Berlin na wrześniowy weekend? A może na dłużej? Zobacz, dlaczego fajnie jest mieszkać w Berlinie

Jak znaleźć tanie i wygodne lokum w Berlinie? Które atrakcje turystyczne wybrać i słynne miejsca odwiedzić? Gdzie szukać stażu i pracy? Berlin to dobre miejsce na weekend i na zawsze. Przedstawiamy 9 powodów.
Berlin to jedna z najtańszych stolic do życia w całej Europie / fot. Shutterstock Berlin to jedna z najtańszych stolic do życia w całej Europie / fot. Shutterstock Berlin to jedna z najtańszych stolic do życia w całej Europie / fot. Shutterstock

Berlin to jedna z najtańszych stolic do życia w całej Europie

Berlin to jedna z najtańszych stolic do życia w całej Europie

Koszty życia w Berlinie są wyjątkowo niskie. Udając się na zakupy do jednego z supermarketów za zestaw: duży chleb, mleko, płatki kukurydziane, 200 gramów szynki, masło i pół kilograma pomidorów zapłacisz około 6 euro.

Ceny w barach zaczynają się od 2,5 euro (kebab), a kończą na około 6 euro.

Jeżeli masz ochotę wybrać się do restauracji, wydasz trochę więcej, ale wciąż nie będą to kwoty rujnujące portfel. Np. w restauracji Transit (kuchnia tajska i indonezyjska) w centralnej części Berlina można zjeść posiłek za 8 euro lub skusić się na zamówienie kilku mniejszych potraw serwowanych w małych miseczkach. Każda miska kosztuje 3 euro.

Zakupy w Berlinie / fot. ShutterstockZakupy w Berlinie / fot. Shutterstock

Pracownik call center zarabia w Berlinie ok. 2263 euro miesięcznie / fot. Shutterstock Pracownik call center zarabia w Berlinie ok. 2263 euro miesięcznie / fot. Shutterstock Pracownik call center zarabia w Berlinie ok. 2263 euro miesięcznie / fot. Shutterstock

Wiele możliwości rozpoczęcia kariery

Wiele możliwości rozpoczęcia kariery

Berlin jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy znają język angielski lub niemiecki i chcą pracować w dużej firmie. Siedziby w tym mieście mają między innymi: Samsung, Zalando, e-Darling czy Amazon. Przeważają tzw. start-upy, które stawiają na pracowników z całego świata, w tym również z Polski. Na stronie http://www.berlinstartupjobs.com każdego dnia pojawiają się nowe oferty praktyk i pracy, także dla osób ze znajomością języka polskiego i angielskiego lub niemieckiego. Praktyki w większości przypadków są płatne i oferują bonusy za wybitne osiągnięcia w pracy. Praktykanci podpisują kontrakt, który na ogół przewiduje 6-miesięczyny staż. Jeżeli w tym czasie uda Ci się wykazać, możesz liczyć na pełen etat. Miesięczne wynagrodzenie za praktyki wynosi od 400 do 800 euro. Średnie wynagrodzenia za pełen etat dla prostych zawodów na start życia w Berlinie przedstawiają się następująco:

Dostawca - 1200 euro

Recepcjonista/ka - 2166 euro

Call Center, Obsługa Klienta - 2263 euro

Inżynier - 3,524 euro

(Źródło: http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=980&loctype=3)

Ceny wynajmu mieszkań w Berlinie są podobne do warszawskich / fot. Shutterstock Ceny wynajmu mieszkań w Berlinie są podobne do warszawskich / fot. Shutterstock Ceny wynajmu mieszkań w Berlinie są podobne do warszawskich / fot. Shutterstock

Ceny wynajmu mieszkań w Berlinie

Ceny wynajmu mieszkań w Berlinie

Co prawda znalezienie mieszkania lub pokoju w Berlinie zajmie Ci nieco czasu, ale ceny za wynajem mieszkań nie będą się znacznie różnić od cen warszawskich. Najlepszym portalem z ofertami wynajmu mieszkania lub pokoju jest serwis internetowy: http://www.wg-gesucht.de/ (ma angielską wersję). Zaznaczasz rodzaj zakwaterowania, który Cię interesuje, wybierasz dzielnicę i cenę, którą jesteś w stanie płacić za miesięczny wynajem. Kolejnym krokiem będzie wysłanie e-maila lub zatelefonowanie do osoby kontaktowej.

Na czas poszukiwań warto zarezerwować miejsce w hostelu lub znaleźć tymczasowe mieszkanie (np. w serwisie www.wimdu.pl, strona dostępna jest w języku polskim). Jeżeli nie masz ze sobą zbyt wielu rzeczy, możesz pokusić się o darmowy nocleg u kogoś z couchsurfingu.

Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock

Berlin międzynarodowy i różnorodny

Berlin międzynarodowy i różnorodny

W Berlinie można spotkać ludzi, którzy pochodzą niemal z każdego zakątka świata. Jeśli nie znasz nikogo i na początku będziesz się czuć pewniej w gronie Polaków, godna plecenia jest grupa na Facebooku ?Polacy w Berlinie? https://www.facebook.com/groups/26524038688/).

Natomiast dzięki stronie http://www.meetup.com możesz trafić do mieszkańców Berlina, którzy dzielą podobne pasje i zainteresowania. W ten sposób możesz np. umówić się na wspólne wyjście do pubu, spotkanie tandemu językowego (wymiana umiejętności językowych) czy na lekcję salsy. Strona pomaga też znaleźć najfajniejsze galerie, muzea, kina, bary, kluby w każdej z dzielnic Berlina.

Każdego dnia w Berlinie organizowanych jest bardzo dużo imprez kulturalnych, a w samym mieście znajduje się blisko 180 muzeów i 440 galerii. Najsłynniejszym muzeum jest Wyspa Muzeów, która znajduje się w centralnej części Berlina. Imprezowe życie miasta toczy się praktycznie non stop, codziennie po godzinie 24 bary i kluby przemieniają się w parkiety z muzyką elektro. To w Berlinie mieści się najsłynniejszy klub świata - Berghain. Imprezy w Berghain zaczynają się w piątek po północy i kończą w poniedziałek rano. Fani muzyki elektronicznej powinni wybrać się również do Renate, Sisyphos, Ritter Butzke, Chalet, Club der Visionäre.

System komunikacji miejskiej w Berlinie działa niezawodnie. Składa się na niego 10 linii metra (U-Bahn), 15 linii szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn), autobusy i tramwaje / fot. Shutterstock System komunikacji miejskiej w Berlinie działa niezawodnie. Składa się na niego 10 linii metra (U-Bahn), 15 linii szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn), autobusy i tramwaje / fot. Shutterstock System komunikacji miejskiej w Berlinie działa niezawodnie. Składa się na niego 10 linii metra (U-Bahn), 15 linii szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn), autobusy i tramwaje / fot. Shutterstock

Fantastyczna komunikacja miejska w Berlinie

Fantastyczna komunikacja miejska w Berlinie

System komunikacji miejskiej w Berlinie działa niezawodnie. Składa się na niego 10 linii metra (U-Bahn), 15 linii szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn), autobusy i tramwaje. W każdy piątek i sobotę metro i SKM kursują przez całą noc. Od niedzieli do czwartku dostępne są również autobusy i tramwaje linii nocnych.

Jeżeli w Berlinie planujesz zostać dłużej, opłaci Ci się zakup biletów miesięcznych. Przez 30 dni można dzięki nim korzystać bez ograniczeń z metra, SKM, autobusów i tramwajów w dzień i w nocy. Bilet normalny na strefę AB kosztuje 78 euro, przejazdy dla praktykantów (Azubi) dostępne są za 55 euro. Bilet za 78 euro upoważnia do zabrania ze sobą drugiej osoby od poniedziałku do piątku po godzinie 20.00 oraz bez ograniczeń w weekendy. Dzięki tak rozbudowanemu systemowi komunikacji miejskiej, można szybko przemieszczać się o dowolnej porze dnia. Możesz też spokojnie wynająć mieszkanie w tańszej dzielnicy, nie martwiąc się o wygodne połączenia do miejsca pracy.

Słynny berliński Mauer Park / fot. Shutterstock Słynny berliński Mauer Park / fot. Shutterstock Słynny berliński Mauer Park / fot. Shutterstock

Berlin - zielone miasto

Berlin - zielone miasto

Berlin jest często nazywanym zielonym miastem. Miasto otula niezliczona liczba pięknych parków, ogrodów, kanałów i jezior. Tereny zielone zajmują około 14 procent powierzchni Berlina. Jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych parków jest Tiergarten - Viktoria Park, w którym znajduje się wodospad oraz ptaszarnie z różnymi gatunkami ptaków.

Wiosną i latem mieszkańcy Berlina spędzają tu czas na grillowaniu, zabawach z dziećmi czy spacerach ze zwierzakami. Świetny jest słynny Mauer Park (Wall park), gdzie co tydzień odbywa się pchli market - można się na nim zaopatrzyć m.in. w płyty winylowe, ubrania vintage i meble. W sezonie wiosennym i letnim w każdą niedzielę organizowane jest tu karaoke na świeżym powietrzu, które przyciąga turystów i miejscowych. Miłośnicy pływania polubią berlińskie jeziora: Plötzensee, Krumme Lanke czy Müggelsee.

Centrum Berlina / fot. ShutterstockCentrum Berlina / fot. Shutterstock

Kebaby często są sprzedawane także w historycznych w centrach miast Kebaby często są sprzedawane także w historycznych w centrach miast Shutterstock

Döner w Berlinie

Döner w Berlinie

W Berlinie działa ponad 1300 miejsc serwujących kebaby - obecnie jedną z najpopularniejszych potraw w mieście. Ten trend zapoczątkował turecki imigrant Kadir Nurman, który przybył do Berlina w latach 60. Tradycyjny kebab składa się z mięsa jagnięcego, warzyw, sałaty, pomidorów, cebuli oraz sosów do wyboru: jogurtowego, ostrego lub czosnkowego. Najpopularniejszym i najbardziej obleganym miejscem jest Mustafa's Gemüse Kebap (http://mustafas.de/). Jeżeli nie masz czasu stać w kolejce, spróbuj wybrać się do równie już słynnego Kotti's Gemüsekebap. W serwowanym tam kebabie jest więcej dodatków, m.in. ser feta, świeży sok z cytryny, podsmażane ziemniaki, marchew i cukinie. Kebaby w Berlinie uznawane są za jedne z najlepszych w całej Europie.

Z Berlina taniej niż z Warszawy można polecieć np. do Azji czy Ameryki Południowej / fot. Shutterstock Z Berlina taniej niż z Warszawy można polecieć np. do Azji czy Ameryki Południowej / fot. Shutterstock Z Berlina taniej niż z Warszawy można polecieć np. do Azji czy Ameryki Południowej / fot. Shutterstock

Tanie połączenia z Berlina do różnych zakątków świata

Tanie połączenia z Berlina do różnych zakątków świata

Berlin jest doskonałą bazą wypadową do europejskich metropolii, a często dużo łatwiej niż z Polski można stąd upolować tani lot do Azji czy Ameryki Północnej i Południowej. Strona internetowa www.mlecznepodroze.pl często opisuje promocje lotnicze z Berlina (np. do Chorwacji za 336 PLN czy Pekinu za 1642 PLN).

Z kolei carpooling to idea dzielenia miejsca w samochodzie i oszczędzania przy tym pieniędzy. Wersja niemiecka nazywa się www.mitfahrgelegenheit.de, a ostatnio popularność zyskuje również http://www.blablacar.pl/.

Berlin ma też bardzo tanie połączenia do Polski: autokarem, pociągiem lub dzielonym samochodem. Specjalna taryfa Berlin-Warszawa Express kosztuje 29 euro do Warszawy i 19 euro do Poznania.

Na Zentraler Omnibusbahnhof (główna stacja autokarowa) dojeżdżają Polski Bus i Simple Express (ceny zaczynają się od 18 euro w jedną stronę).

Berlin to połączenie bardzo nowoczesnej architektury z historycznymi zabytkami i wszechobecnym street artem / fot. Shutterstock Berlin to połączenie bardzo nowoczesnej architektury z historycznymi zabytkami i wszechobecnym street artem / fot. Shutterstock Berlin to połączenie bardzo nowoczesnej architektury z historycznymi zabytkami i wszechobecnym street artem / fot. Shutterstock

Niesamowita historia Berlina, opuszczone budynki i street art

Niesamowita historia Berlina, opuszczone budynki i street art

Berlin jest wręcz naszpikowany zabytkami klasy światowej. Brama Brandenburska, Mur Berliński, niepowtarzalna Wyspa Muzeów, pałac Charlottenburg czy słynny Reichstag to tylko początek listy zabytków, które oferuje niemiecka stolica. Architektura Berlina jest różnorodna i nietuzinkowa, a na street art natkniesz się na każdym kroku. Spacer wzdłuż Muru Berlińskiego zachwyci nawet tych, którzy ze sztuką uliczną nie mają nic wspólnego. W mieście odnajdziesz również opuszczony park rozrywki, który w każdy weekend przyciąga mnóstwo młodych osób. (http://www.abandonedberlin.com/2010/04/spreepark-and-how-to-get-in.html).

 

Wszechobecny berliński street art / fot. ShutterstockWszechobecny berliński street art / fot. Shutterstock

Więcej o: