Przez cały rok redaktorzy Travelera podróżują po kraju i szukają ciekawych, niebanalnych i atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce. Cel: udowodnić, że właśnie Polska jest najpiękniejsza i nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, by przeżyć przygodę i zachwycić się światem. W czwartej edycji konkursu 7 Nowych Cudów Polski redakcja nominowała 16 miejsc (po jednym z każdego województwa). Z nich czytelnicy wybrali finałową siódemkę w głosowaniu internetowym. Oto ona.
1. miejsce: OFF Piotrkowska, łódzkie (23% głosów)
Tu jest jak w Nowym Jorku albo Berlinie. OFF Piotrkowska to dziś najmodniejszy adres w Łodzi. Zakupy na zasadzie slow shopping, twórcza atmosfera, połączenie sklepów i punktów usługowych z działalnością artystyczną wyjątkowo spodobało się łodzianom i turystom. W pofabrycznych wnętrzach na gości czeka ponad 20 restauracji, barów i pubów, jednak znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. OFF Piotrkowska przyciąga nie tylko tłumy spragnione rozrywki, ale też łodzian, którzy kiedyś wyjechali z miasta za pracą - a dziś wracają.
MARCIN STĘPIEŃ APPLEMARK
MARCIN STĘPIEŃ APPLEMARK
2. miejsce: Suwalski Park Krajobrazowy, podlaskie (15% głosów)
Krajobrazy Suwalszczyzny zostały objęte ochroną jako pierwsze w naszym kraju, bo już w 1976 r. I trudno się temu dziwić. W Suwalskim Parku Krajobrazowym można znaleźć m.in. rekordowe pod względem głębokości jezioro Hańczę (108,5 m) i ciekawe głazowiska. Można tu także nurkować.
Fot. Wojciech Surdziel / AG
3. miejsce: Zakrzówek, małopolskie/Kraków (14,8% głosów)
Białe skały wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów, w dole błękit wody, wokół łąki, które upodobały sobie motyle. A wszystko to zaledwie 5 km w linii prostej od Wawelu. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. i stał się polską mekką nurkowania. W pełni zasłużenie.
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
4. miejsce: Tężnie solankowe, kujawsko-pomorskie/Inowrocław (8,2% głosów)
Tutejsze powietrze ma lecznicze właściwości. Dlatego tężnie solankowe w Inowrocławiu cenią ci, dla których ważne jest zdrowie, ale też amatorzy pięknych widoków. Te ostatnie można podziwiać z tarasu widokowego na dachu.
5. miejsce: Brama Poznania, wielkopolskie/Poznań (6,3% głosów)
Park historyczny to chyba najlepsze określenie dla Bramy Poznania - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To muzeum, które przybliża historię miasta w nowoczesny sposób: przez wizualizacje, filmy i instalacje.
ŁUKASZ CYNALEWSKI
6. miejsce: Klasztor Cystersów, dolnośląskie/Lubiąż (5,4% głosów)
Dwa zdania wystarczyłyby, by opisać, jak niezwykłym zabytkiem jest klasztor w Lubiążu. Pierwsze - że to największe opactwo cysterskie na świecie. A drugie - że to arcydzieło śląskiego baroku jest zabytkiem klasy zero.
)Fot. Mieczysaw Michalak / Agencja Gazeta
7. miejsce: Muzeum Państwa Krzyżackiego, warmińsko-mazurskie/Działdowo (4,6% głosów)
Zakochają się w nim nie tylko dzieci, ale też dorośli. Ta interaktywna placówka ukazuje dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Stare dzieje w nowoczesnej odsłonie
Pozostałe nominacje:
- Szlak przygody (świętokrzyskie) - 4,4%
- Baszta na Wzgórzu Zamkowym (lubelskie/Kazimierz Dolny) - 3,1%
- Rezerwaty Nietoperek I i II (lubuskie /Międzyrzecki Rejon Umocniony) - 3%
- Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (zachodniopomorskie/Biały Bór) - 2,9%
- Muzeum Budownictwa Ludowego (podkarpackie/Sanok) - 2,6%
- Muzeum Śląskie (śląskie/Katowice) - 2,3%
- Gród rycerski (opolskie/Byczyna) - 2,2%
- Promenada (pomorskie/Hel) - 1,4%
- Muzeum Historii Żydów Polskich (mazowieckie/Warszawa) ? 0,8%
Galerię wszystkich nagrodzonych i nominowanych miejsc można znaleźć w listopadowym numerze magazynu oraz na stronie www. www.7cudow.national-geographic.pl.
Konkurs organizowany jest we współpracy z Targami Regionów i Produktów Turystycznych. Partnerem jest FIAT, patronują Radio Złote Przeboje i Gazeta.pl.