lepiej w torby na śmieci albo torby próżniowe. Po włożeniu rzeczy do torby na śmieci możesz jej zawartość zassać przy pomocy odkurzacza - spakowane w ten sposób ubrania zajmą minimalną przestrzeń, a jednocześnie nie ubrudza się na dnie bagażnika. Zasada sprawdza się także podczas pakowania walizek - dzięki takiemu pakowaniu zaoszczędzisz sporo miejsca.
4. Miejsce na śmieci
Przygotuj jedną dyżurną torbę na śmieci, którą możesz trzymać np. pod przednim siedzeniem pasażera. Pamiętaj o niej i regularnie ją opróżniaj - dzięki temu nie będziesz musiał/a martwić się o stosy śmieci zalegające w Twoim samochodzie po podróży.
Jeżeli podchodzisz do sprawy bardzo ekologicznie i świadomie, możesz zakupić specjalną torbę na śmieci, albo uszyć własną. Taką torbę można zawiesić na zagłówku jednego z przednich siedzeń.
5. Torba dyżurna
Na samym wierzchu w bagażniku trzymaj torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, jak szczoteczka do zębów, mały ręcznik, krem z filtrem czy bielizna na zmianę. Taka torba przydaje się zwłaszcza podczas dłuższych wypraw, kiedy zatrzymujesz się gdzieś na noc. Nie musisz wtedy wypakowywać wszystkiego z walizek w poszukiwaniu ręcznika czy pasty do zębów.
6. Piknik w samochodzie
W sklepie "wszystko za dwa złote" możesz się zaopatrzyć w plastikowy koszyczek do sztućców czy skrzyneczkę na narzędzia i stworzyć z nich wariant piknikowy. W przegródki poupychaj swoje ulubione przekąski, zmieszczą się też serwetki czy mokre chusteczki. Zestaw przydaje się także, kiedy brakuje czasu i w samochodzie trzeba zjeść obiad. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego bałaganu i łatwo posprzątacie po uczcie.
Możesz także zaopatrzyć się w małą, przenośną lodóweczkę, żeby napoje i przekąski były zawsze schłodzone.
7. Podróż z dziećmi
Jeżeli jedziesz z dziećmi dobrym rozwiązaniem może być zabranie ze sobą tabletów i ulubionych filmów pociech. Ale jeżeli wolisz, żeby Twoje dzieci spędzały czas mniej biernie, możesz także zabrać ze sobą bajki na płytach CD, których będziecie słuchać wspólnie podczas podróży (świetne do rozwijania wyobraźni!). Jeżeli dzieciaków jest więcej, dobre będą gry typu statki, w które mogą zagrać podczas drogi. Żeby uporządkować gry i zabawy maluchów, możecie zaopatrzyć się w przenośny przybornik, który zawiesza się na zagłówku któregoś z przednich siedzeń.
W miejscach strategicznych rozmieść mokre chusteczki i serwetki.
8. Miejsce na dokumenty
Weź ze sobą papierową teczkę i umieść w niej najważniejsze dokumenty: paszporty, bilety, przewodniki, dowód ubezpieczenia. Teczkę najlepiej umieścić w schowku przed siedzeniem pasażera - dzięki temu, nie będziesz szukać najważniejszych dokumentów wśród miliona toreb i walizek. Pamiętaj też, żeby w schowku zawsze mieć mapę - poleganie na tylko na GPSie może dosłownie wywieść cię w pole.
Wiele samochodów ma także spory schowek tuż przy skrzyni biegów - tam schowaj wszystkie niezbędne ładowarki, mokre chusteczki, telefon i inne drobiazgi.
9. Ogarnij przestrzeń w kabinie
Nie przechowuj przedmiotów luzem w kabinie! W razie wypadku rzeczy pałętające się między siedzeniami mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli zostawi się na jednym z siedzeń z pozoru niegroźny długopis, w czasie wypadku może on jak nóż wbić się w nogę lub inną część ciała, powodując przy tym dodatkowe obrażenia jednej z podróżujących osób.
10. Bezpieczeństwo przede wszystkim
Nie zapomnij o apteczce, trójkącie ostrzegawczym i odblaskowej kamizelce! Wszystkie te rzeczy zostaw w bagażniku, już po spakowaniu całej reszty w takim miejscu, żeby można było się do nich łatwo dostać.