Dokąd na listopadowy długi weekend? 5 miast od 398 zł w obie strony [SKYSCANNER]

Tegoroczny listopadowy długi weekend zapowiada się wyjątkowo przyjemnie. Wystarczy wziąć wolny poniedziałek i razem z 11 listopada będziemy mieli do dyspozycji aż cztery dni. Nie warto tracić czasu na dojazdy, zobaczcie dokąd w tym czasie można dolecieć w korzystnej cenie i jakie atrakcje czekają Was na miejscu.
Londyn w listopadzie zeszłego roku/ Fot. CC BY SA 2.0/ David Holt/ Flickr.com Londyn w listopadzie zeszłego roku/ Fot. CC BY SA 2.0/ David Holt/ Flickr.com Londyn w listopadzie zeszłego roku/ Fot. CC BY SA 2.0/ David Holt/ Flickr.com

Londyn

Londyn

Nawet jeżeli byłeś/aś w Londynie już kilka razy, to z pewnością znajdzie się jeszcze parę rzeczy, które Cię zaskoczy. 8 listopada odbędzie się tutaj Lord Mayor's show, czyli wspaniała procesja, której początki sięgają XVI wieku. Lord Mayor to odpowiednik burmistrza, który co roku mianowany jest na swoje stanowisko właśnie podczas parady. Biorą w niej udział różne londyńskie organizacje, setki koni, orkiestra marszowa i specjalne platformy. Procesja zaczyna się pod Mansion House o 11, a kończy się pokazem fajerwerków nad Tamizą między mostem Waterloo i Blackfriars.

Więcej informacji na temat parady znajdziecie tutaj.

Chciałbyś uczestniczyć w tym prawdziwie londyńskim wydarzeniu? W wyszukiwarce Skyskanner bilety do Londynu w obie strony już za 398 zł.

Lord Mayor's Show/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Garry Knight/ Flickr.comLord Mayor's Show/ Fot. CC BY-SA 2.0/ Garry Knight/ Flickr.com

Oslo jesienią/ Fot. CC BY NC ND 2.0/ Andrew Bryl/ Flickr.com Oslo jesienią/ Fot. CC BY NC ND 2.0/ Andrew Bryl/ Flickr.com Oslo jesienią/ Fot. CC BY NC ND 2.0/ Andrew Bryl/ Flickr.com

Oslo

Oslo

W Oslo można podziwiać skandynawską architekturę, odkryć historię Wikingów albo historię niezwykłej podróży Thora Heyerdahla w Muzeum Kon-Tiki. Można też spędzić cały wolny czas kręcąc się i popijając kawę w Aker Brygge, klimatycznej okolicy portu. Dla tych, którzy pragną zobaczyć zorzę polarną, Oslo może stać się punktem wypadowym bardziej na północ. Połowa listopada to już czas, kiedy pojawia się szansa na zaobserwowanie tego niebywałego świetlnego widowiska.

Dodatkowo, w listopadzie odbywa się tutaj Fredrikstad - najstarszy w krajach nordyckich i bałtyckich festiwal animacji. Trwa pięć dni (od 6 do 9 listopada), podczas których odbywać się będą pokazy, prelekcje, warsztaty i imprezy dla dzieci - z których wiele jest bezpłatnych.

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie tutaj.

W wyszukiwarce Skyscanner bilety do Oslo w obie strony już za 471 zł.

Marina w Olso/ Fot. ShutterstockMarina w Olso/ Fot. Shutterstock

Belgrad/ Fot. Shutterstock Belgrad/ Fot. Shutterstock Belgrad/ Fot. Shutterstock

Belgrad

Belgrad

Belgrad jesienią kusi legendarną uliczką Skadarlija - ulubionym miejscem jugosłowiańskiej bohemy, porównywanej do paryskiego Montmartre. Bywali tutaj Alfred Hitchcock czy Jimi Hendrix! Sporo tajemnic kryje też belgradzkie Muzeum Etnograficzne. Jedna z jego części prezentuje fascynującą kulturę materialną serbskich miast i wsi, a w drugiej można obejrzeć dzieła artystów takich jak Andy Warhol czy Joan Miro.

Jeżeli będziecie spragnieni wrażeń kulturalnych to właśnie w Belgradzie w dniach 7-12 listopada odbywa się część ciekawego festiwalu o tematyce społecznej: Free Zone Festival. W tych dniach wyświetlane będą współczesne, zaangażowane społecznie filmy z całego świata. Wśród wielu ciekawych propozycji znajdziecie m.in. film dokumentalny Nicka Cave?a "20.000 days on Earth" czy film Richarda Linklatera "Boyhood". Wydarzeniu towarzyszą koncerty, panele dyskusyjne i warsztaty.

Program festiwalu możecie sprawdzić tutaj.

Bilety do Belgradu w wyszukiwarce Skyscanner już za 650 złotych w obie strony.

Skadarlija/ Fot. ShutterstockSkadarlija/ Fot. Shutterstock

Wyspa Małgorzaty jesienią/ Fot. CC BY 2.0/ Marcin Manko/ Flickr.com Wyspa Małgorzaty jesienią/ Fot. CC BY 2.0/ Marcin Manko/ Flickr.com Wyspa Małgorzaty jesienią/ Fot. CC BY 2.0/ Marcin Manko/ Flickr.com

Budapeszt

Budapeszt

Weekend w Budapeszcie można spożytkować na różne sposoby. Jednym z nich jest postawienie na wygrzanie zmarzniętych stóp w tamtejszych łaźniach. Innym, długie spacery po mieście, podczas których można podziwiać unikatową architekturę węgierskiej stolicy, a wieczorem odpoczywać przy piwie w hipsterskich "barach w ruinach".

Warto tak kupić bilet, by załapać się jeszcze na dzień św. Marcina, czyli 11 listopada. Tego dnia odbywa się coroczny festiwal w Zamku Vajdahunyad (tuż przy Placu Bohaterów, w otoczeniu dwóch najważniejszych muzeów Budapesztu - Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki). Tematem przewodnim festiwalu jest gęsina i wino - bez których nie można świętować dnia patrona m.in. winnic. Możecie więc skosztować wielu potraw z gęsi, popijając je młodym, świętomarcińskim winem, posłuchać muzyki folkowej, popatrzeć na pokazy taneczne, a na koniec zaopatrzyć się w lokalne produktamy, sprzedawane na dziedzińcu zamku Vajdahunyad.

Program festiwalu możecie sprawdzić tutaj.

Wyszukiwarka Skyscanner znalazła bilety do Budapesztu już za 650 zł w obie strony.

Zamek Vajdahunyad/ Fot. ShutterstockZamek Vajdahunyad/ Fot. Shutterstock

Berlin jesienią/ Fot. Shutterstock Berlin jesienią/ Fot. Shutterstock Berlin jesienią/ Fot. Shutterstock

Berlin

Berlin

Berlin jesienią oddycha jazzem, tętni atmosferą festiwali i powoli zaczyna pachnieć słynnymi niemieckimi jarmarkami świątecznymi. Podczas długiego weekendu w Polsce można się jeszcze załapać na Festiwal Filmów Krótkometrażowych, a przede wszystkim uczestniczyć w hucznych obchodach dwudziestej piątej rocznicy upadku Muru Berlińskiego. To święto przypada na 9 listopada. Z tej okazji dawne miejsce muru wypełnią podświetlane balony, a o godzinie 9 wzniosą się do nieba, by upamiętnić wydarzenia sprzed 25 lat. Oprócz tego czekają Was koncerty, festiwal uliczny przy Bramie Brandenburskiej i otwarte wystawy sztuki.

W wyszukiwarce Skyscanner bilety do Berlina można znaleźć już za 598 zł w obie strony.

Więcej informacji o obchodach upadu muru berlińskiego znajdziecie tutaj.

Fragmenty Muru Berlińskiego dzisiaj/ fot. ShutterstockFragmenty Muru Berlińskiego dzisiaj/ fot. Shutterstock

Więcej o: