Zamek Dunvegan
Okazałe zamczysko stanowi siedzibę klanu MacLeodów już od początku XIII w. Poza obejrzeniem wnętrz warto poświęcić czas na ładnie utrzymane ogrody (wstęp do zamku i ogrodów: 10 funtów), a także na wycieczkę łodzią po Loch Dunvegan, czyli fiordzie, nad którym stoi zamek (od strony wody prezentuje się on najbardziej okazale). Główną atrakcją 25-minutowego rejsu (6 funtów od osoby) jest podpatrywanie wylegujących się na skałach fok.
Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu
ZOBACZ TAKŻE:
Kilt Rock
Kilt to noszona przez Szkotów spódniczka w kratę będącą symbolem danego klanu, jednak w tym przypadku chodzi o prawie 100-metrowej wysokości klif. Podziwiany z punktu widokowego rzeczywiście wygląda, jakby ozdobiono go kraciastym wzorem. Dodatkowym urozmaiceniem skalnego urwiska jest wstęga spadającego z niego wodospadu. Warto zwrócić też uwagę na pozostałości po dinozaurach z okresu jurajskiego widoczne na okolicznych skałach. Jest ich tu najwięcej w całej Szkocji.
ZOBACZ TAKŻE:
Old Man of Storr, czyli Starzec ze Storr
Chodzi o znajdującą się w miejscu zwanym Storr najsłynniejszą na wyspie skałę, a właściwie samotny pinakiel mający 48 m wysokości, co porównywane jest do 11 piętrowych autobusów jeżdżących po ulicach brytyjskich miast. Z drogi, przy której parkują samochody, można do skały podejść (ok. 30 min), ale i tak najlepiej podziwiać ją z oddalenia.
ZOBACZ TAKŻE:
Szwajcaria Saksońska - doskonała dla miłośników skalnych miast i zamków [NIEMCY]
Wędrówki górskie
Wyspa Skye to wymarzone miejsce do trekkingu. Dwa ulubione rejony miłośników wycieczek to góry Black Cuillin oraz półwysep Trotternish. Ładnie jest i tu, i tu, choć masyw Cuillin jest wyższy, a przy tym trochę bardziej wymagający. W każdym razie podstawa to dobre buty i ubiór uwzględniający szybkie zmiany pogody.
ZOBACZ TAKŻE:
Góry: Zrób cztery kroki i wędruj bezpiecznie [GÓRSKI PORADNIK]
Portree
Wprawdzie jest to największe miasto wyspy, ale całe centrum przejdziemy spacerem w 10?15 min. Jego nazwa znaczy ?Port królewski?, na pamiątkę historycznego wydarzenia z 1540 r., kiedy przybił tu statek wiozący szkockiego króla Jakuba V. Główny powód, aby tu przyjechać, to malowniczy widok portowej zatoczki i kameralnego nabrzeża, przy którym stoją pomalowane na pastelowe kolory kamienice mieszczące tawerny. Miłośnicy zabytków powinni wejść do XIX-wiecznego kościoła, w którym znajdują się witraże upamiętniające lokalną bohaterkę Florę MacDonald.
ZOBACZ TAKŻE:
Destylarnia Talisker
Ta jedyna na wyspie destylarnia whisky powstała w 1830 r. W trakcie wycieczki z lokalnym przewodnikiem dowiemy się, na czym polega proces wytwarzania szkockiej ?wody życia?, a kiedy już napatrzymy się na kadzie i beczki (fotografować nie wolno), będzie okazja do degustacji lokalnych produktów i oczywiście zakupów. Szczególnie ceniony jest 35-letni Talisker za jedyne 525 funtów za butelkę (2,6 tys. zł), ale rzecz jasna bardziej przystępne opcje również są dostępne. Wstęp do destylarni (z wliczoną degustacją) to wydatek 7 funtów.
ZOBACZ TAKŻE:
Zamek klanu MacDonaldów w Armadale
Z wystawnej rezydencji, której historia sięga 1790 r., po pożarze w połowie XIX w. zostały właściwie tylko mury zewnętrzne. Nadal jest to jednak bardzo romantyczne miejsce, tym bardziej że obiekt świetnie komponuje się z otaczającym go ogrodem, a od strony morza ? z równiutko przystrzyżonym trawnikiem. Na terenie posiadłości mieści się też muzeum wyspy, klanu MacDonald i emigrantów ze Skye.
ZOBACZ TAKŻE:
Morskie przysmaki
Wizyta na Skye to doskonała okazja, aby najeść się ryb i owoców morza. I to nie tylko pod postacią narodowego brytyjskiego dania, jakim jest fish and chips. Do najbardziej popularnych ryb należy haddock, czyli po polsku plamiak, łupacz albo wątłusz srebrzysty. Na talerzu mogą też wylądować homary, kraby, ostrygi, małże św. Jakuba, łososie, a także dorsze, turboty, halibuty czy morszczuki.
Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu
ZOBACZ TAKŻE: