Planujecie wyjazd na Teneryfę? Macie gwarancję pięknej pogody, równie pięknych plaż i krajobrazów. Ale co, jeśli znudzi wam się leżakowanie nad brzegiem morza? Teneryfa to niesamowita wyspa, pełna atrakcji i możliwości.
Zobacz wulkan z bliska
Mount Teide (3718 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Hiszpanii i najwyższy szczyt na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie. Malowniczo położony stożek, praktycznie zawsze występujący na tle niebieskiego nieba, prezentuje się niezwykle imponująco. Otacza go Park Narodowy Teide, równie imponujący, ale dużo łatwiejszy do zdobycia. Połacie hebanowego obsydianu, zastygłe rzeki lawy, których fałdy przypominają plastry miodu - słowem krajobraz nie z tej ziemi, którzy docenili zarówno filmowcy (kręcono tu "Zmierzch tytanów"), jak i naukowcy (to tu testuje się roboty, które potem lecą na Marsa).
Zobacz też: Jesienny relaks pod palmą? Tam ciągle jest ciepło i nie ma już tłumu turystów
Wulkaniczna przeszłość Teneryfy daje o sobie znać także w innych miejscach. Kolejną niezwykłą atrakcją są baseny pływowe w Garachico. Garachico było niegdyś głównym portem Teneryfy, ale w 1706 roku erupcja wulkanu zniszczyła miasto, a port zalała lawa. Co ciekawe, wydarzenie, które ponad 300 lat temu sprawiło, że miasto opustoszało, dziś jest powodem, dla którego ludzie chcą się tu osiedlać.
Dzieje się tak także ze względu na popularność miejsca wśród turystów. Baseny, które utworzyły się w skałach wulkanicznych, mają różne głębokości i kształty. Znajdziecie więc takie, które są odpowiednie dla małych dzieci (pod warunkiem, że nie przeszkadza im kąpanie się z różnymi gatunkami ryb), inne wymagają sporej pojemności płuc, żeby móc dotrzeć na dno.
Nuestra Senora del Carmen jest patronką rybaków i dlatego też mieszkańcy wyspy hucznie obchodzą jej święto, które wypada 16 lipca. Największa uroczystość odbywa się w Puerto de la Cruz. Co roku mieszkańcy miasta niosą statuę Maryi Panny na malutką plażę przy porcie rybackim. Procesja to wielkie wydarzenie dla miasta, w którym mieszkańcy uczestniczą z wielkim entuzjazmem, zarażając nim także turystów. Gdy statua znajdzie się wreszcie na plaży uwalniane są białe gołębie, a rybacy stawiają ją w pięknie udekorowanej łodzi - całości przygrywa lokalna orkiestra i trąby innych łodzi, które eskortują statuę w rejsie po wybrzeżu. Fiesta kończy się pokazem fajerwerków i wielką imprezą w porcie, a Maryja Panna wraca z powrotem do kaplicy w mieście.
Zobacz też: Tam jest blisko i tanio. 6 miejsc w Europie, w których spędzisz udany urlop
Masca to malutka wioska (mieszka w niej około 100 osób) w masywie gór Teno. Położona u stóp potężnego wąwozu, otoczona lasem pełnym palm i cyprysów Masca, do której można się dostać jedynie wąskimi, wijącymi się górskimi drogami, sprawia wrażenie, jakby zatrzymała się w czasie. Nic dziwnego zatem, że przyciąga masy turystów - jeżeli chcesz ich uniknąć, odwiedź wioskę bliżej zachodu słońca.
Każde historyczne miasto Teneryfy raz w roku obchodzi tzw romerię. Romeria to rodzaj dożynek, połączenie tradycji chrześcijańskich i pogańskich. Zazwyczaj odbywa się na cześć świętego, który pomógł przy żniwach, w rzeczywistości to po prostu duża impreza. Przez miasteczka przejeżdżają wozy pełne jedzenia i wina, na ulicę wychodzą miejscowi, ubrani w tradycyjne, kolorowe stroje, tancerze, muzycy, a nawet zwierzęta.
Spróbujcie gofio ambasado, lokalnych słodyczy z miodem i migdałami lub papas arrugadas, specjału Teneryfy - są to ziemniaki w mundurkach, podawane z różnymi sosami. Podczas romerii spożywa się także gotowane jajka i popija się domowe wino.
Może zainteresuje cię też: 5 niesamowitych miejsc w Hiszpanii. Są jak ze snu, ale istnieją naprawdę
W każdą niedzielę mieszkańcy Teneryfy wybierają się do tzw. zonas recreativas na piknik w lasach sosnowych, które zapewniają upragniony cień podczas gorącego lata. Wszystkie strefy piknikowe wyposażone są w drewniane stoły, kamienne grille, toalety i źródełka wody.
Zabierz przyjaciół, zapakuj bocadillos (kanapki) z jamon serrano i miejscowym serem, do popicia zabierz ze sobą lokalne wino Tacoronte-Acentejo i spędź niedzielę jak miejscowy.
Przy czym tysiącletnie to uproszczenie, bo nie wiadomo dokładnie, ile lat ma Millennium Drago, położone w Cod de los Vinos. Może stoi na swoim miejscu od 5000 lat, a może ma tylko 650 lat. Niezależnie od tego, jak bardzo jest stare, warto zobaczyć jego majestatyczny konar, który jak wierzono, wykiełkował z krwi zabitych w tym miejscu smoków.
Smocze Drzewo to potężna dracena, którą najlepiej podziwiać z Plaza de la Constitucion, założonego w 1501 roku Icod de los Vinos.
Zobacz też: 5 największych atrakcji na Majorce, które sprawią, że będziesz chciał spędzić tam wakacje
Loro Parque to zoo i rezerwat dla zwierząt położony niedaleko Santa Cruz. W parku mieszka wiele gatunków zwierząt (w tym tygrysy bengalskie, aligatory i goryle) i jeszcze więcej papug - jest tu nawet obszerne muzeum tego ptaka. Oprócz tego, na tarasie sztucznego lodowca znajduje się basen, a w nim pokazy delfinów. W akwariach można oglądać inne morskie stworzenia.
Loro Parque ma bardzo dobre opinie na TripAdvisorze, a gdyby ktoś miał wątpliwości, co do warunków, w jakich żyją zwierzęta, może przeczytać recenzję jednego z użytkowników:
"Nie chciałam wspierać niczego, co wzbudziłoby moje wątpliwości, co do sposobu w jaki traktowane są zwierzęta. Jednak ten park stara się ratować i chronić zwierzęta, klatki są duże, a warunki w nich są jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Byłam pod wrażeniem, że przed występem z delfinami, trener opowiedział, co zrobić, kiedy spotka się rannego delfina na plaży."
Wyobraź sobie ciepły wieczór w lesie, w dłoni kubeczek z winem, nad tobą rozgwieżdżone niebo, które raz po raz przecina ogon spadającej gwiazdy. Tak właśnie wygląda biwakowanie na Teneryfie.
Wyspa posiada 13 oficjalnych kempingów, rozlokowanych wzdłuż górzystych terenów wyspy, a rozłożenie namiotu na którymś z nich jest całkowicie darmowe. Warunki są raczej skromne, jak to w lesie, ale jeśli cieszy cię brak tłumów i lubisz przebywać blisko natury, to właśnie w ten sposób możesz spędzić przynajmniej jedną noc na Teneryfie.
Choć kempingi są bezpłatne, trzeba się zarejestrować i zdobyć pozwolenie na rozłożenie namiotu.
I nie chodzi tylko o architekturę starych, historycznych miast Teneryfy... Niektórzy dopatrują się w kształcie budynku kobry, inni widzą falę, jeszcze inni hełm trojański. Auditorio de Tenerife Adan Martin w Santa Cruz to dzieło słynnego hiszpańskiego architekta, Santiago Calatravy, który stworzył wiele charakterystycznych, neofuturystycznych budynków na całym świecie (np. dworzec Berlin-Spandau, Puente del Alamillo, most podwieszany w Sewilli, Muzeum Sztuki w Milwaukee czy Gare de Oriente - dworzec kolejowy w Lizbonie i wiele innych).
Możecie więc podziwiać te białe, delikatne zagięcia Auditorio de Tenerife, w którym odbywają się koncerty, wystawia się balet i musicale. Warto odwiedzić to miejsce, nawet jeśli nie zdecydujecie się wejść do środka.