Mazury zimą - świetna alternatywa dla zatłoczonych górskich kurortów [PATRONAT PODRÓŻE.GAZETA.PL]

Jeśli Mazury, to tylko latem? Nic bardziej mylnego! Zamarznięte prawie przez cztery miesiące akweny zamieniają się w naturalną infrastrukturę, idealną do uprawiania nietypowych sportów zimowych. Nie brakuje też atrakcji sportowo-turystycznych na lądzie. Największą zaletą zimowych Mazur jest brak tłumów, natura i przestrzeń. W ramach kampanii "7 Cudów Mazur" przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji na zimę.
Bojerowe szaleństwo/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Bojerowe szaleństwo/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Bojerowe szaleństwo/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

1. Bojerowe szaleństwo

1. Bojerowe szaleństwo

Żeglarstwo lodowe to z pewnością jeden z najpopularniejszych zimowych sportów mazurskich. W regionie praktycznie co weekend odbywają się ogólnopolskie lub międzynarodowe zawody w popularnych klasach DN (jednoosobowy) oraz Monotyp XV (dwuosobowy), a liczne ośrodki oferują szkolenia dla amatorów żeglarstwa lodowego. Lodowe jachty, w sprzyjających warunkach, potrafią rozwinąć prędkość do 240 km/h. Nasi zawodnicy stanowią w tym sporcie absolutną światową czołówkę. Pochodzący z Mrągowa Karol Jabłoński w sezonie 2013/2014 już po raz ósmy obronił tytuł bojerowego mistrza świata! Kraina Wielkich Jezior ma także długie tradycje w produkcji sprzętu bojerowego. Dwuosobowy Monotyp XV zaczął być budowany w Giżycku, już w roku 1949.

Ice Kiting/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Ice Kiting/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Ice Kiting/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

2. Po lodzie za latawcem

2. Po lodzie za latawcem

Oprócz bojerów, sposobów na wykorzystanie zamarzniętych jezior jest mnóstwo. Stosunkowo nowy trend to tak zwany Ice Kiting, czyli zimowy odpowiednik Kite Surfingu. Gładkie, odsłonięte przestrzenie mazurskich jezior oraz silne zimowe wiatry stwarzają idealne warunki. Skoordynowanie latawca i deski nie należy do zadań łatwych, dlatego Ice Kiting polecany jest głównie osobom posiadającym już doświadczenie z tego typu sportami. Niektórzy w miejsce deski wybierają zwykłe łyżwy i to na nich, dzięki latawcowi pokonują odkryte lodowe przestrzenie. Ze względu na uzależnienie tego sportu od wiatru, najlepsze do jego uprawiania są jeziora morenowe, z oddalonymi od siebie brzegami.

Góra Czterech Wiatrów/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Góra Czterech Wiatrów/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Góra Czterech Wiatrów/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

3. Narty? Czemu nie!

3. Narty? Czemu nie!

Na Mazurach można jeździć na nartach i snowboardzie! Całoroczny Ośrodek Sportowy Góra Czterech Wiatrów znajduje się tuż obok Mrągowa. Posiada on dwa wyciągi orczykowe oraz pięć tras o łącznej długości blisko dwóch kilometrów i różnych stopniach trudności. Jak na prawdziwy alpejski kurort przystało, Góra Czterech Wiatrów wyposażona jest w ratrak, armatki śnieżne, sztuczne oświetlenie, wypożyczalnię sprzętu oraz niezbędną infrastrukturę barową. W ośrodku znajduje się nawet snowpark dla zwolenników mocniejszych wrażeń.

Lodowisko/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Lodowisko/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Lodowisko/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

4. Klasyczny ślizg

4. Klasyczny ślizg

Znalezienie lodowiska na Mazurach nie stanowi najmniejszego problemu. Po pierwsze, miasta otoczone są naturalnymi lodowiskami, po których jazda sprawia niesamowitą przyjemność, a w samych miastach znajdziemy dużą liczbę ogólnodostępnych lodowisk odkrytych, na których przez cały sezon zimowy szaleją łyżwiarze w każdym wieku. W wypadku odwilży możemy udać się do Giżycka, gdzie znajduje się całoroczne, kryte lodowisko. Oprócz łyżwiarstwa, można na nim uprawiać między innymi curling.

Na trasie/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Na trasie/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Na trasie/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

5. Na trasie

5. Na trasie

Dużą popularnością na Mazurach cieszą się biegówki. Biegowe trasy narciarskie oplatają setkami kilometrów tutejsze jeziora. Leśne szlaki z pewnością zadowolą każdego pół-profesjonalistę. Oprócz narciarstwa mazurski turysta może też spróbować swoich sił w wyścigach psimi zaprzęgami. Zwolennicy spokojniejszych doznań z pewnością docenią jeden z organizowanych w większości ośrodków kuligów.

Spływ Nidką/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Spływ Nidką/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Spływ Nidką/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

6. Białe kajaki

6. Białe kajaki

W Rucianem-Nidzie organizowany jest coroczny zimowy spływ rzeką Nidką. Oczywiście kajakowy! Przy minusowych temperaturach, śmiałkowie pokonują rzekę w zaśnieżonych kajakach, by udowodnić sobie samym, że można. Atrakcja cieszy się rokrocznie coraz większym zainteresowaniem, a po takich doznaniach z pewnością miło odpocząć przy ciepłym, strzelającym iskrami kominku.

Morsy/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Morsy/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur Morsy/ Fot. Biuro prasowe 7 Cudów Mazur

7. Kajaki to jeszcze nic?

7. Kajaki to jeszcze nic?

Wielbiciele lodowych kąpieli upodobali sobie mazurskie przeręble i korzystają z nich przez cały zimowy sezon. Niestety, potem przychodzi wiosna, śniegi topnieją, a temperatura wody wzrasta prawie do 10C, a to już przysłowiowa "zupa". Niemniej, wielbicieli mrożących krew w żyłach kąpieli nie brakuje. Po takich doznaniach najlepiej odpocząć w strefie SPA jednego z mazurskich luksusowych hoteli.

*** 7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Pisza, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r. w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będzie moc atrakcji na lądzie. W specjalnych strefach kibica odbędą się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach. Serwis Podroże.gazeta.pl jest patronem medialnym akcji "7 Cudów Mazur".
Więcej informacji i program wydarzeń towarzyszących akcji można znaleźć na tutaj.

Więcej o: