Nowości zimowe 2015 na Słowacji. Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich

Z roku na rok warunki na słowackich stokach są coraz lepsze. W nadchodzącym sezonie zimowym do dyspozycji narciarzy będzie około 940 wyciągów oraz 72 kolejki linowe! Ceny karnetów wahają się od 15 do 37 euro i można je kupić przez internet. Obok stoków, czeka nas także rozbudowana baza noclegowa i termalne parki wodne. Jeżeli zastanawiacie się, dokąd w tym roku wybrać się na narty, zobaczcie jakie nowości czekają za Was tuż za granicą.
Nowa, 6-osobowa kolejka, Zverovka, Spalena Dolina/ Fot. materiały prasowe Nowa, 6-osobowa kolejka, Zverovka, Spalena Dolina/ Fot. materiały prasowe Nowa, 6-osobowa kolejka, Zverovka, Spalena Dolina/ Fot. materiały prasowe

1. Najwyżej: Zuberec - Zverovka, Roháče - Spalona Dolina - Zachodnie Tatry

1. Najwyżej: Zuberec - Zverovka, Roháče - Spalona Dolina - Zachodnie Tatry

Ośrodek narciarski Zverovka-Spalona Dolina w Zachodnich Tatrach należy do najwyżej położonych ośrodków narciarskich na Słowacji. Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 1036 m n.p.m. a górna stacja na wysokości 1501 m. Ośrodek umożliwia szusowanie po stokach o różnym stopniu trudności, od niebieskich, przez czerwone aż po trudne trasy narciarskie. Do dyspozycji narciarzy jest 5 tras zjazdowych łącznej długości 4,6 km. Do transportu oprócz nowej 6-osobowej kolejki (przy pomocy której dotrzemy na szczyt w 6 minut i 30 sekund) służą 4-osobowe krzesło oraz 3 wyciągi orczykowe. Nowością tegorocznego sezonu w ośrodku Spalona Dolina będzie także nowy punkt gastronomiczny przy górnej stacji kolejki krzesełkowej.

Zajrzyj na stronę ośrodka tutaj.

Rohace/ Fot. materiały prasoweRohace/ Fot. materiały prasowe

Fot. CC BY 2.0/ Lauri Vain/ Flickr.com Fot. CC BY 2.0/ Lauri Vain/ Flickr.com Fot. CC BY 2.0/ Lauri Vain/ Flickr.com

2. Dla najmłodszych: Ski Bachledova Dolina - Jezersko - Tatry Bielskie/Pieniny

2. Dla najmłodszych: Ski Bachledova Dolina - Jezersko - Tatry Bielskie/Pieniny

Nowy rejon narciarski Frankowa dysponuje nowym wyciągiem orczykowym o długości 1090 m oraz dwoma nowymi trasami zjazdowymi koloru czerwonego o łącznej długości 1500 m. Nowością tegorocznego sezonu narciarskiego w ośrodku Ski Bachledowa Dolina będzie otwarcie specjalnej strefy dla najmłodszych narciarzy oraz nowe punkty gastronomiczne.

Ośrodek narciarski Ski Bachledova położony jest na północnych i południowych stokach Spišskej Magury z malowniczym widokiem na Tatry Bielskie oraz Pieniny. Ski Bachledova oferuje wspaniałe warunki narciarskie dla całych rodzin z gwarancją śniegu przez cały sezon. Do dyspozycji narciarzy są: 4-osobowe krzesło Jezersko, 3-osobowa kanapa Bachledova Dolina, 6 orczyków, 10 tras zjazdowych o łącznej długości 10 km dla wszystkich kategorii narciarzy i 26 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Ski Bachledova oferuje także jazdę wieczorem w godz. 17.00-21.00, która jest wliczona w cenie całodziennego karnetu.

Zajrzyj na stronę ośrodka tutaj.

Bachledova/ Fot. materiały prasoweBachledova/ Fot. materiały prasowe

Chopok/ Fot. materiały prasowe Chopok/ Fot. materiały prasowe Chopok/ Fot. materiały prasowe

3. Rodzinnie: Ždiar - Strednica - Tatry Bielskie

3. Rodzinnie: Ždiar - Strednica - Tatry Bielskie

Ośrodek Ždiar - Strednica w Tatrach Bielskich należy do rodzinnych ośrodków narciarskich w słowackich Tatrach. Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 1020 m n.p.m. a górna stacja na wysokości 1140 m. Ośrodek umożliwia szusowanie dla początkujących narciarzy na niebieskich trasach oraz dla średnio zaawansowanych na nowych czerwonych trasach. Do dyspozycji narciarzy jest 9 tras zjazdowych o łącznej długości 4,5 km. Do transportu narciarzy oprócz nowej 4-osobowej kolejki krzesełkowej służy 9 wyciągów orczykowych.

Zajrzyj na stronę ośrodka tutaj.

Zdiar/ Fot. materiały prasoweZdiar/ Fot. materiały prasowe

Strbske Pleso, Solisko/ Fot. materiały prasowe Strbske Pleso, Solisko/ Fot. materiały prasowe Strbske Pleso, Solisko/ Fot. materiały prasowe

4. Dla początkujących: Ośrodek Pohoda - Krušetnica - Orawa

4. Dla początkujących: Ośrodek Pohoda - Krušetnica - Orawa

Ośrodek Pohoda - Krušetnica zlokalizowany jest w Orawskiej Magurze i należy do małych rodzinnych ośrodków narciarskich w regionie Orawa. Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 661 m n.p.m., a górna stacja na wysokości 822 m. Ośrodek umożliwia szusowanie dla początkujących narciarzy na niebieskich trasach. Do dyspozycji narciarzy są 3 trasy zjazdowe o łącznej długości 2 km. Do transportu narciarzy oprócz nowej 4-osobowej kolejki,  przeniesionej z włoskiego ośrodka Sterzing-Rosskopf, służą 2 wyciągi orczykowe.

Zajrzyj na stronę ośrodka tutaj.

Zverovka, Spalena Dolina/ Fot. materiały prasoweZverovka, Spalena Dolina/ Fot. materiały prasowe

Jasna Niskie Tatry/ Fot. materiały prasowe Jasna Niskie Tatry/ Fot. materiały prasowe Jasna Niskie Tatry/ Fot. materiały prasowe

5. Jasna Niskie Tatry - 45 kilometrów tras

5. Jasna Niskie Tatry - 45 kilometrów tras

W najlepszym i największym słowackim ośrodku narciarskim Jasna Niskie Tatry czeka na narciarzy i snowboardzistów 45 km tras zjazdowych. Zdolność przewozowa 29 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 30 000 osób na godzinę. W nadchodzącym sezonie poszerzono trasy na Priehybę, Lukovą i ulubioną trasę do organizacji zawodów narciarskich (Pretekárska).

Na szczycie Chopoku z północnej strony dodano więcej armatek śnieżnych i zainstalowano nowe bariery chroniące przed śniegiem i wiatrem. Nowoczesny system naśnieżający aż po szczyt Chopoku gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku. Wieczorem można w Jasnej szusować na kilku oświetlonych trasach Biela Put, Zahradky, dzieci mają do dyspozycji nowoczesne parki narciarskie Maxiland Lucky, Biela Put i Krupova, w których uczą się jazdy na nartach poprzez zabawę.

Zajrzyj na stronę ośrodka tutaj.

Jasna Ski Resort/ CC BY-SA 3.0/ Pudelek/ Wikimedia CommonsJasna Ski Resort/ CC BY-SA 3.0/ Pudelek/ Wikimedia Commons

Tatrzańska Łomnica/ Fot. materiały prasowe Tatrzańska Łomnica/ Fot. materiały prasowe Tatrzańska Łomnica/ Fot. materiały prasowe

6. Tatrzańska Łomnica - Wysokie Tatry

6. Tatrzańska Łomnica - Wysokie Tatry

W Tatrzańskiej Łomnicy doznania narciarskie i snowboardowe poprawi większa ilość urządzeń naśnieżających oraz poszerzenie trudnych odcinków tras Esíčka i Generál z Łomnickiego Stawu do Łomnicy. Atrakcyjne położenie całego ośrodka narciarskiego w Tatrzańskiej Łomnicy na wysokość od 900 do 2200 m n.p.m. gwarantuje jazdę na nartach około 160 dni w roku. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowanych jest ponad 10 km sztucznie naśnieżanych tras. W ośrodku Tatrzańska Łomnica do dyspozycji narciarzy jest także najdłuższa nartostrada na Słowacji o długości 6,5 km. W sezonie 2014/2015 do transportu narciarzy służyć będą: 15-osobowa kolejka gondolowa ze stacji Start do stacji Łomnicki Staw, 8-osobowa kolejka krzesełkowa z niebieskimi osłonami w rejonie Bukowa Góra, 6-osobowa kolejka krzesełkowa z pomarańczowymi osłonami z Tatrzańskiej Łomnicy do stacji Start, 4-osobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Start do stacji Cucoriedki, 4-osobowa kolejka gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy na Start oraz 2-sobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Łomnicki Staw do Siodełka Łomnicy.

Zajrzyj na stronę ośrodka tutaj.

Gdyby wrażeń było mało, to od 24.01 do 01.02. 2015 roku w ośrodkach na Strbskim Plesie i Osrblie odbędzie się Zimowa Uniwersjada - międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe, w ramach których w tatrzańskim ośrodku Strbske Pleso można będzie oglądać Kombinację Norweską - połączenie skoków i biegów narciarskiskich, a w ośrodku Osrblie zawody biatlonowe.

Głównym organizatorem Zimowej Uniwersjady 2015 jest hiszpańska Grenada, która poprosiła Słowacje o pomoc przy organizacji zimowych dyscyplin, które w Hiszpanii nie są w stanie zorganizować. Więcej informacji na temat Zimowej Uniwersjady 2015 na Słowacji znajdziecie tutaj.

Chopok/ Fot. CC BY-SA 2.0/ donchili/ Flickr.comChopok/ Fot. CC BY-SA 2.0/ donchili/ Flickr.com

Więcej o: