1. Praga, Czechy
Kiedy śnieg pokrywa gotyckie wieże ratusza i słynny zegar astronomiczny, Praga staje się tłem pięknej zimowej baśni. Jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze odbywają się na Rynku Starego Miasta wokół błyszczącej ogromnej choinki oraz na placu Wacława. Na jarmarkach w Pradze spodoba się szczególnie dzieciom. Jest bożonarodzeniowe mini zoo, scena na wolnym powietrzu, gdzie odbywają się przestawienia świątecznych bajek, można odbyć przejażdżkę bryczką, a na stoiskach kupić kolorowe, jedyne w swoim rodzaju pacynki. Na zamku Królewskim na Hradczanach stoi piękna szopka betlejemska. Popołudniami i wczesnymi wieczorami odbywają się tutaj koncerty i przedstawienia teatralne.
Co kupić? Ręczne rzeźbione lalki i zabawki z drewna, czeskie kryształy, ręcznie zdobione kubki ceramiczne.
Co zjeść, wypić? Gorący poncz, pitny miód, pieczone kasztany i tradycyjne czeskie pieczywo. Można wybierać spośród całej gamy pysznych słodyczy, m.in. trdelniki - tradycyjne czeskie pieczone ciastka z cynamonem.
Kiedy? Jarmark świąteczny w Pradze od 29 listopada 2014 do 6 stycznia 2015.
Fot. Shuttesrtock
2. Kolonia, Niemcy
W niemieckiej Kolonii odbywa się zwykle aż sześć jarmarków bożonarodzeniowych. Są to dwa malownicze jarmarki pod piękną, gotycką katedrą Kölner Dom, jarmarki na Alter Markt i na Neumarkt, jarmark na Rudolfplatz, wyjątkowy średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy przy Muzeum Czekolady i... pływający jarmark na statku żeglugi po Renie. Świąteczne jarmarki w Kolonii przyciągają co roku około dwóch milionów osób.
Przedświąteczną atmosferę dopełniają liczne koncerty i pokazy na scenie, szlak szopek bożonarodzeniowych, wielkie lodowisko na Heumarkt oraz degustacja lokalnych, rozgrzewających smakołyków.
Co można kupić? Kolorowe, drewniane figurki palące fajki - tzw. Räuchermännchen, oryginalnego dziadka do orzechów, zabawki dla dzieci, bombki, ręcznie robione mydła, ceramikę, biżuterię.
Co zjeść? M.in. pieczone jabłka z orzechami i cynamonem w zalewie z glühwein, czyli grzanego wina.
Dla dzieci - Dzieciom spodoba się jarmark na Alter Market. Jest tu najwięcej stoisk z zabawkami, karuzele, teatrzyki lalkowe oraz siedziba św. Mikołaja.
Kiedy? Jarmark świąteczny w Kolonii trwa od 24 listopada 2014 do 23 grudnia 2014.
Fot. Shutterstock
3. Budapeszt, Węgry
Każdej jesieni stragany rozkładają się tu przynajmniej w dwóch miejscach: na Placu Vorosmarty i pod Bazyliką św. Stefana. Oba są na szczęście blisko siebie, a więc z żadnego nie trzeba rezygnować, a nawet po świątecznej uczcie wskazany jest krótki spacer. Jarmark na Placu Vorosmarty jest największym i najważniejszym wydarzeniem świątecznym w stolicy, co roku rozstawia się na nim około stu stoisk. Wizytówką świątecznego Budapesztu jest gigantyczny, świetlny Kalendarz Adwentowy, który pojawia się na fasadzie najsłynniejszej budapesztańskiej cukierni - Gerbeaud. O 17.00 jedno z jej okien otwiera się, ukazując kopie dzieł znanych artystów. Iluminacjom towarzyszą efekty dźwiękowe.
Codziennie od 17 do 20 mała scena, postawiona na placu, gości różnych wykonawców, a w każdy weekendowy poranek w tym samym miejscu odbywać się będą przedstawienia teatru lalek dla najmłodszych.
Kurtoskalacs/ Fot. Shutterstock
Co zjeść, wypić? Chłodne wieczory na placu Vorosmarty umili grzane wino - spróbujcie koniecznie białego grzanego wina. Nie omińcie aromatycznego, wypiekanego na rożnie kürtőskalács - słodkiej rolady, posypanej cynamonem i cukrem. Nie obejdzie się także bez pieczonych kasztanów.
Kiedy? 28 listopada 2014 - 01 stycznia 2015.
4. Bratysława, Słowacja
Jarmark bożonarodzeniowy w Bratysławie jest mniej komercyjny niż ten w Pradze. Mimo to oferuje szeroki wybór produktów - od lokalnego rzemiosła, po ceramikę i zimową odzież. Odbywa się na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava. Na ponad 100 stoiskach sprzedawane są typowe regionalne potrawy i napoje, a także upominki.
Co kupić? Kto szuka prezentów, ma do wyboru tradycyjną ceramikę z Modrej, szopki i lalki z kukurydzianych liści, mnóstwo aniołków w każdej postaci, haftowane serwety, figurki z wosku, wiklina. Ceny - od kilku do kilkunastu euro.
Co zjeść i wypić? Bardzo kaloryczne, ale pyszne przekąski. Loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze, czyli ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po cygańsku, potrawy mięsne i rybne z grilla. Nie brakuje też oczywiście słodkich wypieków - strudli z owocami, pierników miodowych itp. Do picia jest m.in. grzane wino, miód pitny, grog i poncz.
Kiedy? Jarmark świąteczny w Bratysławie 21 listopada - 23 grudnia 2014.
Fot. Shutterstock
5. Wiedeń, Austria
Jarmarki świąteczne w Wiedniu pięknie się komponują z barokową architekturą miasta. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie odmierza w Wiedniu adwentowy kalendarz w oknach neogotyckiego, rozświetlonego świątecznymi dekoracjami ratusza przy Rathausplatz. Pod każdą z dat kryje się obraz młodego austriackiego malarza, codziennie uroczyście odsłaniana jest jedna praca. Tuż przed ratuszem stoi ponad 25-metrowa choinka przywożona co roku z innego landu. Nie mniej ważne jest też Drzewo Serc, pod którym spotykają się młode pary. Dzięki zaaranżowanej tu "Poczcie w Chmurach" można wysłać miłosny list - w sposób tradycyjny lub drogą elektroniczną. Atrakcją dla najmłodszych jest Reniferowy Ekspres.
Niedaleko ratusza przy Maria-Theresien Platz znajdziecie także Wioskę Bożonarodzeniową. Ponad 70 stoisk oferuje tradycyjne wyroby rzemieślnicze, spośród których możecie wybrać oryginalne gwiazdkowe prezenty dla najbliższych. To miejsce szczególnie upodobały sobie dzieciaki i młodzież, być może ze względu na dwa wydzielone boiska do lokalnej wersji curlingu. Bogaty program rozrywek dla dzieci znajdziecie także na jarmarku przy Karsplatz.
Bajeczna atmosfera panuje też przed pałacem w Schönbrunn, gdzie od ponad 30 lat odbywa się adwentowy jarmark. Można się tu napić grzanego wina i posłuchać śpiewanych przez chóry kolęd. Na straganach dominują tradycyjne wyroby: zwierzątka z siana, zabawki z drewna, gliniane anioły, figurki do domowych szopek. Obowiązkowym punktem programu powinna być wizyta w pałacowej piekarni, gdzie turyści obdarowani kucharską czapką mogą upiec swoje własne, świąteczne ciastko. Warto wstąpić też do teatru marionetek.
Co kupić? Ozdoby z dmuchanego szkła, biżuterię, świece dekoracyjne, pyszne sery i szynki, precle, pieczone kasztany.
Co zjeść i wypić? Ciasta m.in. strucle jabłkowe, pierniki, chleby domowego wypieku, wędzone mięso i samodzielnie destylowane sznapsy.
Kiedy? Jarmark świąteczny w Wiedniu: 15 listopada - 24 grudnia 2014.
Fot. Shutterstock
6. Bruksela, Belgia
Jarmark zajmuje całą powierzchnię starego miasta wraz z Grand Place, na którym znajdują się m.in. gotycki ratusz i dawny pałac królewski. Co pół godziny na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy, którym towarzyszą efekty świetlne i muzyka. Wokół rozstawionych jest w ponad 200 drewnianych kramów. Jeśli po przejedzeniu potrzeba będzie trochę ruchu można pokręcić się w koło na długim na 100 metrów lodowisku znajdującym się na końcu jarmarku.
Tegoroczne wydanie jarmarku upłynie pod znakiem Quebeku. Artystyczna instalacja "Śnieżka" i tradycyjne produkty przyjadą prosto z kanadyjskiego miasta. Piękna choinka natomiast jest prezentem z Rygi, wysoka na 22 metry spogląda w dół na Grand Place, który już w ten weekend rozbłyśnie tysiącem świateł. Warto być tutaj już 28 listopada, kiedy to nastąpi inauguracja nowej edycji Winter Wonders.
Co zjeść i wypić? Wizyta na jarmarkach świątecznych w Brukseli usatysfakcjonuje przede wszystkim łasuchów. W Belgijskiej stolicy można w grudniu skosztować specjałów świątecznych z całej Europy. Od dań takich jak ślimaki czy ostrygi, po pierniki i angielski pudding świąteczny. Popija się to wszystko tradycyjnym skandynawskim grzanym winem - glögg lub jego niemiecką odmianą - glühwein. Można także liczyć na morze belgijskiej czekolady pod każdą postacią
Kiedy? Jarmark świąteczny w Brukseli 28 listopada 2014 - 04 stycznia 2015.
7. Berlin, Niemcy
W całym Berlinie odbywa się kilkadziesiąt świątecznych jarmarków. Jednym z najbardziej interesujących jest ten w centrum Gendarmenmarkt. Tym, co wyróżnia go pośród innych jest bogaty, utrzymany na wysokim poziomie program kulturalny. Są koncerty chórów, świetnych muzyków jazzowych, występy śpiewaków operowych. Popołudniami można oglądać akrobatów, żonglerów, tancerzy. Ze względu na moc atrakcji, za wstęp po godzinie czternastej trzeba zapłacić 1 euro.
Możecie wybrać się także na jeden z najstarszych jarmarków: Berliner Weihnachtszeit przy Roten Rathaus, niedaleko Alexanderplatz. Z daleka widać górujący nad budynkami diabelski młyn, wysoki na 50 m. Jarmark nawiązuje do dawnych tradycji, zdobią go dekoracje stylizowane na początek XIX wieku, co sprawia, że atmosfera jest tu jedyna w swoim rodzaju. Tutaj także czeka na Was ogromne lodowisko, na które wstęp jest bezpłatny, a wypożyczenie łyżew kosztuje 4 euro.
Co kupić? Sprzedawcy kuszą wyrobami rękodzielniczym - ozdobami świątecznymi, biżuterią, obrazami, a nawet antykami.
Co zjeść, wypić? Gendarmenmarkt to także raj dla smakoszy. Można tu spróbować świątecznych i adwentowych smakołyków m.in. naszpikowanego bakaliami keksu (stollen), cynamonowych precli, a także bardziej sytych przysmaków - podawanego na gorąco chleba ze słoniną czy bratwurst - kiełbasek z grilla. Wśród napitków króluje glühwein - grzane wino z przyprawami, którego zapach unosi się nad całym jarmarkiem.
Dla dzieci: Świąteczny jarmark przy Placu Poczdamskim oferują atrakcję, którą będą zachwycone m.in. dzieci. Jest nią Winterwelt zimowy park rozrywki, w którego skład wchodzi lodowisko, karuzela, oraz 70-metrowy tor do zjeżdżania na oponach.
Kiedy? Jarmark świąteczny w Berlinie 24 listopada 2014 - 04 stycznia 2015
stollen/ Fot. Shutterstock
8. Drezno, Niemcy
Drezno to kraina bożonarodzeniowych tradycji. To tu odbywa się Striezelmarkt - najstarszy bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech. Jego tradycja sięga XV wieku. Swą nazwę zawdzięcza drożdżowej, plecionej bułce Striezel, która na przestrzeni wieków zamieniła się w drezdeński Christstollen - tradycyjne ciasto z bakaliami. Jest go tu oczywiście pod dostatkiem. Główna część jarmarku mieści się na placu Altmarkt. W jego centralnym punkcie znajduje się największa na świecie świąteczna 14-metrowa piramida. Na jej kondygnacjach poruszają się figurki związane ze świętami i historią regionu.
Co kupić? Drewniane miniaturki piramidy sprzedawane na prawie każdym stoisku. Można też kupić Pflaumentoffla, czyli figurkę kominiarza wykonaną z suszonych śliwek. Uważa się ją za talizman, który ma zapewnić szczęście i pomyślność.
Głównemu jarmarkowi towarzyszy jarmark historyczny skryty na dziedzińcu późnorenesansowego zamku Wettynów. Wejście, w przeciwieństwie do głównego targu, jest płatne i kosztuje 2 euro. Zwiedzający mogą tu np. zobaczyć jak lepi się garnki lub tka płótno. Przy okazji jarmarku do późnego wieczora otwarte są największe atrakcje miasta m.in. rokokowy pałac Zwinger.
Co zjeść i wypić? Koniecznie spróbujcie Christstollen, czyli bożonarodzeniowego strucla, od którego jarmark wziął swoją nazwę. Do grzanego wina natomiast najlepiej podgryzać oryginalny piernik z Pulsnitz.
Dla dzieci: Każdego dnia o godzinie 16, Święty Mikołaj odwiedza jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie i rozdaje drobne upominki dla dzieci.
Kiedy? Jarmark świąteczny w Dreźnie - 27 listopada - 24 grudnia 2014.
9. Ryga, Łotwa
Ryga może się pochwalić jednym z młodszych jarmarków bożonarodzeniowych, który w tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Z początkiem grudnia na starym mieście rozbłysną światełka choinki i drewnianych kramików, skąd rozejdą się zapachy grzanego wina, miodu, prażonych migdałów i świeżo wypieczonych, lukrowanych pierników. Inne półki zapełnią się drewnianymi zabawkami, pachnącymi świecami, biżuterią i przedmiotami z zimowego asortymentu: rękawiczkami, szalikami i czapkami. Brzmi i wygląda to cudownie! Także do Rygi zajrzy Święty Mikołaj, który będzie miał tutaj swoją chatkę życzeń. Na Placu Dome, w sercu starego miasta organizowane będą koncerty i warsztaty, na których dowiecie się więcej o lokalnych tradycjach, działać będzie także specjalna poczta świąteczna, dla tych którzy będą chcieli wysłać najbliższym z Rygi pocztówki bożonarodzeniowe.
Co zjeść i wypić? Mięsożercy będą zadowoleni, jednym z tradycyjnych ryskich przysmaków są wędzone mięsiwa i wędliny. Oprócz tego czeka na Was grzane wino, prażone migdały i pachnące pierniczki.
Kiedy? 29 listopada 2014 do 9 stycznia 2015.
Fot. Shutterstock
10. Kopenhaga, Dania
Każdej jesieni i zimy także wizytę w Kopenhadze umili Wam wycieczka na jeden z bajecznych jarmarków. Jest ich tutaj kilka: w Nyhavn, na Havnegade, a nawet w Christianii, hipisowskim mikropaństwie, które powstało tu w latach siedemdziesiątych, a z biegiem czasu zaczęło zyskiwać status atrakcji turystycznej. Najpiękniejszy jednak bożonarodzeniowy jarmark w stolicy Dani każdej jesieni rozkłada się w Ogrodach Tivoli.
Tegoroczny już się zaczął. Na powierzchni 1200 m kw. stanęły rzeźbione drewniane domki, drzewa ozdobione dzwoneczkami, tysiące szklanych ornamentów, nad tym wszystkim zaś unosi się zapach skandynawskich łakoci i grzanego wina. Można tu odwiedzić Świętego Mikołaja w Teatrze Pantomimy, zobaczyć wiernie odtworzoną wioskę alpejską, a 13 grudnia wziąć udział w tradycyjnej procesji Świętej Łucji.
Już od progu głównej bramy turystów porywają bożonarodzeniowe inspiracje kulturami Dani, Szwecji i Norwegii: zapachy lokalnych specjałów, dźwięki skandynawskiej muzyki, dekoracje w tradycyjnym stylu. Co roku przed Bożym Narodzeniem Tivoli odwiedza ponad milion turystów! Jedynym minusem jest cena, wstęp do ogrodów kosztuje 99 koron (około 50 złotych).
Kiedy? 15 listopada 2014 - 04 stycznia 2015.
Fot. Shutterstock