Top 10: Najlepsze polskie plaże wg Travelist

Jedne są szerokie jak amerykańskie autostrady, inne kuszą białym piaskiem jak na Malediwach, jeszcze inne mogą się pochwalić prestiżową Błękitną Flagą albo cennymi zabytkami i bogatym życiem nocnym tuż za rogiem - polskie plaże to prawdziwy powód do dumy. Oto 10 najpiękniejszych
fgf fgf Fot. źródło: Shutterstock

Miejsce 10: Niechorze

Spokojne, swojskie i tańsze od konkurencji Niechorze to doskonałe miejsce na wypoczynek w rodzinnym gronie. Plaża jest tu szeroka i piaszczysta, atrakcji dla maluchów co nie miara, zejście do morza łagodne i bezpieczne, najwyższą klasę czystości wód gwarantuje certyfikat Błękitnej Flagi, a piękne widoki na klify i zabytkową latarnię morską będą ciekawym urozmaiceniem. Można też wybrać się na przechadzkę wzdłuż morza do oddalonego o 6 km Trzęsacza by rozłożyć ręcznik w cieniu ruin gotyckiego kościoła, który padł ofiarą niszczycielskich sił natury.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

trh trh Fot. źródło: MZOPW/Wikipedia

Miejsce 9: Dębki

Ukryta w nadmorskim lesie i oddalona od głównych szlaków komunikacyjnych wioska między Karwią a Białogórą od lat przyciąga miłośników dzikich plaż, windsurferów oraz naturystów, którzy stworzyli tu nowe Chałupy. Tłumów wciąż jeszcze nie ma, można do woli cieszyć się czystą wodą i drobnym piaskiem, a sprzyjające wiatry pozwalają na uprawianie sportów wodnych.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

trh trh Fot. Hans Weingarts / Wikipedia

Miejsce 8: Krynica Morska

Mierzeja Wiślana to wciąż nie do końca odkryty zakątek Wybrzeża. A przecież mamy tu do dyspozycji aż dwa morza i w przeciągu kilkunastu minut możemy przejść z jednej plaży na drugą. W dodatku to właśnie w okolicach Krynicy Morskiej słońce świeci najmocniej nad całym Bałtykiem (przynajmniej w jego polskiej części)  w lipcu odnotowuje się tu średnio tylko 9 pochmurnych dni. Oczywiście największe wrażenie robi szeroka, piaszczysta plaża nad otwartym morzem, kilkakrotnie uhonorowana Błękitną Flagą.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

fe fe Fot. Photographer: Nightman

Miejsce 7: Sopot

Sopocka plaża ma zarówno oddanych fanów, jak i zaprzysięgłych przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwość, że to kurort o prawdziwie europejskim charakterze. I nadmorski pas piasku jest zaledwie jednym z elementów układanki, która robi ogromne wrażenie na przybyszach z całego świata. Tutaj bawią się gwiazdy gdyńskiego Openera, imprezy na plaży albo na monciaku trwają do białego rana, a najdłuższe w Europie drewniane molo kusi niezwykłymi widokami. Jeśli dodamy do tego stylową architekturę, liczne doskonałe restauracje oraz bliskość zabytków Gdańska, mamy przed oczami miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

ef ef Fot. źródło: Shutterstock

Miejsce 6: Hel

Mało która polska miejscowość może się pochwalić plażami otaczającymi ją aż z 3 stron.  I choćby z tego powodu warto odwiedzić dawną rybacką osadę na cyplu Półwyspu Helskiego. Nawet jeśli dojazd nie jest najłatwiejszy i w szczycie sezonu trzeba stać w wielokilometrowych korkach. Na szczęście to, co znajdziemy na miejscu, z nawiązką wynagrodzi trudy podróży. Szczególnie godne polecenia są rozległe połacie białego, drobniutkiego piasku na północ od centrum, wychodzące na otwarte morze. Zdaniem wielu osób to najpiękniejsze krajobrazowo plaże w Polsce, a w dodatku wciąż można tu znaleźć sporo wolnego miejsca. Z kolei bliskość dawnych bunkrów i umocnień wojskowych dodaje im nieco tajemniczości.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej>>

ef ef Fot. źródło: Shutterstock

Miejsce 5: Kołobrzeg

Największy nadbałtycki kurort słynie zarówno z piaszczystych plaż, jak i wielu innych atrakcji, które nawet w przypadku kaprysów aury nie pozwolą się nudzić. Wiele nowych inwestycji sprawiło, że po kilku latach ciągłych remontów i utrudnień miasto przeżywa obecnie okres prawdziwego rozkwitu, a wyróżniona Błękitną Flagą plaża jest nie tylko czysta, ale też doskonale zorganizowana. Najbardziej malowniczy odcinek znajdziemy po zachodniej stronie ujście Parsęty, w kierunku Grzybowa. A jeśli będziemy już mieli dość wody, słońca i piasku, możemy zwiedzić urokliwą starówkę, pójść do kina albo zaopatrzyć się w dwa kółka i wyruszyć na przejażdżką jedną z licznych ścieżek rowerowych.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

ewf ewf Fot. źródło: Shutterstock

Miejsce 4: Międzyzdroje

Polskie Malibu? Polskie Monte Carlo? Bez względu na to, jak nazwiemy popularny kurort na wyspie Wolin, możemy się tu spodziewać prawdziwie gwiazdorskiej atmosfery. A o randze tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w sezonie przebywa tu 7 razy więcej gości niż stałych mieszkańców, zaś podczas lipcowego Festiwalu Gwiazd o wolnych miejscach można tylko pomarzyć. Jednak twarze doskonale znane ze sceny czy ekranu to niejedyna atrakcja tutejszej plaży. Równie duże wrażenie robi piękny widok na pobliskie klify z najwyższą na polskim Wybrzeżu górą Gosań na czele. Coś dla siebie znajdą w Międzyzdrojach także miłośnicy dzikiej przyrody, na których czekają leśne ścieżki i tajemnicze uroczyska Wolińskiego Parku Narodowego.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

ef ef Fot. źródło: Shutterstock

Miejsce 3: Łeba

Jeśli w dzieciństwie najbardziej lubiliście bawić się w piaskownicy, pobyt w Łebie będzie dla was jak spełnienie marzeń. Nigdzie indziej na Wybrzeżu nie znajdziemy bowiem tyle piasku na kilometr kwadratowy. I to jakiego piasku! Łebska plaża jest szeroka, czysta i malownicza, no i tuż obok znajduje się Słowiński Park Narodowy, czyli jeden z największych w Europie kompleksów ruchomych wydm. Krajobraz jest tam iście księżycowy, a wysokość złocistych wzniesień sięga nawet 40 m n.p.m. Ba, przy odrobinie szczęścia można tam nawet przeżyć prawdziwą burzę piaskową. Jeśli zaś ktoś nade wszystko ceni sobie budowę zamków z piasku, nie musi nawet martwić się o inspiracje ? nad plażą góruje bowiem iście baśniowa budowla, w której obecnie mieści się hotel Neptun.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

ef ef Fot. źródło: Shutterstock

Miejsce 2: Ustka

Podzielona na dwie części kanałem portowym plaża w Ustce usatysfakcjonuje każdego. Miłośnicy turystycznego gwaru, tętniących życiem knajpek i niezliczonych atrakcji dla dzieci mają do dyspozycji część wschodnią, na zachód zaś spokojnie mogą udać się poszukiwacze spokoju i dzikich, wydmowych krajobrazów. Piasek jest tu przyjemny i delikatny, a dodatkowo z roku na rok jest go coraz więcej. Władze miasta realizują bowiem ambitny program poszerzania plaży przy pomocy materiału wydobytego z dna kanału portowego. Poza sezonem natomiast Ustka staje się prawdziwą mekką poszukiwaczy bursztynu. Ponoć można tu znaleźć najbardziej dorodne okazy w okolicy.

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

yuvyu yuvyu Fot.

Miejsce 1: Świnoujście

Ponad 200 m tyle po zimowych sztormach liczy sobie obecnie w najszerszym miejscu plaża w Świnoujściu. To niemal 2 boiska piłkarskie od bramki do bramki. W dodatku jest długa na blisko 10 km i zahacza o dwie wyspy (Wolin i Uznam). Ale pas złocistego piasku w cieniu słynnej Stawy Młyny imponuje nie tylko rozmiarami. To również jedyna plaża na polskim Wybrzeżu, która przez 8 lat z rzędu uzyskała certyfikat Błękitnej Flagi. Jest też bardzo bezpieczna, z łagodnym i płytkim zejściem do wody, która co potwierdzają statystyki meteorologiczne ma tu najwyższą temperaturę w kraju. Przy dobrych wiatrach nawet 23-25 stopni. I jak tu się dziwić, że to właśnie przygraniczny kurort triumfuje w naszym rankingu?

Już teraz zarezerwuj pobyt nad Bałtykiem do 70% taniej >>

Więcej o: