Zobacz i zrób koniecznie na wyspie Skye

Odludna wyspa Skye to gratka dla wielbicieli górskich wycieczek i romantycznych ruin oraz niepowtarzalnego smaku whisky. Zobacz, co warto zobaczyć i czego warto spróbować na szkockiej Wyspie Mgieł.
Zamek Dunvegan, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Zamek Dunvegan, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Zamek Dunvegan, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock

Zamek Dunvegan

Zamek Dunvegan

Okazałe zamczysko stanowi siedzibę klanu MacLeodów już od początku XIII w. Poza obejrzeniem wnętrz warto poświęcić czas na ładnie utrzymane ogrody (wstęp do zamku i ogrodów: 10 funtów), a także na wycieczkę łodzią po Loch Dunvegan, czyli fiordzie, nad którym stoi zamek (od strony wody prezentuje się on najbardziej okazale). Główną atrakcją 25-minutowego rejsu (6 funtów od osoby) jest podpatrywanie wylegujących się na skałach fok.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

ZOBACZ TAKŻE:

Czeskie zamki: Na północ od Pragi

Kilt Rock, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Kilt Rock, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Kilt Rock, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock

Kilt Rock

Kilt Rock

Kilt to noszona przez Szkotów spódniczka w kratę będącą symbolem danego klanu, jednak w tym przypadku chodzi o prawie 100-metrowej wysokości klif. Podziwiany z punktu widokowego rzeczywiście wygląda, jakby ozdobiono go kraciastym wzorem. Dodatkowym urozmaiceniem skalnego urwiska jest wstęga spadającego z niego wodospadu. Warto zwrócić też uwagę na pozostałości po dinozaurach z okresu jurajskiego widoczne na okolicznych skałach. Jest ich tu najwięcej w całej Szkocji.

ZOBACZ TAKŻE:

Najpiękniejsze miasta zbudowane na skałach

Starzec ze Storr, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Starzec ze Storr, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Starzec ze Storr, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock

Old Man of Storr, czyli Starzec ze Storr

Old Man of Storr, czyli Starzec ze Storr

Chodzi o znajdującą się w miejscu zwanym Storr najsłynniejszą na wyspie skałę, a właściwie samotny pinakiel mający 48 m wysokości, co porównywane jest do 11 piętrowych autobusów jeżdżących po ulicach brytyjskich miast. Z drogi, przy której parkują samochody, można do skały podejść (ok. 30 min), ale i tak najlepiej podziwiać ją z oddalenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Szwajcaria Saksońska - doskonała dla miłośników skalnych miast i zamków [NIEMCY]

Góry Black Cuillin, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Góry Black Cuillin, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Góry Black Cuillin, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock

Wędrówki górskie

Wędrówki górskie

Wyspa Skye to wymarzone miejsce do trekkingu. Dwa ulubione rejony miłośników wycieczek to góry Black Cuillin oraz półwysep Trotternish. Ładnie jest i tu, i tu, choć masyw Cuillin jest wyższy, a przy tym trochę bardziej wymagający. W każdym razie podstawa to dobre buty i ubiór uwzględniający szybkie zmiany pogody.

ZOBACZ TAKŻE:

Góry: Zrób cztery kroki i wędruj bezpiecznie [GÓRSKI PORADNIK]

Portree, największe miasto wyspy Skye/ Fot. Shutterstock Portree, największe miasto wyspy Skye/ Fot. Shutterstock Portree, największe miasto wyspy Skye/ Fot. Shutterstock

Portree

Portree

Wprawdzie jest to największe miasto wyspy, ale całe centrum przejdziemy spacerem w 10?15 min. Jego nazwa znaczy ?Port królewski?, na pamiątkę historycznego wydarzenia z 1540 r., kiedy przybił tu statek wiozący szkockiego króla Jakuba V. Główny powód, aby tu przyjechać, to malowniczy widok portowej zatoczki i kameralnego nabrzeża, przy którym stoją pomalowane na pastelowe kolory kamienice mieszczące tawerny. Miłośnicy zabytków powinni wejść do XIX-wiecznego kościoła, w którym znajdują się witraże upamiętniające lokalną bohaterkę Florę MacDonald.

ZOBACZ TAKŻE:

Dania Kopenhaga. Portowy zaułek Nyhavn

Whisky, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Whisky, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock Whisky, wyspa Skye/ Fot. Shutterstock

Destylarnia Talisker

Destylarnia Talisker

Ta jedyna na wyspie destylarnia whisky powstała w 1830 r. W trakcie wycieczki z lokalnym przewodnikiem dowiemy się, na czym polega proces wytwarzania szkockiej ?wody życia?, a kiedy już napatrzymy się na kadzie i beczki (fotografować nie wolno), będzie okazja do degustacji lokalnych produktów i oczywiście zakupów. Szczególnie ceniony jest 35-letni Talisker za jedyne 525 funtów za butelkę (2,6 tys. zł), ale rzecz jasna bardziej przystępne opcje również są dostępne. Wstęp do destylarni (z wliczoną degustacją) to wydatek 7 funtów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tajlandia, Boliwia, Bałkany. Tutaj napijesz się za dolara

Zamek klanu MacDonaldów/ Fot. Shutterstock Zamek klanu MacDonaldów/ Fot. Shutterstock Zamek klanu MacDonaldów/ Fot. Shutterstock

Zamek klanu MacDonaldów w Armadale

Zamek klanu MacDonaldów w Armadale

Z wystawnej rezydencji, której historia sięga 1790 r., po pożarze w połowie XIX w. zostały właściwie tylko mury zewnętrzne. Nadal jest to jednak bardzo romantyczne miejsce, tym bardziej że obiekt świetnie komponuje się z otaczającym go ogrodem, a od strony morza ? z równiutko przystrzyżonym trawnikiem. Na terenie posiadłości mieści się też muzeum wyspy, klanu MacDonald i emigrantów ze Skye.

ZOBACZ TAKŻE:

Ruiny uwielbiane przez turystów

Wybrzeże wyspy Skye/ Fot. Shutterstock Wybrzeże wyspy Skye/ Fot. Shutterstock Wybrzeże wyspy Skye/ Fot. Shutterstock

Morskie przysmaki

Morskie przysmaki

Wizyta na Skye to doskonała okazja, aby najeść się ryb i owoców morza. I to nie tylko pod postacią narodowego brytyjskiego dania, jakim jest fish and chips. Do najbardziej popularnych ryb należy haddock, czyli po polsku plamiak, łupacz albo wątłusz srebrzysty. Na talerzu mogą też wylądować homary, kraby, ostrygi, małże św. Jakuba, łososie, a także dorsze, turboty, halibuty czy morszczuki.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

10 miejsc w Europie, gdzie góry spotykają się z morzem

Więcej o: