1. Madryt - trzy razy
Madryt przeżywa Nowy Rok niezwykle żywiołowo i to aż trzy razy. Przy centralnym punkcie miasta Puerta del Sol tłumy zbierają się dzień wcześniej, żeby sylwestra przećwiczyć, oficjalnie w dzień sylwestra oraz następnego dnia, żeby wszystko powtórzyć. Trzeba zrobić próbę spożywania Las uvas de la suerte - winogron szczęścia, które należy sprawnie połknąć jedno za drugim w ostatnich 12 sekundach starego roku. Madrillenos są na tyle przywiązani do tradycji, że do dziś wspominają rok, w którym prezenterka telewizyjna pomyliła się w przełykaniu winogron i sprowadziła tym pecha na cały kraj. Zwolnili ją z pracy już następnego dnia - nic więc dziwnego, że mieszkańcy Madrytu ćwiczą już dzień przed.
Po uroczystym zjedzeniu 12 winogron miasto rozświetla pokaz fajerwerków i zaczyna się zabawa, która trwa do białego rana. Wiele osób ogląda wydarzenie w telewizji, ponieważ dla Hiszpanów bardzo ważna jest także kolacja, z rodziną lub znajomymi. Po północy jednak większość osób wychodzi na miasto, szukać baru, w którym jeszcze znajdzie się miejsce lub idzie na zaplanowaną imprezę w domu czy w klubie. Jeszcze inni przyłączają się do tłumów na Puerta del Sol, a jeżeli po drodze spotkają przyjaciół i na plac nie dotrą, zawsze mogą to zrobić następnego dnia.
Sylwester w Madrycie, Puerta del Sol/ Fot. workbreaktravel.com/
2. Londyn - hucznie
Londyn hucznie wita Nowy Rok. Do największych atrakcji wieczoru należy wielki pokaz sztucznych ogni nad Tamizą. Niestety w tym roku, ze względu na duża popularność, wstęp na imprezę nie jest darmowy i kosztuje 10 funtów (całe szczęście, fajerwerki widać także z daleka ;). W zeszłym roku oglądających fajerwerki było ponad 500 tysięcy osób, co nieco zaniepokoiło władze miasta. W tym roku biletów jest 100 tysięcy i każdy jego posiadacz ma zagwarantowane świetne widoki i bezpieczeństwo. Bilety można kupić tutaj.
Oprócz tego Londyn wypełnią różne imprezy taneczne, wejście na wszystkie jest płatne. Przejrzyjcie wszystkie i wybierzcie najlepszą tutaj.
Darmową atrakcją są też występy komików na scenie Angel Comedy w Candem Town.
Sylwester w Londynie/ Fot. visitlondon.com
3. Berlin
W Berlinie natomiast przywitacie Nowy Rok z klasą - jak podaje strona visitberlin.com. Przy Bramie Brandenburskiej znajdziecie mnóstwo atrakcji - ponad dwa kilometry scen, namiotów imprezowych, pokaz laserów i stoiska z jedzeniem i piciem. O północy nie zabraknie oczywiście pokazu sztucznych ogni.
Sylwester w Berlinie/ Fot. visitberlin.com
Przy Tiergarten Strasse des 17. Juni między Bramą Branderburską a Kolumną Zwycięstwa stanie duża scena, a na niej koncerty - w latach poprzednich występowali tu m.in. Pet Shop Boys, Bonnie Tyler, The Scorpions i The Boss Hoss. Wstęp jest bezpłatny, jednak organizatorzy ostrzegają, że goście będą sprawdzani przez ochronę przy wejściu, nie wolno bowiem zabierać ze sobą żadnych ostrych przedmiotów, fajerwerków i butelek.
Sylwester w Berlinie/ Fot. visitberlin.com
4. Paryż - bez fajerwerków
Spędzanie sylwestra w Paryżu to na pewno przeżycie wyjątkowe, nie rozczarujcie się jednak, kiedy okaże się, że miasto nie zaplanowało oficjalnego pokazu fajerwerków. Nie zobaczycie sztucznych ogni nad największymi zabytkami Paryża, co najwyżej małe grupki miejscowych odpalających rakiety na swój własny rachunek.
Najlepszym miejscem na witanie Nowego Roku będą Pola Elizejskie, gdzie od 21.00 ściągają tłumy. Stąd będziecie mieli ładny widok na Wieżę Eiffela, która o północy rozbłyśnie kolorowymi światłami. W okolicy znajdziecie mnóstwo miejsc, gdzie można potańczyć albo coś zjeść. Pamiętajcie też, że przynoszenie swojego alkoholu na słynną aleję jest zabronione (i grozi mandatem).
Możecie też udać się na plac przed Sacre Coeur na Montmartrze. Tutaj Sylwester jest spokojniejszy, a atmosfera bardziej zrelaksowana. Na każdym rogu dzielnicy znajdziecie knajpy, kabarety i kluby.
Nowy Rok trwa we Francji do 2 lutego i do tego czasu możecie na każdym kroku spodziewać się noworocznych życzeń.
Wieża Eiffela/ Fot. CC BY 2.0/ viZZZual.com/ Flickr.com
5. Praga - rodzinnie
Im bliżej północ,y tym więcej osób zbiera się w różnych częściach Pragi, by przyglądać się fajerwerkom. Najlepiej podziwiać je nad rzeką: na Moście Karola czy też na wzgórzu Petrin przy Zamku na Hradczanach lub na pokładzie wykupionego rejsu. Drugim miejscem są place główne: na Rynku Staromiejskim lub Placu Wacława. W obu miejscach zbierają się spore tłumy, żeby o północy wiwatować się, przytulać znajomych i cieszyć się z kolejnego roku. W górę strzelają fajerwerki, ale nie ma tu jednego pokazu organizowanego przez miasto, to jego mieszkańcy odpalają race i sztuczne ognie.
Miasto natomiast zapewnia specjalny pokaz dla dzieci - wydarzenie odbywa się o 18.00 przy Letensky Sady przy Zamku na Hradczanach. Najlepszym miejscem do podziwiania widowiska jest Dzielnica Żydowska, Stare Miasto i Most Karola. Tegoroczny motyw to Wehikuł Czasu.
Sylwester w Pradze/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Jan Lakota / Flickr.com
6. Edynburg - legendarnie
Edynburg szykuje specjalną imprezę w centrum miasta - legendarną Edinburgh's Hogamany Street Party. Niestety, wejście jest płatne (aż 22 funty), ale warto, bo atrakcji nie brakuje, a impreza znana jest na całym świecie. Bary, Street Party arena i inne atrakcje otwierają się o 19.00, od 21:00 do 1:00 w nocy trwają atrakcje na scenie. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością, pojawiło się nawet w zestawieniu Discovery Chanel "Top 25 World Travel Experiences". Atmosferę zapewniają koncerty i sety DJ-ejskie, wszystko na tle edynburskiego Zamku. O północy z Zamku strzelają fajerwerki, które razem z tymi z Sydney, Nowego Jorku i Londynu oglądają miliony widzów przed telewizorami na całym świecie. Wśród tegorocznych gwiazd noworocznego festiwalu wystąpią Twin Atlantic, Young Fathers, The Twilight Sad, Rebabach i Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band. Jednak gwoździem programu jest impreza Hot Dub Time Machine, czyli przegląd różnych kawałków od 1954 do 2014 roku - o co dokładnie chodzi, dowiecie się z filmiku i ze strony.