Ile kosztuje podróż autem do Chorwacji, a ile do Budapesztu? Sprawdzamy koszty dojazdu do 10 popularnych wakacyjnych miejsc

Jeśli zastanawiacie się, czy na tegoroczne wakacje lepiej wybrać się samolotem, czy własnym samochodem - ten tekst jest dla Was. Jeśli już zdecydowaliście, że tylko samochód, ale nie macie czasu policzyć, ile to będzie kosztowało - również dobrze trafiliście. Dziesięć popularnych kierunków, tysiące przejechanych kilometrów i no właśnie, ile złotych? Sprawdziliśmy to.
Na urlop samochodem po drogach Europy. Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę Na urlop samochodem po drogach Europy. Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę Shutterstock

Po drogach Europy samochodem - ile to kosztuje?

Dubrownik (Chorwacja), Rovinj (Chorwacja), Praga (Czechy), Złote Piaski (Bułgaria), Budapeszt (Węgry), Balaton (Węgry), park wodny Tatralandia (Słowacja), Budva (Czarnogóra), Berlin (Niemcy), Kreta (Grecja) - te kierunki wybraliśmy do naszego wyliczenia kosztów wyjazdu na wakacje własnym samochodem.

Podajemy orientacyjny koszt benzyny (założyliśmy, że samochód spala 6 litrów na 100 km) i opłaty drogowe (winiety i autostrady). Podajemy szacunkową długość trasy i zakładany czas przejazdu w wersji optymistycznej, czyli bez korków. Trasę liczymy w dwóch wariantach - z Krakowa i Warszawy. Gdy to możliwe -wybieramy drogi szybkiego ruchu i autostrady (w przypadku większości opisanych tras zajmują co najmniej 70% dystansu do przejechania). No to w drogę.

* Podane informacje są orientacyjne. Wszystkie wyliczenia powstały na bazie aplikacji "A2 DO EUROPY". Znajdziesz ją TUTAJ >>

A2

Dubrownik, Chorwacja Dubrownik, Chorwacja Shutterstock

Dubrownik (Chorwacja)

Dubrownik (Chorwacja)

Chorwacja, jak co roku, i w te wakacje będzie jednym z najpopularniejszych zagranicznych kierunków na urlop. Spora część Polaków dotrze tam własnym samochodem. Na pierwszy ogień Dubrownik, bo bez niego wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji w Chorwacji, zwłaszcza tych pierwszych.

Trasa, którą wzięliśmy pod uwagę, prowadzi z Warszawy przez Czechy, Austrię, Słowenię i Bośnię i Hercegowinę - w sumie 1648 km (z czego 1179 km, czyli 72%, to autostrady i drogi szybkiego ruchu). Nieprzerwana jazda z Warszawy do Dubrownika to nieco ponad 16 godzin za kierownicą.

Koszt podróży z Warszawy do Dubrownika (w jedną stronę): założyliśmy, że nasz samochód spala 6 litrów benzyny na 100 km. Przy takim spalaniu koszt paliwa wyniesie ok. 534 PLN. Do tego trzeba doliczyć: winietę w Czechach (310 CZK za 10 dni), winietę na Słowenii (15 EUR za 7 dni), winietę w Austrii (8,30 EUR za 10 dni) i opłatę za autostradę w Chorwacji (270 HRK).

Z Krakowa do Dubrownika jedziemy przez te same kraje. Droga skraca się do 13 godz. 46 min., do przejechania jest 1405 km (1092 km - 78% -po autostradach i drogach szybkiego ruchu). Koszt benzyny to 455 PLN, wszystkie pozostałe opłaty pozostają bez zmian + trzeba doliczyć 20 PLN, bo część trasy do Czech prowadzi autostradą A4 i A1.

Rovinj, Chorwacja Rovinj, Chorwacja shutterstock

Rovinj (Chorwacja)

-

Rovinj (Chorwacja)

Chorwackich kierunków na wakacje jest co niemiara i każdy ma swój ulubiony. My do naszych szacunków wybraliśmy Rovinj na Półwyspie Istria, położony nad samym Adriatykiem. Rovinj uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych śródziemnomorskich miasteczek i ma nieco włoski charakter (1/3 mieszkańców to Włosi). A za ile można tam dojechać samochodem?

Z Warszawy do Rovinj jest bliżej niż do Dubrownika - 1263 km (72%, 907 km po autostradach i drogach szybkiego ruchu). Jedziemy przez Czechy, Austrię i Słowenią. Szacunkowy czas przejazdu: 12 godz. 28 min.

Koszt benzyny (nadal przy spalaniu 6 litrów/100 km) to mniej więcej 410 PLN. Jeśli nie chcemy tłuc się zwykłymi drogami, trzeba doliczyć opłaty za trasy szybkiego ruchu i autostrady w Czechach (310 KCZ - winieta na 10 dni), Na Słowenii (15 EUR - winieta na 7 dni), w Austrii (8,30 EUR - winieta na 10 dni) i w Chorwacji (29 HRK).

Z Krakowa do Rovinj na polskim odcinku jedziemy A2. Bez korków to w sumie 10 godzin podróży. Trasa liczy 1020 km (80% po szybkich drogach i autostradach). Ok. 330,5 PLN wydamy na paliwo, 20 PLN na przejazd autostradą w Polsce, reszta opłat drogowych jest identyczna, jak w przypadku podróży z Warszawy.

Praga, Czechy Praga, Czechy shutterstock

Praga (Czechy)

Praga (Czechy)

Leżąca po sąsiedzku czeska Praga to zawsze wyjazdowy pewniak, mimo że w wakacje (i nie tylko) pęka w szwach. Można pojechać na weekend lub odwiedzić ją przy okazji wakacji w Czechach, zwykle jest celem jednodniowych wypadów, ale zasługuje zdecydowanie na więcej.

Z Warszawy do Pragi do pokonania jest 679 km (79% trasy, 537 km, po drogach szybkiego ruchu i autostradach). To nieco ponad 7 godzin jazdy. Trzeba pamiętać, że na autostradzie w Czechach jest inny limit prędkości niż w Polsce ? 130 (a nie 140) km/h. Koszt benzyny to w tym przypadku ok. 220 PLN. Z innych opłat drogowych należy uwzględnić tylko czeską winietę (310 CZK za 10 dni).

Z Krakowa do Pragi jedziemy autostradą A4, więc koszt dojazdu wzrasta 20 PLN. Plus winieta w Czechach (310 CZK za 10 dni), plus benzyna ok. 173 zł. Do przejechania są 533 km (aż 95%, 508 km, po drogach szybkiego ruchu i autostradach), w sumie to ok. 5 godzin jazdy.

Złote Piaski, Bułgaria Złote Piaski, Bułgaria shutterstock

Złote Piaski (Bułgaria)

Złote Piaski (Bułgaria)

Bułgaria od paru lat staje się coraz popularniejszym kierunkiem urlopów wśród Polaków, mającym już niewiele wspólnego z PRL-owskim wspomnieniem. Eksperci prognozują, że w tym roku też ma się okazać hitem. A jak Bułgaria, to Złote Piaski. Zastanawialiście się, ile kilometrów dzieli je od Polski?

Z Warszawy nad Morze Czarne do Złotych Piasków - przez Słowację, Węgry i Rumunię - jest 1595 km. Na podróż samochodem (bez przerw) trzeba poświęcić prawie 22 godziny. Tylko 18% dróg stanowią w tym przypadku trasy szybkie i autostrady. Mimo to nie obejdzie się bez opłat drogowych: na Słowacji (winieta 10-dniowa - 10 EUR), Węgrzech (winieta 7-dniowa - 2975 HUF), w Rumunii (6 EUR + winieta 7-dniowa - 3 EUR). Do tego winieta bułgarska (7 dni - 33 EUR). Koszt benzyny to ok. 517 PLN.

Kraków od Złotych Piasków dzielą 1372 km. 278 km (20% trasy) to drogi szybkiego ruchu i autostrady. Podróż zajmuje nieco ponad 18 godzin. Koszty są dokładnie takie same, jak w przypadku jazdy z Warszawy, oczywiście mniej wyjdzie za benzynę - ok. 470 PLN.

Budapeszt, Węgry Budapeszt, Węgry shutterstock

Budapeszt (Węgry)

Budapeszt (Węgry)

Do Budapesztu można tanio dolecieć samolotem, ale w przypadku większej grupy znajomych czy na wyjazd rodzinny opłaca się jechać samochodem (zwłaszcza jeśli podróżuje się w nocy, bo dojazd z Warszawy zajmuje ponad 8,5 godziny). Trasą przez Czechy i Słowację (77% po drogach szybkiego ruchu i autostradach) do przejechania są 893 km.

Koszty w jedną stronę: benzyna - ok. 290 PLN (za tyle można dolecieć w dwie strony, ale wtedy, gdy podróżuje jedna osoba) i opłaty drogowe: winieta słowacka (10 EUR za 10 dni), czeska (310 CZK za 10 dni) i węgierska (2975 HUF za 7 dni).

Z Krakowa do Budapesztu jedziemy bardziej w linii prostej, ale - to tylko 395 km, z czego zaledwie 2 km szybszej drogi, przez co cała trasa zajmuje 6 godzin. Za benzynę wychodzi ok. 135 PLN, do tego winieta słowacka (10 EUR za 10 dni) i węgierska (2975 HUF za 7 dni).

Jezioro Balaton, Węgry Jezioro Balaton, Węgry shutterstock

Balaton (Węgry)

Balaton (Węgry)

A może Balaton? Infrastruktura turystyczna wokół najsłynniejszego węgierskiego jeziora bardzo dobrze się rozwija, przez co Balaton, po latach zachłyśnięcia się Egiptem, znów staje się modny wśród Polaków i to nie tylko za sprawą sentymentu. Do wyliczeń kosztów dojazdu wybraliśmy Siófok, czyli największe turystyczne węgierskie miasto na południowym brzegu Balatonu.

Z Warszawy do Siófok jedziemy przez Czechy i Słowację. To w sumie 904 km, z czego 624 km szybkich dróg i autostrad. Dojazd zajmuje ok. 9 godzin. Koszt benzyny - ok. 293 PLN. Do tego znane nam już winietki: słowacka za 10 EUR (10 dni), czeska za 310 CZK (10 dni) i węgierska za 2975 HUF (7 dni).

Z Krakowa nad Balaton jedziemy autostradą też po polskiej stronie (dodatkowy koszt - 20 PLN). Cała trasa liczy 661 km, 81% to szybkie drogi. I tu wychodzą plusy autostrad - tą trasą z Krakowa jest nieco dalej niż z Warszawy (661 km), ale podróż skraca się aż o 2,5 godziny. Benzyna też wyjdzie taniej - 226 PLN (doliczając koszt autostrady wciąż jest taniej o ok. 50 PLN). Obowiązkowe winiety: słowacka (10 EUR za 10 dni), czeska (310 CZK za 10 dni) i węgierska (2975 HUF za 7 dni).

Park rozrywski wodnej Tatralandia na Slowacji Park rozrywski wodnej Tatralandia na Slowacji $Fot. Marek Podmoky / Agencja Wyborcza.pl

Park wodny Tatralandia (Słowacja)

Park wodny Tatralandia (Słowacja)

W wakacyjny weekend warto wyskoczyć z dziećmi choćby na weekend do słowackiej Tatralandii. Aquapark mieści się w Roztokach przy Liptowskim Mikulaszu (północna Słowacja).

Z Warszawy do Tatralandii jest ok. 540 km, więc w samochodzie trzeba spędzić prawie 6,5 godziny. 194 km można pokonać drogami szybkiego ruchu i autostradami. Koszt benzyny - 175 PLN. Do tego 20 zł za podróżowanie autostradą w Polsce i słowacka winieta (10 EUR za 10 dni).

Z Krakowa do Liptowskiego Mikulasza jest 169 km. Trasa praktycznie w całości prowadzi zwykłymi drogami. Szacunkowy czas przejazdu to nieco poniżej 3 godzin. Koszty całościowe: benzyna (ok. 60 PLN) i obowiązkowa słowacka winieta (10 EUR za 10 dni).

Budva, Czarnogóra Budva, Czarnogóra shutterstock

Budva (Czarnogóra)

Budva (Czarnogóra)

Myślicie o samochodowych wakacjach w Czarnogórze? Przygotujcie się na nienajkrótszą podróż.

Pokonanie 1763-kilometrowej trasy z Warszawy do Budvy (przez Czechy, Austrię, Bośnię i Hercegowinę i Słowenię) aż nad adriatyckie wybrzeże to ponad 18 godzin za kółkiem. W większości (67%) po szybkich drogach i autostradach. Brzmi drogo, a jak jest naprawdę? Koszt benzyny: ok. 572 PLN, do tego niestety sporo obowiązkowych opłat drogowych - winiety czeska (310 CZK za 10 dni), austriacka (8,30 EUR za 10 dni) i słoweńska (15 EUR za 15 dni) plus opłata drogowa w Chorwacji (271 HRK). Aby koszty nie wzrosły, trzeba pamiętać, że na szybkich drogach w Czarnogórze można rozpędzić się do maks 100 km/h.

Kierowcy z Krakowa do Budvy dostaną się szybciej w mniej niż 16 godzin. Koszt benzyny to ok. 490 PLN. Opłaty drogowe są takie same, jak w przypadku jazdy z Warszawy. Trzeba doliczyć 20 PLN za przejazd odcinkiem autostrady A4.

Berlin, Niemcy Berlin, Niemcy Shutterstock

Berlin (Niemcy)

Berlin (Niemcy)

Berlin to fantastyczny kierunek na weekendowy wypad, niestety nie jest tam tak blisko, jak byśmy chcieli, za to dojazd jest bardzo dobry, bo niemal w całości autostradą. Samochodem z Warszawy to w sumie 571 km, szacunkowo wychodzi nieco ponad 5 godzin za kółkiem.

Całościowe koszty to paliwo - ok. 185 PLN i opłata za przejazd autostradą A10 - 78,90 PLN.

A jak wygląda dojazd do Berlina z Krakowa? Kilometrów do pokonania jest prawie tyle samo, co z Krakowa - 596 (z czego 551 autostradą). W sumie 5 godzin 40 minut w samochodzie. Podróż jest nieco tańsza - 193 PLN to koszty paliwa, 36,20 - opłaty drogowe.

Kreta, Grecja Kreta, Grecja shutterstock

Kreta (Grecja)

Kreta (Grecja)

Najbardziej zdeterminowani mogą się wybrać samochodem do Grecji. Jak się okazuje, wcale nie jest to aż takie szaleństwo, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Podliczyliśmy dojazd na Kretę.

Z Polski trzeba dojechać do Pireusu. Z Warszawy to aż 2372 km, 22 godziny i 45 minut nieprzerwanej jazdy. Z tego aż 1806 km można pokonać autostradami i drogami szybkiego ruchu. Na paliwo trzeba założyć prawie 770 PLN. W Polsce opłat drogowych nie ma, dalej już obowiązkowe winiety: słowacka (10 EUR - 10 dni), węgierska (2975 HUF - 7 dni), czeska (310 CZK - 10 dni). Trzeba zapłacić za podróż przez Serbię (14 EUR), Macedonię (200 MDK) i Grecję (29,65 EUR). Tak docieramy do Pireusu, skąd na Kretę dopływa się promem.

Z Krakowa do portu w Pireusie trzeba pokonać 1884 km, co przy uwzględnieniu szybkiej trasy daje 20 godzin i 10 minut za kierownicą (z jednym noclegiem dojazd można rozłożyć na dwa dni). 59% trasy to drogi szybkiego ruchu i autostrady. W tym przypadku nie jedziemy przez Czechy, więc odpada koszt czeskiej winiety. Wszystkie pozostałe opłaty bez zmian. Koszt paliwa - ok. 645 PLN.

To już wszystkie kierunki, jakie przygotowaliśmy w tym zestawieniu. Jeśli planujecie jechać na wakacje samochodem, podróżujecie tak od lat i macie rady dla innych, zachęcamy do komentowania. Szerokiej drogi!

Więcej o: