Podał też wytyczne: żeby można było dojechać do tego miejsca pociągiem lub autobusem, żeby była dobrze rozwinięta sieć busików i żeby znalazło się tam dużo pięknych tras do spacerowania. Co podpowiedzieli nasi użytkownicy?
Szczawnica
Użytkownik morekac podaje argumenty za Szczawnicą, położoną przy Pienińskim Parku Narodowym: "Jest Dolina Białej Wody, Wąwóz Homole, a doliną Dunajca można spłynąć albo przejść się do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie. Z innych pieszych wycieczek - można wjechać na Palenicę i zejść na dół albo pójść kawałek grzbietem Małych Pienin (jeśli siły pozwolą) albo zrobić sobie wycieczkę od przełęczy Snozka grzbietem Pienin. Są też ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy, trochę dalej, ale z dobrą komunikacją - zabytkowe kościoły drewniane (Dębno). Miłośnicy plażingu mogą się załapać na plażę nad zalewem Czorsztyńskim."
Nie trzeba też martwić się o transport. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
Dodamy jeszcze, że Szczawnica od wieków znana jest jako uzdrowisko, dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł mineralnych. Część zabytkowych budynków w Szczawnicy to zasługa rodziny Szalayów, którzy byli właścicielami uzdrowiska i przyczynili się do jego rozwoju i popularności. Większość zabytków położona jest w okolicach placu Dietla i ulicy Zdrojowej. Więcej o czasach świetności Szczawnicy możecie przeczytać tutaj.
O pięknie i złowrogiej potędze gór przeczytasz w tych książkach >>
Niedaleko Szczawnicy (a więc atrakcje podobne) znajdziecie także Krościenko nad Dunajcem. Jest to malutka miejscowość, na pierwszy rzut oka jakby wyjęta ze szwajcarskich plenerów. To idealna baza wypadowa w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. W Pieninach możecie się wspiąć na Trzy Korony, które charakteryzują się nagromadzeniem ostrych, zalesionych wierchów i wąskich dolin, które przecina głęboki przełom Dunajca. Samo miasteczko, znajdujące się przy jednej z końcowych przystani spływu Dunajcem, jest niezwykle malownicze: znajdziecie tu pijalnię wód, Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, stare kapliczki i kościoły, stary dwór rodziny Dziewolskich i zabytkowe domy mieszczańskie na rynku. Zobaczcie, jak piękne widoki rozpościerają się w okolicy.
Dunajec/ Fot. CC BY-SA 2.5/ Bartosz Senderek/ Wikimedia Commons
"Dla osób w dojrzałym wieku bez dwóch zdań Kotlina Kłodzka i jej uzdrowiska: Duszniki, Kudowa, Lądek" - pisze jeden z użytkowników forum i sporo osób się z nim zgadza. "Wszędzie tam są przepiękne parki uzdrowiskowe, cisza i spokój".
W okolicy są także dosyć niezwykłe Góry Stołowe, wypiętrzone przed 30 milionami lat, jedne z nielicznych gór płytowych w Europie. Wycieczka do Szczelińca jest wręcz obowiązkowa.
Same Duszniki-Zdrój to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z bogatą historią i tradycją - jej początki sięgają czasów średniowiecza. Do dziś zachował się zabytkowy rynek z kamienicami z różnych epok, kościół św. Piotra i Pawła (z rzadko spotykaną amboną w kształcie wieloryba), klasztor Franciszkanów i dworek Fryderyka Chopina. W okolicy znajdziecie także szlaki rowerowe i piesze, trasy do nordic walking i dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Wiele informacji (także o wydarzeniach w Dusznikach) znajdziecie na stronie miejscowości.
Zobacz też: Urokliwe 'dziury' w polskich górach. W których miejscach uciekniesz przed tłumem i naprawdę wypoczniesz?
Kudowa-Zdrój, uzdrowisko podgórskie oparte o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, osłonięte od północnych i północno-wschodnich wiatrów, charakteryzuje się specyficznym klimatem. Tutejsze powietrze wpływa dobrze na krążenie krwi, oddychanie i trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego. Miasto odzobione jest starymi obiektami uzdrowiskowymi w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. Stoi tu zabytkowy budynek Sanatorium "Zameczek", a naprzeciwko śliczny budynek pijalni wód.
Przez Kudowę przebiega także Kudowski Szlak Atrakcji Pogranicza, przechodzący między innymi przez Góry Stołowe i Orlickie pełne urokliwych zakątków, skalnych labiryntów i torfowisk, a także innych miejscowości uzdrowiskowych. W regionie znajdziecie mnóstwo tras rowerowych, pieszych i konnych, są też trasy wspinaczkowe, spływy kajakowe i parki linowe. Komunikacja między miejscowościami jest bardzo dobra, wszystko możecie sprawdzić na stronie Kudowy. Jest tu naprawdę bajkowo, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że to właśnie tu kręcono spory fragment "Opowieści z Narnii" ("Książę Kaspian").
