Lepszy jeden dłuższy urlop czy kilka krótszych? Cztery powody, dla których warto wyjechać na Wielkanoc

Ankieta przeprowadzona przez globalną wyszukiwarkę lotów Skyscanner pokazała, że dwie piąte podróżujących nie bierze pod uwagę urlopu w trakcie świąt wielkanocnych. Tymczasem dodatkowe badania pokazują, dlaczego wyjazd o tej porze roku ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.
Urlop na Wielkanoc Urlop na Wielkanoc fot. Shutterstock

1. Regularne przerwy są najlepsze

1. Regularne przerwy są najlepsze

Ankieta przeprowadzona przez Skyscanner ujawniła, że połowa podróżujących ma ponad czteromiesięczne przerwy pomiędzy urlopami, a 15% podróżujących robi między urlopami przerwy dziewięciomiesięczne. Okazuje się jednak, że to regularne, krótkie przerwy mogą być bardziej efektywnym sposobem wykorzystywania urlopów.

Badania przeprowadzone przez ekonomistę behawioralnego, Dana Ariely'ego pokazują, że wraz z trwaniem urlopu odprężamy się i odstresowujemy w coraz mniejszym stopniu. Psycholog, doktor Rebecca Spelman sugeruje, że branie krótszych urlopów co trzy lub cztery miesiące jest bardziej efektywne od wykorzystywania całego urlopu na jeden dłuższy wypoczynek. Jeśli więc nie brałeś urlopu od Bożego Narodzenia, Wielkanoc może być doskonałą okazją do tego, by się odprężyć.

Kraków - Wawel wiosną Kraków - Wawel wiosną fot. Shutterstock

2. Ucieknij przed stresem pierwszego kwartału

2. Ucieknij przed stresem pierwszego kwartału

Pierwszy kwartał roku, jest bardziej stresujący od jakiegokolwiek innego okresu w roku. W ankiecie przeprowadzonej przez Skyscanner odpowiedziało tak 34% pracujących osób. Wielkanoc wypada w tym roku na początku kwietnia, więc jest doskonałym momentem do tego, by uciec od stresu i podładować baterie.

Doktor Spelman tłumaczy to następująco: "Kiedy pracujemy zbyt dużo, stres może zaburzać nasze codzienne życie. Im dłużej to trwa, tym bardziej szkodliwe staje się dla ciała i umysłu. Możesz czuć się zmęczony, mieć problemy z koncentracją i zacząć się łatwo irytować, czy doświadczać wahań nastroju wywoływanych nawet niewielkimi komplikacjami. Wzięcie urlopu pozwala się zrelaksować i odzyskać nieco energii".

Dolomity wiosną Dolomity wiosną fot. Shutterstock

3. Pokonaj chandrę

3. Pokonaj chandrę

Połączenie krótkich dni i zimowej niepogody, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie niektórych osób. Zapewnienie sobie słońca w tej części roku może natomiast podnieść nas na duchu. Doktor Spelman powiedziała więcej na ten temat: "Krótkie zimowe dni mogą wpłynąć na nasze naturalne biorytmy i balans hormonalny. Niektórzy z nas czują się przez to gorzej, mają lekką depresję. W okolicach Wielkanocy, urlop w słońcu może mieć zauważalny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne (...). Sam proces planowania urlopu może wpłynąć na poprawę nastroju. Możemy być podekscytowani nadchodzącymi dniami wolnymi, a już to może zaszczepić w nas optymizm".

Paryż wiosną Paryż wiosną fot. Shutterstock

4. Wykrocz poza oczekiwania

4. Wykrocz poza oczekiwania

Zaledwie 13% badanych z największym wytęsknieniem wypatruje właśnie Wielkanocy. W porównaniu do lata i zimy, nasze oczekiwania względem urlopu są najniższe w tej części roku. Jednakże nie jest to nic złego. Urlop, od którego nie oczekujemy zbyt wiele, z łatwością może przekroczyć nasze oczekiwania. Dzięki temu nasza satysfakcja wzrośnie i będziemy bardziej szczęśliwi. "Niższe oczekiwania zwiększają szansę wykroczenia poza nie, co może podwoić poziom zadowolenia" - oznajmia doktor Spelman.

Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner, powiedziała: "Prowadzone przez nas badania dowodzą, że większość Polaków czeka ze swoim pierwszym urlopem w roku do lata lub długiego weekendu majowego. Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których wzięcie krótkiego urlopu wcześniej, kiedy w kraju wciąż jest zimno, będzie dla nas o wiele bardziej korzystne od czekania na nadejście lata".

*Europejskie badanie przeprowadzone przez One Poll na 2000 respondentów (1000 Brytyjczyków, 500 Niemców i 500 Francuzów).

Doktor Rebecca Spelman jest psychologiem w Private Therapy Clinic.

Więcej o: