Tanie loty do popularnych miast Europy. Jak i za ile dojechać z podmiejskich lotnisk?

Każdy, kto choć raz korzystał z usług tanich przewoźników zdaje sobie sprawę, że bilet często jest tani tylko w pierwszym etapie rezerwacji. Kiedy dojdą opłaty za bagaż czy opłata manipulacyjna za kartę kredytową, okazuje się, że dokładnie w takiej samej cenie kupilibyśmy bilet u zwykłego przewodnika. A to wcale nie koniec pułapek, ponieważ samoloty Ryanaira, Wizzaira czy easyJetu często lądują na lotniskach oddalonych nawet o 100 kilometrów od miast, do których chcemy dotrzeć. Zobaczcie, jak najszybciej i najwygodniej dotrzecie do centrum miasta, czy w razie czego macie jakąś alternatywę i czy to w ogóle się opłaca.
Lotnisko w Gironie/ Fot. CC BY 2.0/ allplane/ Flickr.com Lotnisko w Gironie/ Fot. CC BY 2.0/ allplane/ Flickr.com Lotnisko w Gironie/ Fot. CC BY 2.0/ allplane/ Flickr.com

Lotnisko w Gironie, Barcelona

Lotnisko w Gironie, Barcelona

Jeszcze do niedawna wszystkie samoloty Ryanaira lecące do Barcelony lądowały w Gironie, oddalonej od celu o ponad sto kilometrów. Obecnie, samoloty startujące z Polski kończy na lotnisku Barcelona El Prat, jednakże wiele lotów z innych europejskich miast nadal korzysta z lotniska w Gironie. Jeżeli więc nie lecicie z Polski albo macie loty łączone, warto sprawdzić, jak wygląda dojazd z Girony do Barcelony.

Najwygodniej jest podjechać autobusem, co zajmuje około 1 godziny 10 minut. Autobusami zarządza firma niezwiązana z Ryanairem, dlatego trzeba pamiętać, że rozkład jazdy nie jest skorelowany z przylotami taniego przewoźnika. Bilety kupuje się u kierowcy, 15 euro kosztuje bilet w jedną stronę, a 25 euro powrotny.

W Barcelonie autobus zatrzymuje się na stacji autobusowej Estacio d'Autobusos Barcelona Nord, skąd możecie zabrać się dalej metrem - najbliższa stacja to Metro Arc De Triomf. Z lotniska kursują także autobusy do centrum Girony i stamtąd możecie dojechać do Barcelony pociągiem. Podróż trwa 1 godzinę 20 minut, a bilet kosztuje ok. 11 euro. Są też szybkie pociągi, które dojeżdżają do Barcelony w 39 minut, ale bilet jest odpowiednio droższy i kosztuje ok. 37 euro.

Ostatni pociąg odjeżdża o 21.19, autobus natomiast o 23.30. Zanim jednak wylądujecie w Gironie, warto sprawdzić rozkład autobusów tutaj.

Jeżeli lądujecie późno wieczorem albo w nocy, możecie zostać na lotnisku, które otwarte jest przez 24 godziny na dobę albo dostać się do Girony. Tutaj macie do dyspozycji kilka hosteli i hoteli, a w samym mieście jest co oglądać. Możecie zobaczyć stare fortyfikacje miasta, starą katedrę, która za czasów mauretańskich była meczetem i przejść się wzdłuż rzeki Onyar, zabudowanej przez kolorowe kamienice. Stamtąd łatwiej będzie przedostać się do pociągu, który zabierze Was do centrum Barcelony.

Na lotnisku istnieje także możliwość wynajęcia samochodu.

Wiele przydatnych informacji znajdziecie tutaj.

Girona/ Fot. ShutterstockGirona/ Fot. Shutterstock

Lotnisko Rygge/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Oriol Salvador/ Flickr.com Lotnisko Rygge/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Oriol Salvador/ Flickr.com Lotnisko Rygge/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Oriol Salvador/ Flickr.com

Lotnisko Moss Rygge, Oslo

Lotnisko Moss Rygge, Oslo

Lotnisko Rygge położone jest w odległości 10 kilometrów od miejscowości Moss i około 66 kilometrów od Oslo. Lotnisko obsługuje Moss, Oslo i całą wschodnią Norwegię. Na nim najczęściej lądują samoloty Ryanaira.

Żeby dostać się do Oslo można skorzystać z autobusu (macie do dyspozycji dwóch przewoźników: Rygge Ekspressen i Rygge Airport Bus), którego rozkład dopasowany jest do godzin odlotów i przylotów. Autobusy wyjeżdżają z Oslo 2-3 godziny przed godziną odlotu większości kursów międzynarodowych, a z lotniska około 40 minut po najważniejszych przylotach. Podróż do stolicy trwa około godziny. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 170 koron, czyli około 85 złotych.

Do Oslo można także dojechać pociągiem. Stacja oddalona jest o 4 kilometry od lotniska, ale między lotniskiem a stacją kursuje darmowy autobus, który odjeżdża raz na godzinę. Bilet na pociąg jest odrobinkę tańszy - kosztuje 156 koron, czyli około 78 złotych. Ostatni pociąg do Oslo odjeżdża przed północą. Bus kursujący między stacją a lotniskiem, jest w Rygge 5 minut po każdej godzinie i wyjeżdża z lotniska 35 minut po każdej godzinie.

Lotnisko w Rygge otwarte jest całą dobę, a użytkownicy The Guide to Sleeping in Airports (Przewodnik po Nocowaniu na Lotniskach) cenią sobie jego warunki do spania.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Szybki pociąg do Oslo/ Fot. CC BY 2.0/ frkstyle/ Flickr.comSzybki pociąg do Oslo/ Fot. CC BY 2.0/ frkstyle/ Flickr.com

London Luton/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Geoff Collins/ Flickr.com London Luton/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Geoff Collins/ Flickr.com London Luton/ Fot. CC BY-NC-ND 2.0/ Geoff Collins/ Flickr.com

Londyn: Luton, Gatwick, Stansted

Londyn: Luton, Gatwick, Stansted

Londyn obsługuje kilka lotnisk, w tym trzy najbardziej popularne wśród tanich przewoźników, oddalone od miasta o około 50 kilometrów. Tutaj jednak nie musicie się obawiać o transport, jest świetnie zorganizowany i macie kilka możliwości do wyboru.

Lotnisko London Luton oddalone jest od centrum Londynu o około 55 kilometrów. Spod lotniska kursuje kilka firm autobusowych, które zabiorą was do centrum. Możecie skorzystać z National Express, gdzie za bilet zapłacicie 5 funtów. Z tym przewoźnikiem dojedziecie także do centrum Luton. Możecie także pojechać autobusem easyBus, gdzie ceny (przy kupowaniu biletów przez Internet) zaczynają się już od 2 funtów.

Z lotniska, a dokładniej ze stacji Luton Airport Parkway jeździ także pociąg. Do stacji zawiezie Was autobus kursujący co 10 minut między 5 rano a północą. Bilet na autobus kosztuje 1,6 funta, pociąg to koszt rzędu 15,9 funta. Ceny i rozkład jazdy możecie sprawdzić tutaj.

Lotnisko London Gatwick położone jest w odległości 47,5 km od Londynu. Z Gatwick do Londynu dojedziecie autobusami easyBus, w takiej samej cenie jak z Luton (od 2 funtów). Regularnie kursuje także (co 15 minut) pociąg Gatwick Express, który dojeżdża do przystanku London Victoria w 30 minut, bilet kosztuje 15 funtów. Pociągiem dojedziecie także do Luton.

Ceny i rozkład jazdy sprawdzicie tutaj.

Lotnisko London Stansted leży w odległości 48 km od centrum Londynu. Żeby dojechać z lotniska do Londynu możecie skorzystać z autobusów różnych przewoźników. Koszt to około 10 funtów (za wyjątkiem easyBus, gdzie możecie znaleźć bilety w cenie od 2 funtów), a podróż trwa około 1-1,5 h. Możecie także dojechać pociągiem, ceny biletów zaczynają się od 7,50 funtów, ale ze względu na różne promocje warto sprawdzić je wcześniej na stronie internetowej.

W razie problemów czy konieczności poczekania z transportem do rana, na każdym z trzech lotnisk możecie zostać przez całą noc, wszystkie otwarte są 24 godziny na dobę. W The Guide to Sleeping in Airports jeden z użytkowników napisał nawet, że w Stansted policjanci byli kochani i kupili mu/jej kawę.

Gatwick Express/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Julian Gajewski/ Flickr.comGatwick Express/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Julian Gajewski/ Flickr.com

Treviso/ Fot. CC BY 2.0/ Ferad Zyulkyarov/ Flickr.com Treviso/ Fot. CC BY 2.0/ Ferad Zyulkyarov/ Flickr.com Treviso/ Fot. CC BY 2.0/ Ferad Zyulkyarov/ Flickr.com

Lotnisko Treviso, Wenecja

Lotnisko Treviso, Wenecja

Z lotniska w Treviso, oddalonego od Wenecji o 26 km, możecie dojechać do miasta autobusem albo pociągiem. Autobusy przewoźnika ATVO - w cenie 10 euro w jedną stronę i 18 w obie (bilety możecie kupić u kierowcy) kursują do około 23.30. Do Piazzale Roma w Wenecji dojedziecie w ok. 50 minut.

Możecie także skorzystać z usług przewoźnika Barzi Bus Servise, cena jest taka sama, a w Wenecji będziecie szybciej dzięki tylko jednemu przystankowi po drodze. Na miejscu wysiadacie na parkingu Tronchetto (mniej dogodne miejsce w porównaniu do Piazzale Roma).

Jeżeli jednak będziecie zmuszeni zatrzymać się w Treviso na dłużej, tym lepiej dla Was. To  niedoceniane przez turystów miasto, którego rola często kończy się na lotnisku. Tymczasem Treviso to historyczne miasto z renesansowymi placykami, pałacykami, kościołami ozdobionymi freskami i starymi uliczkami. W dodatku, tutaj w przeciwieństwie do Wenecji nie będziecie na każdym kroku potykać się o turystów.

Treviso/ Fot. ShutterstockTreviso/ Fot. Shutterstock

Beauvais/ Fot. CC BY 2.0/ Juanedc/ Flickr.com Beauvais/ Fot. CC BY 2.0/ Juanedc/ Flickr.com Beauvais/ Fot. CC BY 2.0/ Juanedc/ Flickr.com

Beauvais, Paryż

Beauvais, Paryż

Między lotniskiem w Beauvais a Porte Maillot w Paryżu (skąd można wygodnie przesiąść się w metro i dojechać do centrum) kursuje autobus Ryanaira (uwaga! często nieoznaczony logiem przewoźnika). Wyrusza spod lotniska co 20 minut, jak też w drodze na lotnisko z przystanku pod Porte Maillot. Odległość między lotniskiem a centrum Paryża to 85 kilometrów, przejazd zajmuje około godziny.

Bilet w jedną stronę kosztuje 13 euro i można go kupić w autobusie. Taksówka z Beauvais do Paryża to koszt około 120 euro. Spod lotniska odjeżdżają także autobusy w stronę Disneylandu i do centrum Beauvais, skąd możecie zabrać się do Paryża pociągiem na stację Gare du Nord. Dla wygodnickich istnieje jeszcze opcja skorzystania z Door to Door Shuttle - prywatnego przewoźnika, który zabiera z lotniska do wybranego punktu w mieście od 29 euro za osobę.

Lotnisko jest zamknięte od 23.15 do 6 rano, nie ma więc mowy o awaryjnym nocowaniu na Beauvais. Z powodu zamykania na noc lotnisko ma bardzo złą opinię w The Guide to Sleeping in Airports.

Gdyby przyszło Wam jednak zostać na noc w mieście Beauvais, będziecie mieli co oglądać. Beauvais to historyczne miasto z piękną gotycką katedrą, wokół której możecie zobaczyć stare uliczki i zabudowania powstałe w okresie od XII do XVI wieku. Nie będziecie mieli problemów ze znalezieniem noclegu, w Beauvais mieści się kilka tańszych hotelików i hoteli o wyższym standardzie.

Beauvais/ Fot. ShutterstockBeauvais/ Fot. Shutterstock

Lotnisko w Eindhoven/ Fot. Shutterstock Lotnisko w Eindhoven/ Fot. Shutterstock Lotnisko w Eindhoven/ Fot. Shutterstock

Eindhoven, Holandia

Eindhoven, Holandia

Większość tanich lotów do Holandii ląduje w Eindhoven, które oddalone jest od popularnego Amsterdamu o 106 kilometrów. W cenie 22,50 euro w jedną stronę (38 euro w obie) dojedziemy bezpośrednio do Amsterdamu przewoźnikiem Terravision (jeżeli dokonamy zakupu online, normalnie bilet kosztuje 24 euro, w obie strony 40). Autobus zatrzymuje się także w Utrechcie. Ostatni autobus odjeżdża o 22, ale lepiej dokładnie sprawdźcić rozkład jazdy tutaj.

Drugi przewoźnik AirExpressBus oferuje przejazd w cenie 24 euro. W obu przypadkach podróż trwa od półtorej godziny do dwóch.

Drugą możliwością jest pociąg. Możecie  dojechać do Eindhoven autobusem miejskim nr 400 lub 401 i wsiąść w pociąg do Amsterdamu na stacji w centrum. Autobus kursuje do północy, a bilet jednorazowy kosztuje 3,50 euro. Żeby wygodnie korzystać z systemu komunikacji miejskiej w Holandii możecie zakupić bezimienną OV-chipkaart. Wyrobienie karty kosztuje 7,5 euro, później pozostaje doładowanie jej na odpowiednią liczbę przejazdów, co w rezultacie jest troszkę tańsze niż kupowanie biletów jednorazowych. Z karty możecie korzystać także w pociągu, pamiętając by odpowiednio ją naładować. Bilet jednorazowy z Eindhoven do Amsterdamu kosztuje 18,70 euro, a podróż zajmuje 1 godzinę 20 minut.

Lotnisko w Eindhoven jest zamykane koło północy, dlatego w razie sytuacji awaryjnej nie planujcie na nim noclegu. Obok lotniska jest hotel, w samym Eindhoven znajdziecie także hotele i hostele. Eindhoven samo w sobie może nie jest zbyt piękne, ale to miasto studenckie, pełne życia i sztuki ulicznej, której przykłady znajdziecie na wielu murach i w parkach.

Eindhoven/ Fot. ShutterstockEindhoven/ Fot. Shutterstock

Skavsta/ Fot. Shutterstock Skavsta/ Fot. Shutterstock Skavsta/ Fot. Shutterstock

Skavsta, Sztokholm

Skavsta, Sztokholm

Lotnisko Skavsta oddalone jest od Sztokholmu o 100 km. Do stolicy jeżdżą regularnie autobusy firmy Flygbussarna, w cenie 278 koron za przejazd w jedną stronę (około 127 złotych). Pierwszy autobus rusza po 7 rano, ostatni odjeżdża o 23.40. Sprawdźcie rozkład jazdy tutaj.

Najbliższą miejscowością jest urokliwe Nykoping. Lokalny autobus nr 515 do Nykoping i Oxelosund jeździ w dni tygodnia od czwartej rano do północy, w weekendy od 5 rano do 22.30.

Lotnisko otwarte jest 24 godziny na dobę i w The Guide To Sleeping in Airports zebrało bardzo dobre recenzje.

Nykoping/ Fot. ShutterstockNykoping/ Fot. Shutterstock

Więcej o: