To najlepszy kierunek na ucieczkę od zimna. 10 rzeczy, które przekonają was do odwiedzenia tej wyspy

Dominikana to piękna architektura, tętniąca życiem stolica, świetna przyroda i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy. Najlepiej zwiedzać ją kiedy w Polsce panuje zima. Mamy dla was 10 powodów, które przekonają was, żeby tam wyjechać.
Panorama Santo Domingo Panorama Santo Domingo fot. wikimedia.org, domena publiczna

To najlepszy kierunek na ucieczkę od zimna. 10 rzeczy, które przekonają was do odwiedzenia tej wyspy

Dominikana to piękna architektura, tętniąca życiem stolica, świetna przyroda i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy. Najlepiej zwiedzać ją kiedy w Polsce panuje zima. Mamy dla was 10 powodów, które przekonają was, żeby tam wyjechać.

Spacery w Santo Domingo

Santo Domingo to najstarsze miasto Nowego Świata. Przejdźcie się po jego urokliwych brukowanych uliczkach, podziwiajcie pięknie odrestaurowane rezydencje i spróbujcie sobie wyobrazić, jak wyglądało w czasach swojej świetności. Żeby przybliżyć sobie przeszłość i historię miasta, udajcie się do Museo de Las Casas Reales, znajdującego się w XVI-wiecznym budynku, dawnej siedzibie hiszpańskich władz. Znajdziecie tutaj wystawę przedmiotów z epoki kolonialnej, w tym skarby z hiszpańskich galeonów. Ściany muzeum pokryte są mapami podróży odkrywców i konkwistadorów. Wśród eksponatów znajdziecie także dosyć osobliwą kolekcję broni niegdysiejszego dyktatora Dominikany, Rafaela Trujillo.

Playa Rincon Playa Rincon istock

Rajskie wrażenia na Playa Rincón

To jedna z piękniejszych plaż na świecie, która ciągle wygrywa w konkursach o najlepszą plażę Karaibów. Rozległa, schowana za lasem palmowym, każdy znajdzie sobie na niej zakątek tylko dla siebie. W barach na plaży dostaniecie owoce morza pierwszej świeżości.

Playa Rincon/ Fot. CC BY-SA 2.0/ no rain corp./ Flickr.comPlaya Rincon/ Fot. CC BY-SA 2.0/ no rain corp./ Flickr.com

Zobacz też: Co zobaczyć, podróżując przez Meksyk? Wskocz do naturalnej studni i odwiedź kolorowe miasto

Bahia de Las Aquilas/ Fot. CC BY-SA-NC-ND-2.0/ Matt Hintsa/ Flickr.com Bahia de Las Aquilas/ Fot. CC BY-SA-NC-ND-2.0/ Matt Hintsa/ Flickr.com Bahia de Las Aquilas/ Fot. CC BY-SA-NC-ND-2.0/ Matt Hintsa/ Flickr.com

Cisza i spokój

Bahia de Las Águilas to długi na 10 kilometrów pas żółto-białego piasku, oddalony od reszty atrakcji Dominikany. Nie sposób się do niego dostać od strony lądu - żeby to zrobić, trzeba wynająć łódkę. Warto jednak zadać sobie ten trud, ponieważ może się okazać, że jesteście tam zupełnie sami.

Bah~a de Las Águilas/ Fot. CC BY-NC-SA-2.0/ adm/ Flickr.comBahia de Las Águilas/ Fot. CC BY-NC-SA-2.0/ adm/ Flickr.com

Las Galeras/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com Las Galeras/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com Las Galeras/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com

Rybackie miasteczka

Las Galeras to mała rybacka wioska na wschodnim końcu Półwyspu Samana, gdzie odpoczniecie od gwaru i hałasu pozostałych części wybrzeża. Niewielu turystów tutaj dociera, a widoki są jedne z piękniejszych na całej wyspie. Kiwające się na wietrze palmy, piękna plaża, fale rozbijające się o klify - słowem, gotowy plan filmowy. Przynajmniej raz o zachodzie słońca warto wybrać się do restauracji El Cabito, skąd przy odrobinie szczęścia można dostrzec wieloryby czy delfiny.

Las Galeras/ Fot. CC BY-NC-2.0/ Eaulive/ Flickr.comLas Galeras/ Fot. CC BY-NC-2.0/ Eaulive/ Flickr.com

Zobacz też: Największe atrakcje Wysp Kanaryjskich. Jak je zwiedzać, aby poznać każdy zakątek?

Constanza/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Carlos Gomez/ Flickr.com Constanza/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Carlos Gomez/ Flickr.com Constanza/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Carlos Gomez/ Flickr.com

Doliny i wzgórza

Dla wielu, którym Dominikana kojarzy się głównie z plażą, morzem i palmami, wyżyny w centrum kraju będą dużym zaskoczeniem. Szczyty ukryte w chmurach, pokryte kolorowymi polami uprawnymi i lasami, schodzącymi malowniczo do doliny - to nie współgra z naszym wyobrażeniem o karaibskiej wyspie. Warto się udać w okolice Constanzy, żeby odkryć zupełnie inne oblicze tego kraju.

Constanza/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Karen/ Flickr.comConstanza/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Karen/ Flickr.com

Okolice Constanzy/ Fot. CC BY SA 2.0/ Sharloch/ Flickr.comOkolice Constanzy/ Fot. CC BY SA 2.0/ Sharloch/ Flickr.com

Damajagua/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com Damajagua/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com Damajagua/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com

Odkrywanie wodospadów

Jeżeli starczy Wam czasu i energii, to możecie na własną rękę dojechać do wodospadów Damajagua. To niesamowita i jedyna w swoim rodzaju przeprawa przez 27 wodospadów, oddalona o krótką przejażdżkę samochodem od Puerto Plata. Przejście trasy trwa 4 godziny. Razem z przewodnikiem wspinacie się, pływacie w wąskich wąwozach, po to, żeby ześlizgnąć się z kolejnego wodospadu. Żeby zejść z trasy, trzeba skoczyć z wysokości około 8 metrów do krystalicznie czystych basenów poniżej.

Damajagua/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.comDamajagua/ Fot. CC BY 2.0/ Brent/ Flickr.com

Rafting na Dominikanie/ Fot. CC BY 2.0/ bradleypjohnson/ Flickr.com Rafting na Dominikanie/ Fot. CC BY 2.0/ bradleypjohnson/ Flickr.com Rafting na Dominikanie/ Fot. CC BY 2.0/ bradleypjohnson/ Flickr.com

Rafting dla aktywnych

Rzeka Rio Yaque del Norte, płynąca przez środkowe wyżyny wyspy daje wspaniałe możliwości do raftingu. Krótkie, ale intensywne fragmenty na rzece, kiedy nurt przyśpiesza, zapewnią odpowiednią ilość adrenaliny, a płaskie i spokojne odcinki pozwolą na odpoczynek w pięknej górskiej scenerii.

Zobacz też: Wyspa gorąca niczym wulkan. Z czego słynie Kuba i co koniecznie trzeba tam zobaczyć?

Wieloryb Długopłetwiec/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ raunov/ Flickr.com Wieloryb Długopłetwiec/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ raunov/ Flickr.com Wieloryb Długopłetwiec/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ raunov/ Flickr.com

Wieloryby

Nie tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Europy migrują na zimę na Karaiby. Co roku tysiące wielorybów długopłetwców płynie w kierunku Półwyspu Samana, żeby dobrać się w pary i wydać na świat potomstwo. Trudno powiedzieć, czy te ogromne zwierzęta wiedzą, że nie są same: z bezpiecznej odległości obserwują je ludzie. Żeby móc podejrzeć te niesamowite olbrzymy, możecie wybrać się na rejs z Punta Cana, połączony z obserwacją wielorybów. Ci, którym nadal będzie mało, znajdą niezwykle rzadką możliwość snorkelingu obok tych olbrzymich istot, oferowaną w niektórych lokalnych biurach podróży.

Snorkeling z wielorybem/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Doug Finney/ Flickr.comSnorkeling z wielorybem/ Fot. CC BY-NC-SA 2.0/ Doug Finney/ Flickr.com

Santo Domingo Santo Domingo istock

Rozrywkowe Santo Domingo

Dominikana znana jest ze swojego bujnego życia nocnego, pełnego rytmu współczesnego dominikańskiego merengue i salsy. Zarówno stare fragmenty miasta - Zona Colonial, jak i wybrzeże poprzetykane jest barami, od tych bardziej wymyślnych i ekskluzywnych, po te na rogach ulic, gdzie bawią się miejscowi. Udajcie się do legendarnego klubu Guacara Taina, znajdującego się w ogromnej podziemnej jaskini w Parque Mirador del Sur. Na miejscu imprezy wszelkiego typu, od merengue na żywo po występy hip-hopowe.

Miejscowi tańczą merengue/ Fot. CC BY 2.0/ julia/ Flickr.comMiejscowi tańczą merengue/ Fot. CC BY 2.0/ julia/ Flickr.com

Mecz na Estadio Quisqueya/ Fot. CC BY-NC-ND-2.0/ Living-Learning Programs/ Flickr.com Mecz na Estadio Quisqueya/ Fot. CC BY-NC-ND-2.0/ Living-Learning Programs/ Flickr.com Mecz na Estadio Quisqueya/ Fot. CC BY-NC-ND-2.0/ Living-Learning Programs/ Flickr.com

Baseball jak religia

Baseball na Dominikanie jest jak druga religia, a stadiony wypełniają się kibicami, których entuzjazm nie ustępuje temu, który prezentują kibice z kraju baseballu, Stanów Zjednoczonych. Warto zobaczyć sport w wydaniu dominikańskim. Sześć drużyn Dominikany gra kilka razy w tygodniu na Estadio Quisqueya w Santo Domingo - pod koniec stycznia natomiast odbywają się zawody o tytuł najlepszego.

Mecz na Estadio Quisqueya/ Fot. CC BY-NC-ND-2.0/ Living-Learning Programs/ Flickr.comMecz na Estadio Quisqueya/ Fot. CC BY-NC-ND-2.0/ Living-Learning Programs/ Flickr.com

Zobacz też: Tropikalna propozycja na jesienny i zimowy urlop. Oto miejsca, które musisz zobaczyć na Mauritiusie

Komentarze (20)
To najlepszy kierunek na ucieczkę od zimna. 10 rzeczy, które przekonają was do odwiedzenia tej wyspy
Zaloguj się
 • zerozer52

  Oceniono 83 razy 61

  Nasi sukienkowi czują się tam najlepiej.

 • inna57

  Oceniono 57 razy 47

  I znów gimbusy się zajęły pisaniem tekstów oczywiście w żaden sposób nie weryfikując swojej mizernej wiedzy.
  Owszem wodospadów jest 27 ale turyści mogą zobaczyć jedynie 11 z nich. Reszta jest turystycznie niedostępna. Statystycznie na wodospadach ginie jeden turysta rocznie.

  Rytmami charakterystycznymi dla Dominikany jest bachata i merengue. Salsa to rytm kubański.

  Owszem można wypłynąć aby obserwować wieloryby ale tylko w marcu i kwietniu kiedy to w okolice północno wschodnich wybrzeży przypływają matki z młodymi. Cały rok można natomiast odwiedzać muzeum wielorybów na Półwyspie Samana.

  Wbrew powszechnemu mniemaniu Dominikana jest bardzo uboga w plaże. Oprócz opanowanego przez Rosjan i Polaków regionu Punta Cana jest jedynie kilka ośrodków mogących się pochwalić prawdziwymi plażami. Punta Cana to biały piasek natomiast na północnym wybrzeżu w rejonie Puerto Plata mamy plaże ze złotym piaskiem.

  Dominikanę warto odwiedzać przez cały rok nie tylko kiedy u nas jest zima. Ceny porównywalne do cen pobytu w Hiszpanii czy Francji za to standard nieporównywalnie wyższy za to co nazywamy all inclusive.

 • lech2011

  Oceniono 42 razy 36

  11-ta: wycieczka szlakiem Wesołowskiego.
  Dla przemyśleń.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 25 razy 15

  Na głównej gazwybuchu: " Jeszcze mało popularny i bezpieczny kierunek na urlop zimą".
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Excuse me? Przecież to popularny kierunek od chyba 20 lat! Przecież Polacy jeżdżą tam wykupując wycieczki w niemieckich biurach/bo nawet w polskich oddziałach jest drożej, a wylot z Niemiec dużo tańszy/. Najlepiej nie korzystać z wycieczek autobusami po wyspie a siedzieć w 5*hotelu/oznaczonym w przewodniku 4* za to, że nie roznoszą drinków do pokojów:P/ w wersji All Inclusive, korzystać z plaży, morskiej wody, pysznej kuchni. Wypoczywać! I w razie wyjazdu jednak do miasteczka do tubylców nie dać się naciągać na bardzo nachalnych "przewodników" z licencją, którzy są nachalni, trzeba wołać wręcz policję, oni chca cie oprowadzic po mieście, do muzeum bursztynu nic nie wartego do oglądania etc. wołając że masz zapłacić $50,- Naciągaczy jest pełno, w miasteczkach bieda, w rajach hotelów-domków przy plaży w rajskich ogrodach luksus i wygoda. Przejeżdżając przez wyspę można zobaczyć domki z blachy, gdzie prąd doprowadza do jednej lampy kabel luźno puszczony. Jak ktoś chce zaznać wrażeń ekstremalnych to można wybrać się na wycieczkę na Haiti. Osobiście lepiej korzystać z urlopu w hotelu, w raju i zresetować sobie wszystko.
  W hotelu też mozna z tubylcami rozmawiać, a zostawiając drobne dollary na łóżku wychodząc z pokoju ucieszycie sprzątających, którzy wam uprzyjemnią pobyt układaniem ozdobnym ręczników oraz posypywaniem łóżka płatkami hibiskusów.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 7 razy 7

  Nic nie ma tu o rumie, a ten jest podobno najlepszy na swiecie...

 • sveglio

  Oceniono 4 razy 4

  No zdecydowanie nie polecam wyjazdu na Dominikanę teraz, lepiej poczekać do stycznia, a najlepiej do lutego. Pogoda wtedy jest rewelacyjna, chociaż zdarzają się krótkie, intensywne burze (i nieodczuwalne trzęsienia ziemi). W 2 połowie stycznia u północnych wybrzeży pojawiają na swoje gody humbaki, fantastyczne widoki.
  A bardzo dużo o Dominikanie, jej atrakcjach turystycznych w relacji dzień po dniu na

  www.worldinoureyes.pl/dominikana.html

  Myślę, że lektura przyda się przed wylotem :)

 • oldshatterhand.pl

  Oceniono 12 razy 0

  Zapomniano napisac, ze na Dominikanie kazdy moze miec bron palna. Tam nawet biedny biednego potrafi okrasc. Santo Domingo to syf i brud. Najlepsze plaze to Punta Cana. Jedna z nich to Bavaro. W Puerto Plata plaze sa bardziej kamieniste i mozna sobie przeciac stope wchodzac do wody bez butow. Osobiscie wole Jamajke, szczegolnie Ocho Rios.

 • jovani

  Oceniono 32 razy -16

  nie wiem czemu reklamujecie najbardziej niebezpieczne miasto swiata,, chuba wariat i smobujca tam sie uda, Snta domingo to miasto bedy i miasto gdzie jest najwiecej mirderstw na turystach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX