Ciągle tylko Zakopane, a fajnych miejsc w polskich górach jest dużo więcej! Oto propozycje naszych czytelników

Na naszym forum jeden z użytkowników napisał, że co roku jeździ z rodziną do Zakopanego, ale tym razem chciałby zafundować swoim rodzicom wyjazd w inne polskie góry. Poprosił więc o podpowiedź, które miejsce będzie najlepsze.
Szczawnica Szczawnica jakub303/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Szczawnica

Podał też wytyczne: żeby można było dojechać do tego miejsca pociągiem lub autobusem, żeby była dobrze rozwinięta sieć busików i żeby znalazło się tam dużo pięknych tras do spacerowania. Co podpowiedzieli nasi użytkownicy?

Szczawnica

Użytkownik morekac podaje argumenty za Szczawnicą, położoną przy Pienińskim Parku Narodowym: "Jest Dolina Białej Wody, Wąwóz Homole, a doliną Dunajca można spłynąć albo przejść się do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie. Z innych pieszych wycieczek - można wjechać na Palenicę i zejść na dół albo pójść kawałek grzbietem Małych Pienin (jeśli siły pozwolą) albo zrobić sobie wycieczkę od przełęczy Snozka grzbietem Pienin. Są też ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy, trochę dalej, ale z dobrą komunikacją - zabytkowe kościoły drewniane (Dębno). Miłośnicy plażingu mogą się załapać na plażę nad zalewem Czorsztyńskim."

Nie trzeba też martwić się o transport. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Dodamy jeszcze, że Szczawnica od wieków znana jest jako uzdrowisko, dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł mineralnych. Część zabytkowych budynków w Szczawnicy to zasługa rodziny Szalayów, którzy byli właścicielami uzdrowiska i przyczynili się do jego rozwoju i popularności. Większość zabytków położona jest w okolicach placu Dietla i ulicy Zdrojowej. Więcej o czasach świetności Szczawnicy możecie przeczytać tutaj.

O pięknie i złowrogiej potędze gór przeczytasz w tych książkach >>

Krościenko nad Dunajcem Krościenko nad Dunajcem Bogusaw Mielec/flickr.com/CC BY-ND 2.0

Krościenko nad Dunajcem

Niedaleko Szczawnicy (a więc atrakcje podobne) znajdziecie także Krościenko nad Dunajcem. Jest to malutka miejscowość, na pierwszy rzut oka jakby wyjęta ze szwajcarskich plenerów. To idealna baza wypadowa w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. W Pieninach możecie się wspiąć na Trzy Korony, które charakteryzują się nagromadzeniem ostrych, zalesionych wierchów i wąskich dolin, które przecina głęboki przełom Dunajca. Samo miasteczko, znajdujące się przy jednej z końcowych przystani spływu Dunajcem, jest niezwykle malownicze: znajdziecie tu pijalnię wód, Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, stare kapliczki i kościoły, stary dwór rodziny Dziewolskich i zabytkowe domy mieszczańskie na rynku. Zobaczcie, jak piękne widoki rozpościerają się w okolicy.

Dunajec/ Fot. CC BY-SA 2.5/ Bartosz Senderek/ Wikimedia CommonsDunajec/ Fot. CC BY-SA 2.5/ Bartosz Senderek/ Wikimedia Commons

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju Ministerstwo Spraw Zagranicznych/flickr.com/CC BY-ND 2.0

Duszniki-Zdrój

"Dla osób w dojrzałym wieku bez dwóch zdań Kotlina Kłodzka i jej uzdrowiska: Duszniki, Kudowa, Lądek" - pisze jeden z użytkowników forum i sporo osób się z nim zgadza. "Wszędzie tam są przepiękne parki uzdrowiskowe, cisza i spokój".

W okolicy są także dosyć niezwykłe Góry Stołowe, wypiętrzone przed 30 milionami lat, jedne z nielicznych gór płytowych w Europie. Wycieczka do Szczelińca jest wręcz obowiązkowa.

Same Duszniki-Zdrój to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z bogatą historią i tradycją - jej początki sięgają czasów średniowiecza. Do dziś zachował się zabytkowy rynek z kamienicami z różnych epok, kościół św. Piotra i Pawła (z rzadko spotykaną amboną w kształcie wieloryba), klasztor Franciszkanów i dworek Fryderyka Chopina. W okolicy znajdziecie także szlaki rowerowe i piesze, trasy do nordic walking i dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Wiele informacji (także o wydarzeniach w Dusznikach) znajdziecie na stronie miejscowości.

Zobacz też: Urokliwe 'dziury' w polskich górach. W których miejscach uciekniesz przed tłumem i naprawdę wypoczniesz?

Kudowa-Zdrój Kudowa-Zdrój e1ther/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój, uzdrowisko podgórskie oparte o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, osłonięte od północnych i północno-wschodnich wiatrów, charakteryzuje się specyficznym klimatem. Tutejsze powietrze wpływa dobrze na krążenie krwi, oddychanie i trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego. Miasto odzobione jest starymi obiektami uzdrowiskowymi w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. Stoi tu zabytkowy budynek Sanatorium "Zameczek", a naprzeciwko śliczny budynek pijalni wód.

Przez Kudowę przebiega także Kudowski Szlak Atrakcji Pogranicza, przechodzący między innymi przez Góry Stołowe i Orlickie pełne urokliwych zakątków, skalnych labiryntów i torfowisk, a także innych miejscowości uzdrowiskowych. W regionie znajdziecie mnóstwo tras rowerowych, pieszych i konnych, są też trasy wspinaczkowe, spływy kajakowe i parki linowe. Komunikacja między miejscowościami jest bardzo dobra, wszystko możecie sprawdzić na stronie Kudowy. Jest tu naprawdę bajkowo, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że to właśnie tu kręcono spory fragment "Opowieści z Narnii" ("Książę Kaspian").

Polanica-Zdrój i Lądek-Zdrój to kolejne miejscowości uzdrowiskowe w tej okolicy. O was zależy, gdzie zdecydujecie się zostać, wszystkie miasteczka są śliczne i stanowią doskonałą bazę wypadową do pobliskich szlaków i atrakcji.

Kudowa-Zdrój
Stefan Schlautmann/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Pijalnia wód w Wysowej-Zdroju Pijalnia wód w Wysowej-Zdroju Lestat (Jan Mehlich)/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Wysowa-Zdrój

Użytkowniczka nuta15 pisze: "Fajnym miejscem, do którego lubimy wracać, jest Wysowa. Atutem Wysowej jest brak tłumów turystów, piękne położenie, pachnące lasy iglaste pełne ziół, jagód i grzybów, wspaniałe powietrze, park zdrojowy i wody lecznicze oraz wiele malowniczych tras spacerowych".

Znajdziecie tu między innymi pijalnie wód mineralnych, Park Wodny, ośrodki jazdy konnej, park linowy, szlaki piesze, rowerowe i konne czy ścieżki nordic walking i szlak Przemysłu Uzdrowiskowego Wysowej. Miejscowość ma czytelną i bardzo praktyczną stronę internetową, gdzie znajdziecie wszystkie przydatne informacje. Przez Wysową przebiega małopolski Szlak Rzemiosła i Szlak Architektury Drewnianej. Zjecie tu także oryginalne potrawy kuchni łemkowskiej: pieczony drób, jadło galicyjskie czyli polędwice z dziczyzny w sosie śliwkowym, zlepieńce, knedle, bliny czy kindziuk.

Cerkiew w Bartnem Cerkiew w Bartnem Sundays/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Beskid Niski

Użytkownik Pawelec47 podpowiada Beskid Niski, pod samą granicą słowacką: "Pełne uroku, niewielkie, kopulaste wzniesienia pokryte gęstym lasem, urocze doliny kryjące miejsca pozostałe po wysiedlonych łemkowskich wioskach, gdzieniegdzie unickie cerkiewki, no i zatopione w lesie cmentarze z I wojny światowej".

To najdziksze pasmo górskie w Polsce, położone w Karpatach. Charakteryzują je urokliwe doliny nieistniejących już wsi, dolina Nielicznej, Regatowa, Radochny, Ciechani i Jasiela. Na szlakach jest mało turystów, a oprócz pomników przyrody są tu też zabytki kultury, w tym drewniane cerkwie (najbardziej znane to te w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem i Kotani), a najcenniejszym drewnianym kościołem jest ten w Sękowej - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szlakach pieszych można także natknąć się na pamiątki z wojennej przeszłości Beskidu, w tym cmentarze z czasów I wojny światowej. Najpiękniejsze położone są na Przełęczy Małastowskiej, Rotundzie oraz Beskidku nad Konieczną - projektował je słowacki architekt Dušan Jurkovic. Znajdują się tutaj także miejscowości uzdrowiskowe, w tym wspomniana wcześniej Wysowa-Zdrój.

W centrum Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Park Narodowy, a we wschodniej części Jaśliski Park Krajobrazowy, w którym mieszkają jelenie, sarny, dziki, zające, niedźwiedzie, rysie, żbiki, wilki, kuny i lisy, a także ponad 140 gatunków ptaków.

Miłośnicy Beskidu Niskiego stworzyli swoją stronę internetową, gdzie możecie sprawdzić m.in. busy i dostępne połączenia. 

Beskid Niski
Dariusz Duma/flickr.com/CC BY-SA 2.0



Stary Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju Stary Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju Ffolas/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 PL

Krynica-Zdrój

"Polecam Beskid Sądecki i Perłę Uzdrowisk Krynicę-Zdrój i okolice" - pisze kolejny użytkownik i wymienia atrakcje: kolej gondolowa, kolejka na Górę Parkową, kolej krzesłowa na Górę Parkową, całoroczna sankostrada, szlak architektury cerkiewnej, jaskinie solne, baseny odkryte na lato i zakryte na zimę, spływy kajakowe, hala lodowa, konie, park linowy i Muzeum Zabawek, jest także sporo wydarzeń kulturalnych. Trzeba przyznać, że brzmi imponująco.

Do tego Krynica ma naprawdę świetną stronę internetową, gdzie dowiecie się wszystkiego, znajdziecie noclegi i knajpy.

Hala spacerowa w pijalni wód w Świeradowie-Zdroju Hala spacerowa w pijalni wód w Świeradowie-Zdroju Zenobia Miszewska/flickr.com/CC BY-SA 3.0 PL

Świeradów-Zdrój

"Dobrym rozwiązaniem są Sudety i Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich - miejscowość stricte uzdrowiskowa, więc dla rodziców w sam raz. Poza tym są świetne trasy spacerów" - pisze jeden z użytkowników naszego forum.

Świeradów ma także dobrą stronę internetową, znajdziecie tu noclegi, propozycje tras pieszych i fajne knajpki (ciekawie wygląda Bar Kofeina, Cynamonowy Słoń czy Piwniczka u Wioli). W samym miasteczku znajdują się źródełka wody termalnej, deptak uzdrowiskowy, XIX-wieczna Willa Fabrykanta, Willa Szarlotta, Muzeum Myślistwa i Muzeum Zdrojowe. Na stronie znajdziecie także gotowe i opracowane propozycje tras pieszych, a także rozkład jazdy busów i telefony na taksówki.

Z Świeradowa niedaleko do Szklarskiej Poręby i Gryfowa Śląskiego, a latem warto wybrać się nad Jezioro Złotnickie.

Willa Szarlotta w Świeradowie-Zdroju
Zenobia Miszewska/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 PL

Jakie miejsca dodalibyście do tego zestawienia? Czekamy na wasze komentarze!

Więcej o: