Telefon zatopiony w bursztynie i inne. Zdziwisz się, ile atrakcji kryje pomorski Szlak Bursztynowy

Proponujemy niestandardową podróż "śladami" bursztynu na pomorskim Szlaku Bursztynowym, prowadzącym przez aktualne światowe trendy wzornictwa, mody i technologii związanej z bursztynem.
Ulica Mariacka wieczorem/ Fot. Materiały prasowe Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Ulica Mariacka wieczorem/ Fot. Materiały prasowe Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Ulica Mariacka wieczorem/ Fot. Materiały prasowe Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Gdańsk. Bursztynowa Piąta Aleja

Gdańsk. Bursztynowa Piąta Aleja

Gdańsk to obowiązkowy przystanek na Szlaku Bursztynowym. To tutaj znajdziemy najwięcej atrakcji związanych z bursztynem, nie bez powodu miasto nazywane jest Światową Stolicą Bursztynu. Co roku odbywają się tu najważniejsze targi bursztynu - Amberif i Ambermart, które gromadzą najlepszych bursztynników z Polski i z zagranicy. Targi są dostępne dla publiczności. Jest to więc niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć najnowsze trendy światowej mody i niespotykane wyroby z bursztynu.

Gdańsk, jako jedyne polskie miasto ma swoją własną Piątą Aleję - tzw. Bursztynową Piątą Aleję, którą tworzą jedne z najbardziej malowniczych ulic w Gdańsku - ul. Mariacka, Długa i Długie Pobrzeże. W licznych pracowniach i galeriach z biżuterią, ale też z unikatowymi przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z bursztynu, można nie tylko kupić piękne, niepowtarzalne wyroby, ale też przyjrzeć się bursztynnikom przy pracy, szlifującym i obrabiającym bursztyny.

Od doświadczonego artysty-bursztynnika dowiemy się wszystkiego o tym wyjątkowym materiale, jego właściwościach i barwnych odmianach. Nauczymy się również odróżniać prawdziwy bursztyn od falsyfikatu. Wybrane galerie oferują także krótki pokaz instruktażowy szlifowania bursztynu i zachęcają do spróbowania swoich sił w roli bursztynnika. Trudno o lepszą pamiątkę z Pomorza niż własnoręcznie oszlifowany bursztyn.

Przydatne linki:

Targi Amberif - www.amberif.amberexpo.pl

Targi Ambermart - www.ambermart.amberexpo.pl

Grand Prix na Targach Amberif/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja TurystycznaGrand Prix na Targach Amberif/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Amber Drops/ Fot. pomorskie.travel Amber Drops/ Fot. pomorskie.travel Amber Drops/ Fot. pomorskie.travel

Gdańsk. Oddychające bursztyny

Oddychające bursztyny

Przechadzając się gdańskimi ulicami warto zajrzeć do dzielnicy Dolne Miasto i obejrzeć niecodzienną instalację artystyczną - Amber Drops, która znajduje się pod wiaduktem przy ul. Szopy. Instalację tworzą wykonane z masy żywicznej kamienie, osadzone w piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED.

Światło wewnątrz kamieni jarzy się z różnym natężeniem, podświetlając kamienie w rytmie imitującym oddychającego człowieka. W kamieniach zatopione są rożnego typu i rozmiaru artefakty naszych czasów, jak np. telefon komórkowy i inne współczesne przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Pomysł nawiązuje do inkluzji w bursztynie - np. owadów sprzed setek tysięcy lat, zatopionych w bursztynie.

Przydatne linki:

www.pomorskie.travel

Bursztyn/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja TurystycznaBursztyn/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Muzeum bursztynu/ Fot. CC BY SA 3.0/ Johan Georg Zernebach/ Wikimedia Commons Muzeum bursztynu/ Fot. CC BY SA 3.0/ Johan Georg Zernebach/ Wikimedia Commons Muzeum bursztynu/ Fot. CC BY SA 3.0/ Johan Georg Zernebach/ Wikimedia Commons

Gdańsk. Multimedialne muzeum z bursztynem w roli głównej

Multimedialne muzeum z bursztynem w roli głównej

W tym muzeum znajdziecie niepowtarzalne wyroby z bursztynu zaprezentowane w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów. Dzięki nim możemy znaleźć się pośrodku sosnowego, nadbałtyckiego lasu, poczuć zapach drzew, świeżej żywicy lub w jednej chwili stać się w świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.

Muzeum oferuje unikatową kolekcję okazów przyrodniczych będących bezcennym zbiorem naturalnych form bursztynu. Znajdziemy tu m.in. unikatowe okazy inkluzji w bursztynie. Zwiedzając kolejne sale zobaczymy niezwykłe zabytki bursztyniarskiej sztuki neolitycznej, rzymskiej i z wczesnego średniowiecza. Najcenniejsze i najpiękniejsze okazy pochodzą jednak ze ,,złotego okresu" rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztyniarskiego.

Przydatne linki:

Muzeum Bursztynu - www.mhmg.pl

Bursztyn/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja TurystycznaBursztyn/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Długie pobrzeże/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Długie pobrzeże/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Długie pobrzeże/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Gdańsk. Na miejskiej planszy

Na miejskiej planszy

Każdy, kto lubi aktywnie spęczać swój wypoczynek, na pewno zainteresuje się grą miejską "Władcy Bursztynu" organizowaną przez agencję Joy Trip. Wspólna zabawa ze znajomymi czy z rodziną pozwala zwiedzić główne ulice, zabytki i atrakcje Gdańska w nietypowy sposób, który pozostawi niezapomniane wspomnienia na długo. Jest to doskonała alternatywa dla tych, którzy zamiast zwiedzać z przewodnikiem wolą sami eksplorować dane miejsce.

Podczas gry uczestnicy mają za zadanie wcielić się w średniowiecznych kupców i odnaleźć, odebrać, a później dostarczyć drogocenny kamień rosyjskim kupcom podróżującym Szlakiem Bursztynowym. Zadanie to nie jest proste, gdyż po drodze czekają na nich piraci i wiele innych przeszkód, które wspólnymi siłami każdy zespół musi pokonać. Gra rodem z najlepszej powieści przygodowej jest pełna nieoczekiwanych zadań i zagadek, dostarczając przy tym niezapomnianych emocji. Nic więc dziwnego, że została nagrodzona w konkursie na najlepszy produkt turystyczny organizowany przez Gdańską Organizację Turystyczną.

Kolejną propozycją na świetną zabawę i jednoczesne poznawanie historii miasta oraz bursztynu jest "W Pogoni za Bursztynem" - gra miejska organizowana przez Teja Tour. Gracze wcielają się w rolę śledczych, muszą nieustannie poszukiwać i wnikliwie analizować wskazówki, aby pod presją czasu odnaleźć bursztynowy skarb. Uczestnicy gry samodzielnie znajdują sposoby na dotarcie do kolejnego miejsca ? np. korzystając z pomocy przechodniów. Zabawę doceni każdy, kto lubi podejmować wyzwania i umie wykazać się spostrzegawczością i sprytem.

Przydatne linki:

Joy Trip - www.pl.joytrip.eu

Teja Tour - www.teja.com.pl

Ratusz miejski/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja TurystycznaRatusz miejski/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Faktoria Handlowa/ Ratusz miejski/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Faktoria Handlowa/ Ratusz miejski/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna Faktoria Handlowa/ Ratusz miejski/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Szlakiem rzymskich legionów. Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim

Szlakiem rzymskich legionów. Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim

Tutaj przeniesiemy się w przeszłość, do czasów wczesnośredniowiecznych Słowian. Osada położona nad lagunowym jeziorem z bezpośrednim połączeniem do morza, była jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego istotnym punktem na Szlaku Bursztynowym. Dziś niewiele osób wie, że w tamtych czasach kwitła wymiana handlowa z prowincjami Imperium Rzymskiego, która przyczyniła się do rozwoju gospodarczego. Aktualnie możemy zwiedzić rekonstrukcję osady, w której znajduje się Chata Wodza, Bursztyniarza i Kowala, oraz Hala Targowa. Faktoria została zaprojektowana jako miejsce łączące nowe technologie z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów.

Przydatne linki:

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim - www.faktoria-pruszcz.pl

Faktoria Handlowa/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja TurystycznaFaktoria Handlowa/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Zamek w Malborku/ Fot. Shutterstock Zamek w Malborku/ Fot. Shutterstock Zamek w Malborku/ Fot. Shutterstock

Malbork. Skarby z Zamku

Malbork. Skarby z Zamku

Imponująca bryła, piękne wnętrza i bogata historia zamku przyciągają licznych polskich i zagranicznych turystów. Zamek kryje wiele ciekawych historii i legend. Nie każdy jednak wie, że jedną z najciekawszych malborskich skarbów jest znajdująca się w piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego największa w Polsce kolekcja naturalnie występującego bursztynu i wyrobów z bursztynu. Wystawa Bursztynowe Konteksty zdobyła już uznanie zarówno turystów, jak i znawców bursztynu na całym świecie. Ta niezwykła kolekcja prezentowana jest w nowoczesnej aranżacji uzupełnionej o multimedia. Dzięki interaktywnym info-kioskom w niestandardowy sposób możemy pogłębić swoją wiedzę na wybrany temat związany z wystawionymi eksponatami.

Przydatne linki:

Zamek w Malborku - www.zamek.malbork.pl

Malbork/ Fot. ShutterstockMalbork/ Fot. Shutterstock

Bursztynowe SPA/ Fot.Shutterstock Bursztynowe SPA/ Fot.Shutterstock Bursztynowe SPA/ Fot.Shutterstock

Bursztynowe SPA

Bursztynowe SPA

Bursztyn jest jedynym kamieniem szlachetnym pochodzenia roślinnego. Lecznicze właściwości bursztynu od wieków wykorzystywane były jako remedium na liczne choroby. W dzisiejszych czasach bursztyn używany jest w odżywczych zabiegach pielęgnacyjnych, wspaniale działając na nasze ciało. Bursztynowy ekstrakt zawarty w kosmetykach używanych do zabiegu stymuluje odnowę komórkową, podnosi poziom ATP - wewnątrzkomórkowego akumulatora i przenośnika energii - dzięki czemu intensywnie energetyzuje i wzmacnia skórę oraz pobudza oddychanie komórkowe, a tym samym powoduje jej lepsze dotlenienie. Odżywiona skóra wygląda świeżo, staje się gładsza, mocniejsza i bardziej odporna na alergie. Najlepsze bursztynowe zabiegi SPA oferuje m.in. Mera SPA Hotel w Sopocie, Hotel Bryza w Juracie, Bazuny Hotel & SPA w Kościerzynie, czy Studio Relax w Gdańsku.

Przydatne linki:

Mera SPA Hotel - www.meraspahotel.pl

Hotel Bryza - www.bryza.pl

Bazuny Hotel & SPA - www.hotelbazuny.pl

Studio Relax - www.studiorelax.gda.pl/index.htm

Bursztynowa nalewka/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja TurystycznaBursztynowa nalewka/ Fot. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Więcej o: