W niektórych miejscach zbyt skąpy strój grozi grzywną, a nawet więzieniem. Zobacz, gdzie lepiej założyć jedną warstwę więcej

Wiele miejsc na świecie ma swoje zasady dotyczące ubioru, które często regulują przepisy prawne. Sprawdź, gdzie nie powinno się nosić pewnych elementów garderoby i co Ci grozi za chwilę nieuwagi.
Barcelona/ Fot. CC BY 2.0/ zoetnet/ Flickr.com Barcelona/ Fot. CC BY 2.0/ zoetnet/ Flickr.com Barcelona/ Fot. CC BY 2.0/ zoetnet/ Flickr.com

Hiszpania - bikini zostaw na plaży

Hiszpania - bikini zostaw na plaży

Turyści w Barcelonie, którzy się zapomną i z plaży zawędrują do miasta w swoich bikini lub kąpielówkach, będą musieli za to zapłacić. W 2011 władze Barcelony ogłosiły, że paradowanie w mieście w stroju kąpielowym skończy się grzywną - władze Majorki szybko zdecydowały się zrobić to samo i tak za nieroztropność można zapłacić nawet do 500 funtów (około 2800 złotych) kary. Tyczy się to zarówno turystów, jak i miejscowych.

Watykan/ Fot. Shutterstock Watykan/ Fot. Shutterstock Watykan/ Fot. Shutterstock

Zakryj się w Watykanie

Zakryj się w Watykanie

Z pozoru sprawa oczywista - w Watykanie nie wypada nosić szortów i krótkiej spódniczki. Jak się okazuje, oczywista nie dla każdego. Dokładne instrukcje, jak powinno się zwiedzać Watykan, a w szczególności Bazylikę Św. Piotra zostały wydane w 2010 roku i egzekwuje je Gwardia Szwajcarska, tropiąc źle ubranych na terenie całego Watykanu. Turyści, którzy nie mają odpowiedniego stroju zmuszeni są kupić spodnie i szale od lokalnych sprzedawców, żeby ich ubranie było na tyle skromne, by przeszło inspekcję.

Underboob selfie/ Fot. www.facebook.com/underboobsitalia Underboob selfie/ Fot. www.facebook.com/underboobsitalia Underboob selfie/ Fot. www.facebook.com/underboobsitalia

Tajlandia - strefa bez underboob selfie

Tajlandia - strefa bez underboob selfie

W Tajlandii w tym miesiącu wprowadzono zakaz robienia tzw. underboob selfie, czyli zdjęcia pokazującego dolną część biustu. Tego rodzaju "portrety" są popularne w Tajlandii, choć autorzy, przyłapani na gorącym uczynku mogą dostać karę nawet 5 lat więzienia. Rząd Tajlandii tłumaczy, że takie "obsceniczne" obrazy mogą wywołać "publiczną panikę". Tymczasowe wojskowe władze Tajlandii są krytykowane za ostrą cenzurę wprowadzaną w filmach, telewizji i muzyce, mimo, że życie nocne i turystyka seksualna, z której kraj jest znany, mają się bardzo dobrze.

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jeśli jedziesz do Kataru, legginsy zostaw w domu

Jeśli jedziesz do Kataru, legginsy zostaw w domu

W zeszłym roku władze Kataru wydały dekret uznający legginsy za niewystarczająco skromne, by móc je nosić publicznie.  W ramach kampanii Reflect Your Respekt, prowadzonej przez Katarskie Centrum Kultury Islamu, turyści mogą skorzystać z kilku porad, jak ubierać się skromnie. Wszystko to z powodu zalewających Katar turystów, których będzie jeszcze więcej w 2022 roku - Katar będzie wtedy gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

W ulotkach rozdawanych w kraju można znaleźć odezwę: "Jeśli jesteś w Katarze, jesteś jednym z nas. Prosimy, ubieraj się skromnie w miejscach publicznych". Z dopiskiem: "Legginsy to nie spodnie".

Dubaj/ Fot. Shutterstock Dubaj/ Fot. Shutterstock Dubaj/ Fot. Shutterstock

Przykryj ramiona i kolana w Dubaju

Przykryj ramiona i kolana w Dubaju

Jeżeli chciałbyś/abyś wybrać się na zakupy do któregoś ze znanych centrów handlowych Dubaju, lepiej przykryj swoje ramiona i kolana - w przeciwnym wypadku dostaniesz niebieską kartę i narazisz się na upokorzenie. Ochroniarze Marina Mall w Dubaju rozdają niestosownie ubranym turystom niebieskie karty, by zwrócić uwagę, żeby nosili się skromniej, z zaznaczeniem, jakie części garderoby uchodzą są odpowiednie.

Ascot/ Fot. Shutterstock Ascot/ Fot. Shutterstock Ascot/ Fot. Shutterstock

Ascot - kapelusze tak, gołe plecy nie

Ascot - kapelusze tak, gołe plecy nie

Ascot to wieś w Wielkiej Brytanii, oddalona o ok. 45 km od Londynu, która znana jest z rozgrywanych tu wyścigów konnych Royal Ascot Racecourse. Wyścigi to ważne wydarzenie: stanowią okazję do prezentacji najnowszych kreacji i bardzo fantazyjnych kapeluszy - które często są większą atrakcję, niż same wyścigi. Niektóre z pań jednak przeciągają strunę, stąd też na trybunach pojawiła się "modowa policja", która wyłapuje wszelkie nadużycia. Według 16-stronicowego przewodnika, określającego granice stylu w Ascot, kapelusze są wręcz obowiązkowe, natomiast wszelkie koszulki i sukienki na cienkich ramiączkach są zabronione.