Polanica-Zdrój i Lądek-Zdrój to kolejne miejscowości uzdrowiskowe w tej okolicy. O was zależy, gdzie zdecydujecie się zostać, wszystkie miasteczka są śliczne i stanowią doskonałą bazę wypadową do pobliskich szlaków i atrakcji.
Stefan Schlautmann/flickr.com/CC BY-SA 2.0
Użytkowniczka nuta15 pisze: "Fajnym miejscem, do którego lubimy wracać, jest Wysowa. Atutem Wysowej jest brak tłumów turystów, piękne położenie, pachnące lasy iglaste pełne ziół, jagód i grzybów, wspaniałe powietrze, park zdrojowy i wody lecznicze oraz wiele malowniczych tras spacerowych".
Znajdziecie tu między innymi pijalnie wód mineralnych, Park Wodny, ośrodki jazdy konnej, park linowy, szlaki piesze, rowerowe i konne czy ścieżki nordic walking i szlak Przemysłu Uzdrowiskowego Wysowej. Miejscowość ma czytelną i bardzo praktyczną stronę internetową, gdzie znajdziecie wszystkie przydatne informacje. Przez Wysową przebiega małopolski Szlak Rzemiosła i Szlak Architektury Drewnianej. Zjecie tu także oryginalne potrawy kuchni łemkowskiej: pieczony drób, jadło galicyjskie czyli polędwice z dziczyzny w sosie śliwkowym, zlepieńce, knedle, bliny czy kindziuk.
Użytkownik Pawelec47 podpowiada Beskid Niski, pod samą granicą słowacką: "Pełne uroku, niewielkie, kopulaste wzniesienia pokryte gęstym lasem, urocze doliny kryjące miejsca pozostałe po wysiedlonych łemkowskich wioskach, gdzieniegdzie unickie cerkiewki, no i zatopione w lesie cmentarze z I wojny światowej".
To najdziksze pasmo górskie w Polsce, położone w Karpatach. Charakteryzują je urokliwe doliny nieistniejących już wsi, dolina Nielicznej, Regatowa, Radochny, Ciechani i Jasiela. Na szlakach jest mało turystów, a oprócz pomników przyrody są tu też zabytki kultury, w tym drewniane cerkwie (najbardziej znane to te w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem i Kotani), a najcenniejszym drewnianym kościołem jest ten w Sękowej - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szlakach pieszych można także natknąć się na pamiątki z wojennej przeszłości Beskidu, w tym cmentarze z czasów I wojny światowej. Najpiękniejsze położone są na Przełęczy Małastowskiej, Rotundzie oraz Beskidku nad Konieczną - projektował je słowacki architekt Dušan Jurkovic. Znajdują się tutaj także miejscowości uzdrowiskowe, w tym wspomniana wcześniej Wysowa-Zdrój.
W centrum Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Park Narodowy, a we wschodniej części Jaśliski Park Krajobrazowy, w którym mieszkają jelenie, sarny, dziki, zające, niedźwiedzie, rysie, żbiki, wilki, kuny i lisy, a także ponad 140 gatunków ptaków.
Miłośnicy Beskidu Niskiego stworzyli swoją stronę internetową, gdzie możecie sprawdzić m.in. busy i dostępne połączenia.
Dariusz Duma/flickr.com/CC BY-SA 2.0
"Polecam Beskid Sądecki i Perłę Uzdrowisk Krynicę-Zdrój i okolice" - pisze kolejny użytkownik i wymienia atrakcje: kolej gondolowa, kolejka na Górę Parkową, kolej krzesłowa na Górę Parkową, całoroczna sankostrada, szlak architektury cerkiewnej, jaskinie solne, baseny odkryte na lato i zakryte na zimę, spływy kajakowe, hala lodowa, konie, park linowy i Muzeum Zabawek, jest także sporo wydarzeń kulturalnych. Trzeba przyznać, że brzmi imponująco.
Do tego Krynica ma naprawdę świetną stronę internetową, gdzie dowiecie się wszystkiego, znajdziecie noclegi i knajpy.
"Dobrym rozwiązaniem są Sudety i Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich - miejscowość stricte uzdrowiskowa, więc dla rodziców w sam raz. Poza tym są świetne trasy spacerów" - pisze jeden z użytkowników naszego forum.
Świeradów ma także dobrą stronę internetową, znajdziecie tu noclegi, propozycje tras pieszych i fajne knajpki (ciekawie wygląda Bar Kofeina, Cynamonowy Słoń czy Piwniczka u Wioli). W samym miasteczku znajdują się źródełka wody termalnej, deptak uzdrowiskowy, XIX-wieczna Willa Fabrykanta, Willa Szarlotta, Muzeum Myślistwa i Muzeum Zdrojowe. Na stronie znajdziecie także gotowe i opracowane propozycje tras pieszych, a także rozkład jazdy busów i telefony na taksówki.
Z Świeradowa niedaleko do Szklarskiej Poręby i Gryfowa Śląskiego, a latem warto wybrać się nad Jezioro Złotnickie.
Zenobia Miszewska/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 PL
Jakie miejsca dodalibyście do tego zestawienia? Czekamy na wasze komentarze!