Zamki i pałace Dolnego Śląska. Poczuj się jak król i zanocuj w jednym z nich

Zwykle na wakacjach bazę noclegową wybieramy podług wycieczkowych planów - w upragnionym celu podróży znajdujemy dogodne miejsce zakwaterowania. Ale są miejsca, gdzie warto pojechać dla samego noclegu. Przespać się jak królewna w pałacowej komnacie, nacieszyć ogromnym ogrodem, a obiad zjeść w sali balowej. Można to przeżyć w jednym z imponujących zamków i pałaców Dolnego Śląska. A gdy tylko wstanie dzień, wybrać się w podróż po owianych tajemnicą zabytkach regionu.
Pałac Korbielowice/ Fot. CC SA-BY 3.0/ pawulon/ Wikimedia Commons Pałac Korbielowice/ Fot. CC SA-BY 3.0/ pawulon/ Wikimedia Commons Pałac Korbielowice/ Fot. CC SA-BY 3.0/ pawulon/ Wikimedia Commons

Pałac Krobielowice

Rozpoczynamy nowy wakacyjny cykl, w którym polecamy Wam miejsca w Polsce na weekend z niecodzienną bazą noclegową. Partnerem merytorycznym cyklu jest eholiday.pl.

Pałac Krobielowice

Jeden z najokazalszych zabytków położonych w pobliżu stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Historia pałacu Krobielowice sięga XIV wieku. Do końca II wojny światowej pałac należał do rodziny Blucherów, za ich panowania wzniesiono nową gorzelnię, browar i karczmę. W okresie PRL pałac został upaństwowiony, a po zmianie systemu wykupiony przez potomka angielskiej części rodziny Blucherów, Chrisa Vaile, obywatela Nowej Zelandii. Budynek przeszedł gruntowną renowację w 1993 roku. Dziś możemy podziwiać go z zewnątrz i od środka, bowiem w pałacu znajduje się hotel i restauracja, a otaczające pałac tereny zmieniono na pole golfowe.

Autentyczny apartament Feldmarszałka GL Bluchera, zwycięzcy spod Waterloo/ Fot. www.eholiday.plAutentyczny apartament Feldmarszałka GL Bluchera, zwycięzcy spod Waterloo/ Fot. www.eholiday.pl

Po gruntownej przebudowie w Pałacu działa hotel, zdolny pomieścić 120 osób. Na gości czekają pokoje 1-, 2- i 4-osobowe oraz 2-osobowe apartamenty. Ceny zaczynają się od 99 zł, ale za apartament dla dwojga trzeba zapłacić 315 zł. Oprócz tego na miejscu jest restauracja oraz ośrodek konferencyjno-seminaryjny.

Renesansowo-barokowy pałac znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Największym walorem parku jest bogactwo flory i fauny, skupione wokół korytarza ekologicznego Doliny Bystrzycy oraz sztuczny zbiornik retencyjny - Jezioro Mietkowskie - idealne dla amatorów wędkowania i windsurfingu. Spacer po parku urozmaicają poukrywane w nim zabytki: utrzymane w stylu gotyckim i barokowym kościoły. Do najstarszych i najciekawszych należy kościół w Sośnicy, wzniesiony przed 1244 rokiem w stylu romańskim.

Alternatywne noclegi w pobliżu:

Wiatrak Holenderski/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Spoko3000/ Wikimedia CommonsWiatrak Holenderski/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Spoko3000/ Wikimedia Commons

Wiatrak Holenderski

Nie trzeba wyjeżdżać do Holandii, aby zatrzymać się w murowanym wiatraku typu holenderskiego z 1830 roku. Zabytek znajduje się niedaleko Wrocławia i Świdnicy, na skraju wsi Gogołów, u podnóża góry Ślęży. Na gości czekają stylowe pokoje, na dole izba z kominkiem, a poza tym grota solna i tzw. bania kanibala, czyli ogromny garnek wiszący na balach z paleniskiem pod spodem. Wiatrak Holenderski to propozycja dla większej, 10-osobowej grupy - wynajęcie wiatraka to wydatek rzędu 800-1200 zł.

Wnętrze Wiatraka/ Fot. www.eholiday.plWnętrze Wiatraka/ Fot. www.eholiday.pl

Dworek Belweder

Dla wielbicieli noclegów w miejscach z tzw. duszą i historycznym klimatem czeka dworek Belweder w Chmielowie. W odrestaurowanych wnętrzach urządzono pokoje gościnne i restauracje. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest ponad stuletni park (choć niektóre pomniki przyrody mają ponad 300 lat). Ceny noclegu dla jednej osoby zaczynają się od 65 złotych razem ze śniadaniem.

Ślężański Młyn

W dawnym młynie wodnym, w kameralnym zakątku pod lasem, na skraju wsi Szczepanów (35 km od Wrocławia) usytuowana jest zagroda turystyczna Ślężański Młyn. Na gości czekają pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, ceny od 100 do 240 zł za pokój. Jest tu też stajnia, która oferuje naukę jazdy konnej w terenie i na ujeżdżalni.

Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Andrzej winiarski/ Wikimedia CommonsPark Krajobrazowy Dolina Bystrzycy/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Andrzej winiarski/ Wikimedia Commons

Więcej noclegów w serwisie eholiday.pl

Zamek Topacz Zamek Topacz Zamek Topacz/ Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Zamek Topacz

Zamek Topacz

Podobno, bo jego początki nie są do końca znane, został zbudowany przez templariuszy, jako wieża obronno-mieszkalna. Przeszedł gruntowną przebudowę w 2002 i został oddany do użytku jako obiekt hotelowo-konferencyjny. Położony w Ślęzie, zaledwie 3 km od Wrocławia, stanowi idealną bazę noclegową dla zwiedzających miasto.

To urokliwe miejsce, otoczone piękną przyrodą, sprawdzi się zarówno podczas pobytu służbowego, jak i kulinarnego spotkania z najbliższymi. Ogromna powierzchnia (37 ha) zielonych terenów, w tym staw z pomostami i plażą, obszerny dziedziniec oraz korty tenisowe stanowią atrakcję same w sobie. Do tego istnieje możliwość wynajęcia sal konferencyjnych.

Zamek Topacz/ Fot. Mieczysław Michalak / Agencja GazetaZamek Topacz/ Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

W Ślęzie znajdziesz także wyjątkowe Muzeum Motoryzacji, zlokalizowane w dawnej powozowni zamku. W zbiorach około 30 samochodów, zarówno pionierskie konstrukcje z przełomu XIX i XX wieku, jak też samochody z krajów Bloku Wschodniego, jak Warszawa, Syrena czy Wartburg, samochody przedwojenne oraz luksusowe auta brytyjskie. Oprócz tego ponad 100 zabytkowych motocykli i wystawa neonów fundacji Neon Side Wrocław.

Skoro już tutaj jesteś, nie możesz przegapić wycieczki na tajemniczą górę Ślężę. Stanowiła ona ośrodek pogańskiego kultu solarnego, którego początki sięgają epoki brązu. Na szczycie góry znaleziono fragmenty kamiennych wałów o szerokości ok. 12 m. oraz zagadkowe posągi z symbolem ukośnego krzyża. Prawdopodobnie symbol nawiązywał do kultu solarnego. Wśród posądów najbardziej znany jest Grzyb (w Sobótce), Mnich (u stóp góry), Panna z rybą i Dzik (w drodze na szczyt) i Niedźwiedź (na szczycie).

Tajemniczy Niedźwiedź na Górze Ślęży/ Fot. CC BY SA 2.5/ Wikimedia CommonsTajemniczy Niedźwiedź na Górze Ślęży/ Fot. CC BY SA 2.5/ Wikimedia Commons

Jeżeli nie macie ochoty wracać do Zamku Topacz, możecie zatrzymać się w Sobótce. W centrum miasteczka leżącego u podnóża prasłowiańskiej kultowej Góry Ślęży znajduje się pensjonat Pod Jeleniem. Budynek samego pensjonatu to XIX-wieczna kamienica z typowym dla tego okresu wystrojem i układem: wysokie pomieszczenia, łukowe sklepienia, grube ściany. Goście mogą skorzystać z przewodników, którzy z chęcią opowiedzą historię tajemnej Góry Ślęży oraz jej okolic (m.in. gotowe pogramy wycieczek 1-, 2- oraz 3-dniowych po masywie Ślęży i okolicach). Ceny noclegu od 150 zł za pokój 2-osobowy.

Zamek Topacz/ Fot. Mieczysław Michalak / Agencja GazetaZamek Topacz/ Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Więcej noclegów w serwisie eholiday.pl

Zamek Kliczków/ CC BY-SA 3.0/ Ludwig Schneider/ Wikimedia Commons Zamek Kliczków/ CC BY-SA 3.0/ Ludwig Schneider/ Wikimedia Commons Zamek Kliczków/ CC BY-SA 3.0/ Ludwig Schneider/ Wikimedia Commons

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków to historyczne centrum konferencyjno-wypoczynkowe, położone w Borach Dolnośląskich obok Bolesławca. Jego historia sięga aż XIII wieku i jest ona równie pasjonująca, co losy całego Śląska. Ufundowany prawdopodobnie przez Bolka I Surowego, przebudowany na rezydencję renesansową przez Rechenbergów, zamek Kliczków najpierw należał do rodu Schellendorf, a potem kolejno był rezydencją rodu von Frankenberg i von Promnitz. Zamek przeżył II wojnę światową bez większych zniszczeń, aż Armia Czerwona ograbiła go doszczętnie w 1945 roku. Pierwsze próby remontu podjęła Politechinka Wrocławska, która przejęła obiekt w 1970 roku. Pod koniec lat 90-tych wrocławska firma Integer SA zakupiła zamek, a w 2001 roku zakończono jego kompleksową odbudowę.

Zamek Kliczków znajduje się w czołówce obiektów zabytkowych w Polsce pod względem standardu, jakości świadczonych usług oraz liczby miejsc noclegowych. Obiekt oferuje 211 miejsc w apartamentach i pokojach 1- i 2-osobowych. Goście mogą spróbować specjałów kuchni polskiej i międzynarodowej, które szef kuchni poleca w restauracji Zamkowej mieszczącej się w trzech salach zamku.

Basen w zamku/ Fot. Licencja GNU/ Adam Kliczek/ Wikimedia CommonsBasen w zamku/ Fot. Adam Kliczek/  http://zatrzymujeczas.pl/ CC BY-SA 3.0

Można wypocząć w barze, kawiarni oraz klubie w zamkowych piwnicach. Sześć wielofunkcyjnych sal konferencyjnych, w tym Sala Dworska na 400 osób, Sala Teatralna na 200 osób, Sala Balowa i Kominkowa oraz Centrum Biznesowe, a także 350 m2 powierzchni wystawienniczej pozostaje do dyspozycji gości. Oprócz tego na zamku jest sauna, basen, SPA&Wellness, kort tenisowy. Nocowanie na Zamku wiąże się ze sporym wydatkiem. Cena za 1-osobowy pokój to ok. 300 zł, za pokój 2-osobowy 390 zł, a za apartament trzeba zapłacić od 550 do 1000 zł za dobę.

Zamek Kliczków leży na terenach malowniczych Borów Dolnośląskich, stanowiących część Niziny Śląsko-Łużyckiej. Bory cechuje niezwykła obfitość fauny i flory, w tym niespotykane w skali kraju nagromadzenie gatunków roślin atlantyckich. Na swojej drodze możesz spotkać jelenia, sarnę, dzika, lisa, a nawet, coraz częsciej - wilka.

Warto przejść się do dwóch pomników przyrody ulokowanych w parku: Dębu Chrobry i Dębu Wernyhora. Ten pierwszy wykiełkował około 1250 roku, Dąb Wernyhora natomiast ma około 340 lat.

Bory Dolnośląskie/ CC BY-SA 3.0/ Pa3Widzi/ Wikimedia CommonsBory Dolnośląskie/ CC BY-SA 3.0/ Pa3Widzi/ Wikimedia Commons

W okolicy znajdziecie tajemnicze miejsce, tak zwane Wały Śląskie, czyli pas podwójnych i potrójnych wałów ziemnych, opartych o naturalne przeszkody, ciagnące się przez zachodnią część Dolnego Sląsku. Zwane niekiedy najdłuższym zabytkiem w Europie, ich ślady widoczne są do dziś. Jedna z teorii głosi, że powstały około X-XI wieku i stanowią dowód na istnienie związku plemiennego wokół plemienia Ślężan. Natomiast według najnowszej hipotezy, wały powstały na przełomie XIV i XV wieku i wyznaczały granicę Księstwa Głogowskiego i Księstwa Żagańskiego. Badania nadal trwają.

Te ziemie kryją w sobie jeszcze jedną tajemnicę. Bunkry Koberbrunn. Poniemieckie, budowane w latach 30-tych bunkry stanowią wartościowe obiekty sztuki militarnej II wojny światowej. Największe wrażenie robi dwukondygnacyjny bunkier z platformą widokową na szczycie wzgórza.

Alternatywne noclegi w pobliżu:

Agroturystyka Stary Młyn

Mniej kosztowna opcja, z 2-osobowymi pokojami w cenie 80 zł od osoby. Gospodarstwo agroturystyczne położone w miejscowości Chocianów, na skraju miasta, w pobliżu zabytkowego parku i naturalnych zbiorników wodnych.

Gospoda Kruszyna

Niedaleko Bolesławca, polskiej stolicy ceramiki, w Kruszynie, znajduje się Gospoda Kruszyna. To opcja szczególnie godna polecenia większym grupom turystów oraz tym, którzy planują odwiedziny Bolesławca, gdzie znajdziecie Muzeum Ceramiki, liczne zakłady i sklepy, Borów Dolnośląskich, których zachwalać już nie musimy, zamków Kliczki i Grodzieć czy najdłuższego wiaduktu kolejowego w tej części Europy, umiejscowionego na Bobrze.

Co roku w przedostatni weekend sierpnia organizowane jest Bolesławieckie Święto Ceramiki - największa impreza plenerowa w tym regionie, którą podczas ostatniej edycji odwiedziło około 100 tysięcy osób. Trzy dni wspaniałej zabawy dla każdego - dzieci, młodzieży, dorosłych, pasjonatów ceramiki, staroci, dobrej zabawy, świetnej muzyki oraz niezapomnianych wrażeń. We wsi Tomaszów Bolesławiecki można wziąć udział w pokazie dmuchania szkła w słynącym z doskonałych wyrobów Studio Borowski.

Ceny noclegu w Gospodzie Kruszyna za pokój: 1-osobowy (90-110 zł), 2-osobowy (130-180 zł), 3-osobowy (130-180 zł), 4-osobowy (160-240 zł).

Ceramika z Bolesławca/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Wolpertinger/ Wikimedia Commons

Więcej noclegów w serwisie eholiday.pl

Pałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0/ loportek/ Wikimedia Commons Pałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0/ loportek/ Wikimedia Commons Pałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0/ loportek/ Wikimedia Commons

Pałac Wojanów

Pałac Wojanów

Pierwsza wzmianka o majątku w Wojanowie pojawiła się w XIII wieku. Jego historia podobna jest do wielu dolnośląskich rezydencji. Przechodził z rąk do rąk kolejnych wielkich rodów niemieckich, a po II Wojnie Światowej podupadł, został splądrowany i był siedzibą PGR. Dziś odzyskał dawny blask, a na turystów czeka ponad 200 stylowych pokoi i mnóstwo atrakcji.

Pałac położony jest na wysokim cokole, przechodzącym w taras po stronie południowej. W elewacji ogrodowej znajduje się rozległy taras z boczymi schodami, a skrajne naroża zwieńczone są przez oranżerie. Zachował się dwudzielny portal, zwieńczony fryzem, na którym umieszczono tarcze herbowe. W środku zachowała się piękna sala balowa z polichromią oraz ornamentalne malowidła sklepień z jednej z górnych kondygnacji wież.

Pałac Wojanów leży w Karkonoskim Parku Narodowym, w którym znajdziesz około 112 kilometrów szlaków przyrodniczych wśród najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów: torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborzy, kotłów polodowcowych wypełnionych niekiedy stawami.

Góra Śnieżka/ Fot. CC BY 2.5/ Derbeth/ Wikimedia CommonsGóra Śnieżka/ Fot. CC BY 2.5/ Derbeth/ Wikimedia Commons

Obowiązkowo wręcz należy się wspiąć na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, leżący na wysokości 1602 m n.p.m. To jedna z pierwszych gór w Europie, która przyciągnęła duże rzesze turystów (ruch turystyczny na Śnieżce zaczął się już w XVI wieku), dziś także chętnie i często odwiedzana, głównie za sprawą łatwej trasy. A jeżeli znudzi się przyroda, udaj się do tętniących życiem i przepełnionych atrakcjami miast: Karpacza albo Jeleniej Góry.

W Karpaczu znajdziesz między innymi drewnianą Świątynię Wang - ewangelicki kościół parafialny, przeniesiony w 1842 roku z miejscowości Vang leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Nie omiń też hornfelsów przy ulicy Obrońców Pokoju, jednej z atrakcji naturalnych miasta. Hornfels to skała metamorficzna utworzona pod wpływem termicznego odziałowania magmy, która przybiera piękną fakturę i barwy.

Pałac Wojanów to dobre miejsce na organizację kongresów, konferencji, szkoleń, wytwornych bankietów, imprez plenerowych, kameralnych uroczystości okolicznościowych oraz aktywnych pobytów rodzinnych. Do dyspozycji gości są siłownia, fitness, basen, SPA&Wellness, miejsce na ognisko, grill, jacuzzi, solarium, sauna, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, kort tenisowy.

Pałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0 PL/ Kriskros/ Wikimedia CommonsPałac Wojanów/ Fot. CC BY-SA 3.0 PL/ Kriskros/ Wikimedia Commons

Ceny (za pokój): 1-osobowy - 270-390 zł, 2-osob. - 370-500 zł, 3-osob. - 470 zł, apartamenty - 600-1450 zł.

Alternatywne noclegi w pobliżu:

Dla szukających przede wszystkim wygody i relaksu dla ciała można polecić nowoczesny kompleks Dwa Potoki. Ośrodek położony w leśnym zaciszu między górskimi potokami, jednocześnie w pobliżu centrum Karpacza. Z okien można podziwiać malowniczy widok na Śnieżkę oraz otaczające okolicę pasma górskie.

Baseny różnego rodzaju (masaże, treningi w wodzie itp.) i Świat Saun (fińska, combi, infrared), kąpiele (borowinowe, piwne, w winie, mleczne?), masaże, zabiegi kosmetyczne, sale fitness.

Cena za pokój 2-osobowy- 240-450 zł.

Świerkowe Wzgórze

To propozycja dla turystów oczekujących innego rodzaju odpoczynku. Trzy nowe, luksusowe chaty wykonane w góralskiej technologii. Osada położona jest na malowniczym, zacisznym wzgórzu w Karpaczu Górnym na wysokości 830 m n.p.m. na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, skąd rozpościerają się widoki na Śnieżkę i dolinę Karpacza.

Każda z chat ma ok. 70 m2 powierzchni, z kominkiem, indywidualną sauną dla 3-4 osób i balią do kąpieli. Dom dla ok. 6 osób, cena za osobę od 80 do 250 zł.

Świątynia Wang/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Uzytkownik3008/ Wikimedia CommonsŚwiątynia Wang/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Uzytkownik3008/ Wikimedia Commons

Więcej noclegów w serwisie eholiday.pl

Zamek w Mosznej/ Fot. CC BY-SA 3.0pl/ Kroton/ Wikimedia Commons Zamek w Mosznej/ Fot. CC BY-SA 3.0pl/ Kroton/ Wikimedia Commons Zamek w Mosznej/ Fot. CC BY-SA 3.0pl/ Kroton/ Wikimedia Commons

Zamek Moszna

Zamek Moszna

Położony na Opolszczyźnie Zamek Moszna to prawdziwa perła. Zdumiewająca architektura, wspaniałe wnętrze i jeden z najpiękniejszych parków pełen okazałych rododendronów. Zamek w Mosznej nieodmiennie przyciąga tłumy turystów.

Zabytkowa rezydencja od 1866 do 1945 roku była w posiadaniu śląskiego rodu potentatów przemysłowych Tiele Wincklerów. Tutaj też największych zniszczeń dokonała Armia Czerwona. Po zmianie systemu zamek przeszedł w prywatne ręce i dziś kwitnie niemal jak za starych czasów. Park otacza ponad dwustuhektarowy park, a w nim, obok rododendronów, trzystuletnie okazy dębów. W obiekcie odbywa się coroczne Święto Kwitnącej Azalii. W maju i czerwcu organizowane są z tej okazji koncerty kompozytorów polskich i niemieckich, prezentowane są wystawy plastyczne, odbywają się plenery malarskie.

Wnętrze zamku/ Fot. CC BY-SA 3.0/Napoleon.c/ Wikimedia CommonsWnętrze zamku/ Fot. CC BY-SA 3.0/Napoleon.c/ Wikimedia Commons

Zamek Moszna, mimo zniszczeń dokonanych przez Armię Czerwoną, posiada imponujące, zdobione wnętrze. Natomiast pod zamkiem, w ogrodzie pałacowym, na początku XX wieku odkryto fragmenty piwnic, które niektórzy utożsamiają z zamkiem templariuszy, który miał łączyć się podziemiami z zamkiem w Chrzelicach.

Zamek Moszna oferuje przede wszystkim apartamenty (Czarny, Biały, Złoty) w charakterystycznym i niecodziennym wystroju, korespondującym z całym zamkiem. Cena apartamentu - od 300 do 500 zł. Oprócz tego można przenocować w standardowym pokoju (1-os. od 100 zł, 2-os. od 110-200 zł).

Kłodzko/ Fot. CC BY-SA 3.0pl/Halicki/ Wikimedia CommonsKłodzko/ Fot. CC BY-SA 3.0pl/Halicki/ Wikimedia Commons

Będąc w okolicy nie wolno przegapić największej atrakcji Kłodzka - tajemniczych labiryntów pod twierdzą w tymże mieście. Twierdza Kłodzka połączona jest tunelem z Fortem Owcza Góra leżącym po drugiej strony rzeki. Jednak do tej pory nie potwierdzono jego istnienia. Ale to nie jedyna tajemnica. Podobno w czasie drugiej wojny światowej zostały tu ukryte skarby zrabowane z Muzeum we Wrocławiu oraz Wałbrzychu. Ponoć w jednej z sal 40-kilometrowego podziemnego labiryntu zamurowano bezcenne eksponaty. Część korytarzy udostępniona jest turystom, można więc poczuć owianą tajemnicą atmosferę podziemnych przejść.

Znowu pod ziemią czeka na nas Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Uruchomiono w niej Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Oprócz wystawy przedstawiającej historię górnictwa złota, a w niej ciekawych eksponatów w postaci starych map, narzędzi górniczych i kolekcji tablic ostrzegawczych z PRL-u, w sztolni "Czarnej" możesz zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad. Można się też przejechać kolejką kopalnianą i uczestniczyć w płukaniu złota.

Muzeum twierdzy w Kłodzku przygotowało jeszcze jedną ciekawą atrakcję - nocne zwiedzanie twierdzy. Podczas wycieczki zwiedza się zakątki zabytku przy świetle pochodni.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka park linowy w Pokrzywnej, gdzie można poćwiczyć swoją zręczność i ujarzmić lęk wysokości.

Alternatywne noclegi w pobliżu:

Hotel Zamkowy Młyn

W Krapkowicach (ok. 5 km od autostrady A4 i ok 23 km od Opola, do którego dojazd zajmuje ok. 15-20 minut), w oryginalnych wnętrzach starego młyna, którego powstanie datuje się na rok 1852, znajdują się przeznaczone do dyspozycji gości usytuowane na pięciu kondygnacjach sale, w których w stylowych wnętrzach pomieszczono: kawiarnię, restaurację na 80 osób, dwupoziomową salę weselno-bankietową na łączną liczbę 150 osób, salę konferencyjną na 80 osób oraz przypominającą swym charakterem i wystrojem lata dwudzieste ubiegłego wieku - salę bilardową.

Ceny za pokój: 1-os. (140 zł), 2-os. (160 zł), 3-os. (200-210 zł), apartament (210 zł).

A dla wielbicieli zjawisk paranormalnych i UFO czeka Ośrodek Wypoczynkowy Max w Jarnołtówku. Jak twierdzą właściciele - 19 stycznia 2009 roku to właśnie tutaj stwierdzono obecność UFO. "Najpierw był potężny huk odpalanych rakiet, potem głucha cisza. Znów huk, cisza i- gwałtowna jasność. A potem nad ziemię wzniósł się ciemny obiekt z niebieskim, trójkątnym snopem światła u dołu. Ułamek sekundy później już go nie było."

Niezainteresowanych UFO przekonać mogą naturalne atrakcje przyrody i architektury, takie jak klasztor w Prudniku, Zamek w Mosznej, podziemny labirynt i Cytadela w Kłodzku, kopalnia złota w Złotym Stoku, Muzeum w Nysie, rejsy statkiem Gracja po jeziorze Nyskim.

Kopalnia z Złotym Stoku/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Barbara Maliszewska/ Wikimedia CommonsKopalnia z Złotym Stoku/ Fot. CC BY-SA 3.0/ Barbara Maliszewska/ Wikimedia Commons

Więcej noclegów w serwisie eholiday.pl

Więcej o: